خلاصه معرفی و دانلود کتاب گاو بنفش

خلاصه معرفی و دانلود کتاب گاو بنفش

کتاب گاو بنفش اثر ست گادین، نویسنده و بازاریاب آمریکایی، در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های حوزه بازاریابی است و به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده است.

کتاب گاو بنفش بر این فرض استوار است که در دنیای امروز، مشتریان به دنبال محصولات و خدماتی منحصربه‌فرد و متمایز هستند. این محصولات و خدمات باید به اندازه کافی خاص باشند که نظر مشتریان را جلب کنند و در ذهن آنها ماندگار شوند.

گادین در کتاب گاو بنفش، مفهومی به نام «گاو بنفش» را معرفی می‌کند. گاو بنفش نمادی از یک محصول یا خدمت منحصربه‌فرد و متمایز است که توجه همه را به خود جلب می‌کند.

سعید-جوی-زاده-ه

گادین معتقد است که موفقیت در بازاریابی، مستلزم خلق گاو بنفش است. او در کتاب خود، راهکارهایی را برای خلق گاو بنفش ارائه می‌دهد.

در اینجا برخی از نکات کلیدی کتاب گاو بنفش آورده شده است:

 • در دنیای امروز، مشتریان به دنبال محصولات و خدماتی هستند که متمایز و منحصربه‌فرد باشند.
 • برای خلق گاو بنفش، باید محصول یا خدمت خود را متفاوت از محصولات و خدمات مشابه در بازار ارائه دهید.
 • می‌توانید از طریق خلاقیت، نوآوری و یا ایجاد ارزش افزوده، محصول یا خدمت خود را متمایز کنید.
 • اگر می‌خواهید در بازاریابی موفق باشید، باید توجه مشتریان را جلب کنید و در ذهن آنها ماندگار شوید.

گادین در کتاب خود، مثال‌های متعددی از گاوهای بنفش موفق در دنیای واقعی ارائه می‌دهد. برخی از این مثال‌ها عبارتند از:

 • اپل با محصولاتی مانند آیفون، آیپاد و مک‌بوک، گاوهای بنفشی خلق کرده است که توجه همه را به خود جلب کرده‌اند.
 • استارباکس با ارائه قهوه‌های باکیفیت و فضایی خاص، گاو بنفشی خلق کرده است که مشتریان را برای تجربه آن ترغیب می‌کند.
 • نایک با شعار «Just Do It»، گاو بنفشی خلق کرده است که نمادی از انگیزه و روحیه ورزشکاران است.

کتاب گاو بنفش برای صاحبان کسب‌وکار و بازاریابان، کتابی ضروری است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را متمایز کنید و در بازاریابی موفق شوید.

کتاب گاو بنفش اثر ست گادین، نویسنده و بازاریاب آمریکایی، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های حوزه بازاریابی است. این کتاب بر این فرض استوار است که در دنیای امروز، مشتریان به دنبال محصولات و خدماتی منحصربه‌فرد و متمایز هستند. این محصولات و خدمات باید به اندازه کافی خاص باشند که نظر مشتریان را جلب کنند و در ذهن آنها ماندگار شوند.

گادین در کتاب گاو بنفش، مفهومی به نام «گاو بنفش» را معرفی می‌کند. گاو بنفش نمادی از یک محصول یا خدمت منحصربه‌فرد و متمایز است که توجه همه را به خود جلب می‌کند.

گادین معتقد است که موفقیت در بازاریابی، مستلزم خلق گاو بنفش است. او در کتاب خود، راهکارهایی برای خلق گاو بنفش ارائه می‌دهد.

در اینجا برخی از نکات مهم گاو بنفش آورده شده است:

 • در دنیای امروز، محصولات و خدماتی که قابل توجه و منحصربه‌فرد هستند، بیشتر از محصولات و خدمات معمولی مورد توجه قرار می‌گیرند.
 • برای خلق گاو بنفش، باید محصول یا خدمت خود را متفاوت از محصولات و خدمات مشابه در بازار ارائه دهید.
 • این تفاوت می‌تواند در هر جنبه‌ای از محصول یا خدمت، از جمله ویژگی‌ها، قیمت، نحوه‌ی توزیع، یا نحوه‌ی بازاریابی آن باشد.
 • گاوهای بنفش باید ارزشمند باشند. آنها باید چیزی را ارائه دهند که مشتریان به دنبال آن هستند و حاضرند برای آن پول بپردازند.
 • گاوهای بنفش باید قابل دسترس باشند. آنها باید در دسترس مشتریان بالقوه قرار داشته باشند.

گادین در کتاب خود، مثال‌های متعددی از گاوهای بنفش موفق در دنیای واقعی ارائه می‌دهد. برخی از این مثال‌ها عبارتند از:

 • اپل با محصولاتی مانند آیفون، آیپاد و مک‌بوک، گاوهای بنفشی خلق کرده است که توجه همه را به خود جلب کرده‌اند.
 • استارباکس با ارائه قهوه‌های باکیفیت و فضایی خاص، گاو بنفشی خلق کرده است که مشتریان را برای تجربه آن ترغیب می‌کند.
 • نایک با شعار «Just Do It»، گاو بنفشی خلق کرده است که نمادی از انگیزه و روحیه ورزشکاران است.

کتاب گاو بنفش برای صاحبان کسب‌وکار و بازاریابان، کتابی ضروری است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را متمایز کنید و در بازاریابی موفق شوید.

در اینجا برخی از نکات تکمیلی گاو بنفش آورده شده است:

 • گاو بنفش باید ارزش افزوده‌ای برای مشتریان داشته باشد. این ارزش افزوده می‌تواند در جنبه‌های مختلفی مانند کیفیت، قیمت، خدمات، یا تجربه کاربری باشد.
 • گاو بنفش باید قابل توجه باشد. این محصول یا خدمت باید چیزی باشد که مشتریان را به صحبت کردن در مورد آن ترغیب کند.
 • گاو بنفش باید ماندگار باشد. این محصول یا خدمت باید ارزشی داشته باشد که مشتریان را در طول زمان به خرید آن ترغیب کند.

گاو بنفش، یک مفهوم ساده اما قدرتمند است که می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا در بازاریابی موفق شوند.

…………………………

خلاصه کتاب – گاو بنفش: تجارت خود را با قابل توجه بودن متحول کنید

گاو بنفش - خلاصه کتاب

دنیای بازاریابی برای همیشه تغییر کرده است و اشکال سنتی بازاریابی – از جمله تبلیغات تلویزیونی و رسانه های جمعی – دیگر کارساز نیستند. بهترین راه برای ایجاد یک برند یا راه اندازی یک محصول/خدمت جدید، قابل توجه بودن است. این کتاب توسط ست گودین توضیح می دهد که چرا و چگونه گاوهای بنفش بسازید که مردم متوجه شوند و در مورد آنها صحبت کنند. در این خلاصه رایگان گاو بنفش ، قوانین جدید بازاریابی و آنچه را که در ایجاد گاو بنفش خود شما دخیل است، خواهید آموخت.

گاو بنفش : مروری بر

در گذشته، کسب‌وکارها معمولاً از 5Ps بازاریابی برای هدایت استراتژی و تاکتیک‌های بازاریابی خود استفاده می‌کردند. بسته به شرکت یا فرد، 5P ها می توانند شامل موارد زیر باشند: محصول، قیمت گذاری، تبلیغ، موقعیت، تبلیغات، بسته بندی، پاسپورت و مجوز.

فضای بازاریابی امروزی نیاز به یک P جدید – “گاو بنفش” دارد. گاو بنفش به چیزی قابل توجه اشاره دارد، یعنی چیزی که ارزش توجه و صحبت کردن را دارد. تصور کنید که یک شهرنشین هستید که در حومه شهر رانندگی می کنید. در ابتدا، ممکن است از دیدن گاوهای قهوه ای در حال چرا در مزارع هیجان زده شوید، اما پس از چند ساعت تماشای همان مناظر به سرعت علاقه خود را از دست خواهید داد. سپس متوجه یک گاو بنفش در مزرعه می شوید. ناگهان، نشسته‌اید، عکس می‌گیرید و آن را با همه به اشتراک می‌گذارید – زیرا منحصر به فرد و قابل توجه است.

ست گودین این کتاب را در بسیاری از فصل‌های کوتاه و کوچک نوشت که هر کدام در مورد یک مفهوم یا بینشی در مورد بازاریابی بحث می‌کنند. در خلاصه گاو بنفش ، ما ایده ها را در 2 بخش اصلی ادغام کرده ایم:
(1) دنیای جدید بازاریابی. و
(ب) ایجاد گاوهای بنفش شما.

دنیای جدید بازاریابی

ست گودین توضیح می دهد که چگونه بازاریابی در دهه های گذشته به طور چشمگیری تغییر کرده است.

 • قبل، حین و بعد از دوران تبلیغات : اساساً، بازار آنقدر از انتخاب ها و پیام های بازاریابی اشباع شده است که مشتریان یاد گرفته اند تبلیغات انبوه را تنظیم کنند.
 • با استفاده از منحنی پذیرش جف مور در Crossing the Chasm، گودین توضیح می‌دهد که چرا نمی‌توانید بدون مراجعه به مبتکران و پذیرندگان اولیه به بازار انبوه نفوذ کنید – و این افراد فقط به چیزی توجه می‌کنند که به اندازه کافی خاص است که از بین جمعیت متمایز شود یا کارهای خود را انجام دهد. به روشی برتر نیاز دارد.

چرا به گاوهای بنفش نیاز دارید

به طور خلاصه، ایمن بازی فقط شما را در یک بازار شلوغ نامرئی می کند. امروزه، موفق ترین راه حل ها معمولاً پرت هستند ، یعنی به طور غیرعادی سریع یا کند، بزرگ یا کوچک، مجلل یا مقرون به صرفه هستند. شرکت‌هایی مانند JetBlue Airways، Starbucks و Vanguard همگی موقعیت‌های رهبری خود را ایجاد کردند، زیرا آنها با مجموعه قوانین کاملاً متفاوتی بازی می‌کردند.

تنها راه برای موفقیت واقعی امروز، ریسک کردن، برجسته شدن و ایجاد محصولات قابل توجهی است که افراد مناسب را جذب می کند. به طور خاص، شما می‌خواهید چیزی بسازید که عطسه‌کنندگان (اینفلوئنسرها در میان پذیرفته‌شدگان اولیه) متوجه شوند و بخواهند در مورد آن صحبت کنند. شما به گاوهای بنفش نیاز دارید.

خلاصه گاو بنفش - قانون جدید بازاریابی
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های مختلف بازاریابی، منحنی پذیرش مور و چشم انداز رقابتی فعلی، خلاصه کامل گاو بنفش ما را بررسی کنید ، جایی که توضیح می دهیم:

 • بازاریابی قبل، حین و بعد از دوران تبلیغات انبوه؛
 • چرا ارائه کمترین قیمت یا کپی برداری از رهبر بازار کار نخواهد کرد.
 • 4 مرحله اصلی منحنی پذیرش و نحوه غلبه بر آن با گاوهای بنفش.
 • چگونه پتانسیل یک محصول/ایده را به عنوان “ویروس ایده” ارزیابی کنیم. و
 • نمونه هایی از گاوهای بنفش که به دلیل قابل توجه بودنشان مانند ویروس پخش شده اند.

ایجاد گاو بنفش شما

از آنجایی که هر گاو منحصر به فرد است، هیچ فرمول احمقانه ای برای ایجاد یک گاو بنفش وجود ندارد. و تلاش برای ایجاد چیزی غیر معمول و قابل توجه به طور پیش فرض مخاطره آمیز است. ست گودین چندین اصل، ایده و مفهوم را برای افزایش شانس موفقیت ارائه می دهد. در اینجا یک مرور سریع وجود دارد:خلاصه گاو بنفش - چگونه گاوهای بنفش بسازیم

بهترین راه برای ایجاد گاوهای بنفش این است که به طور مداوم لبه ها یا حاشیه ها را کاوش کنید و روش هایی را آزمایش کنید تا محصولات خود را قابل توجه کنید:

 • لیست Ps های بازاریابی را مرور کنید: محصول، قیمت گذاری، تبلیغات، موقعیت یابی، تبلیغات، بسته بندی، پاس و مجوز.
 • برای هر منطقه، لبه هایی را که می توانید کشف کنید، مشخص کنید. ویژگی‌های ارزشمند را فهرست کنید و در نظر بگیرید که آیا می‌توانید «بهترین» در هر حوزه باشید یا خیر. برای مثال، آیا می‌توانید بادوام‌ترین، ساده‌ترین، پیچیده‌ترین، دلسوزترین، باحال‌ترین، سرگرم‌کننده‌ترین، منحصربه‌فرد، شخصی‌سازی‌شده یا با ارزش‌ترین فرد باشید؟
 • تست کنید که کدام یک (ها) به احتمال زیاد نتایج مورد نظر را ارائه می دهند.

در خلاصه کامل گاو بنفش ، هر یک از اصول یا ملاحظات بالا را توضیح خواهیم داد، از جمله:

 • چرا باید شجاعت این را داشته باشید که برجسته باشید ;
 • چرا باید به دنبال چرخه های توسعه کوتاه و مکرر باشید .
 • چگونه می‌توانید با بازاریابی هدفمند ، نه تبلیغات انبوه، به طور مؤثر بازاریابی/تبلیغ کنید.
 • چرا/چگونگی پیدا کردن افراد دارای « اتاکو »؛
 • چگونه می توانید در حرفه خود یک گاو بنفش باشید . و
 • ایده ها و مثال های دیگر برای تحریک تخیل شما .

بیشترین بهره را از گاو بنفش ببرید

آیا حاضرید ریسک های حساب شده ای را بپذیرید و قابل توجه شوید؟ اگر چنین است، مجموعه کامل خلاصه کتاب ما را که شامل یک اینفوگرافیک، خلاصه متن 12 صفحه‌ای و یک خلاصه صوتی 25 دقیقه‌ای است، بررسی کنید .خلاصه گاو بنفش - مجموعه خلاصه کتاب

این کتاب در فصل‌های کوتاه و خواندنی نوشته شده است، با مثال‌های متعددی که نشان می‌دهد چگونه گاوهای بنفش را می‌توان در هر منطقه‌ای ایجاد کرد – از هتل‌ها گرفته تا ماشین‌ها، سوپرمارکت‌ها یا حتی نمک. اگرچه این کتاب برای اولین بار در سال 2002 منتشر شد، بسیاری از ایده های کلیدی هنوز هم قابل اجرا هستند. برای ایده ها و منابع بیشتر، کتاب را خریداری کنید یا به وب سایت Godin sethgodin.com یا وبلاگ seths.blog او مراجعه کنید .

 

درباره نویسنده گاو بنفش

گاو بنفش: تجارت خود را با قابل توجه بودن متحول کنید توسط ست گودین نویسنده و کارآفرین آمریکایی نوشته شده است. گودین قبلاً یک تجارت بسته بندی کتاب را تأسیس کرده و می فروخت. او سپس Yoyodyne را برای ترویج بازاریابی مجوز راه اندازی کرد. در سال 1998، Yoyodyne به یاهو فروخته شد! حدود 30 میلیون دلار و معاون بازاریابی مستقیم گودین یاهو شد. در مارس 2006، گودین Squidoo را راه اندازی کرد که در سال 2014 به HubPages فروخته شد. گودین 20 کتاب نوشته است.

نقل قول های گاو بنفش

“تبلیغات را متوقف کنید و شروع به نوآوری کنید.”

“سعی نکنید محصولی برای همه بسازید، زیرا این محصول برای هیچ کس نیست.”

“بهترین چیزی که ترسوها می توانند به آن امیدوار باشند این است که مورد توجه قرار نگیرند. انتقاد متوجه کسانی است که برجسته هستند.»

“شما باید به جایی بروید که رقابت نیست. هر چه دورتر بهتر.»

«اگر شما یک بازاریاب هستید که نمی‌دانید چگونه محصولات را اختراع، طراحی، تأثیرگذاری، انطباق و نهایتاً دور بریزید، پس دیگر یک بازاریاب نیستید. تو مرده ای.»

اگر در فکر تولد نیسیتی احتمالا در فکر مردن هستی!!

“مسیر امنیت شغلی مادام العمر قابل توجه است.”

…………………………………………….

سومین کتاب از ست گودین و کتابی که واقعاً او را مشهور کرده است.

قبل از گاو بنفش، ست برای بازاریابی دیجیتال شناخته شده بود. پس از گاو بنفش، ست به دلیل ایجاد برندها و محصولات فوق العاده در وب و خارج از آن شهرت داشت.

گاو بنفش ساده ترین کتاب استراتژی محصول برای یک شرکت مدرن است که تاکنون نوشته شده است.

این به شما ثابت می کند که چرا پرتاب دلارهای تبلیغاتی به سمت یک برند به اندازه ایجاد محصولی که مردم آن را با اشتیاق دوست دارند (یا از آن متنفرند) ارزشمند نیست.

من آن را در لیست خود سوم انتخاب کردم زیرا معتقدم شما ابتدا به قبیله (با نام مستعار بازار هدف)، فداکاری (توانایی قدرت از طریق فرورفتن) نیاز دارید و سپس می توانید در واقع به ایجاد محصول بپردازید (که همان چیزی است که بنفش است. گاو به شما در مورد).

اگر اهل توسعه محصول، استراتژی شرکت یا کارآفرین هستید، این کتاب را حتما بخوانید.

گاو بنفش

بازاریابان سال‌ها در مورد پنج نکته بازاریابی صحبت کرده‌اند:

– تولید – محصول

– قیمت گذاری

– ترویج

– تثبیت موقعیت

– تبلیغات

– بسته بندی

– عبور در امتداد

– اجازه

بازاریابان در ریاضیات خوب نیستند.

P جدید “گاو بنفش” است.

گاوها خسته کننده هستند. با این حال، یک گاو بنفش. حالا آن باید جالب باشد.

ماهیت گاو بنفش این است که باید قابل توجه باشد. این کتاب درباره چرایی، چیستی و چگونگی قابل توجه است.

چیزی قابل توجه ارزش صحبت کردن را دارد. بازاریابی قابل توجه هنر ساختن چیزهایی است که ارزش توجه را مستقیماً در محصول یا خدمات شما دارند.

ما به نقطه ای رسیده ایم که دیگر نمی توانیم مستقیماً برای توده ها بازاریابی کنیم. رویکردهای جایگزین چیز جدیدی نیستند، آنها تنها چیزی هستند که برای ما باقی مانده است.

تبلیغات را متوقف کنید و شروع به نوآوری کنید.

قبل از تبلیغات، تبلیغات دهان به دهان وجود داشت. در حین تبلیغات، اگر برای مصرف کننده تبلیغ می کردید، فروش بالا می رفت. پس از تبلیغات، قدرت شبکه‌های جدید ما به ایده‌های قابل توجه اجازه می‌دهد تا با سرعت موشک در میان بخش‌هایی از مردم پخش شوند.

به‌عنوان مصرف‌کننده، ما آنقدر مشغول هستیم که نمی‌توانیم به تبلیغات توجه کنیم، اما ناامید هستیم که چیزهای خوبی پیدا کنیم که مشکلات ما را حل کند.

مثلا:

اگر نوع جدیدی از مسکن تولید کنید، چه کار می کنید؟ پاسخ واضح این است که تمام آنچه را که دارید برای خرید یک تن تلویزیون ملی و تبلیغات چاپی خرج کنید. هرچند با چند مشکل مواجه خواهید شد.

1. به افرادی نیاز دارید که بخواهند مسکن بخرند. در حالی که بازار بزرگی است، برای همه مناسب نیست.

2. سپس به افرادی نیاز دارید که می خواهند نوع جدیدی بخرند. اگر کسی یک مسکن مناسب، قابل اعتماد و موثر پیدا کرده است، احتمالاً وقت خود را برای یافتن جایگزینی تلف نمی کند.

3. باید افرادی را پیدا کنید که مایل به گوش دادن هستند. اکثریت قریب به اتفاق مردم خیلی سرشان شلوغ است و صرف نظر از اینکه چند تبلیغ می‌خرید، شما را نادیده می‌گیرند.

شما از بین مخاطبان همه به مخاطبی با اندازه کسری رسیدید.

حقیقت تلخ در مورد بازاریابی این است که اکثر مردم نمی توانند محصول شما را بخرند.

یا پول ندارند یا وقت ندارند یا علاقه ندارند. در میان افرادی که ممکن است محصول شما را بخرند، اکثر آنها هرگز در مورد آن چیزی نخواهند شنید. فقط به این دلیل که ایمیل و شماره کسی را دارید به این معنی نیست که او می خواهد از شما بشنود.

شبکه‌های ویروس ایده‌آل در بازارهایی که نسبتاً راضی هستند، به سختی فعال می‌شوند. مردم کمتر از راه خود برای گفتن یک محصول به دوستان خود تلاش می کنند، مگر اینکه نسبتاً خوش بین باشند که دوست از شنیدن آن خوشحال می شود.

اگر می خواهید سهم بازار خود را افزایش دهید یا چیزی را راه اندازی کنید، چالش مهمی در پیش دارید.

وقتی می بینید که روش های قدیمی راهی جز پایین آمدن ندارند، ایجاد چیزهایی که ارزش صحبت کردن دارند ضروری تر می شود.

قانون قدیمی این بود: محصولات ایمن و معمولی ایجاد کنید و آنها را با بازاریابی عالی ترکیب کنید.

قانون جدید این است: محصولات قابل توجهی ایجاد کنید که افراد مناسب به دنبال آن باشند.

ارزش (برای بازاریابان) یک گروه به اندازه آن ارتباط ندارد.

مربوط به نفوذ آن است. پذیرندگان اولیه به شدت بر بقیه منحنی ها تأثیر می گذارند، بنابراین متقاعد کردن آنها بسیار بیشتر از هدر دادن دلارهای تبلیغاتی در تلاش برای متقاعد کردن دیگران است. خوشبختانه، فقط افراد ریسک‌پذیر و ایده‌پردازی که اولین پذیرندگان را تشکیل می‌دهند، مایلند به شما گوش دهند.

خیلی وسوسه انگیز است که از پذیرندگان اولیه چشم پوشی کنید و به سمت مرکز شاداب و سودآور منحنی زنگ بروید، اما این کار نمی کند. نوآوران و پذیرندگان اولیه افرادی هستند که در ردیف اول می نشینند، به کنفرانس های صنعتی می روند و مجلات تجاری هیجان انگیز را می خوانند. این افراد واقعاً می توانند از استفاده از یک محصول جدید بهره ببرند و مشتاق هستند تا با جستجوی محصولات و خدمات جدید برتری خود را نسبت به بقیه مردم حفظ کنند.

اکثریت قریب به اتفاق مصرف کنندگان خوشحال هستند. گیر. با آنچه دارند فروخته می شود. آنها به دنبال جایگزینی نیستند و دوست ندارند با چیز جدیدی سازگار شوند. تنها شانسی که دارید این است که به افرادی بفروشید که تغییر را دوست دارند، چیزهای جدید را دوست دارند و فعالانه به دنبال هر دو هستند.

شما باید محصولی را طراحی کنید که به اندازه کافی قابل توجه باشد تا پذیرندگان اولیه را جذب کند، اما به اندازه کافی منعطف و جذاب باشد که آن دسته از پذیرندگان به راحتی بتوانند این ایده را به بقیه منحنی ها گسترش دهند.

احتمال برنده شدن ایده‌هایی که گسترش می‌یابند بیشتر از آن‌هایی است که پخش نمی‌شوند. اینها ایده ویروس هستند.

عطسه‌ها عامل اصلی انتشار ویروس ایده هستند. اینها کارشناسانی هستند که به همه همکاران یا دوستان یا تحسین کنندگان یا دنبال کنندگان خود در مورد محصول یا خدمات جدیدی می گویند که در آن یک مرجع معتبر هستند. اگر اولین پذیرندگان عطسه کننده نباشند، این ایده را گسترش نمی دهند.

پیدا کردن و اغوا کردن عطسه‌ها اولین قدم ضروری در ایجاد ویروس ایده‌آل است.

پیدا کردن عطسه برای یک طاقچه کوچک بسیار ساده تر از یک بازار گسترده است. در عین حال، عطسه‌کننده‌ها در یک بازار خاص بیشتر در مورد محصول شما صحبت می‌کنند.

هنگامی که یک ویروس ایده‌آلود رخ می‌دهد، اغلب به این دلیل است که همه قطعات ویروسی با هم کار می‌کنند.

انتشار این ایده چقدر روان و آسان است؟

مردم چند وقت یکبار آن را برای دوستان خود عطسه می کنند؟

گروهی که مد نظر شماست چقدر گره خورده است؟ زیاد حرف میزنن؟ آیا آنها به یکدیگر اعتقاد دارند؟

افرادی که بیشتر ایده شما را تبلیغ می کنند چقدر معتبر هستند؟

چقدر ماندگار است، آیا این یک مد است یا پا دارد؟

اکثریت قریب به اتفاق داستان های موفقیت محصول از همان روز اول برای موفقیت طراحی شده اند.

محصولاتی که برای عبور از شکاف مهندسی شده اند، بیشتر از سایرین موفق می شوند. کار سخت و پولی که برای تبلیغات خرج می‌کردید باید صرف هزینه‌های مهندسی و تحقیق و توسعه شود. گاو بنفش ارزان نیست اما کار می کند.

بی فایده است که برای هر کسی (به جز عطسه کنندگان علاقه مند با نفوذ) بازاریابی کنید.

زمانی که مصرف کنندگان در مکانی که شما را پیدا می کنند به دنبال کمک هستند، باید تبلیغات انجام دهید. تعداد شانس هایی که برای انجام این کار دارید کم است. بقیه زمان، روی گاو بنفش سرمایه گذاری کنید. محصولات و خدماتی را توسعه دهید که بازار به دنبال آن خواهد بود.

شما نمی توانید مردم را وادار به گوش دادن کنید، اما می توانید بفهمید که چه کسی احتمالاً هنگام صحبت کردن گوش می دهد، و سپس ترکیب مناسبی از P ها را سرمایه گذاری کنید تا آنها را با “درست بودن” پیشنهاد خود تحت تأثیر قرار دهید.

“چه کسی گوش می دهد؟” این سوال نه تنها باعث موفقیت تک تک محصولات، بلکه وضعیت کل بازارها نیز می شود. وقتی با بازاری روبرو می شوید که هیچ کس به آن گوش نمی دهد، معمولاً هوشمندانه ترین برنامه این است که آن را ترک کنید.

تقریباً در هر بازاری، «برند پیشرو» مزیت بزرگی نسبت به سایرین دارد. اغلب یک برند کمتر شانسی ندارد. فقط با نام تجاری راحت تر است.

گاو بنفش بسیار نادر است زیرا مردم می ترسند.

اگر قابل توجه باشید، برخی از شما متنفر خواهند شد. انتقاد متوجه کسانی می شود که برجسته هستند. در یک بازار شلوغ، تطبیق با شکست مواجه است. برجسته نبودن همان نامرئی بودن است. ما به اشتباه معتقدیم انتقاد منجر به شکست می شود. خوشبختانه، از آنجایی که تقریباً همه افراد دیگر از برجسته شدن و مواجه شدن با انتقاد وحشت دارند، می توانید با تلاش کمتری قابل توجه باشید، بنابراین ما با دو انتخاب روبرو هستیم:

1. نامرئی و در عین حال ایمن باشید

2. از شانس بزرگی استفاده کنید

چگونه می خواهید پیش بینی کنید که کدام ایده ها ارزش کار سخت را دارند؟ شما نمی توانید.

شما نمی دانید که آیا گاو بنفش شما مانند یک غاز طلایی نتیجه خواهد داد. نکته همین است. این غیرقابل پیش بینی بودن نتیجه است که باعث می شود کار کند. با این حال، خسته کننده همیشه به شکست منجر می شود. خسته کننده بودن همیشه خطرناک ترین استراتژی است.

درس گاو ارزش تکرار دارد: ایمن خطرناک است. گاو سفید ذبح می شود.

گاو بنفش همه چیز در مورد سرمایه گذاری بازاریابی در محصول به جای رسانه ها است.

بازاریابی انبوه نیازمند محصولات انبوه است و محصولات انبوه خواهان بازاریابی انبوه هستند. این به دو دلیل منجر به گرفتن خطرناک 22 می شود:

1. محصولات خسته کننده. تبلیغ برای همه محصولی که برای همه جذاب نیست، چه فایده ای دارد؟ با هدف قرار دادن توده ها و طراحی محصولات بر اساس آن، پول خود را هدر می دهید. تنها راهی که یک ایده به بخش عمده ای از بازار می رسد این است که از اولین پذیرندگان در سمت چپ منحنی زنگ به توده در وسط حرکت کنیم. اگر عطسه را نگیرید، محصول شما می میرد.

2. بودجه های ترسناک. برای عرضه یک محصول برای انبوه، باید هزینه های کلان کنید.

اندازه گیری می تواند به شما در بهبود گاو بنفش کمک کند.

شرکت‌هایی که اندازه‌گیری می‌کنند که آیا محصول، تعاملات و خط‌مشی آن‌ها کارآمد است (آیا عطسه‌کنندگان را متقاعد می‌کند که این خبر را منتشر کنند)، به سرعت پیشنهادات خود را بهینه می‌کنند و آن‌ها را برای ویروس‌پذیری بیشتر می‌سازند. اگر اندازه گیری کنید، بهتر می شود.

همانطور که جهان آشفته تر می شود، مردم بیشتری به دنبال امنیت هستند.

افراد کمتری به دنبال ایجاد یک گاو بنفش هستند. در عین حال، بازار سریعتر می شود. مردم خوشحال می شوند که محصولات و ارائه دهندگان خود را برای به دست آوردن برتری تغییر دهند، بنابراین در حالی که افراد کمتری تلاش می کنند تا گاو بنفش شوند، پاداش قابل توجه بودن همچنان افزایش می یابد. برای درست کردن گاو بنفش پاداش بزرگی وجود دارد.

هنگامی که موفق به ایجاد یک گاو بنفش شدید، چالش این است که دو کار را به طور همزمان انجام دهید:

1. شیر گاو. تا زمانی که ممکن است سود ببرید.

2. محیطی ایجاد کنید که در آن احتمالا گاو بنفش بعدی را اختراع خواهید کرد. چون همه گاوها می میرند

ساحل وسوسه انگیز است. پس از چند موفقیت چشمگیر، برای مدت طولانی به راحتی در ساحل قرار می گرفت.

منحصر به فرد و ساینده خوب است…. در واقع پیشنهاد می شود.

وقتی کمیته ای درگیر می شود، هر شرکت کننده خوش نیت لبه های ناهموار را می شنود و درباره اینکه چگونه حوزه انتخابیه آنها ممکن است محصول را دوست نداشته باشد، صحبت می کند. نتیجه چیزی کسل کننده است…. چیزی امن

بخش های بازاریابی اغلب نیاز به توجیه وجود خود را احساس می کنند.

اغلب اوقات، این تلاش‌های بازاریابی منجر به سازش می‌شوند: «ما پول کافی برای عرضه یک محصول جدید نداریم، یک شعار جدید چطور؟» یا “این به پایگاه مشتریان فعلی ما توهین می کند، بیایید کاری کمتر رادیکال انجام دهیم”. تقریباً بدون استثنا، این سازش‌ها از انجام هیچ کاری بدتر هستند. بازاریابی صرفاً برای مشغول بودن از هیچ چیز بدتر است.

اوتاکو چیزی را توصیف می کند که بیشتر از یک سرگرمی است اما کمی کمتر از یک وسواس است.

هدف شما این است که با پذیرندگان اولیه پرشور ارتباط برقرار کنید و آنها را وادار به عطسه کنید. اینجاست که اوتاکو وارد می شود. مصرف کنندگانی که اوتاکو را برای جایگاه شما دارند، عطسه هایی هستند که شما به دنبال آن هستید. برخی از بازارها اوتاکو بیشتری نسبت به سایرین دارند. وظیفه بازاریابان شناسایی این بازارها و تمرکز بر روی آنها بدون توجه به اندازه آنهاست.

اگر Otaku دارید ایجاد یک محصول آسان است، اما اگر ندارید چه؟ شما می توانید دو تکنیک را انتخاب کنید:

1. هنر فرافکنی را بیاموزید. وارد سر افرادی شوید که عمیقاً به آنها اهمیت می دهند و چیزی را می سازند که دوستش داشته باشند. یادگیری این مهارت بسیار سودآورتر از این است که بتوانید فقط برای خودتان چیزهایی درست کنید. خود را در مجلات طرفداران، نمایشگاه های تجاری و نقدها غرق کنید.

2. علم فرافکنی را بیاموزید. تماشا کنید، اندازه بگیرید، یاد بگیرید، و بارها و بارها شکست بخورید تا زمانی که فرمول را بدست آورید. فرهنگ نمونه‌سازی تهاجمی محصولات جدید را ایجاد کنید… نسخه‌های اولیه بسیار ارزان قیمت.

شما مجبور نیستید آن را دوست داشته باشید.

برای ایجاد یک گاو بنفش نیازی به اشتیاق ندارید. چیزی که به آن نیاز دارید بینشی است تا بفهمید که چاره دیگری ندارید. هیچ چیز دیگری قرار نیست کار کند.

بازار را پیدا کنید و سپس محصول قابل توجه را بسازید، نه برعکس. این در مورد غیرقابل مقاومت بودن برای گروه کوچکی از عطسه‌کنندگان با اوتاکو است.

جایگزین این است که با مشکلی شروع کنید که بتوانید آن را برای مشتریان خود (که قبلاً متوجه شده اند مشکل دارند) حل کنید. سپس، یک راه حل قابل توجه ایجاد کنید و آن را به عطسه کنندگان تبلیغ کنید. این فقط در صورتی کار می کند که از قبل یک پایگاه مشتری وفادار داشته باشید!

بنابراین آیا راهی برای ایجاد یک گاو بنفش وجود دارد؟

البته که نه. با این حال، من یک فرآیند دارم. سیستم آسان است: به سمت لبه ها بروید.

Ps بازاریابی سنتی خود را مرور کنید. مشخص کنید که مزیت شما و رقبا کجاست.

شعاری که ماهیت گاو بنفش شما را به درستی بیان می کند نیز یک فیلمنامه است.

اسکریپتی برای عطسه‌ها که هنگام صحبت با دوستان خود از آن استفاده کنند. این شعار به کاربر یادآوری می‌کند: «اینجاست که ارزش توصیه کردن به ما را دارد. این است که چرا دوستان شما ما را دوست خواهند داشت.” بهتر از همه، فیلمنامه تضمین می‌کند که حرف‌های شفاهی به درستی منتقل می‌شود، و این که چشم‌انداز به دلیل درستی به سراغ شما می‌آید.

اگر هدف بازاریابی ایجاد یک گاو بنفش است، و ماهیت گاو افراطی بودن در برخی ویژگی ها، اجتناب ناپذیر است که سازش فقط می تواند شانس موفقیت شما را کاهش دهد.

شما نمی توانید یک شرکت با رشد سریع در اطراف وانیل ایجاد کنید. یک ماوریک را انتخاب کنید و از سر راه خارج شوید.

مصرف کنندگان نقش خود را اغلب تغییر نمی دهند.

عطسه کننده ها عاشق عطسه کردن هستند. در اینجا چهار مرحله برای کسب درآمد از عطسه آورده شده است:

1. اجازه بگیرید به آنها هشدار دهید که چه زمانی ممکن است گاو داشته باشید. از این سوء استفاده نکنید

2. داستان و ابزارهایی را که برای به اشتراک گذاشتن ایده شما با دیگران نیاز دارند به آنها بدهید.

3. زمانی که سودآور شدید، پروژه خود را به تیم دیگری بسپارید. اجازه دهید آن را شیر کنند.

4. سرمایه گذاری مجدد. گاو بنفش دیگری را راه اندازی کنید.

اگر بازاریابی پس از طراحی، پس از ساخت مرده است، چه چیزی جایگزین آن می شود؟

طرح. زمانی که بذر اصلی در حال کاشت است، فردی که تأثیر واقعی بر موفقیت یک محصول دارد، می‌تواند پشت میز بنشیند. اگر شما یک بازاریاب هستید که نمی‌دانید چگونه سرمایه‌گذاری کنید، طراحی کنید، تحت تأثیر قرار دهید و خود را تطبیق دهید، دیگر یک بازاریاب نیستید.

ظالمانه همیشه قابل توجه نیست.

مطمئناً لازم نیست. گاهی اوقات آزاردهنده است. ظالمانه باید هدفی داشته باشد و باید در محصول گنجانده شود. این به نحوه گفتن شما نیست، بلکه به آنچه می گویید است. در حالی که می توانید به طور لحظه ای از رفتار توهین آمیز برای جلب توجه استفاده کنید، این یک استراتژی بلندمدت نیست.

اما در مورد کارخانه چطور؟

رئیس شما و همکارانتان احتمالاً در برابر گاو بنفش مقاومت خواهند کرد. قابل توجه همیشه آویزان کردن بزرگترین دستگاه در کارخانه شما نیست. این می تواند روشی باشد که به تلفن خود پاسخ می دهید، یک نام تجاری راه اندازی می کنید، برای یک نسخه تجدید نظر در نرم افزار خود قیمت گذاری می کنید، یا هر کاری انجام می دهید. عادت کردن به انجام کارهای “ناامن” هر بار که فرصت دارید، بهترین راه برای شروع قابل توجه بودن است.

ارزان یکی از تنها اقلام قابل توجهی است که به نظر می رسد هرگز جذابیت آن تمام نمی شود.

به دست آوردن سهم بازار ارزان مشکل هیپ این است که پس از شروع، رقیب شما احتمالاً همان بازی را انجام خواهد داد. ارزان یک راه تنبلی است. ارزان آخرین پناهگاه است. استثنا یک جهش کوانتومی در قیمت است. اگر بتوانید محصول 100 هزار دلاری را به محصول 1 هزار دلاری تبدیل کنید، شگفت انگیز است.

محدودیت ها را کاوش کنید.

ارزان‌ترین، سریع‌ترین، کندترین، داغ‌ترین، سردترین، آسان‌ترین، سخت‌ترین، کارآمدترین، پر سر و صداترین، منفورترین، کپی‌کننده، خارجی، قدیمی‌ترین، جدیدترین، بیشترین چیزی باشید. اگر محدودیتی وجود دارد، باید (و باید) آن را آزمایش کنید.

به کوچکترین بازار قابل تصور فکر کنید و محصولی را توصیف کنید که بر آن غلبه کرده است. برو از اونجا

نه از صنعت خود، بلکه از هر صنعت دیگری کپی کنید. صنعتی کسل کننده تر از صنعت خود را پیدا کنید و کشف کنید که چه کسی و چرا قابل توجه است. آن را در صنعت خود انجام دهید.

رقیبی را که عموماً به‌عنوان «سرسخت» شناخته می‌شود، شناسایی کنید و از آنها پیشی بگیرید.

بپرسید «چرا که نه». تقریباً هر کاری که ما انجام نمی‌دهیم به خاطر ترس است یا اینکه کسی نمی‌پرسد «چرا که نه».

به جای تلاش برای استفاده از فناوری خود برای ساختن محصولی بهتر برای رفتار استاندارد کاربران خود، با دعوت از کاربران برای تغییر رفتار خود آزمایش کنید تا محصول به طرز چشمگیری بهتر عمل کند.

اگر نمی توانید آینده ای را تصور کنید که در آن مردم بار دیگر مجذوب محصول شما شوند، وقت آن رسیده که سود ببرید و دوباره آن را برای ساختن چیزی جدید سرمایه گذاری کنید.

مشتریان خود را متمایز کنید

عطسه ها را پیدا کنید و سودآور را پیدا کنید. بقیه را نادیده بگیرید. به توده ها رسیدگی نکنید

اگر می‌توانستید یک جایگاه ضعیف را برای هدف قرار دادن (و تسلط) انتخاب کنید، آن کدام بود؟

نتیجه

گاو بنفش درک اینکه چرا برای موفقیت در دنیای مدرن باید قابل توجه باشید را آسان می کند. با تکیه بر این ایده از The Dip که بهترین ها در جهان بیشترین سود را دارند، ایجاد بهترین محصول برای بازار شما بیشترین درآمد را برای شما به ارمغان می آورد.

بودجه، زمان و مهارت‌های خود را روی توسعه محصول متمرکز کنید، نه بازاریابی آن.

وقتی شرکتی را اداره کنم، این کتاب بخشی از استراتژی رشد درآمد من خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 12 =