راپورت یک ارتباط یا رابطه با شخص دیگری است. می توان آن را حالت تفاهم هماهنگ با فرد یا گروه دیگری دانست. ایجاد رابطه، فرآیند ایجاد ارتباط با شخص دیگری است.

گاهی اوقات رابطه به طور طبیعی اتفاق می افتد. همه ما تجربیاتی داشته‌ایم که در آن بدون نیاز به تلاش با شخص دیگری «به نتیجه رسیده‌ایم» یا «به خوبی کنار می‌آییم » . اغلب دوستی ها اینگونه شروع می شود. با این حال، می‌توان با یافتن زمینه‌های مشترک و همدلی، رابطه را آگاهانه ایجاد و توسعه داد.

این صفحه به بررسی رابطه و نحوه ایجاد آن می پردازد، به خصوص هنگام ملاقات با افراد جدید.

درک راپورت

ارتباط n . رابطه: ارتباط: همدردی: پیوند عاطفی: لمس معنوی. Fr.

منبع: دیکشنری انگلیسی چمبرز، ویرایش 1989.

بنابراین، رابطه، اساساً یک ارتباط عاطفی با افراد دیگر است.

ایجاد رابطه، فرآیند ایجاد آن ارتباط است. معمولاً بر اساس تجربیات یا دیدگاه های مشترک، از جمله حس شوخ طبعی مشترک است. ایجاد رابطه در شروع یک آشنایی یا رابطه کاری بسیار مهم است. با این حال، رابطه ایجاد شده می تواند سال ها ادامه یابد.

چرا ارتباط مهم است؟

ارتباط هم در زندگی حرفه ای و هم در زندگی شخصی ما مهم است.

کارفرمایان به احتمال زیاد افرادی را استخدام می کنند که معتقدند با کارکنان فعلی خود به خوبی کنار می آیند. زمانی که ارتباط و تفاهم نزدیک تری بین طرفین درگیر وجود داشته باشد، ایجاد و توسعه روابط شخصی آسان تر است – یعنی ارتباط بیشتر وجود دارد.

وقتی برای اولین بار با شخص جدیدی آشنا می شویم، شروع به تلاش برای ایجاد رابطه می کنیم. دوست داشته باشید یا نخواهید، به همین دلیل است که صحبت های کوچک وجود دارد: این روشی است برای تلاش برای یافتن چیزهای مشترک با افراد دیگر و ایجاد آن پیوند مشترک. این پیوند مهم است زیرا همه ما تمایل داریم که بخواهیم با “کسانی مثل ما” باشیم.

ایجاد رابطه با کسی که خیلی شبیه شماست، یا علاقه‌مندی‌های زیادی با شما دارد، بسیار آسان‌تر است.

شما زمینه های مشترک و چیزهایی برای صحبت کردن دارید. شما همچنین یک چارچوب مرجع مشترک دارید. این امر هم ایجاد یک رابطه و هم برقراری ارتباط را به طور کلی آسان تر می کند.

با این حال، احتمالاً همه ما به این فکر کرده ایم:

مطمئنم او دوست داشتنی است، اما ما واقعاً هیچ نقطه اشتراکی نداریم.

در این شرایط، کار کردن با هم سخت‌تر و ارتباط دشوارتر است، زیرا شما فاقد یک چارچوب مرجع مشترک هستید. برای ایجاد رابطه و توسعه روابط خود باید سخت تر کار کنید – اما این هنوز ممکن است .


یخ را بشکن

برای بسیاری، شروع گفتگو با یک غریبه یک رویداد استرس زا است. ما ممکن است به خاطر کلمات گم شده باشیم و با زبان بدن و رفتارهایمان ناخوشایند باشیم.

ایجاد رابطه در ابتدای مکالمه با شخص جدید اغلب نتیجه گفتگو را مثبت تر می کند. هر چقدر هم که ممکن است احساس استرس و/یا عصبی کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آرام باشید و آرام بمانید. با کاهش تنش در موقعیت، ارتباط آسان تر می شود و رابطه رشد می کند.

وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می کنید، کارهای آسانی وجود دارد که می توانید برای کاهش تنش انجام دهید. این به هر دوی شما کمک می کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید و ارتباط موثرتری داشته باشید. این شامل:

 • از موضوعات غیرتهدید کننده و “ایمن” برای صحبت های کوچک اولیه استفاده کنید. در مورد تجربیات مشترک، آب و هوا، نحوه سفر به جایی که هستید صحبت کنید. از صحبت بیش از حد در مورد خودتان بپرهیزید و از پرسیدن سوالات مستقیم در مورد طرف مقابل خودداری کنید.مشاهده چگونه به مودب برای ایده های بیشتر.
 • به آنچه طرف مقابل می گوید گوش دهید و به دنبال تجربیات یا شرایط مشترک باشید. این به شما امکان می دهد در مراحل اولیه ارتباط بیشتر در مورد آن صحبت کنید.برای یادگیری نحوه گوش دادن موثر به صفحه ما در گوش دادن فعال مراجعه کنید .
 • سعی کنید عنصر شوخ طبعی را تزریق کنید. خندیدن با هم هماهنگی ایجاد می کند، با خودتان یا موقعیت/شرایطی که در آن قرار دارید شوخی کنید، اما از شوخی با افراد دیگر خودداری کنید.برای اطلاعات بیشتر به توسعه حس شوخ طبعی مراجعه کنید.
 • مراقب زبان بدن خود و سایر سیگنال های غیرکلامی که ارسال می کنید باشید. سعی کنید تقریباً 60 درصد مواقع تماس چشمی را حفظ کنید. آرام باشید و برای نشان دادن گوش دادن کمی به سمت آنها خم شوید و در صورت لزوم زبان بدن آنها را بازتاب دهید.برای اطلاعات بیشتر به ارتباطات غیرکلامی مراجعه کنید .
 • کمی همدلی نشان دهید. نشان دهید که می توانید دیدگاه طرف مقابل را ببینید. به یاد داشته باشید که ارتباط همه چیز در مورد یافتن شباهت ها و ” همسان بودن طول موج ” با دیگران است. همدلی به دستیابی به این امر کمک می کند.صفحه ما را ببینید همدلی چیست؟ برای اطلاعات بیشتر.

مطمئن شوید که طرف مقابل احساس می‌کند در جریان صحبت‌های اولیه مورد بازجویی قرار نمی‌گیرد. همانطور که ممکن است شما احساس تنش و ناراحتی در ملاقات و صحبت با یک فرد جدید داشته باشید، او نیز ممکن است احساس تنش و ناراحتی کند.

طرف مقابل را در آرامش قرار دهید. این به شما امکان می دهد آرام شوید و مکالمه طبیعی تر شود.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه مهارت های مکالمه ما مراجعه کنید .


ایجاد ارتباط غیر کلامی

گفتگوهای اولیه می تواند به ما کمک کند تا آرامش داشته باشیم. با این حال، بسیاری از ایجاد ارتباط بدون کلام و از طریق کانال های ارتباطی غیرکلامی اتفاق می افتد.

ما به طور ناخودآگاه از طریق سیگنال‌های غیرکلامی منطبق، از جمله موقعیت بدن، حرکات بدن، تماس چشمی، حالات چهره و لحن صدا با طرف مقابل، ارتباط برقرار می‌کنیم و حفظ می‌کنیم.

وقتی فرصت پیدا کردید، صحبت دو دوست را تماشا کنید و ببینید که چگونه آنها ناخودآگاه ارتباط غیرکلامی یکدیگر را تقلید می کنند.

ما به طور غریزی رابطه ایجاد می کنیم. این دفاع طبیعی ما از درگیری است که اکثر ما سعی می کنیم از آن اجتناب کنیم.

استفاده از زبان بدن مناسب بسیار مهم است. ما آنچه را که زبان بدن به ما می‌گوید می‌خوانیم و فوراً باور می‌کنیم، در حالی که ممکن است در ارتباط صوتی بیشتر متقاعد کنیم. اگر بین آنچه می گوییم و زبان بدن ما ناهماهنگی وجود داشته باشد، شخصی که با او هستیم، زبان بدن را باور خواهد کرد. بنابراین، ایجاد رابطه با نمایش زبان بدن مناسب آغاز می شود. این معمولاً به معنای استقبال، آرامش و باز بودن است.

علاوه بر توجه و تطبیق زبان بدن با فردی که با او هستیم، به تطبیق کلمات او نیز کمک می کند. بازتاب و شفاف سازی آنچه گفته شده، تاکتیک های مفیدی برای تکرار آنچه توسط طرف مقابل گفته شده است. این نه تنها تأیید می کند که شما در حال گوش دادن هستید، بلکه به شما فرصت می دهد تا از کلمات و مراحل طرف مقابل استفاده کنید و بر شباهت و نقاط مشترک تأکید بیشتری می کند. ( برای اطلاعات بیشتر به بازتاب و شفاف سازی مراجعه کنید )

نحوه استفاده از صدای خود نیز در ایجاد رابطه مهم است. وقتی عصبی یا پرتنش هستیم، تمایل داریم سریعتر صحبت کنیم. این به نوبه خود می تواند شما را تحت فشار قرار دهد. ما تمایل داریم که صدا، زیر و بم، حجم و سرعت خود را تغییر دهیم تا آنچه را که می‌گوییم جالب‌تر کنیم، اما بر نحوه برخوردمان نیز تأثیر می‌گذارد. سعی کنید لحن خود را پایین بیاورید و آهسته تر و آهسته تر صحبت کنید. این در واقع به شما کمک می کند تا رابطه را راحت تر ایجاد کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه می توان از صدای شما برای کمک به برقراری ارتباط استفاده کرد، به صفحه ما در صحبت کردن موثر مراجعه کنید  .


رفتارهای ایجاد ارتباط مفید

رفتارهای خاصی وجود دارد که به ویژه در ایجاد رابطه مفید است. این شامل:

 • اگر نشسته اید ، با دستان باز و دست ها و پاهای غیرصلیب به طرف شخصی که با او صحبت می کنید خم شوید. این زبان بدن باز است و به شما و شخصی که با او صحبت می کنید کمک می کند احساس آرامش بیشتری داشته باشید.
 • در فرد دیگر نگاه کنید برای حدود 60٪ از زمان. تماس چشمی زیادی داشته باشید، اما مراقب باشید که باعث ناراحتی آنها نشوید.
 • هنگام گوش دادن، سر تکان دهید و صداها و حرکات تشویقی ایجاد کنید .
 • لبخند!
 • در ابتدای مکالمه از نام طرف مقابل استفاده کنید. این نه تنها به عنوان مؤدبانه دیده می شود، بلکه نام را در ذهن شما تقویت می کند، بنابراین احتمال اینکه آن را فراموش کنید کمتر است!
 • سعی کنید از طرف مقابل سوالات باز بپرسید (نوع سوالاتی که نیاز به پاسخ بیشتر از بله یا خیر دارند). پاسخ به این سؤالات راحت تر است، زیرا شما در محل قرار نمی گیرید تا نظر واضحی بدهید (به صفحات ما مراجعه کنید: سؤال و انواع سؤال )
 • از موضوعات بحث برانگیز گفتگو اجتناب کنید . پایبندی به آب و هوا، آخرین سخنران و ترتیبات سفر بسیار آسان تر از خطر درگیری با سیاست است.
 • از بازخورد برای خلاصه کردن، انعکاس و روشن کردن آنچه فکر می کنید طرف مقابل گفته است استفاده کنید. این فرصت را برای هر گونه سوء تفاهم می دهد تا به سرعت اصلاح شود.
 • در مورد چیزهایی صحبت کنید که به گفته های طرف مقابل بازمی گردد . پیوندهایی بین تجربیات مشترک پیدا کنید.
 • سعی کنید همدلی نشان دهید. نشان دهید که می توانید احساس طرف مقابل را درک کنید و می توانید چیزها را از دیدگاه او ببینید. (برای اطلاعات بیشتر به: همدلی چیست؟ )
 • وقتی با طرف مقابل موافق هستید، این را آشکارا بگویید و دلیل آن را بگویید .
 • بر ایده های طرف مقابل بنا کنید .
 • نسبت به طرف مقابل قضاوت نکنید . کلیشه ها و هر ایده از پیش تعیین شده ای که ممکن است در مورد آن شخص داشته باشید را کنار بگذارید.
 • اگر مجبور به مخالفت با طرف مقابل هستید، ابتدا دلیل آن را بیان کنید، سپس بگویید مخالف هستید .
 • زمانی که جواب را نمی دانید یا اشتباه کرده اید بپذیرید . صداقت همیشه بهترین تاکتیک است و اعتراف به اشتباهات به ایجاد اعتماد کمک می کند.
 • واقعی باشد ، با رفتارهای بصری و کلامی کار با هم برای به حداکثر رساندن تاثیر ارتباط خود را.
 • تعریف کنید، از انتقاد بپرهیزید و مودب باشید . ( برای اطلاعات بیشتر به: چگونه مودب باشیم مراجعه کنید )


کتاب های الکترونیکی مهارت های ارتباطی ما

در مورد مهارت های ارتباطی کلیدی که برای ارتباط موثر به آنها نیاز دارید، بیشتر بیاموزید.

کتاب‌های الکترونیکی ما برای هر کسی که می‌خواهد مهارت‌های ارتباطی خود را بیاموزد یا توسعه دهد، ایده‌آل است و مملو از اطلاعات و تمرین‌های عملی آسان برای دنبال کردن است.


یک مهارت ضروری

ایجاد رابطه یک بخش اساسی از هر رابطه است. بدون رابطه، شما اساساً هیچ رابطه ای نخواهید داشت!

بنابراین، توانایی ایجاد رابطه آگاهانه هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه ای بسیار مفید است. به عنوان یک مهارت، به این معنی است که شما می توانید روابط را سریعتر ایجاد کنید و ارتباطات را با سرعت بیشتری بهبود بخشید. روابط کاری شما موثرتر خواهد بود و در نتیجه روابط شخصی شما قوی تر خواهد شد.

بدون نظر

پاسخ دهید