مصاحبه تلفنی در مقابل حضوری: مزایا و معایب هر دو


انجام مصاحبه بخش اصلی تیم منابع انسانی است، اما راه های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. دو مورد از رایج ترین گزینه ها، مصاحبه تلفنی و مصاحبه حضوری است. هر دو گزینه برای مصاحبه با یک کاندید مناسب هستند، اما مزایا و معایب خود را دارند. انتخاب مصاحبه مناسب برای موقعیت مناسب بسیار مهم است، بنابراین ایده خوبی است که مزایا و معایب آن را هم برای کسب و کار خود و هم برای خود نامزدها بررسی کنید.

نکات مثبت مصاحبه های تلفنی

مصاحبه‌های تلفنی تقریباً به اندازه خود تلفن‌ها وجود داشته است، و آنها بخشی ضروری از جعبه ابزار مدیر استخدام هستند. بخشی از دلیل مزیت هایی است که آنها نسبت به سایر اشکال مصاحبه دارند.

 مصاحبه های تلفنی فاصله جغرافیایی را از بین می برد

شاید قوی ترین مزیت مصاحبه تلفنی، توانایی انجام مصاحبه بدون توجه به فاصله جغرافیایی بین مدیر استخدام و نامزد باشد.

یک نامزد در کالیفرنیا می تواند برای کار در نیویورک مصاحبه کند و تنها نگرانی انتخاب زمانی مناسب برای هر دو طرف است. چالش‌ها با برنامه‌ریزی تماس‌های تلفنی در کشورهای مختلف افزایش می‌یابد – یک نامزد در استرالیا که برای کار در نیویورک مصاحبه می‌کند باید نیمه‌شب بیدار باشد – اما همیشه می‌توان ترتیبی داد.

 تلفن ها کمی اضطراب مصاحبه را آرام می کنند

قبولی در مصاحبه و برنده شدن در یک شغل می تواند یک رویداد تغییر دهنده زندگی برای یک نامزد باشد. خطرات زیاد است و استرس و اضطراب نیز همینطور.

راه های مختلفی برای کاهش اضطراب در داوطلبان وجود دارد، اما انجام یک مصاحبه تلفنی می تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد. مصاحبه های تلفنی برخی از منابع استرس مانند محل ناآشنا بودن دفتر، نگرانی در مورد لباس پوشیدن، تماس چشمی و ده ها چیز دیگری که در روز مصاحبه در ذهن آنها وجود دارد را از بین می برد.

 داوطلبان می توانند از منابع و یادداشت ها استفاده کنند

در یک محیط شغلی واقعی، کارمندان به ندرت موظف می شوند که کار خود را بدون منابع در دسترس انجام دهند. پایگاه دانش داخلی یک منبع مشترک برای اکثر شرکت ها است، پس چرا یک نامزد نباید به یادداشت ها و اطلاعاتی برای کمک به آنها در مصاحبه دسترسی داشته باشد؟

آنها ممکن است نتوانند یادداشت های خود را با خود در یک مصاحبه حضوری بیاورند، اما می توانند آنها را برای یک مصاحبه تلفنی در اختیار داشته باشند.

 موثر برای غربالگری اولیه

مصاحبه های تلفنی با ریسک کمتر و کوتاه تر از مصاحبه های حضوری، که آنها را برای مراحل اولیه غربالگری نامزدهای شما ایده آل می کند.

هنگامی که ATS شما یک صفحه نمایش اولیه را انجام داد و استخر اولیه کاندیدای خود را از بین متقاضیان در دسترس خود انتخاب کردید، می توانید برای انتخاب بهترین کاندیداها مصاحبه های تلفنی انجام دهید تا به مصاحبه حضوری ادامه دهید.

معایب مصاحبه های تلفنی

مصاحبه های تلفنی ممکن است یک شکل آزمایش شده و واقعی از مصاحبه برای مشاغل باشد، اما در انتخاب بهترین نامزدها برای یک شغل 100٪ موثر نیستند. به همین دلیل است که اشکال دیگر مصاحبه هنوز وجود دارد. برخی از بزرگترین اشکالات مصاحبه تلفنی عبارتند از:

 برخی از کاندیداها ممکن است اضطراب تلفن داشته باشند

اضطراب مصاحبه شغلی طبیعی و مورد انتظار است، اما برخی افراد فوبیای تلفن محور یا اضطراب خاص تلفن دارند .

این اغلب منجر به عملکرد ضعیف در مصاحبه می شود، زمانی که نامزد به طور استثنایی در مصاحبه حضوری عمل می کند. مگر اینکه نقش تلفنی سنگین باشد، در این صورت، نامزد خود انتخاب می‌شود.

 ایجاد رابطه و شخصیت قاضی می تواند دشوار باشد

یکی از بزرگترین چالش های مصاحبه های تلفنی از دست دادن بسیاری از نشانه های ارتباطی است که در مکالمات حضوری وجود دارد.

زبان بدن، حالات چهره، ژست‌ها و دیگر نشانه‌های ارتباطی غیرکلامی از طریق تلفن از بین می‌رود. وقتی سوالی می‌پرسید و صدای سکوت را در آن طرف تلفن می‌شنوید، آیا نامزد گیر افتاده است یا اطلاعات زیادی را پردازش می‌کند؟ زبان بدن می تواند به شما بگوید، اما تلفن نمی تواند. این که چقدر این اطلاعات مهم است، به عوامل زیادی بستگی دارد و موضوع مطالعه علمی است.

 مدت زمان مصاحبه اغلب کوتاهتر است

مصاحبه‌های تلفنی نسبت به مصاحبه‌های حضوری کوتاه‌تر و فرمول‌تر هستند، جایی که یک مکالمه می‌تواند به طور ارگانیک ظاهر شود.

مصاحبه‌های تلفنی معمولاً فرمت تماس و پاسخ کوتاه‌تر با سؤالات ثابت مصاحبه است و فضای کمی برای انحراف دارد. در حالی که این می تواند به قضاوت های بی طرفانه در مورد پاسخ های نامزدها کمک کند، اما همچنین آزادی عمل کمتری برای پاسخ های ظریف و پیچیده می دهد.

 فناوری ممکن است شکست بخورد

در میانه یک مصاحبه حضوری، یک فرد به طور ناگهانی توانایی صحبت کردن خود را از دست نمی دهد. با این حال، در یک مصاحبه تلفنی، هر تعداد از مسائل فنی می تواند مانع جلسه شود.

تلفن ها دائماً قطع می شوند یا سیگنال را از دست می دهند، اتصالات ممکن است ضعیف باشد و منجر به کیفیت صدای پایین شود و غیره. مصاحبه کنندگان و داوطلبان باید هم هوشیار باشند و هم برای مسائل فنی آماده باشند.

جوانب مثبت مصاحبه های حضوری

مصاحبه های حضوری تا زمانی که افراد برای انجام وظایف نیاز به پذیرش افراد دیگر داشتند، انجام شده است و از بسیاری از جوامع مسن تر هستند، اگرچه بسیاری از چیزها در طول قرن ها تغییر کرده اند. ملاقات حضوری با نامزدها مزایای متمایز زیادی دارد.

 مصاحبه‌های طولانی‌تر زمان بیشتری برای ایجاد رابطه می‌دهد

در جایی که یک مصاحبه تلفنی ممکن است 15 تا 20 دقیقه طول بکشد، مصاحبه حضوری می تواند 30 یا بیشتر طول بکشد.

این به شما زمان بسیار بیشتری برای پوشش دادن پاسخ ها، بحث در مورد موضوعات و به دست آوردن یک تصور قوی از شخصی که با آن مصاحبه می کنید، می دهد. شما می توانید برای ایجاد رابطه و گفتگوی صادقانه تر با نامزد در محیط مصاحبه حضوری نسبت به مصاحبه تلفنی وقت بگذارید.

 انعطاف پذیری بیشتری برای شفاف سازی و تشریح پرسش ها و پاسخ ها وجود دارد

مکالمات می تواند در یک مصاحبه حضوری ادامه یابد. شما می توانید کنجکاوی و هیجان را به کار بگیرید تا یک نامزد از پوسته خود بیرون بیاید، می توانید تصور قوی تری از اینکه چه کسی در زیر آماده سازی مصاحبه آنها هستند به دست آورید، و می توانید برای عمیق تر کردن پاسخ هایی که آنها ارائه می دهند وقت بگذارید.

این امر به ویژه در مصاحبه‌های مربوط به نقش‌های فنی مهم است، جایی که یک مشاور فنی یا مدیر بخش داده شده می‌تواند سؤالات فنی بیشتری برای ارزیابی مهارت‌ها و فرآیندهای فکری بپرسد که یک مدیر منابع انسانی معمولی ممکن است به اندازه کافی برای ارزیابی آن‌ها نداند.

 کاریزما شخصی نقش دارد

به عنوان یک نامزد با چه نوع فردی سر و کار دارید؟ آیا آنها درونگرا هستند یا برونگرا، نوع A یا B، بازیکنان تیم یا گرگ های تنها؟

ارزیابی نوع و کیفیت فردی که با او مصاحبه می کنید می تواند به ویژه زمانی مهم باشد که تیم های با عملکرد بالا را گرد هم می آورید یا به دنبال افراد بسیار ماهر، کاریزماتیک یا قاطع هستید. بسیاری از این موارد، دوباره، از نشانه‌های غیرکلامی و عناصر زبان بدن ناشی می‌شوند که در یک مصاحبه تلفنی به دست نمی‌آیند.

 برای اکران های بعدی موثر است

مصاحبه های تلفنی مانع ورود کمتر و ریسک کمتری دارند. اکثر مردم می دانند که مصاحبه تلفنی صرفاً اولین مرحله از فرآیند مصاحبه است (اگرچه واقعیت این است که جایی در وسط است).

وقتی بهترین گزینه ها را برای مصاحبه انتخاب کرده اید و باید بفهمید که کدام یک از آنها بهترین گزینه برای پر کردن موقعیت های باز شما است، مصاحبه حضوری برای گروه های نامزد محدودتر بهتر است.

معایب مصاحبه های حضوری

البته مصاحبه حضوری چند ایراد خاص خود را دارد. در غیر این صورت، آنها تنها سبک مصاحبه مورد استفاده خواهند بود. حقیقت این است که در حالی که آنها نقش مهمی در فرآیند استخدام بازی می کنند، کامل نیستند.

 فاصله جغرافیایی باعث ایجاد مشکل و مانع برخی از نامزدها می شود

انجام مصاحبه های حضوری برای داوطلبانی که خارج از منطقه جغرافیایی محلی شما زندگی می کنند دشوار است. آنها ممکن است مجبور شوند با ماشین به شهر بروند، ممکن است مجبور شوند برای یک شب با هواپیما پرواز کنند و یک هتل رزرو کنند، ممکن است مجبور شوند مقدمات بازدید را در زمان مناسب فراهم کنند.

اگر در سطح بین المللی استخدام می کنید، این می تواند حتی دشوارتر باشد. نیاز به پیمایش ویزا، گمرک و سایر موانع سفر می تواند انجام چنین مصاحبه هایی را به خصوص در کوتاه مدت دشوار کند.

 مصاحبه های سوگیری لباس و برداشت های فیزیکی

هر کس در مورد افرادی که ملاقات می کند قضاوت می کند، مهم نیست که چقدر تلاش می کنند تا آن قضاوت ها را حذف کنند. در حالی که بخش بزرگی از فرآیند استخدام مدرن متکی به ارزیابی‌ها، کاغذبازی‌ها، سؤالات عینی و سایر تکنیک‌ها برای از بین بردن تعصب است، برخی از عناصر ظاهر فیزیکی همچنان می‌توانند تصمیم‌گیری را تحت تأثیر قرار دهند، زمانی که به درستی در نظر گرفته نشده باشند.

به عنوان مثال، وقتی دو نامزد یکسان به شما معرفی می‌شود، آیا یکی را با کت و شلوار مناسب استخدام می‌کنید یا آن را با کت و شلوار نامناسب؟ از نظر حقوقی، این نباید مهم باشد، اما تأثیری که آنها روی شما می گذارند متفاوت است. همچنین لباس پوشیدن یکی از کم خطرترین قضاوت هاست. اغلب، سوگیری های ذاتی از نظر جنسیت، نژاد، و ارائه می تواند بسیار موذیانه تر و خطرناک تر باشد.

همانطور که لو آدلر برای لینکدین می نویسد :

برای اتخاذ تصمیمات استخدامی منصفانه (و خوب) ضروری است تا حد امکان از نفوذ سوگیری ها در مصاحبه جلوگیری شود.

 برنامه ریزی و محرمانه بودن می تواند مهم باشد

هنگام مصاحبه با یک نامزد به قصد استخدام، ممکن است نگرانی هایی در مورد برنامه ریزی و محرمانه بودن وجود داشته باشد.

گرفتن یک روز مرخصی برای یک کارمند برای مصاحبه شغلی جدید ممکن است دشوار باشد، و اگر آنها کشف شوند، صرف نظر از اینکه پیشنهاد را تمدید می کنید یا نه، می تواند به قیمت کار فعلی آنها تمام شود. زمان‌بندی تبدیل به یک عمل شعبده بازی می‌شود و شیوه‌های ضعیف زمان‌بندی مصاحبه می‌تواند نامزدهای عالی را به خطر بیندازد.

در مورد سایر قالب های مصاحبه چطور؟

فرمت های دیگری برای مصاحبه وجود دارد که می توان در عصر مدرن انجام داد.

 مصاحبه‌های ضبط‌شده، مصاحبه‌هایی هستند که در آن شرکت پرسشنامه‌ای را برای نامزدها ارسال می‌کند، و آن‌ها فیلم‌هایی را از خود ضبط می‌کنند که به سؤالات پاسخ می‌دهند.

مصاحبه های ضبط شده

اینها به داوطلب این امکان را می دهد که برای سؤالات خود از قبل آماده شود، چندین سؤال را ضبط کند تا به یک سؤال خوب برسد و برخی از عناصری را که در مصاحبه های تلفنی گم شده اند، مانند زبان بدن و حرکات، به نمایش بگذارد. با این حال، به دلیل ماهیت ناهمزمان مصاحبه، تماس و پاسخی وجود ندارد. به این ترتیب، این مصاحبه ها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

 مصاحبه‌های ویدیویی مصاحبه‌هایی هستند که از طریق یک سرویس چت ویدیویی، مانند اسکایپ یا زوم، یا با یک سرویس مصاحبه ویدیویی اختصاصی انجام می‌شوند . آنها بسیاری از مزایای مصاحبه حضوری را دارند در حالی که برخی از معایب مانند نیاز به آوردن نامزدها از مناطق جغرافیایی متفاوت را به حداقل می‌رسانند.

بزرگ‌ترین اشکال مصاحبه‌های ویدیویی، اتکای آن‌ها به فناوری است. مانند مصاحبه‌های تلفنی، چت‌های ویدیویی ممکن است با شکست مواجه شوند و مشکلات فنی می‌توانند مکالمات را آزار دهند. برخلاف مصاحبه‌های تلفنی، بسیاری از فناوری‌های بیشتری باید پشت سر هم کار کنند تا یک مصاحبه ویدیویی موفقیت‌آمیز باشد. اگر میکروفون، اسپیکر، دوربین یا اتصال اینترنت شخصی از کار بیفتد، کل مصاحبه با شکست مواجه می شود. با یک گوشی، حداقل فقط یک تلفن است.

گفتنی است، در سال گذشته انفجاری در مصاحبه‌های ویدیویی رخ داده است که در درجه اول به دلیل نگرانی‌های ایمنی ناشی از همه‌گیری کووید است. آنها “بهترین چیز بعدی” برای یک مصاحبه حضوری هستند، تا زمانی که فناوری همکاری کند.

 مصاحبه های چت نادر است اما ممکن است برای فیلتر اولیه استفاده شود و برخی از شرکت های مدرن بیشتر با آنها آزمایش می کنند. این‌ها شبیه مصاحبه‌های تلفنی هستند، زیرا معمولاً برای غربالگری اولیه استفاده می‌شوند. آنها از پلتفرمی مانند فیس‌بوک مسنجر، واتس‌اپ یا پیام کوتاه ساده برای انجام یک مصاحبه کوتاه استفاده می‌کنند.

در حالی که این سبک مصاحبه می تواند برای برخی از غربالگری های اولیه مفید باشد، و برای درگیر شدن با نامزدهای بالقوه سرد یا نامزدهای قدیمی که ممکن است هنوز علاقه مند نباشند، آنها معایب زیادی دارند. آنها تمام معایب مصاحبه تلفنی و سپس برخی از معایب را دارند. عدم وجود صدا از طریق چت برای مصاحبه کنندگان و نامزدها حتی دشوارتر از ارتباطات صوتی است. علاوه بر این، بسیاری از این سرویس‌ها عمدتاً تلفن همراه هستند و تایپ دستگاه‌های تلفن همراه کند و دشوار است و تصحیح خودکار هر چند وقت یکبار آنها را اصلاح می‌کند منجر به خطا می‌شود.

 سایر سبک های مصاحبه نیز وجود دارد ، مانند مصاحبه های گروهی و ارزیابی مهارت های تمام روز. این سبک‌ها اهداف منحصربه‌فرد خود را دارند، مانند فیلتر کردن از طریق استخرهای بزرگ نامزد، در جایی که الزامات سختگیرانه نیستند. اغلب، اینها برای مشاغل سطح ابتدایی، کارآموزی، و موقعیت های “کار غیر ماهر” استفاده می شود. پویایی اجتماعی می تواند سودمندی متفاوتی داشته باشد.

سایر سبک های مصاحبه

به طور کلی، بهترین فرمت مصاحبه وجود ندارد. هر قالب مصاحبه نقش خاصی دارد. چت و مصاحبه های ضبط شده مرسوم نیستند و احتمالا برای برخی شرکت های تخصصی ارزشمند هستند. با این حال، در بیشتر موارد، مصاحبه های تلفنی غربالگری خوبی برای اواسط فرآیند استخدام هستند. مصاحبه‌های ویدیویی می‌توانند شکاف بین مصاحبه‌های تلفنی و حضوری را پر کنند و گاهی اوقات می‌توانند جایگزین یکی یا دیگری یا حتی هر دو شوند. انتخاب شما بستگی به فرآیند استخدام شما دارد.

کدام را ترجیح می دهید، مصاحبه حضوری یا مصاحبه تلفنی؟ آیا موفقیت بهتری با یکی نسبت به دیگری داشته اید؟ آیا چیزی را کنار گذاشتیم؟ در مورد تجربیات خود در نظرات زیر به ما اطلاع دهید – ما به هر نظر پاسخ می دهیم و دوست داریم تجربیات شما را بشنویم!

بدون نظر

پاسخ دهید