مصاحبه های یک طرفه: مزایا و معایب برای استخدام مدیران


راه های زیادی برای استخدام فردی برای یک موقعیت باز وجود دارد. یکی از این گزینه ها مصاحبه تصویری یک طرفه است. این تکنیکی است که در طول سال ها محبوبیت خود را افزایش داده است، اما ممکن است در حال کاهش باشد. آیا ارزش استفاده دارد؟ جوانب مثبت و منفی چیست؟ بخوانید تا متوجه شوید.

فهرست مطالب پنهان شود 
مصاحبه تصویری یک طرفه چیست؟
مزایای مصاحبه های ویدئویی یک طرفه چیست؟
معایب مصاحبه های ویدئویی یک طرفه چیست؟
آیا باید از مصاحبه های ویدئویی یک طرفه برای شرکت خود استفاده کنید؟

مصاحبه تصویری یک طرفه چیست؟

یک مصاحبه ویدیویی یک طرفه از طریق یک ویدیوی از پیش ضبط شده، به صورت ناهمزمان انجام می شود.

ویژگی های کلیدی

روند کلی به این صورت است:

  1. شرکت شما یک آگهی شغلی در پورتال های شغلی ارسال می کند و منتظر درخواست ها می ماند.
  2. برای انتخاب نامزدهای امیدوارکننده، چه به صورت دستی یا از طریق یک سیستم ردیابی متقاضی با فیلتر، از طریق برنامه ها فیلتر می کنید.
  3. شما با مجموعه ای از نامزدها تماس می گیرید و از آنها می خواهید که یک مصاحبه ویدیویی ارسال کنند. به طور معمول، این شامل پیوندی به یک پورتال وب است که این مصاحبه های ویدیویی را جمع آوری می کند.
  4. نامزد وارد پورتال می شود، جایی که یک سری سوالات غربالگری مرتبط با نقش به آنها داده می شود.
  5. داوطلب در پاسخ به سوالات یک ویدیو (یا یک سری ویدیوی کوتاه بسته به فرمت) ضبط می کند و آن فیلم ها را در پورتال وب آپلود می کند.
  6. نماینده منابع انسانی و مدیر استخدام شما این ویدئوها را بررسی می کنند و از آنها برای انتخاب تعداد کمتری از کاندیداها برای ادامه مصاحبه های سنتی استفاده می کنند.
  7. در نهایت، شما یک نفر را انتخاب می کنید و او را برای پر کردن نقش باز استخدام می کنید.

ویژگی های کلیدی در اینجا عبارتند از:

  • نامزد از طریق فیلم از پیش ضبط شده پاسخ می دهد . هیچ ارتباط دو طرفه ای وجود ندارد، فقط یک سوال و یک پاسخ وجود دارد. آنها فرصتی ندارند که در مورد سؤال با شما صحبت کنند و شما فرصتی برای توضیح در پاسخ آنها ندارید، حداقل نه بلافاصله.
  • به نامزد فقط زمان کوتاهی برای پاسخ دادن داده می شود. به طور معمول، یک سوال ظاهر می شود و حدود یک دقیقه به نامزد داده می شود تا قبل از شروع ضبط، آن را بخواند و به پاسخ فکر کند.
  • همه پاسخ‌های ویدیویی در یک پلتفرم مرکزی ، در قالبی ثابت که توسط پلتفرم ضبط شده است، جمع‌آوری می‌شوند، بنابراین مدیران منابع انسانی شما می‌توانند آن‌ها را در هر زمان، بدون نیاز به برنامه‌ریزی برای ملاقات با نامزد برای مصاحبه سنتی، بررسی کنند.

مصاحبه های یک طرفه معمولاً به عنوان غربالگری اولیه استفاده می شود. بحث‌های بعدی و مصاحبه‌های دوم یا سوم معمولاً با مکالمات دقیق‌تر، شخصی‌شده یا ظریف‌تر سروکار دارند که نیاز به بحث واقعی دارند. اکثر مردم مصاحبه های ویدئویی یک طرفه را به عنوان جایگزینی برای غربالگری تلفن سنتی توصیه می کنند، نه فرآیند مصاحبه حضوری بعدی.

مزایای مصاحبه های ویدئویی یک طرفه چیست؟

فرآیند مصاحبه ویدئویی یک طرفه چندین مزیت قابل توجه برای شرکت ها دارد.

مزایای مصاحبه یک طرفه

 طرفداری: آنها مشکلات زمانی مربوط به زمان‌بندی غربالگری تلفن را کاهش می‌دهند.

یکی از بارزترین مسائل مربوط به فرآیند استخدام، زمان لازم برای رسیدگی به زمان‌بندی است. کارکنان استخدامی شما فقط در دسترس هستند، و اگر لازم باشد بخش زیادی از روز خود را برای رسیدگی به تماس‌های غربالگری تلفن مسدود کنند، زمان زیادی تلف می‌شود. علاوه بر این، شما باید زمان هایی را پیدا کنید که هم برای مدیر استخدام و هم برای نامزد شما مفید باشد، و اگر نامزد مجبور باشد در آخرین لحظه انصراف دهد یا آن را تغییر دهد، می تواند کل برنامه را به هم بزند.

با یک مصاحبه ویدیویی یک طرفه، نامزدهای شما می توانند پاسخ های خود را در هر زمانی که در دسترس هستند، از جمله اواخر شب، صبح زود، یا در آخر هفته که کارکنان منابع انسانی شما خارج از دفتر هستند، ضبط و ارسال کنند. به همین ترتیب، کارکنان منابع انسانی شما می توانند هر زمان که برای انجام این کار وقت داشته باشند و به یک برنامه زمان بندی خاص پایبند نیستند، موارد ارسالی را بررسی کنند.

 طرفداری: آنها به یک مدیر استخدام اجازه می دهند که بنشیند و چندین مورد ارسالی را به طور همزمان بررسی کند.

یکی دیگر از مزایای مصاحبه ویدیویی یک طرفه محدودیت زمانی در پاسخ های داوطلبان، صحبت های کوچک و حواس پرتی های مختلف است. تمام پاسخ‌ها تقریباً یکسان خواهند بود، که معمولاً کوتاه‌تر از پرسیدن و پاسخ دادن به یک سؤال در یک فرآیند غربالگری همزمان است. تیم منابع انسانی شما می‌تواند زمان بسیار کمتری را صرف بررسی ارسال‌ها کند و مستقیم‌تر پاسخ‌های نامزدهای مختلف را در یک بازه زمانی مشابه مقایسه کند.

 طرفداری: یک سیستم کامپیوتری به حذف برخی از منابع سوگیری از فرآیند غربالگری کمک می کند.

منابع احتمالی زیادی برای سوگیری در استخدام وجود دارد. برخی بسیار ظریف هستند. روشی که شما یک سوال می‌پرسید – حتی یک سوال غربالگری ساده – می‌تواند بر پاسخ، نحوه انتقال پاسخ و حتی نحوه گوش دادن به آن تأثیر بگذارد. مدیر استخدامی که از طریق چندین صفحه نمایش تلفن پیشرفت می کند ممکن است نسبت به یک نامزد جانبدارانه باشد و نسبت به دیگری در تلفن، به خصوص پس از یک روز طولانی غربالگری بیشتر نادیده گرفته شود.

با یک مصاحبه ویدیویی، تمام سوالات توسط کامپیوتر به روشی یکسان از هر داوطلب پرسیده می شود. محدودیت های زمانی یکسان است و انعطاف پذیری یکسان است. به هر کاندیدا نقطه شروع یکسانی داده می شود تا به سوالات خود پاسخ دهد. این یک منبع سوگیری مصاحبه کننده را به طور کامل از معادله حذف می کند.

در بالا، اشاره کردیم که مصاحبه یک طرفه فرصتی برای درخواست توضیح یا جزئیات بیشتر ندارد. این کمبود فرصت هم بد و هم خوب است، زیرا می تواند حواس پرتی و اطلاعات غیر ضروری را از فرآیند حذف کند.

 طرفداری: به عنوان یک فرآیند غربالگری، مصاحبه های ویدئویی یک طرفه می تواند به محدود کردن استخر نامزد شما قبل از سرمایه گذاری در راه های وقت گیر برای غربالگری آنها کمک کند.

به عنوان یک فرآیند غربالگری، یک مصاحبه ویدیویی یک طرفه می تواند به کاهش تعداد نامزدهای شما سریعتر از صفحه نمایش طولانی تر تلفن کمک کند. این تمایل ذاتی وجود دارد که به هر کسی که موفق به انجام یک فرآیند درخواست می شود حداقل فرصتی داده شود، اما، با یک مصاحبه ویدیویی، کاندیداهای بی کیفیت ممکن است خود را به گونه ای نشان دهند که به آنها امکان کمتری برای رد مسائل داده شود و آنها را از رقابت حذف کند. سریع تر، صرفه جویی در وقت همه.

 حرفه ای: فیلم ها حذف نمی شوند. افرادی که نمی توانند در مصاحبه شرکت کنند همچنان می توانند نتایج را تماشا کنند.

در بسیاری از موارد، شما می خواهید چندین مجموعه چشم به هر نامزد معینی داشته باشید. با این حال، زمان‌بندی در دسترس بودن چند نفر برای مصاحبه به طور قابل‌توجهی چالش‌برانگیزتر از یک جلسه یک به یک است.

با یک مصاحبه ویدیویی، همه اعضای پانل استخدام شما می توانند آن را در اوقات فراغت خود مشاهده کنند و قضاوت کنند یا بعداً در مورد آن با یکدیگر بحث کنند. برای بررسی نتایج، نیازی نیست همه افراد درگیر در تصمیم گیری استخدام به طور همزمان در دسترس باشند.

معایب مصاحبه های ویدئویی یک طرفه چیست؟

در حالی که مصاحبه های ویدئویی یک طرفه می تواند در زمان و هزینه شرکت صرفه جویی کند، اما چندین معایب نیز دارد. این به شما بستگی دارد که آیا این موارد از مزایای شرکت شما بیشتر است یا خیر.

معایب مصاحبه یک طرفه

 منفی: بسیاری از نامزدها فرمت مصاحبه ویدیویی را دوست ندارند.

در حالی که مصاحبه های ویدیویی غیر معمول نیست، اما آنها نیز بسیار محبوب نیستند. بر اساس FlexJobs :

زمانی که بین مصاحبه‌های ویدئویی زنده، دو طرفه و مصاحبه‌های ویدئویی یک‌طرفه انتخاب شد، 57 درصد از پاسخ‌دهندگان نشان دادند که ترجیح می‌دهند در یک مصاحبه ویدئویی دو طرفه شرکت کنند، به‌ویژه اظهار داشتند که مصاحبه‌های زنده به آنها اجازه می‌دهد زبان بدن و زبان بدن را ببینند و ببینند. سایر نشانه‌های بصری که به آن‌ها در «خواندن اتاق» در طول مصاحبه کمک می‌کند.

برخی از نامزدها مصاحبه های یک طرفه را غیرانسانی می دانند. دیگران آن را تلاشی عظیم برای چنین بخش اولیه ای از فرآیند مصاحبه می دانند، که وقتی تضمین کمی وجود دارد که برای این نقش استخدام شوند، بار آنها را افزایش می دهد.

برخی از بهترین کاندیداها از اجرای نمایش ویدئویی یک طرفه خودداری می کنند. آنها ممکن است یک انتخاب عالی برای نقش شما باشند، اما آنها ترجیح می دهند به شرکتی مراجعه کنند که به جای آن از آنها درخواست نمایش ویدیویی نکند.

 منفی: قالب فشار زمانی سختی را تحمیل می کند.

از آنجایی که داوطلب فقط زمان محدودی برای خواندن و پاسخ دادن به یک سوال دارد، فرصت زیادی برای تصحیح اشتباهات ندارد و فشار زمان به موقعیت استرس اضافه می کند. برخی از کاندیداهای خجالتی دوربین ممکن است نتوانند بهترین عملکرد خود را در زمانی که در یک مصاحبه تلفنی توانایی بیشتری دارند، نشان دهند.

 منفی: شما نمی توانید در مورد جزئیات بیشتر بخواهید.

بخشی از دلیل استفاده از تکنیک های مصاحبه همزمان، توانایی ایجاد یک گفتگو و ارتباط با یک نامزد است. اگر آنها چیزی را ذکر کردند که می خواهید بیشتر در مورد آن بدانید، می توانید از آنها بپرسید. اگر آنها این کار را در یک مصاحبه یک طرفه انجام دهند، باید منتظر بمانید تا مصاحبه های بعدی بپرسید، و اگر در غیر این صورت تا این حد نرسیدند، متوجه نخواهید شد.

برعکس آن هم درست است. اگر سؤالی به طرز ناخوشایندی بیان شود و نامزد کاملاً آن را درک نکند، می‌تواند در مصاحبه دو طرفه توضیح بخواهد، اما در یک مصاحبه یک طرفه دست و پا می‌زند.

غربالگری ها و مصاحبه های اولیه به همان اندازه درباره مصاحبه شما با نامزد است. آنها می خواهند بدانند که آیا شما برای آنها مناسب هستید یا خیر. آنها نمی توانند در یک مصاحبه یک طرفه بفهمند. اگر به اندازه کافی در فرآیند استخدام پیشرفت کنید تا بحث را مطرح کنید، به طور قابل توجهی روی نامزدی سرمایه گذاری خواهید کرد که هنوز تصمیم نگرفته است که آیا روند را با شما ادامه دهد یا خیر.

 منفی: سایر منابع سوگیری معرفی شده اند.

در حالی که برخی از منابع سوگیری حذف می شوند، همانطور که در بالا ذکر شد، برخی دیگر معرفی می شوند.

به عنوان مثال: آیا نامزد شما به راحتی به تنظیمات مناسب برای ضبط ویدیوی خود دسترسی دارد؟ آیا آنها دوربین فیلمبرداری عملیاتی دارند؟ مطمئناً اینها در لپ‌تاپ‌ها تعبیه شده‌اند، اما همه اینها را ندارند. تلفن ممکن است دستگاه مناسبی نباشد. برخی از افراد ممکن است از یک کتابخانه عمومی یا مکان دیگری که برای چنین مصاحبه ای مناسب نیست درخواست دهند.

دیگران ممکن است در فن آوری ذکاوت نباشند. ممکن است یک مشکل ویدیویی رخ دهد که نامزد ممکن است نداند چگونه آن را برطرف کند. آنها می توانند کاندیدای عالی برای برخی از نقش های غیر فنی باشند، اما هرگز نخواهید فهمید.

مصاحبه‌های ویدیویی کل گروه‌های نامزد را سرکوب می‌کنند، و این نوعی سوگیری است که نمی‌توانید نادیده بگیرید.

همچنین ممکن است بیشتر از آنچه که باید تحت تأثیر کیفیت ویدیو باشید. دو نامزد یکسان می‌توانند پاسخ‌های مشابهی را ضبط کنند، و شما احتمالاً روی یکی با دوربین، میکروفون و تنظیم نور حرفه‌ای تمرکز می‌کنید روی یکی که از تلفن خود در اتاق خواب استفاده می‌کند در حالی که کودک در اتاق دیگری سروصدا می‌کند.

لیلی اوبینا، یک رهبر ارشد پروژه، یک فرآیند استرس زا و زمان بر را شرح داد:

“شما باید یک اتاق ساکت پیدا کنید، به دنبال نور بگردید، به خصوص برای افراد تیره پوست مانند من. شما به یک دستگاه عالی برای چسباندن نوار نیاز دارید، بنابراین ویدیویی با کیفیت خوب تولید می کند، که برای من بسیار گران بود، با توجه به اینکه وقتی شما شغلی ندارید، هر پنی به حساب می آید. پاسخ دادن به سؤالات بسیار استرس زا است زیرا باید به پاسخ خود فکر کنید، به زمان کوتاهی که دارید فکر کنید و هنگام ضبط در اطراف افراد دیگری که به نگه داشتن دوربین و نور کمک می کنند، در نهایت به نوعی بی نظم می شوید.» – Toister Solutions .

برخی از این مسائل همچنین می‌تواند با تعصبات نژادی مرتبط باشد. به عنوان مثال، کاندیداهایی که پوست تیره‌تر دارند باید زمان بیشتری را صرف نورپردازی کنند تا خود را در دوربین نمایان کنند، که می‌تواند منجر به تعصب نژادی در غربالگری شما شود، حتی اگر غیرعمدی باشد.

آیا باید از مصاحبه های ویدئویی یک طرفه برای شرکت خود استفاده کنید؟

مصاحبه های ویدئویی یک طرفه به احتمال زیاد به طور کامل ناپدید نمی شوند. با این حال، ممکن است به دلیل شیوع روزافزون گزینه‌ها و ابزار کنفرانس ویدیویی مانند زوم، در راه خروج باشند.

سوال این است که آیا شرکت شما باید در مصاحبه های یک طرفه سرمایه گذاری کند؟

تماشای مصاحبه یک طرفه

معایب می تواند قابل توجه باشد. سرکوب کاندیداهای رده بالا، به ویژه آنهایی که در گروه های اقلیت هستند یا به اندازه کافی از فناوری آگاه نیستند، می تواند برای استخدام شما بسیار مضر باشد. حتی در موارد شدید می تواند منجر به اتهامات تبعیض آمیز شود.

از سوی دیگر، مزایای زمان، زمان‌بندی و حجم می‌تواند بسیار زیاد باشد. به عنوان بخشی اولیه از غربالگری، یک فرآیند مصاحبه ویدیویی که به خوبی طراحی شده و به خوبی استفاده شده باشد، می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شرکت شود.

ما نمی توانیم برای شما پاسخ دهیم. همه چیز به موقعیت خاص شما برمی گردد. برخی از شرکت ها از مصاحبه های یک طرفه سود می برند. دیگران آنها را برای گروه نامزد خود بسیار مضر می دانند. فقط از مزایا و معایب آگاه باشید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

آیا شما یا شرکتتان در مورد مصاحبه های ویدئویی یک طرفه سوال یا نگرانی دارید؟ آیا چیزی هست که بخواهید کمی در مورد آن توضیح دهید؟ اگر چنین است، لطفاً نظر خود را در زیر بگذارید، و ما گفتگو را آغاز خواهیم کرد! ما بسیار خوشحال خواهیم شد که به هر یک از سؤالات احتمالی شما پاسخ دهیم و دلایل نگرانی را برطرف کنیم.

بدون نظر

پاسخ دهید

شانزده − 1 =