فهرست نهایی ابزارهای منبع یابی و استخدام نامزدها


اولین مرحله هر فرآیند استخدام، ایجاد یک مجموعه نامزد است. بدون استخر، هیچ مقدار فیلترینگ، نامزدهای واجد شرایط را برای شما به ارمغان نمی آورد، و هیچ مقدار استخدام نقش های شما را پر نمی کند. بنابراین، دیدن اینکه صدها یا نه هزاران ابزار، پلتفرم، برنامه و سرویس وجود دارد که به ایجاد و مدیریت یک استخر نامزد کمک می کند، شوکه کننده نیست.

با وجود ابزارهای بسیار زیادی که در اختیار شماست، انتخاب ابزار مناسب برای سازمان شما به یک تصمیم منحصر به فرد تبدیل می شود. هرگز یک ابزار “بهترین” وجود ندارد. شما باید نیازهای سازمان خود را با بودجه، منابع و آموزش خود متعادل کنید. بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که اطلاعات و توصیه هایی به شما ارائه دهیم.

ابزارهای منبع یابی چگونه کار می کنند

ابزارهای منبع یابی به طور کلی به دو روش متفاوت کار می کنند. اولین مورد مجموعه ای از ابزارها است که شبیه به LinkedIn Recruiter همیشه آشنا هستند . ابزاری که نامزدهای بالقوه را اعم از فعال و منفعل پیدا می کند و اطلاعات کافی در اختیار شما قرار می دهد که بتوانید با آنها تماس بگیرید و با آنها تماس بگیرید. این می تواند از طریق یک کانال ارتباطی خاص پلت فرم باشد، یا می تواند از طریق پیام رسانه های اجتماعی، یا فقط از طریق ایمیل، که بسیار رایج ترین است.

شکل دوم ابزار، پلتفرم سرپرستی شده است . برخی از ابزارهای زیر اساساً فقط شبکه های جویندگان کار هستند که پروفایل های خود را ثبت می کنند و شما امتیاز دسترسی به شبکه و نامزدها را می پردازید.

 

برخی از ابزارهای دیگر در لیست بسیار کوچکتر هستند، زیرا آنها لوازم جانبی برای فرآیندهای معمولی مرور وب و جستجوی استعداد شما هستند. به برنامه‌های افزودنی Google Chrome فکر کنید که به شما امکان می‌دهند تا داده‌ها را در حین پرواز برای ثبت و ردیابی هر نامزد بالقوه‌ای که در طول کار دیگر با آن مواجه می‌شوید، ردیابی کنید.

در مورد این اشکال مختلف ابزارهای استخدام باید چند نکته را در نظر داشته باشید. برای یک چیز، بسیاری از آنها نامزدهای منفعل را هدف قرار می دهند . بدون اطلاع رسانی مناسب، بسیاری از آن نامزدها پیام های شما را نادیده می گیرند، یا به سادگی علاقه ای به آنها نخواهند داشت. روش استخدام غیرفعال چنین است.

مشاغل در هر اندازه می توانند از منبع یابی استفاده کنند استفاده کنند، اگرچه ابزارهای خاص تغییر خواهند کرد. برخی از ابزارها و پلتفرم ها برای مشاغل بزرگ بهترین کار را دارند، در حالی که برخی دیگر فقط برای شرکت های کوچکتر کار می کنند. مهم است که ابزاری را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

همچنین لازم به ذکر است که به استثنای شبکه های کاندیدا، نامزدها در ایمیل شما شرکت نکرده اند. آنها در لیست پستی شما ثبت نام نمی کنند و به شما اجازه تماس با آنها را نمی دهند. بنابراین، شما باید مراقب باشید، محترمانه، و با ارزش برای گسترش خود را. در غیر این صورت، پیام‌های شما حتی می‌توانند به عنوان هرزنامه علامت‌گذاری شوند و به‌طور خودکار کنار گذاشته شوند.

بسیاری از ابزارهای زیر برای پر کردن لیست نامزدهای شما طراحی شده‌اند، اما نه چیزهای دیگر. این به شما بستگی دارد که از مجموعه ای که ایجاد می کنید برای پر کردن سایر برنامه های مدیریت تماس استفاده کنید تا بقیه قیف استخدام خود را دنبال کنید.

شما همچنین محدود به یک ابزار یا پلتفرم نیستید. در حالی که همیشه بین آنها همپوشانی وجود دارد، می توانید از ابزارهای مختلفی که می خواهید استفاده کنید و به خوبی با هم کار کنید.

با وجود ابزارها و پلتفرم های احتمالی زیاد، دشوار است که بدانید از کجا شروع کنید. این لیست را وارد کنید: مجموعه‌ای از ابزارها، خدمات، پلتفرم‌ها و برنامه‌های عالی که می‌توانند به شما کمک کنند فهرست نامزدهای خود را به گونه‌ای که برای کسب‌وکار شما منطقی است پر کنید.

لیست

Avature – این مجموعه بزرگی از ابزارها برای یافتن نامزدها، مدیریت اطلاعات تماس و روابط، ردیابی برنامه‌های کاربردی، و استخدام از طریق پلتفرم‌های مختلف، از جمله استخدام دانشگاه و ارجاع کارمندان است. آنها همچنین ابزارهایی برای استخدام خرده‌فروشی، مدیریت آژانس و سوار شدن دارند. آنها به ویژه برای مشاغل بزرگ گزینه های زیادی در دسترس دارند.

 

Beamery – پیشنهادات Beamery به سه دسته تقسیم می شود: جذب، با سایت های شغلی، مدیریت تبدیل، و رویدادها. درگیر، با استعداد CRM و بازاریابی. و حفظ، با تحرک داخلی و نظرسنجی های رضایت. آنها همچنین محصولات سازگاری و اتصال را به عنوان بخشی از “سیستم عامل استعداد” کلی خود دارند. آنها از یک سیستم منحصر به فرد “DNA استعداد” برای طبقه بندی و فیلتر کردن نامزدها استفاده می کنند که بسیار قوی است.

Contactout – این ابزار کوچکی است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات تماس یک فرد را از طریق یک افزونه Chrome، با استفاده از LinkedIn و صدها منبع داده دیگر خراش دهید. اطلاعات به صورت عمومی در دسترس است و مطابق با مقررات است، به طور ایمن در پایگاه داده آنها ذخیره می شود و هنگام جستجو با چیزی جز نام و زمینه یک صفحه مطابقت ندارد. شخصی را در وب سایتی که می خواهید استخدام کنید پیدا کنید؟ از این ابزار برای پیدا کردن اطلاعات تماس آنها استفاده کنید، اگر قبلاً به راحتی در دسترس نیست.

Entelo – این یک پلتفرم با ابزارهایی است که شامل یک برنامه مدیریت نامزد، یک موتور جستجوی نامزد، یک مجموعه تجزیه و تحلیل و ردیابی نامزدها است. شاید مهم‌تر از همه، آنها تمرکز زیادی بر تنوع استخدام‌ها دارند، و به شما این امکان را می‌دهند که تیمی متنوع و دارای نمایندگی را تضمین کنید و در عین حال بهترین استعدادها را برای هر موقعیت باز استخدام کنید. آنها با بسیاری از شرکت های بین المللی از جمله Target، Cisco و Sony همکاری می کنند.

 

Fetcher – این ابزار یک موتور اتوماسیون است که به شما کمک می‌کند تا وظایف قیف بالایی را ساده‌سازی کنید که در غیر این صورت هر بار که نیاز به تازه‌سازی استخر نامزد خود دارید، ده‌ها ساعت از شما را می‌خورد. آنها این کار را با ایجاد خط لوله ای از داده ها از پروفایل های استعدادهای زنده، ایجاد ایمیل با استفاده از اتوماسیون و الگوها، و پرورش نامزدها از طریق پیام رسانی مجدد و استراتژی های تعامل چندسطحی انجام می دهند.

Gem – Gem دو ابزار دارد. اولی یک پلت فرم منبع یابی است که برای جمع آوری داده ها از همه ابزارهای دیگر شما، از جمله برنامه های GSuite، برنامه های تقویم، لینکدین، و صفحات گسترده داده خام استفاده می کند و به شما امکان می دهد پیگیری با آن نامزدهای موجود در مجموعه خود را به صورت خودکار انجام دهید. مورد دوم یک پلت فرم مدیریت روابط نامزد با تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده برای مدیریت استخر استعداد شما و فیلتر کردن نامزدهای برتر برای هر موقعیتی است.

گلخانه – این شرکت ابزارهای مختلفی را برای فرآیندهای مختلف استخدام فراهم می کند. اینها شامل یک ابزار استخدام، یک ابزار جامع، یک ابزار ورود، یک برنامه رویدادها، و یک پلت فرم CRM، همراه با خدمات سطحی برای مشاغل در هر اندازه، بزرگ و کوچک است. شرکت‌های کوچک‌تر می‌توانند از خدمات Core استفاده کنند، در حالی که کسب‌وکارهای بزرگ‌تر که به امنیت بالا، ورود به سیستم واحد یا گردش کار در مقیاس نیاز دارند، می‌توانند از سطوح بالاتر استفاده کنند.

 

HireArt – این یک پلتفرم استخدام با گزینش انتخاب شده از نامزدها است که پروفایل آنها برای چیزی بیش از آموزش و تجربه تجزیه و تحلیل می شود. آن‌ها نمونه‌های کار را آپلود و تجزیه و تحلیل می‌کنند، تست‌های توانایی شناختی می‌گیرند و در مصاحبه‌های ساختاریافته شرکت می‌کنند تا به ایجاد یک توصیه پیش‌گویانه مبتنی بر هوش مصنوعی برای داوطلبان کمک کنند که به احتمال زیاد نه تنها مرحله مصاحبه را پشت سر می‌گذارند، بلکه بعد از استخدام نیز پیشرفت می‌کنند.

Hiretual – این شرکت بستری را با گزینه های منبع یابی، غربالگری و تعامل ارائه می دهد. آنها همچنین به مدیریت مخاطبین و گزینه های تحویل، کشف مجدد نامزدهایی که از مجموعه خارج شده اند و تجزیه و تحلیل برای کل سیستم کمک می کنند تا ببینند کجا کار می کند و کجا کوتاه می آید. این پلتفرم را می توان مطابق با نیازهای کسب و کار شما نیز سفارشی کرد.

Hunter.io – این یک موتور جستجوی اطلاعات تماس است. می‌توانید نام دامنه‌ای را برای یک شرکت وصل کنید و از افراد درگیر به همراه نقش‌ها و اطلاعات تماس آن‌ها اطلاعات بازخوانی کنید. آنها همچنین یک تأیید کننده ایمیل دارند که می تواند به شما کمک کند بررسی کنید آیا ایمیلی که در جای دیگری قرار داده اید ایمیل معتبری برای یک مخاطب خاص است یا خیر. کل چیز نیز بسیار ارزان است، با سطوح قیمت گذاری بستگی به تعداد تماس های درخواستی ماهانه دارد.

Pipl – این پیشنهاد یک محصول SaaS است که موتور جستجوی مردم را ارائه می دهد. آنها یک پایگاه داده از مشخصات شخصی دقیق برای نامزدهای احتمالی، از جمله اطلاعات شخصی، اطلاعات حرفه ای، پیوندهای اجتماعی، جمعیت شناسی، اطلاعات تماس، و اطلاعات مربوط به استخدام دارند. آنها همچنین یک نسخه API از دسترسی به داده های خود را برای دسترسی خودکار از ابزارهای دیگر یا برای نرم افزارهای سفارشی، در صورتی که شرکت شما در داخل توسعه می دهد، ارائه می دهند.

 

راکونا – Rakuna یک پلت فرم استخدام برای بازتعریف نحوه جذب کارفرمایان برتر نسل های جوان است. این شرکت بسته جامعی از خدمات را برای استخدام کنندگان پردیس ارائه می دهد تا فرآیندهای خود را ساده کرده و کارایی را بهبود بخشد. این راه حل شامل برنامه Recruit Mobile است تا به استخدام‌کنندگان کمک کند تا کار خود را از بین بردن هزاران لیست رزومه، داشبورد استخدام، مدیریت رویداد، استخدام پیام کوتاه، زمان‌بندی مصاحبه و استخدام CRM برای استخدام در دانشگاه/رویداد انجام دهند. این روند همکاری با یکدیگر را برای یافتن بهترین استعدادها ساده می کند و در زمان برای استخدام کنندگان صرفه جویی می کند.

Recruitifi – Recruitifi یک پلت فرم از پلتفرم ها است. آنها به عنوان یک مرکز مرکزی برای جمع آوری و مدیریت داده ها از سایر فروشندگان آژانس عمل می کنند. شما می توانید با بسیاری از فروشندگان دیگر از طریق این نمایه مرکزی که با یک صفحه شغلی کامل شده است کار کنید تا نامزدها را از هر منبعی بررسی کنید. می‌توانید از آن برای مدیریت نقش‌ها استفاده کنید و در صورت لزوم نقش‌های خاصی را به آژانس‌های خاص اختصاص دهید تا بهترین نامزدها را برای هر موقعیت خاص به دست آورید.

Seekout – ترکیبی از پلتفرم مدیریت نامزدها و خود استخر نامزدها، Seekout دارای بیش از 400 میلیون نامزد است که از استخرهای عمومی تهیه شده اند، و همچنین قابلیت جستجو برای یافتن و فیلتر کردن بیش از 600 میلیون نفر دیگر را دارد. جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی بهترین نامزدهای بالقوه غیرفعال و فعال را برای یک نقش مشخص، با فیلترهای قابل تنظیم و پشتیبانی از پرس و جو بولی، پیدا می کند. آنها همچنین دارای یک ویژگی پیشرفته برای توسعه دهندگان به طور خاص برای جستجوی GitHub برای نقش های تخصصی و حرفه ای هستند.

Sourcing.io – این یک موتور جستجوی استخر نامزد با تخصص در مهندسین نرم افزار است. جستجوها را می‌توان بر اساس نقاط مختلف داده، از مهارت‌های حرفه‌ای گرفته تا موقعیت مکانی و سابقه کاری گذشته، فیلتر کرد. اگر در آن نقش خاص استخدام می کنید، بسیار مفید است، اما اگر به طور فعال به دنبال مهندسان نرم افزار نباشید، سود زیادی از آن نخواهید داشت.

Talentbin – یکی دیگر از موتورهای جستجوی نامزد با پایگاه داده عظیم، که توسط Monster تأمین مالی فناوری مورد استفاده برای جستجو و فهرست‌بندی افراد برای نقش‌های مختلف انجام می‌شود. این جستجو در یافتن نامزدهای منفعل با جستجوی طبیعی قوی تخصص دارد. ابزارهایی که به پلتفرم پیوند می‌دهند به شما امکان می‌دهند داده‌هایی را که پیدا می‌کنید صادر و مدیریت کنید و با یک تیم استخدامی همکاری کنید.

 

TopFunnel – این پلتفرم جستجوی نامزد و مدیریت روابط نه در یافتن نامزدها، بلکه در تعامل با آنها و برقراری ارتباط با آنها به روشی مدرن تخصص دارد. به جای تمرکز بر داشتن بزرگترین استخر ممکن، تلاش می کند تا بهترین نرخ تعامل و مصاحبه را در صنعت ارائه دهد.

Visage – Visage یک برداشت منحصر به فرد در مورد استخدام است. این پلتفرم به جای تکیه بر ابزارهای مبهم و دانش سازمانی برای جستجوی نامزدهای ایده‌آل، توصیه‌های نامزد شما را جمع‌سپاری می‌کند. شما شغلی را پست می‌کنید و شبکه منابع آن‌ها، نامزدهای بالقوه را که توسط هوش مصنوعی فیلتر شده‌اند، به شما پیشنهاد می‌کنند. پس از آن می توانید امیدوارترین نامزدها را انتخاب کرده و با آنها مصاحبه کنید.

vsource – ارائه‌دهنده راه‌حل‌های استعدادیابی برای سازمان‌هایی که با چالش‌های استخدامی پیچیده‌ای مواجه هستند و به دنبال تغییر عملکرد منبع‌یابی خود هستند و فرآیندهای استخدام سازگار و کم‌طرفدار را امکان‌پذیر می‌سازند. این ترکیبی از تخصص انسانی و تکنولوژی روز است تا استعدادیابی را تسریع بخشد.

Wade and Wendy – Wade یک راهنمای شغلی شخصی مبتنی بر هوش مصنوعی برای افرادی است که به دنبال شغل هستند، که در طول زمان یاد می گیرد و موقعیت های خاص تری را به افراد توصیه می کند. طرف دیگر Wendy است، استخدام‌کننده این دو، که آگهی‌های شغلی را برای کار با سیستم Wade دریافت و تجزیه و تحلیل می‌کند تا نامزدهای شبکه خود را برای نقش‌های خاص توصیه کند. دست کم بسیار نوآورانه است.

 

WayUp – یک جستجو و استخر تخصصی برای نامزدها، WayUp در دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اخیر تخصص دارد، برای زمانی که به دنبال استعدادهای جوان تازه و ایده‌های جدید هستید.

WhiteTruffle – یکی دیگر از پلتفرم های تخصصی، WhiteTruffle مجموعه گسترده ای از نامزدهای مبتنی بر فناوری را حفظ می کند. کاندیداها می توانند برای “همه مشاغل” در پلت فرم، فیلتر شده و مطابق با مهارت ها و خواسته های خود، درخواست دهند. شما مشاغل آزاد خود را پست می کنید و یک مجموعه نامزد در حال حاضر در انتظار شماست.

به روز رسانی 2022

در اینجا چند ابزار دیگر وجود دارد که می توانید آنها را به زرادخانه خود اضافه کنید:

Gilead  (Gild سابق) – چگونه تشخیص می دهید که نامزدهای توسعه دهنده ای که با آنها صحبت می کنید مهارت های لازم را دارند؟ میشه بگید با چه کیفیتی کد مینویسن؟ آیا اطلاعات کافی از مدیران استخدامی به دست می آورید تا از قبولی داوطلبان در مصاحبه فنی مطلع شوید؟

Gilead یک ابزار منبع یابی نامزد است که استخدام کنندگان را قادر می سازد تا بهترین توسعه دهندگان ارزیابی شده برای کد و مشارکت رسانه های اجتماعی خود را شناسایی کنند. اطلاعات مربوط به نامزدهای توسعه‌دهنده در پایگاه داده Gilead با بیش از 6 میلیون توسعه‌دهنده در سراسر جهان موجود است، که نامزدها بر اساس سطح مهارت‌شان امتیاز گرفته‌اند، بنابراین تجربه ارزیابی‌شده آن‌ها به‌راحتی در دسترس استخدام‌کنندگان فناوری اطلاعات برای جستجو است، و همچنین رتبه‌بندی پروفایل توسعه‌دهندگان که آن‌ها را با همه مقایسه می‌کند. توسعه دهندگان دیگر در پایگاه داده Gilead.

فرض کنید جستجو برای توسعه‌دهندگان و تأیید مهارت‌های نامزد، بخش بزرگی از هفته کاری استخدام شما است، و با نامزدهایی که فکر می‌کردید می‌توانند کد مورد نظر مشتریانتان را بنویسند، مشکل داشته‌اید. در آن صورت، گیلاد بسیاری از حدس و گمان ها را حذف می کند.

HiringSolved  – اگر یافتن نامزدهای پرشور و متعهد IT نقطه دردسر شماست، HiringSolved ابزاری عالی برای بررسی است. HiringSolved پروفایل های متراکم نامزد را از فعالیت های نامزد در سراسر وب و رسانه های اجتماعی جمع آوری می کند. آنها به سرعت و به راحتی دقیقاً آن نامزدها را با عملکرد جستجوی جامع نشان می دهند. از این رو، استخدام‌کنندگان فناوری اطلاعات مهارت‌ها، توانایی‌ها، اشتیاق و خلاقیت را در یک نگاه می‌بینند نه بعد از ساعت‌ها (یا روزها) جستجو و ارتباطات. این اطلاعات تماس با نامزدها را فراهم می کند – یکی دیگر از صرفه جویی در زمان برای استخدام کنندگان فناوری اطلاعات در مرحله منبع یابی.

Talenthook  – TalentHook چندین راه حل پیشرفته و خودکار فرآیند منبع یابی و استخدام را برای استخدام کنندگان پرمشغله فناوری اطلاعات ارائه می دهد که علاقه مند به کاهش زمان جدی از فرآیندهای استخدام خود و نزدیک شدن به بهترین نامزدها سریعتر و آسان تر از بسیاری از ابزارهای استخدام خودکار دیگر هستند.

• ویژگی جستجوی اینترنتی TalentHook در TalentHook Cloud از فناوری جستجوی عنکبوت برای جست و جوی تخته های شغلی رایگان و پولی، وب باز، کالج ها، جستجوی تلنگر و شبکه های اجتماعی با یک ابزار استفاده می کند. این به استخدام‌کنندگان اجازه می‌دهد تا عوامل جستجوی خودکار را تنظیم و ذخیره کنند، رزومه‌های تکراری را حذف می‌کند، و تکنیک‌های جستجوی پیشرفته‌ای را برای یافتن محتوای پنهان و مبهم رزومه ارائه می‌دهد.

• TalentHook Cloud به استخدام‌کنندگان فناوری اطلاعات امکان می‌دهد تا زمانی که نامزدهای احتمالی با فرآیندهای خودکار، الگوها، یادآوری‌ها و سایر ویژگی‌های ایمیل قانع‌کننده شناسایی می‌شوند، به سرعت مخاطبین و کمپین‌های ایمیل عملی و مداوم را راه‌اندازی کنند.

• ویژگی های مدیریت نامزد TalentHook شامل ابزارهای تولید نامزد احتمالی مانند رشته های جستجوی ذخیره شده، عوامل جستجوی سفارشی خودکار، و فیلتر رزومه هوشمند برای حذف جستجوی دستی و تکراری است. ابزارهای بازاریابی کاندیدا مانند کمپین های بازاریابی ایمیلی قطره ای برای تشویق نامزدها برای تماس و هدایت مشتریان بالقوه به وب سایت شرکت شما، تماس های سرد، برچسب پست صوتی و از دست دادن نامزدها را به رقبا متوقف می کند.

بررسی انتخاب های خود

وقتی زمان انتخاب یک یا چند مورد از این ابزارها فرا می رسد، به طور کلی ایده خوبی است که با فروشنده تماس بگیرید و در مورد نسخه نمایشی بپرسید . همچنین می‌توانید از آنها سؤالات خاصی بپرسید تا احساس کنید که چگونه کار می‌کنند، چه خطراتی ممکن است با ابزار آنها متحمل شوید، و هرگونه عواقب دیگری.

 

در اینجا چند نمونه سوال وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید:

 • آیا این ابزار با مقررات CAN-SPAM در مورد پیام های ایمیل مطابقت دارد؟
 • آیا این ابزار با مقررات GDPR اروپا مطابقت دارد؟
 • آیا این ابزار یک ابزار سلف سرویس، یک پلت فرم مدیریت شده یا ترکیبی از این دو است؟ آیا گزینه هایی وجود دارد؟
 • آیا این ابزار دارای ویژگی های اتوماسیون است؟
 • آیا این ابزار با سایر ابزارها یا پلتفرم هایی که از قبل استفاده می کنید، ادغام می شود؟
 • ابزار چگونه داده ها را به نامزدها صادر یا ارسال می کند؟
 • میانگین زمان پاسخ برای کاندیداهایی که از طریق ابزار یافت می شوند چقدر است؟
 • آیا متقاضیان نیاز به تعامل با این ابزار خواهند داشت، یا همه اینها با منابع انسانی مواجه است؟
 • آیا این ابزار چندین نوع موقعیت باز را به طور همزمان مدیریت می کند، و آیا می تواند نقش های مهم را بر موقعیت های کمتر مهم اولویت دهد؟
 • آیا ابزار با برنامه ریزی مصاحبه ارتباط برقرار می کند یا به آن کمک می کند؟
 • این ابزار چه تجزیه و تحلیلی برای تیم شما فراهم می کند؟
 • این ابزار چه تجزیه و تحلیلی را در اختیار ارائه دهنده ابزار قرار می دهد؟

البته می‌توانید هر سؤال و نگرانی‌ای را که می‌خواهید به مصاحبه خود با یک فروشنده احتمالی اضافه کنید. نمایندگان فروشنده بسیار خوشحال خواهند شد که در مورد جنبه های مختلف پلتفرم خود برای تلاش برای فروش صحبت کنند، بنابراین از این مزیت استفاده کنید تا قبل از امضای هر نوع قراردادی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. این بهترین راه برای اطمینان از اینکه از انتخاب خود راضی هستید این است.

بدون نظر

پاسخ دهید