سؤالات متداول: مشاور مدیریت تغییر چه می کند؟


دوگانگی در تجارت وجود دارد. از یک طرف، شرکت های یکپارچه ای دارید که به نظر می رسد در برابر تغییر بسیار مقاوم هستند. آنها محکم می ایستند، در برابر تأثیر تغییر فشارها و روندهای بازار مقاومت می کنند و دیدگاه بسیار طولانی دارند. آن‌ها می‌دانند که تقاضا برای محصولشان به عقب بازخواهد گشت، و در حالی که ممکن است در زمان‌های ناچیز رنج ببرند، هرگز به طور کامل سقوط نمی‌کنند و همیشه در هنگام تغییر باد وجود خواهند داشت.

از سوی دیگر، شما کسب و کارهای کوچکتر، لاغرتر و چابک تر دارید. مانند میناهایی که در اطراف کوسه ها تغذیه می کنند، این کسب و کارها باید خود را با شرایطی که به سرعت در حال تغییر هستند وفق دهند یا بمیرند. آنها منابع لازم برای مقاومت در برابر تغییر را ندارند. اگر می‌خواهند موفق شوند، باید روی این تغییرات سرمایه‌گذاری کنند.

تغییر در اقتصاد، تجارت و جامعه اجتناب ناپذیر است. برخی از تغییرات چرخه ای هستند، در حالی که برخی دیگر خطی هستند، اما همیشه تغییر وجود خواهد داشت. اینکه چگونه کسب و کار شما با تغییرات برخورد می کند – و اینکه آیا با آن تغییر می کنید یا نه – تصمیم مهمی است که باید به عنوان یک صاحب کسب و کار بگیرید.

اغلب، دیدن تغییر از داخل یک سازمان دشوار است. زمانی که شما شخصاً با تغییرات آتی تجربه ندارید (و افراد کمی دارند)، نمی‌دانید چگونه با آن‌ها سازگار شوید یا کسب‌وکارتان در حین اجرا چه واکنشی نسبت به تغییرات نشان می‌دهد.

اینجاست که مشاوره مدیریت تغییر وارد می شود. مدیریت تغییر چیست، مشاوران مدیریت تغییر چه می کنند و آیا به آن نیاز دارید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مدیریت تغییر چیست؟

تغییرات قابل توجه در یک کسب و کار که بر فرآیندها، چه خارجی و چه داخلی تأثیر می گذارد، شانس شکست را دارند. ممکن است چیزی به سادگی سرمایه گذاری در یک فناوری جدید باشد که به آن توجهی نداشته باشد یا به پیچیدگی تغییر سبک مدیریت، اهداف رهبری یا آداب و رسوم اجتماعی در سازمان باشد.

جلسه مدیریت تغییر

هر کسب‌وکاری که می‌خواهد تغییر را اعمال کند، باید احتمال شکست آن تغییر را به حداقل برساند. مدیریت تغییر سیستمی است که در آن کسب‌وکارها دقت لازم را برای کاهش احتمال وقوع آن انجام می‌دهند.

«مدیریت تغییر به عنوان روش‌ها و شیوه‌هایی تعریف می‌شود که در آن یک شرکت تغییرات را در فرآیندهای داخلی و خارجی خود توصیف و اجرا می‌کند. این شامل آماده سازی و حمایت از کارکنان، ایجاد گام های لازم برای تغییر، و نظارت بر فعالیت های قبل و بعد از تغییر برای اطمینان از اجرای موفقیت آمیز است. – ASQ _

مدیریت تغییر یک فرآیند دقیق و ساختاریافته برای پیاده سازی و بررسی تغییرات مهم در یک کسب و کار است. شامل:

 • تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی کسب و کار.
 • تعریف تغییری که باید ایجاد شود.
 • تعیین اینکه این تغییر چه کسی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 • انتخاب افرادی که نیاز به خرید و حمایت مالی از تغییر دارند.
 • تعامل با ذینفعان و افرادی که تحت تأثیر این تغییر قرار گرفته اند.
 • تدوین برنامه ای برای اجرای تغییر.
 • ایجاد، ترویج و بکارگیری چشم اندازی برای تشویق تغییر.
 • پیاده سازی خود تغییر.
 • نظارت بر عامل انسانی در طول دوره گذار.
 • انطباق فرآیندها با فشارهای عنصر انسانی.
 • اصلاح، حلقه زدن و تکرار روی تغییر برای رسیدن به حالت جدید دلخواه.
 • تثبیت وضعیت جدید به عنوان یک حالت عادی جدید.

بسته به اندازه و مقیاس کسب و کارتان، ممکن است بخواهید این کار را به صورت داخلی انجام دهید. با این حال، بسیاری از کسب و کارها چشم انداز یا منابع لازم برای تصور درست این تغییرات را ندارند. اینجاست که مشاوره مدیریت تغییر مطرح می شود.

مشاوره مدیریت تغییر چیست؟

همانطور که انتظار دارید، مشاوره مدیریت تغییر فرآیند برون سپاری مدیریت تغییر شما به شخص ثالث است.

زمانی که شرکت‌ها می‌خواهند تغییرات قابل‌توجهی را در عملکرد کسب‌وکار خود اعمال کنند، باید اقداماتی را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که فرآیند سازنده است. مشاوران مدیریت تغییر می توانند به شرکت ها در این فرآیند کمک کنند تا اطمینان حاصل کنند که انتقال آنها به شیوه ای موثر و کارآمد است. عمل مشاوره مدیریت تغییر بر چندین مؤلفه کلیدی تکیه دارد که همگی در خدمت تحقق این هدف هستند. برخی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها عبارتند از: ترسیم چشم‌انداز، مشارکت رهبران ارشد، تدوین برنامه مدیریت تغییر، مشارکت دادن ذینفعان، ایجاد زیرساخت‌های حمایتی و اندازه‌گیری درست پیشرفت». – دانشگاه نوریچ

با وارد کردن یک منبع خارجی، شرکت شما می‌تواند با تجربه در پیامدهای بالقوه تغییرات معنی‌دار، بهتر از یک چشم‌انداز مناسب اطمینان حاصل کند. هدف نهایی همیشه مثبت است، چه بهبود فرهنگ شرکت و تنوع و فراگیر بودن شما ، اتخاذ فناوری جدید یا فرآیندهای تجاری برای بهبود کارایی یا افزایش سود، یا تغییر ساختار ناشی از تغییر در رهبری.

مشاوران مدیریت تغییر دارای مزایای معمول در مشاوره و برون سپاری برای هر فرآیند تجاری هستند. به این معنا که آنها می توانند در ایجاد انواع دقیق تغییراتی که شما پیشنهاد می کنید، تجربه ای به ارمغان بیاورند. آنها مشکلات رایج، مناطق مقاومت و جزئیاتی را که باید به آنها رسیدگی شود، می دانند. آن‌ها همچنین می‌دانند که چگونه چالش‌هایی را که به عنوان بخشی از یک انتقال به وجود می‌آیند هدایت کنند و می‌توانند پیشگیرانه مشکلاتی را که می‌دانند در راه است حل کنند.

البته هر کسب‌وکاری متفاوت است، و روشی که یک کسب‌وکار با تغییر سازگار می‌شود، با نحوه سازگاری دیگران با همان تغییر متفاوت خواهد بود. به هر حال فطرت انسان فطرت انسان است; بسیاری از مقاومت ها و پس زدگی ها در موقعیت های مختلف مشابه خواهند بود.

برای موفقیت هر تغییر تجاری مهم، نیاز به خرید از بالا دارد تا چشم انداز یک محل کار جدید و بهتر را ایجاد کند. همچنین مستلزم خرید کارگران سطح زمین است که به طور ملموس تحت تأثیر این تغییر قرار خواهند گرفت و باید متقاعد شوند که این تغییر به نفع آنها خواهد بود. تغییرات نیز باید از همان ابتدا سودمند باشند و تغییری به خاطر تغییر نباشند.

به طور خاص، یک مشاور مدیریت تغییر چه کاری انجام می دهد؟

مشاوران مدیریت تغییر از یک سرویس خارجی، چه به صورت انفرادی و چه به صورت تیمی، وارد می شوند و برای اجرای صحیح و روان تغییرات در یک کسب و کار تلاش می کنند. تا حدودی، وظایف آنها بسته به مقیاس، دامنه و تمرکز تغییر متفاوت است. به عنوان مثال، تغییر فرآیند خدمات مشتری داخلی، تغییر فرآیند اصلی کسب و کار، تغییر ساختار مدیریت، و تغییر چیزی که مشتری با آن مواجه است، ملاحظات و پیامدهای متفاوتی خواهد داشت.

بخش بزرگی از وظایف یک مشاور مدیریت تغییر، درک دامنه و تأثیر تغییرات است. برخی از مشاوران مدیریت تغییر از یک چارچوب ایجاد شده برای تجزیه و تحلیل هر تغییری که کسب و کار شما می خواهد اجرا کند استفاده می کنند. برخی دیگر تغییرات خاصی دارند که در آن تخصص دارند و آنها را به شیوه ای سفارشی برای هر کسب و کار پیاده سازی می کنند.

تیم مشاور مدیریت تغییر

وظایف یک مشاور مدیریت تغییر عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل یک سازمان برای تعیین آمادگی آن برای اجرای یک تغییر، شناسایی موانع موجود در مسیر آن تغییر و گزینه هایی برای غلبه بر آن موانع.
 • توسعه استراتژی‌های ارتباطی و پیام‌رسانی برای دسترسی به افرادی که تحت تأثیر تغییر قرار گرفته‌اند (خواه مدیریت، بخش‌های خاص، کارکنان سطوح پایین‌تر، مشتریان یا گروه‌های دیگر) و متقاعد کردن آنها در مورد ارزش تغییر. خرید در برای موفقیت هر تغییری در طولانی مدت بسیار مهم است.
 • از ابزارهای پذیرش تغییر برای تسریع و تسهیل اجرای تغییراتی که کسب و کار مایل به اجرای آن است استفاده کنید.
 • بازخورد را نظارت و دریافت کنید، اولویت‌ها و پیام‌ها را تنظیم کنید، تغییر را تغییر دهید، و در یک حلقه بازخورد تکرار کنید تا تغییر اجرا و حل شود.

هر تغییری که دامنه کافی برای نیاز به مشاور مدیریت تغییر داشته باشد، نیاز به خرید از سوی رهبری ارشد و کارگران سطح زمینی دارد که بیشتر تحت تأثیر این تغییر قرار گرفته اند. یک طرف یا طرف دیگر اغلب کافی نیست. تغییر از سوی کارگران بدون پذیرش رهبری محکوم به شکست است و تغییری که توسط رهبری انجام می شود و کارگران آن را نمی پذیرند، در تبلیغ نخواهد بود. بنابراین، مدیریت تغییر در مورد کسب درآمد در هر دو طرف سکه است.

مراحل مدیریت تغییر چیست؟

در حالی که چندین مدل مختلف برای مدیریت تغییر وجود دارد، یکی از محبوب ترین آنها یک رویکرد سه مرحله ای است که توسط کورت لوین در اوایل دهه 1900 توسعه یافت.

مراحل مدیریت تغییر

سه مرحله این مدل عبارتند از:

 یخ زدایی سازمان

این مرحله مقدماتی است. در آن، بسیاری از زمان و انرژی صرف شده توسط مشاوران مدیریت تغییر صرف پیام‌رسانی، متقاعد کردن ذینفعان و رهبری در مورد ضرورت تغییر، پیامدهای منفی عدم تغییر و مزایای تغییر و کسب درآمد می‌شود.

بسیاری از سازمان ها در رده های بالای رهبری کلسیفیه شده اند. رهبران اغلب روش کار را به عنوان موفقیت قابل اثبات دوست دارند و در پذیرش ریسک هایی که می تواند به کسب و کار آسیب برساند مردد هستند. بنابراین، بخشی از مدیریت تغییر مستلزم متقاعد کردن این ذینفعان است که ریسک آن‌قدر که می‌ترسند قابل‌توجه نیست، پاداش‌ها ملموس است و روند اجرای تغییر به خوبی پایمال شده است.

 اجرای تغییر.

تغییر یعنی عدم قطعیت. مشاوران مدیریت تغییر برای اجرای هر تغییر عمده در فازها تلاش می کنند و عناصر تغییر را به روشی معقول و سودمند معرفی می کنند. هر بخش از تغییر به زمان، پشتیبانی و راه هایی برای بازخورد و بهینه سازی نیاز دارد. اگر تغییری مضر باشد، به‌ویژه به دلیل تأثیرات پیش‌بینی نشده، یک واکنش چابک از سوی مدیریت تغییر به کاهش مشکلات کمک می‌کند، قبل از اینکه به مشکلاتی تبدیل شوند که منجر به گردش مالی، عقب‌نشینی یا شکست تجاری شود.

مرحله پیاده سازی اغلب طولانی ترین مرحله فرآیند مدیریت تغییر است. با این حال، در صورتی می‌توان آن را تسریع کرد که این تغییر چارچوب مشخصی داشته باشد، توسط افراد در سراسر سازمان درخواست شود و مزایای قابل‌توجهی برای همه افراد درگیر داشته باشد. هرچه تغییر کمتر تحت تأثیر قرار گیرد، زمان بیشتری طول می کشد و بازخوردهای بیشتری لازم است.

 انجماد سازمان

سومین و آخرین مرحله اجرای تغییر، تحکیم تغییر در سازمان است. این مرحله شامل نظارت و تقویت و در عین حال مقاومت در برابر تغییرات غیرضروری بیشتر است. هدف بازگرداندن ثبات به سازمان است، بنابراین شانس کمتری برای انحلال غیرمتمرکز یا بازگشت به فرآیندهای قبل از تغییر وجود دارد.

هنگامی که کسب و کار به شکل جدید خود به ثبات بازگشت، می تواند با استفاده از چارچوب جدید خود، برای رشد و سایر اهداف تجاری سنتی تلاش کند.

آیا کسب و کار شما به مشاور مدیریت تغییر نیاز دارد؟

تغییر اجتناب ناپذیر است. تقریباً هر کسب‌وکاری می‌تواند از اعمال تغییرات در فرهنگ، فرآیندهای تجاری یا پیام‌رسانی خود سود ببرد.

مشاور مدیریت تغییر یک روش خارجی و شخص ثالث برای تأیید و اجرای تغییرات به روشی مثبت است. بسیاری از شرکت‌ها، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط، شناسایی تغییراتی را که باید ایجاد کنند، چالش برانگیز می‌دانند. تجربه محدود، محدوده دید محدود، و تازگی در صنعت، همگی می توانند تشخیص تغییرات لازم را دشوار کنند. علاوه بر این، بسیاری از SMB ها رویکردی چابک برای کسب و کار دارند و ممکن است ندانند که چه زمانی باید تماس بگیرند و تغییرات خاصی را به عنوان بخشی از مدل اصلی کسب و کار تقویت کنند.

تغییرات بیش از حد منجر به عدم ثبات و افزایش نرخ فرسودگی می شود. هنگامی که ثبات وجود ندارد، کارمندان زمان بیشتری را صرف تطبیق با تغییر می کنند تا زمانی که کار می کنند. مشاوران مدیریت تغییر می توانند به هدایت یک کسب و کار به یک وضعیت پایدار کمک کنند.

با این حال، کسب و کار شما احتمالاً نیازی به نگه داشتن یک مشاور مدیریت تغییر در کارکنان ندارد و نباید صرفاً به خاطر تغییر تغییرات ایجاد کند. تغییرات باید عمدی و با در نظر گرفتن اهداف و سازگاری های خاص باشد.

مدیریت کسب و کار تغییر

اگر تغییرات خاصی را شناسایی کرده‌اید که باید انجام شوند، یا اگر کسب‌وکار شما در وضعیت ناامیدکننده‌ای قرار دارد و پول خود را از دست می‌دهد، استخدام یک مشاور مدیریت تغییر برای بازگرداندن آن به مسیر اصلی و اجرای آن تغییرات می‌تواند یک ایده عالی باشد.

از طرف دیگر، استخدام یک مشاور مدیریت تغییر زمانی که هیچ تغییر خاصی در ذهن ندارید و کسب و کار شما خوب کار می کند ممکن است سودمند نباشد. هنوز ممکن است که تغییرات می‌توانند ارزشمند باشند، اما غوطه‌ور شدن در آن‌ها بدون دقت لازم می‌تواند بیش از آنکه حل کند، مشکلاتی ایجاد کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که همه مدیریت تغییر یکسان ایجاد نمی شود. مشاوران فردی و شرکت‌های کوچک ممکن است تجربه، فرآیندها یا منابعی را نداشته باشند که شرکت بزرگ‌تری مانند مک‌کینزی، بوز آلن، دیلویت یا اکسنچر می‌تواند ارائه دهد.

خوشبختانه، اولین قدم برای هر مشاوره مدیریت تغییر، تجزیه و تحلیل توسط شرکت مشاور برای تعیین اینکه آیا تغییر ضروری است و آیا می تواند برای کسب و کار ارزش داشته باشد، است. مشاوره با چنین شرکتی به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا می توانید از یک تغییر خاص و ملموس سود قابل توجهی ببرید یا خیر. سپس می توانید تحقیقات بیشتری برای تعیین مخاطرات انجام دهید. از آنجا، انتخاب با شماست.

آیا در مورد مشاوران مدیریت تغییر سؤالی دارید یا نمی‌پرسید آیا کسب‌وکار شما به طور بالقوه می‌تواند از این مشاوران بهره‌مند شود؟ اگر چنین است، لطفاً نظر خود را در زیر بگذارید، و ما گفتگو را آغاز خواهیم کرد! ما بسیار خوشحال خواهیم شد که به هر یک از سؤالات شما پاسخ دهیم و در هر صورت ممکن به شما کمک کنیم!

بدون نظر

پاسخ دهید