روشن کردن سوالات نظرسنجی کارکنان


آیا به ایجاد یا بهبود مجموعه ای از سوالات نظرسنجی کارکنان فکر می کنید؟ ویلیام شیمان، دکتری در «دریافت اقدام از نظرسنجی‌های سازمانی». و برایان اس. مورگان، Ph.D. 10 سوال کلیدی را برای پرسیدن در مورد فرآیند نظرسنجی کارکنان خود پیشنهاد دهید. سوالاتی که باید بپرسید عبارتند از: “آیا فرآیند نظرسنجی ما اهداف و ارزش های سازمانی ما را در بر می گیرد؟” و “آیا به کارمندان اجازه می دهد تا مشاهدات خود را در مورد قابلیت ها و رفتارهای مهمی که برای مشتریان ما ایجاد ارزش می کنند به اشتراک بگذارند؟”

بقیه سؤالات شیمن و مورگان عبارتند از:

 • آیا فرآیند نظرسنجی ما عناصر کلیدی استراتژی افراد ما را اندازه گیری می کند؟
 • آیا بازخوردی در مورد اجرای استراتژی ما ارائه می دهد، نه فقط رضایت کارکنان؟
 • آیا ما را قادر می سازد تا به طور معناداری نمرات ابعاد (مانند رهبری، پاداش ها) را به روشی استراتژیک جمع کنیم که بتوان آن را به هیئت مدیره خود ارائه کرد؟ و اینکه آنها فکر می کنند ارزش سرمایه گذاری شده در نیروی کار را نشان می دهد؟
 • آیا بازخوانی‌ها و تحلیل‌های کلیدی نظرسنجی را در اختیار ما قرار می‌دهد که ما را قادر می‌سازد منابع را به شکلی هدفمند به جای راه‌حل‌های یک‌اندازه متمرکز کنیم؟ آیا آنها به شکلی سیستمی با بودجه و ابتکارات ما مرتبط هستند؟
 • آیا فرآیند نظرسنجی ما به کارت امتیازی متوازن ما متصل است؟ و نه فقط اجزای افراد کارت امتیازی؟
 • آیا بینشی در مورد مشتریان ما و عواملی که باعث رضایت، وفاداری و حفظ ما می شوند، ارائه می دهد؟
 • آیا شاخص های اصلی حفظ عملکرد کلیدی، ارزش مشتری، نتایج عملیاتی (مانند سرعت اجرا) و نتایج مالی را ارائه می دهد؟ آیا فرآیندی برای اولویت بندی شاخص هایی داریم که استراتژیک ترین هستند و بیشترین تأثیر را خواهند داشت؟

پاسخ “بله” به این سوالات به این معنی است که تیم شما آماده است تا با مسئولیت های استراتژیک مبارزه کند. پاسخ‌های «خیر» به این سؤال‌ها نشان می‌دهد که سؤالات نظرسنجی کارکنان شما اهداف استراتژیک را در بر نمی‌گیرد و تا حد ممکن مؤثر نخواهد بود.

آلن کرات، ویراستار شیمن و مورگان برای «اقدام» خاطرنشان می‌کند که کیفیت و تأثیر سؤالات نظرسنجی کارمندان به بررسی مسائل و نگرانی‌های حیاتی بستگی دارد. او معتقد است که نظرسنجی های کارمندان زمانی با شکست مواجه می شوند که سازمان در مورد یافته ها برای بهبود عملکرد و ارتباطات سازمانی اقدامی انجام ندهد.

شرکت‌ها از پرسش‌های نظرسنجی کارکنان به عنوان بخشی از تلاش‌های بهبود مستمر در مدیریت نیروی کار و برای هدایت عملکرد تجاری موفق استفاده می‌کنند.

چهار دلیل اصلی وجود دارد که شرکت‌ها نظرسنجی کارکنان را انجام می‌دهند:

 • شناسایی مشکلات سازمانی
 • برای ارزیابی برنامه ها و سیاست های خود.
 • برای سنجش رضایت کارکنان
 • برای تعیین نتایج سازمانی برای رضایت مشتری و عملکرد تجاری.

هنگامی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد، شیمن و مورگان گزارش می دهند که نظرسنجی های کارکنان ابزار مدیریتی قدرتمندی برای ارزیابی استراتژی و سرمایه انسانی هستند. سؤالات نظرسنجی کارکنان به خوبی طراحی شده، جهت روشنی را نشان می دهد که رهبران می توانند از آن برای درک و بهبود مسائل اصلی کسب و کار استفاده کنند.


جام مقدس نظرسنجی کارکنان

Kenexa یک شرکت IBM است که “در تجارت بهبود شرکت ها و غنی سازی زندگی” به عنوان یک ارائه دهنده جهانی راه حل های تجاری منابع انسانی است. این شرکت به مدت 25 سال سالانه WorkTrends را تولید می کند و در مورد مشارکت کارکنان، اثربخشی مدیریتی و تعالی عملکرد در شرکت ها در سراسر جهان سؤال می پرسد.

گزارش روندهای کاری 2012/2013 “آموزش و دوره تصدی: چرا از هر سه نفر از استخدام کنندگان جدید شما دو نفر به ترک فکر می کنند و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید”، Kenexa گزارش می دهد که کارکنانی که کمتر از یک سال در یک شرکت بوده اند 12 درصد هستند. در صورت دریافت آموزش های اولیه، احتمال ترک آنها کمتر است. پیام این است که دادن ابزارهای مورد نیاز کارکنان برای عملکرد خوب، گردش مالی را کاهش می دهد و از سرمایه گذاری شرکت در سرمایه انسانی محافظت می کند. WorkTrends امسال همچنین نشان داد که رشد شغلی نه تنها برای کارکنان جدید، بلکه برای کارمندان بلندمدت نیز مهم است. کارمندان جدید ابزار و آموزش می خواهند تا کارهای جدید خود را انجام دهند و در موقعیت های جدید خود عملکرد خوبی داشته باشند و کارمندان طولانی مدت خواهان آموزش و آموزش هستند تا برای ترفیع، حرکت های جانبی و یادگیری مستمر آماده شوند.

سوالات نظرسنجی کارکنان برای ارزیابی مشارکت کارکنان

در حالی که نشان داده شده است که نظرسنجی‌های کارکنان زمانی مؤثرتر هستند که سؤالاتی را در مورد استراتژی شرکت بگنجانند، اما به طور سنتی برای سنجش رضایت و مشارکت کارکنان استفاده می‌شوند. گزارش روندهای کاری 2012/2013 “زمینه های بسیاری از مشارکت کارکنان” با یادآوری اینکه تعریف تعامل کارکنان چیست آغاز می شود:

 

“میزان انگیزه کارکنان برای کمک به موفقیت سازمانی و تمایل به اعمال تلاش احتیاطی برای انجام وظایف مهم برای دستیابی به اهداف سازمان.”

مؤلفه مشارکت کارکنان WorkTrends 2012/2013 شامل سؤالاتی با محوریت اعتماد کارکنان به مدیریت بود.

WorkTrends گزارش می دهد که دانشمندان سازمانی سه عامل در اعتماد کارکنان به مدیریت یافته اند:

1. خیرخواهی – کارمندان به روسای و کارفرمایان اعتماد می کنند که نشان می دهند به آنها اهمیت می دهند.
2. شایستگی – کارمندان به روسای و کارفرمایان اعتماد دارند که می توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
3. صداقت – کارمندان به روسا و کارفرمایان صادق و رک اعتماد دارند.

این نوع سوالات نظرسنجی کارمندان را بپرسید تا بفهمید کارمندان چقدر به روسا و کارفرمایان خود اعتماد دارند:

 • آیا احساس می‌کنید مدیرتان در انجام تکالیف کاری مناسب، تعیین اولویت‌ها و برنامه‌ریزی خوب کار می‌کند؟
 • آیا مدیر شما در برخورد با افرادی که برای او کار می کنند کار خوبی انجام می دهد؟
 • آیا مدیر شما با صداقت کار می کند؟

جدیدترین WorkTrends Kenexa همچنین نشان داد که کارمندان زمانی بیشتر درگیر می شوند که همکاران شایسته و متعهد داشته باشند و احساس کنند متعلق به یک تیم هستند و محیط های سمی تیم بر تعامل تأثیر می گذارد حتی اگر همه عوامل کاری دیگر مثبت باشند.

سوالات نظرسنجی کارمندان برای یافتن احساس کارکنان در مورد تجربه خود با همکاران عبارتند از:

 • آیا افرادی که با آنها کار می کنید برای رسیدن به اهداف کاری همکاری می کنند؟
 • آیا افرادی که با آنها کار می کنید بهترین کار را برای شرکت انجام می دهند؟
 • آیا احساس می کنید عضو یک تیم هستید؟

در مقاله سفید Kenexa “Beyond Engagement: The Definitive Guide to Employee Surveys and Organizational Performance” نویسنده Jack W. Wiley، Ph.D. تخمین می زند که 72 درصد از شرکت های بزرگ با بیش از 10000 کارمند و 50 درصد از شرکت های کوچک با کمتر از 250 کارمند از سؤالات نظرسنجی کارکنان استفاده می کنند. مؤلفه‌های کلیدی مشارکت کارکنان عبارتند از: تعهد، اشتیاق به کار، غرور سازمانی، همسویی با اهداف سازمانی، و تمایل به انجام تلاش احتیاطی. ویلی طرح مشارکت کارکنان را به عنوان خط مشی‌ها و رویه‌ها و رفتارهای رهبری و مدیریتی که منجر به مشارکت کارکنان می‌شود، توصیف می‌کند که باعث تلاش احتیاطی می‌شود که سپس منجر به عملکرد کلی بالاتر در سطوح فردی، تیمی و سازمانی می‌شود.

وایلی گزارش می دهد که شاخص تعامل کارکنان Kenexa میزان مشارکت کارکنان را در مقیاسی با استفاده از درصد توافق در زمینه های زیر اندازه گیری می کند:

 • من با افتخار به مردم می گویم که برای سازمانم کار می کنم.
 • به طور کلی، من از سازمانم به عنوان مکانی برای کار بسیار راضی هستم.
 • من این مکان را به عنوان یک مکان خوب برای کار به دیگران توصیه می کنم.
 • من به ندرت به جستجوی شغل جدید در سازمان دیگری فکر می کنم.

روش‌های نظرسنجی مبتنی بر داده Kenexa برای سنجش میزان مشارکت کارکنان و نتایج آن نشان می‌دهد که مشارکت بالای کارکنان با تأثیر سازمانی و تعالی عملکرد در زمینه‌های عملکرد تیم، رضایت مشتری، سهم بازار، سود و رشد کسب‌وکار مرتبط است. گزارش‌های سالانه WorkTrends و اوراق سفید بسیار خاص آنها باید هر سازمانی را در مورد ارزش و اهمیت مشارکت کارکنان و سؤالات نظرسنجی کارکنان برای نظارت و بهبود نیروی کار خود متقاعد کند.

بدون نظر

پاسخ دهید

2 × پنج =