در مقاله قبلی، من در مورد تفاوت بین گردش مالی و فرسایش به عنوان معیارهای مربوط به تعداد کل کارکنان شما نوشتم. می توانید پست کامل را اینجا بخوانید .

امروز فکر می کردم کمی عمیق تر به فرسایش خواهم رفت.

چیست، چگونه آن را محاسبه می کنید، چگونه می توانید آن را تجزیه و تحلیل کنید، و چگونه می توانید آن را بهبود بخشید؟

فرسودگی کارکنان به عنوان تعداد کارمندانی تعریف می شود که با میل خود شرکت شما را ترک می کنند و شما آنها را جایگزین نمی کنید. آنها باید به خواست خودشان بروند. خاتمه دادن به آنها، تغییر ساختار برای حذف موقعیت آنها یا رها کردن آنها به حساب نمی آید. همچنین نباید داوطلبانه نقش را پر کنید. این نمی تواند نقشی باشد که شما باز نگه دارید و هنوز فرد مناسبی را برای ایفای آن پیدا نکرده باشید.

فرسایش در سازمان شما کوچک شدن است. گاهی اوقات زمانی اتفاق می‌افتد که متوجه می‌شوید رشد خود را بیش از حد افزایش داده‌اید و وقتی کارمندی را ترک می‌کند، متوجه می‌شوید که می‌توانید هزینه‌های خود را پس بگیرید و بدون آنها به خوبی کار کنید. گاهی اوقات، این نشانه ای از عذاب قریب الوقوع است. ممکن است متوجه شوید که این نشان دهنده کاهش درک عمومی از شرکت یا علاقه به محصول شما است. اطلاعات زیادی را می توان از اندازه گیری ساییدگی در طول زمان به دست آورد.

شماره گیری برگشت خرج کردن

فرسایش نسبت به سایر اشکال اخراج کارکنان “بهتر” است زیرا کاملاً داوطلبانه است. شما کوچک نمی شوید زیرا شرکت شما علاقه ای به کار برای آن ندارد و مجبور نیستید کارمندی را اخراج یا اخراج کنید. از سوی دیگر، ایده آل برای هر کسب و کار، رشد مداوم یا ایستادن با حداقل سود است. از دست دادن کارمندان و کاهش حقوق و دستمزد می تواند نشان دهنده مشکلات باشد.

از سوی دیگر، فرسایش نیز می تواند یک فرصت باشد. این روشی است برای کاهش هزینه های کلی حقوق و دستمزد بدون کوچک کردن یا اخراج کارکنان، و می تواند کمک کند تا زمانی که تغییرات دیگری را برای بازگرداندن کسب و کار خود به مسیر درست خود ایجاد کنید، مدت زمان بیشتری را کاهش دهید.

علاوه بر این، فرسایش نباید دائمی باشد. انتخاب نکردن نقش در زمان خروج یک کارمند می‌تواند یک تصمیم موقتی باشد و همیشه می‌توانید این نقش را بعداً زمانی که علاقه و اقتصاد دوباره شروع به صعود کرد، باز کنید.

توجه : برخی از متخصصان منابع انسانی، فرسایش را به عنوان هرگونه جابجایی کارمند می‌دانند و «فرسایش داوطلبانه» را یک نوع فرسایش می‌دانند. این تا حد زیادی نادرست اما فراگیر است. اگر در این تعریف مشترک هستید، فرض کنید که من در مورد فرسایش داوطلبانه در سراسر این پست وبلاگ صحبت می کنم. اطلاعات در هر صورت یکسان است.

محاسبه ساییدگی

محاسبه ساییدگی برای شرکت شما با تعریف سه عدد است.

 اولین عدد دوره زمانی است که اندازه گیری می کنید. نرخ‌های فرسایش سالانه، سه‌ماهه و ماهانه رایج هستند، اگرچه ممکن است بسته به نرخ‌های معمول گردش مالی شرکت و صنعت خود، به صورت ماهانه ریزش نداشته باشید. مدت زمانی را برای اندازه‌گیری مشخص کنید، بنابراین می‌توانید زمانی که معیارهای خود را بعداً تجزیه و تحلیل می‌کنید، سیب‌ها را با سیب مقایسه کنید.

 شماره دوم تعداد کارمندانی است که به طور داوطلبانه در طول دوره تعریف شده شما ترک می کنند . این تعداد افراد است نه تعدادی نقش. برای مثال، اگر یک مدیر میانی دارید که از طریق بازنشستگی آن را ترک می‌کند، یک جایگزین استخدام می‌کنید، و آن جانشین به دلایل شخصی نامرتبط ظرف یک ماه تصمیم می‌گیرد آن را ترک کند، این دو مورد فرسایش است، حتی اگر هر دو نقش یکسانی داشته باشند.

 عدد سوم تعداد کل کارکنانی است که شرکت شما در طول دوره اندازه گیری داشته است . این عدد یک میانگین است، بنابراین اگر در ابتدای دوره 110 کارمند و در پایان 100 کارمند داشتید، میانگین عدد 105 است. برای محاسبه، تعداد کارمندانی که در ابتدای دوره داشتید و تعداد آنها را در نظر بگیرید. در انتها آنها را با هم جمع کنید و نتیجه را بر دو تقسیم کنید.

معادله درصد نرخ ساییدگی

فرمول ساییدگی ساده است:

نرخ فرسایش % = (تعداد کارمندان جدا شده / میانگین تعداد کارمندان) * 100

بنابراین، فرض کنید که به طور متوسط ​​در طول سال 2500 کارمند دارید. شما 328 کارمند دارید که به طور داوطلبانه در طول سال از طریق بازنشستگی، ترک برای مشاغل جدید، ترک به دلایل شخصی یا پزشکی و غیره به طور داوطلبانه ترک می کنند. معادله شما به این صورت خواهد بود:

نرخ فرسایش % = (328 / 2500) * 100 = 13.12 درصد فرسایش برای سال.

همچنین به یاد داشته باشید که می توانید این عدد را به روش های مختلف ترسیم کنید. به عنوان مثال، اعداد ساییدگی ماهانه در مقایسه با اعداد سالانه می‌توانند در زمان‌های مختلف سال به شما نشان دهند.

شما همچنین می توانید انواع مختلف ساییدگی را محاسبه کنید. به عنوان مثال، می توانید فرسایش را به افرادی که بازنشسته شده اند در مقابل افرادی که استعفا داده اند و افرادی که به شعبه یا بخش دیگری منتقل شده اند تقسیم کنید. ساییدگی را می توان در سطح دپارتمان، سطح مکان، سطح ملی یا سطح جهانی، بسته به مقیاس کسب و کار شما اندازه گیری کرد.

تحلیل ساییدگی

هنگامی که اعداد فرسایشی خود را بدست آورید، چه اطلاعاتی می توانید از آنها بدست آورید؟ به دنبال چه چیزی باید باشید؟ در اینجا چندین ایده وجود دارد، اگرچه به خاطر داشته باشید که اطلاعات مرتبط با شرکت شما می تواند متفاوت باشد.

 دلایل ترک کارمندان را تجزیه و تحلیل کنید.

کارمندان به دلایل مختلف داوطلبانه ترک می کنند. برای این تجزیه و تحلیل به داده های اضافی نیاز دارید – مصاحبه های خروج باید آن را ارائه دهند – و آن داده ها را با معیارهای ساییدگی خود مرتبط کنید.

شرکت در حال ترک کارکنان

علل مختلف فرسایش پیامدهای متفاوتی دارند. مثلا:

 • اگر تعداد زیادی از کارمندان شما در ابتدای سال تحصیلی را ترک می کنند، ممکن است برای آزاد کردن زمان برای کلاس ها ترک کنند.
 • اگر تعداد زیادی از کارمندان ترک می کنند و به رابطه ای که با مدیر خود دارند استناد می کنند، ممکن است به دلایل احتمالی از آن مدیر تحقیق کنید.
 • اگر تعداد زیادی از کارمندان برای دریافت حقوق بهتر در شرکت‌های دیگر ترک می‌کنند، ممکن است لازم باشد لیست حقوق و دستمزد خود را بررسی کنید و برای افزایش ابقای حقوق، غرامت را بهبود ببخشید.

مشاهده یک افزایش در فرسایش می تواند به شما نشان دهد که چه زمانی مشکلی که در حال جوشیدن است شروع به جوشیدن می کند، زمانی که استخدام جدید شروع به ایجاد مشکلات می کند، یا زمانی که تغییر چشمگیری در صنعت یا درون شرکت شما ایجاد می شود.

 افزایش ساییدگی را تجزیه و تحلیل کنید و علل را محدود کنید.

در برخی از شرکت ها، فرسایش ماه به ماه و سال به سال ثابت است. سایر شرکت ها دارای نوسانات فصلی چشمگیری در بخشی از نیروی کار خود یا در سراسر جهان هستند. گاهی اوقات، افزایش ساییدگی به راحتی توضیح داده می شود، اما گاهی اوقات اینطور نیست.

تجزیه و تحلیل سنبله در ساییدگی

این جهش‌های غیرمنتظره هستند که خبر از مسائلی می‌دهند که باید شناسایی کنید. این می تواند هر چیزی باشد، از یک جنبش عمومی کارگری گرفته تا یک رقیب که کارمندان شما را شکار می کند تا یک مدیر شرور که تصمیمات بدی می گیرد.

 روندهای فرسایشی را که ممکن است آمادگی برای آینده را تضمین کند، شناسایی کنید.

نگاه کردن به فرسایش در یک دوره به اندازه کافی طولانی می تواند روندهایی را به شما نشان دهد که می تواند به پیش بینی آینده کمک کند. با پیش‌بینی‌ها نمی‌توانید کاملاً دقیق باشید – غیرمنتظره‌ها همیشه می‌توانند اتفاق بیفتند – اما اگر فرسایش شما هر سال، سال به سال چند درصد بیشتر می‌شود، می‌تواند باعث نگرانی شود.

شناسایی گرایش های فرسایشی

چرا افزایش می یابد، و برای جلوگیری از جزر و مد چه می توانید انجام دهید؟ آیا لازم است مسیری که کسب و کارتان در حال فعالیت است را دوباره تنظیم کنید و بیشتر با منافع مصرف کننده هماهنگ شوید؟

 انواع فرسایش را مقایسه کنید.

فرسایش در اشکال مختلفی وجود دارد و مقایسه آن اشکال مختلف می تواند ارزشمند باشد.

اگر به تعریف اولیه فرسایش برگردیم، می بینیم که بسیاری از کارشناسان منابع انسانی فرسایش را هر زمانی که یک کارمند به هر دلیلی ترک می کند تعریف می کنند. آنها همچنین آنچه را که من فرسایش را در بالا به عنوان “فرسایش اختیاری” برچسب گذاری کردم، تعریف می کنند.

انواع مختلف فرسایش

بنابراین، می توانید انواع مختلفی از ساییدگی را به شرح زیر شناسایی کنید:

 • فرسایش غیرارادی : افرادی که به دلیل تغییر ساختار برای از بین بردن موقعیت آنها، اخراج یا اخراج آنها، یا در غیر این صورت آنها را از نیروی کار خود حذف می کنند، ترک می کنند.
 • فرسایش داوطلبانه : افرادی که به میل خود ترک می کنند. در بالا به شدت توضیح داده شد.
 • فرسایش بازنشستگی : افرادی که به سن بازنشستگی می رسند و تصمیم می گیرند به طور کامل نیروی کار را ترک کنند.
 • فرسایش داخلی : افرادی که نقش شما را «ترک» می‌کنند اما نقش دیگری را در داخل شرکت در بخش دیگر یا در سطح دیگری می‌پذیرند.
 • فرسایش جمعیتی : افرادی که به دلایلی ترک می‌کنند اما ویژگی‌های خاصی را به عنوان گروه مشترک دارند.

انواع مختلف ساییدگی می تواند الگوهایی را نشان دهد که ممکن است نیاز به پرداختن داشته باشند. به عنوان مثال، مقدار زیادی از فرسایش بازنشستگی می تواند نشان دهد که نیروی کار شما در حال پیر شدن است و باید با استعدادهای جوان جایگزین شود. همچنین به این معنی است که ممکن است لازم باشد پایگاه دانش شرکت و انتقال دانش را تضمین کنید تا با بازنشستگی تعداد بیشتری از کارگران مسن‌تر، دانش سازمانی حیاتی خود را از دست ندهید.

فرسایش جمعیتی یکی دیگر از مواردی است که باید مراقب آن بود. اگر بسیاری از کارمندان شما در یک گروه جمعیتی خاص ترک می کنند، می تواند نشان دهنده نوعی مشکل فراگیر بودن باشد. به عنوان مثال، اگر بیشتر زیان شما زنان است، فرهنگ شرکت شما ممکن است به نوعی به سمت جنسیت گرایی متمایل شده باشد، و آنها قبل از اینکه مشکلی ایجاد شود، آن را برطرف می کنند. همین امر در مورد گروه های اقلیت و سایر اشکال تعصب صدق می کند. به دنبال علل و بررسی مسائل قبل از تبدیل شدن به مشکلات قانونی.

 فرسایش و گردش مالی را مقایسه کنید.

ریزش کارمندان به اشکال مختلفی ظاهر می شود. کلید فرسایش این است که شما هنگام ترک کارمندان را جایگزین نمی کنید، در حالی که گردش مالی زمانی است که شما این کار را انجام می دهید.

مقایسه فرسایش و گردش مالی

مقایسه این دو می تواند به شما نشان دهد که آیا شرکت شما در حال نزول است یا خیر، آیا مشکلات نگهداری دارد یا در حال تغییر ساختار است. همه اینها بازتاب های منحصر به فردی دارند.

بهبود ساییدگی

پس از اندازه گیری ساییدگی و تجزیه و تحلیل داده های دریافتی، می توانید برای بهبود نرخ ساییدگی شروع به کار کنید.

اول از همه، تشخیص اینکه نرخ فرسایش «خوب» منفرد وجود ندارد، می تواند مفید باشد. نقش ها، سطوح و صنایع مختلف میانگین نرخ فرسایش خاص خود را دارند.

نرخ فرسایش در صنایع، زیربخش ها و عناوین شغلی متفاوت است. بر اساس گزارش گردش مالی 2018 لینکدین ، نرخ فرسودگی در صنایع فناوری (13.2%)، محصولات خرده فروشی/مصرف کننده (13%) و رسانه/سرگرمی (11.4%) بالاترین میزان بوده است. با این حال، موقعیت های خاص در صنایع در معرض فرسایش بالاتر از سایرین است. همان گزارش نشان داد که در صنعت رسانه/سرگرمی، متخصصان بازاریابی نرخ فرسایشی ۱۹.۸ درصدی داشتند. – Business.com _

بهبود فرسایش همیشه یک هدف است، اما به صفر رساندن فرسایش ممکن است غیرممکن باشد.

بهبود فرسایش کارکنان

نرخ فرسایش بالا اغلب از یکی از معدود منابع ناشی می شود.

 • فرهنگ ضعیف شرکت یا محل کار چه این یک فرهنگ فراگیر در کل شرکت باشد، یک فرهنگ گروهی یا گروهی، یا حتی فقط چند فرد سمی، فرهنگ محل کار یک عامل محرک بزرگ برای جابجایی و فرسایش است.
 • استرس و تعادل ضعیف کار و زندگی . کارمندان مدرن ارزش زمان شخصی و خانوادگی را درک می کنند و می خواهند تعادل سالمی بین کار و زندگی شخصی خود حفظ کنند. تعادل ضعیف یا یک محل کار پر استرس می تواند به فرسایش کمک کند.
 • عدم پیشرفت . فرض کنید فرسودگی در بین متخصصان ماهر بسیار زیاد است و آنها اغلب برای افزایش حقوق و مزایا یا افزایش عنوان شغلی را ترک می کنند. در این صورت، ممکن است متوجه شوید که فقدان فرصت های پیشرفت مانع از محل کار شما شده است. این وضعیت می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر در موقعیت های پیشرفته انعطاف پذیری یا فضای کمی برای رشد داشته باشید.
 • غرامت ضعیف ارتباط نزدیک با عدم پیشرفت، حقوق و مزایای ضعیف اغلب یکی از مهم‌ترین عوامل فرسایش هستند. افزایش غرامت در طول زمان به حفظ کارکنان و راضی نگه داشتن آنها کمک می کند و می تواند در مورد بسیاری از مسائلی که در غیر این صورت آنها را از خود دور می کند، صحبت کند.

خوشبختانه، همه این مسائل به خوبی مستند و قابل حل هستند، اگرچه بسته به سطح و مقیاس موضوع، ممکن است نیاز به تغییرات چشمگیر در سراسر سازمان شما داشته باشد. گاهی اوقات، آسان است. گاهی اوقات، شما را بین یک سنگ و یک مکان سخت قرار می دهد.

متأسفانه، دیدن اثرات بهبود ساییدگی ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد تا اینکه معیارهایی برای نشان دادن تأثیر تغییرات خود داشته باشید. فرسایش یک معیار بلندمدت است و تغییراتی که ایجاد می‌کنید باید به همان اندازه بلندمدت باشند. خوشبختانه، آنها معمولاً برای هر کسب و کاری مناسب هستند و چیزی بیش از نرخ فرسایش را بهبود می بخشند. اگر کسب و کار شما بتواند از بهبود روحیه، بهره وری، تعامل و شهرت بهره مند شود، بهبود نرخ فرسایش می تواند بسیار سودمند باشد. به علاوه، می تواند به شما کمک کند تا مشکلات را قبل از تبدیل شدن به بحران شناسایی کنید.

آیا در مورد محاسبه یا تجزیه و تحلیل فرسایش کارکنان خود سؤالی دارید؟ آیا چیزی بود که امروز به آن اشاره کردیم که بخواهید توضیح بیشتری در مورد آن داشته باشید؟ اگر چنین است، لطفاً نظر خود را در زیر بگذارید، و ما گفتگو را آغاز خواهیم کرد! ما بسیار خوشحال خواهیم شد که به شما در پاسخگویی به سوالات شما در هر صورت ممکن کمک کنیم!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =