موقعیت ها و عناوین شغلی حسابداری: به کدام یک نیاز دارید؟


همه شرکت ها دیر یا زود باید با امور مالی سر و کار داشته باشند که به معنای همکاری با متخصصان حسابداری و مالی است. با رشد یک شرکت، ممکن است دیگر کار با یک حسابدار خارجی یا CPA برای مدیریت امور مالی پایدار نباشد. این یک موقعیت به اندازه کافی بزرگ و پیچیده می شود که یک استخدام داخلی، آشنا با سازمان شما و در موقعیتی که بتواند جریان مداوم اطلاعات و کاغذ بازی را حفظ کند، ممکن است بسیار سودمندتر باشد.

هنگام ایجاد دپارتمان حسابداری، باید افرادی را با مجموعه مهارت‌ها و سطوح تجربه مختلف استخدام کنید تا جنبه‌های مختلف مالی را مدیریت کنند.

سوال این است که چه نقش هایی وجود دارد و کدام یک برای یک شرکت ضروری است؟

مدیر ارشد مالی

مدیر ارشد مالی کارمند سطح بالایی است که مسئول همه امور مالی است. آنها مستقیماً با مدیر عامل و سایر سطوح C و مدیران کار می کنند تا اهداف بلندمدت، معیارهای مالی و تصمیم گیری لازم را برای رساندن یک تجارت به توان پرداخت مالی یا افزایش سود سال به سال هدایت کنند.

مدیر ارشد مالی

مدیران مالی یکی از متداول‌ترین عناوین شغلی حسابداری هستند، زیرا تقریباً هر شرکتی که دارای یک بخش حسابداری است، یکی از این عناوین را دارد. با این حال، مسئولیت ها و وظایف به طور قابل توجهی بین یک استارت آپ کوچکتر یا یک شرکت بزرگ Fortune 500 متفاوت است.

مدیر ارشد حسابداری

برخی از شرکت ها به جای تعیین CFO، از نام CAO استفاده می کنند.

مدیر ارشد حسابداری

سه حالت وجود دارد که ممکن است چنین باشد:

  • این شرکت به دو مدیر مالی در سطح C نیاز دارد. یکی برای اتخاذ تصمیمات بلند مدت (CFO) و دیگری برای هدایت عملیات کوتاه مدت و روزانه بخش حسابداری (CAO).
  • این شرکت به جای یکدیگر از CAO و CFO استفاده می کند و ممکن است معنی آنها یکسان باشد.
  • این شرکت در حال حاضر یک مدیر مالی دارد، جایی که F مخفف چیز دیگری است، و آنها می خواهند از سردرگمی جلوگیری کنند. این بسیار نادر است. تعداد بسیار کمی از عناوین جایگزین سطح C از F استفاده می کنند.

CAO به طور کلی وظایف مشابهی با یک CFO دارد، اگرچه تمرکز ممکن است در شرکت های مختلف متفاوت باشد.

مدیر ارشد درآمد

Chief Revenue Officer (یکی از بسیاری از سطوح CRO به اختصار) یکی دیگر از انواع افسر مالی رده بالا است. در شرکت هایی که بین CFO و CRO تفاوت وجود دارد، CRO به طور کلی مسئول یک چیز و تنها یک چیز است: پیشبرد برنامه ها و تغییراتی که درآمد را افزایش می دهد.

مدیر ارشد درآمد

اساساً، وظیفه آنها این است که در تعقیب سود بی رحم باشند و برنامه های خود را توسط سایر سطوح C که منافع آنها در جلوگیری از آسیبی که CRO کنترل نشده می تواند وارد کند، تعدیل کنند.

معاون حسابداری/مالی

اگر یک سازمان به اندازه کافی بزرگ باشد که تیم اجرایی آن دارای طبقه بندی باشد، بخش حسابداری ممکن است یک معاون داشته باشد. معاون حسابداری، معاون مالی، یا معاون امور مالی و حسابداری همگی اصطلاحات قابل تعویض هستند.

معاون امور مالی حسابداری

VP معمولاً به عنوان یک رابط بین مدیر اجرایی حسابداری C-suite و مدیر یا نقش های مدیریت ارشد بخش حسابداری عمل می کند. بسته به شرکت، آنها برنامه های سطح بالا را به اقدامات سطح پایین تبدیل می کنند یا انجام آن را تسهیل می کنند.

مدیر حسابداری/مالی

برخی از شرکت ها فاقد VP هستند. دیگران یک معاون بین سطح C و مدیر دارند. مدیران حسابداری یا امور مالی اغلب بیشتر با سیاست ها و تکنیک های خاص در ارتباط هستند تا چشم انداز استراتژیک سطح بالا.

مدیر امور مالی حسابداری

با این حال، مدیر و مدیر مالی در برخی شرکت ها اساساً یکسان هستند. همانطور که انتظار دارید، خیلی به اندازه سازمان بستگی دارد.

کنترلر/کنترل کننده

کنترلر و کنترلر در اصل نقش یکسانی دارند. آنها کارکنان حسابداری را مدیریت می کنند، کنترل کلی بر دارایی های سازمان را حفظ می کنند، پردازش تراکنش ها را مدیریت می کنند، صورتحساب ها، حقوق و دستمزد، مدیریت مزایا و مجموعه ها را مدیریت می کنند، دفتر کل را نگهداری می کنند، به حسابرسان (اعم از داخلی و خارجی) کمک می کنند و در مورد سازمان به SEC گزارش می دهند. آنها اغلب از مدیران، معاونان و سطوح C بالاتر هستند، اما ممکن است افسر مالی یا حسابداری سطح بالا نیز باشند.

کنترل کننده سازمان مدیریت تراکنش

تفاوت بین کنترلر و کنترلر در تعریف سازمانی است. کنترلرها معمولاً در شرکت های انتفاعی دیده می شوند، در حالی که کنترلرها در سازمان های دولتی و غیر انتفاعی دیده می شوند. گاهی اوقات، کنترلر کمی بالاتر از یک کنترلر دیده می شود، اما در بیشتر موارد، آنها یکسان هستند.

حسابدار ارشد

حسابداران ارشد یا پایین ترین سطح مدیریت بالایی هستند یا بالاترین سطح مدیریت میانی. آنها مسئول بررسی کار حسابداران و کارمندان شاغل در شرکت هستند. آن‌ها به کنترل‌کننده/مدیر/معاون مالی/مدیر مالی گزارش می‌دهند و به‌عنوان مجرای دستورالعمل‌های نقش‌های سطح بالاتر عمل می‌کنند. در برخی موارد ممکن است شبیه به حسابداران استاندارد باشند و فقط به خارج از ارشدیت در سازمان عنوان حسابدار ارشد به آنها داده شود.

نقش حسابدار ارشد

این موقعیت ممکن است به عنوان حسابدار کارکنان نیز شناخته شود، اگرچه در شرکت های به ویژه بزرگ، این دو ممکن است موقعیت های مشابه و در عین حال متمایز داشته باشند.

ممیز، مامور رسیدگی

حسابرسان ممکن است داخلی یا خارجی باشند. حسابرسان مسئول بررسی مدارک و دریافت‌های مالی شرکت و بررسی نشانه‌های تقلب یا نقض خط‌مشی‌ها، مقررات یا قوانین هستند.

سمت حسابرس شرکت

حسابرسان داخلی معمولاً بررسی‌های جزئی را در مورد مسائلی مانند کمبود وجوه در حساب بازنشستگی، چک‌های دستمزد ناپدید شده، یا نقض انطباق انجام می‌دهند. حسابرسان خارجی یک شرکت را به نمایندگی از سازمان های دیگر، اغلب SEC یا سازمان دولتی دیگر، بررسی می کنند.

حسابدار پزشکی قانونی

حسابداران پزشکی قانونی معمولاً حسابرسان متخصص هستند. آنها در زمینه تحقیقات مالی و تهیه مدارک آموزش می بینند تا در دادگاه ارائه شوند. چنین حسابدارانی اغلب خارجی هستند و توسط مجریان قانون یا سازمان های دولتی استخدام می شوند تا حسابرسی انجام دهند و شواهد خود را در دادگاه ارائه کنند.

نقش حسابدار پزشکی قانونی

به طور معمول، شرکت شما نیازی به استخدام یک نفر خارج از شرایط کارمندی که مرتکب کلاهبرداری مالی علیه شما می شود، نخواهد داشت.

نماینده حسابداری

نمایندگان حسابداری اغلب در سازمان های B2B یافت می شوند اما ممکن است در شرکت های B2C نیز یافت شوند. آنها معمولاً فردی هستند که شرکت را در امور مالی در معاملات با مشتریان خود نمایندگی می کنند.

آنها حساب های مشتری را ایجاد و نگهداری می کنند، ارتباط با مشتریان را حفظ می کنند و مسائل مالی را حل می کنند، فاکتورها را ایجاد می کنند، روابط مشتری را حسابرسی می کنند و با سایر روسای بخش همکاری می کنند.

مدیر حسابداری

مدیران حسابداری شبیه به حسابداران ارشد هستند. آنها رئیس عملیات روزمره بخش حسابداری هستند. آنها بر روش‌ها و معاملات مالی نظارت می‌کنند، از انطباق حسابداران شرکت و کارمندان مالی سطح پایین اطمینان می‌دهند و سیاست‌های مالی را اجرا می‌کنند.

نقش مدیر حسابداری

آنها یک پست مدیریتی میانی هستند و در بسیاری از سازمان ها به عنوان نقطه تماس بین کارکنان و مدیریت تقریباً ضروری هستند.

حسابدار

حسابداران حرفه ای حسابداری هستند که نقش های زیادی را برای شرکت های کوچک و متوسط ​​به عهده می گیرند. وظایف آن‌ها بسیاری از نقش‌های سطح ابتدایی و سطح پایین را در بر می‌گیرد و در بین چندین کارمند در سازمان‌های بزرگ‌تر تقسیم می‌شود.

حسابداران معاملات و تصمیمات مالی را پردازش و ثبت می کنند، فروش ها، حقوق و دستمزد، صورتحساب ها، حساب های دریافتنی، حساب های پرداختنی و غیره را نظارت و ثبت می کنند. اغلب، کار آنها – “کتاب” – دفتر مرکزی یک شرکت خواهد بود و زمانی که مدیریت ارشد برای هدایت تصمیمات خود به داده ها نیاز دارد برای تصمیم گیری استفاده می شود.

حسابدار

نقش حسابدار عمومی برای افرادی که کارهای روزمره حسابداری و مالی را در یک سازمان انجام می دهند، مهم است. آنها مدیریت نیستند، اما سطح ابتدایی هم نیستند. آنها بخش عمده ای از وظایف روزانه را تشکیل می دهند که یک بخش مالی مسئول آن است. اغلب، آنها از رایج ترین نقش های مالی هستند. حسابدار 21 درصد از عناوین مشاغل مالی را از نظر حجم جستجو تشکیل می دهد.

حسابداران به عنوان یک طبقه بسیار گسترده کارمند، ممکن است تقریباً مسئول هر وظیفه غیر مدیریتی مربوط به پول در یک شرکت باشند.

حسابدار مالیاتی

حسابداران مالیاتی حسابداران تخصصی هستند که می توانند به عنوان حسابرس و حسابدار نیز خدمت کنند. آنها در قانون مالیات کسب و کار و قوانین مالیاتی برای سطوح فدرال، ایالتی و محلی دولت آموزش دیده اند.

وظیفه اصلی آنها بررسی و اطمینان از اینکه یک شرکت با قوانین مالیاتی مطابقت دارد و از هرگونه مقررات مالیاتی که می توانند استفاده می کند، است. حسابداران مالیاتی معمولاً به نفع شرکت کار می کنند، اگرچه حسابرسان مالیاتی متخاصم نیز به عنوان نقش مشابهی وجود دارند و حسابرسی به وظایف آنها اضافه شده است.

تحلیلگر مالی

تحلیلگران عموماً متخصص تجزیه و تحلیل داده ها هستند تا حسابداران. آنها داده ها را از منابع مختلف می گیرند و روندها را تجزیه و تحلیل می کنند، جریان پول و سایر منابع را نظارت می کنند و بر اساس داده ها پیش بینی می کنند تا تعیین کنند که چه سطحی از جهت گیری مورد نیاز است.

گزارش های آن ها به مدیران ارشد و کارکنان سطوح اجرایی کمک می کند تا تصمیمات دقیق تری بگیرند. آنها اغلب از نزدیک با حسابداران ارشد، حسابداران، کنترل‌کنندگان و سایر کارکنان مدیریتی کار خواهند کرد.

حسابدار قسم خورده

حسابداران رسمی رسمی یا CPA یک حرفه حسابداری بسیار رایج هستند. CPA ها از ایالت خود مجوز برای انجام وظایف مالی برای مشتریان دریافت می کنند.

CPA ها می توانند با مشاغل به عنوان کارفرما یا مشتری کار کنند. به عنوان کارفرما، CPA بیشتر شبیه یک حسابدار استاندارد یا حسابدار مالیاتی یا حتی یک حسابدار است. همپوشانی های زیادی در نقش ها و وظایف وجود دارد. CPA ها آموزش دیده و دارای مجوز هستند و می توانند اکثر وظایف مالی را در کوتاه مدت مدیریت انجام دهند.

به عنوان مشتری، CPA ها معمولاً با مشاغل کوچکتر برای رسیدگی به سازماندهی سوابق مالی، برخی از حسابداری و مدیریت مالیات کار می کنند. در این موارد، شرکت CPA را به صورت داخلی استخدام نمی کند و همچنان یک حسابدار برای کار با CPA برای جمع آوری اسناد و اطلاعات در صورت لزوم خواهد داشت.

کارمند حسابداری

کارمندان حسابداری شکل ابتدایی کارمند مالی هستند. برخلاف بسیاری از نقش‌های دیگر در یک بخش حسابداری، کارمندان لزوماً نیازی به داشتن گواهینامه ندارند، اگرچه اکثر آنها حداقل مدرک دانشگاهی در حسابداری یا امور مالی کسب و کار دارند.

کارمندان مسئول وظایف روزمره هستند که باعث می شود پول در یک تجارت جریان پیدا کند. آنها تراکنش ها را در دفتر ثبت می کنند، وارد کردن داده های مالی را انجام می دهند، پایگاه های داده را به روز می کنند، پشتیبان گیری از داده ها را پردازش می کنند، و به طور کلی ثبت سوابق را در سطح خط مقدم انجام می دهند. کار آنها توسط یک حسابدار سطح بالا یا مدیریت بررسی و از نظر صحت تأیید می شود.

منشی حسابهای پرداختنی

کارمندان حساب های پرداختنی شکلی از منشی هستند که بیشتر در شرکت های بزرگ دیده می شود. آنها کارمندان متخصصی هستند که با یک نوع تراکنش مالی خاص کار می کنند – در این مورد، حساب های پرداختنی، پولی که شرکت به مشتریان و ارائه دهندگان خدمات می پردازد – و فقط آن نوع تراکنش را انجام می دهند.

کارمندان تخصصی متعددی وجود دارند، از جمله کارمندان دریافتنی، کارمندان جایگزین، کارمندان حقوق و دستمزد، و غیره. کارمندان عموماً وارد کردن داده ها و سایر وظایف عملیاتی سطح پایین و روزانه را انجام می دهند. اینکه یک سازمان به کارمندان متخصص نیاز دارد یا نه، به مقیاس عملیات بستگی دارد.

کارشناس حساب های دریافتنی

حساب های دریافتنی پولی است که یک شرکت از دیگران، از جمله مشتریان، صورتحساب می کند. این عنوان شغلی معرف همان منشی است. “متخصص” به سادگی یک اصطلاح جایگزین است.

این به معنای اجتناب از مفاهیم منفی بالقوه استفاده از کلمه “کارمند” است، و در غیر این صورت تفاوت کمی بین آنها وجود دارد.

کارآموز حسابداری

در پایین ترین سطح نردبان شرکت، کارآموز حسابداری است. کارآموزان ممکن است دانشجویان کالج یا فارغ التحصیلان تازه کار باشند، با یک شرکت با دستمزد کم یا بدون دستمزد برای ایجاد تجربه، کسب اعتبارات دانشگاهی، یا در غیر این صورت، با یک شرکت کار می کنند.

آنها ممکن است به کار با شرکت یا به عنوان کارمند حسابداری با سازمان دیگری ادامه دهند.

شرکت شما به چه نقش هایی نیاز دارد؟

نمی توان گفت که شرکت شما به چه نقش هایی نیاز دارد، زیرا از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است.

کسب‌وکارهای بسیار کوچک معمولاً به کسی برای رسیدگی به حسابداری نیاز ندارند یا ممکن است به یک حسابدار یا منشی برای رسیدگی به ورود داده‌ها و ثبت سوابق نیاز داشته باشند، در حالی که یک CPA خارجی برای رسیدگی به مالیات‌ها و سایر مدیریت‌ها استخدام می‌کنند.

کسب و کارهای کوچک ممکن است یک مدیر مالی سطح بالا یا سطح C و یک یا چند حسابدار را برای مدیریت استخدام کنند. باز هم، دامنه و مقیاس به سازمان بستگی دارد.

نقش های حسابداری مالی

هرچه یک سازمان بزرگتر شود، نقش های آن مشخص تر می شود و در نهایت توزیع وظایف بیشتر اتفاق می افتد. یک شرکت با اندازه متوسط ​​ممکن است یک مدیر مالی داشته باشد. یک شرکت ممکن است هر سه یک CFO، مدیر و معاون داشته باشد. یک شرکت با اندازه متوسط ​​ممکن است یک حسابدار ارشد، چندین حسابدار و ده ها کارمند حسابداری و کارآموز داشته باشد. یک شرکت ممکن است صدها نفر داشته باشد. به عنوان مثال، شرکتی مانند دیزنی صدها نقش باز دارد که احتمالاً هزاران کارمند در بخش‌های مختلف مالی سازمان وجود دارد.

چیزی که همه چیز به آن ختم می شود نیاز است. همانطور که شرکت شما رشد می کند، نیازهای حسابداری و مدیریت مالی را شناسایی کنید و افرادی را استخدام کنید تا کار را تا زمانی که منطقی باشد تقسیم کنند. این ممکن است به معنای داشتن پنج یا پنجاه کارمند در بخش حسابداری شما باشد.

آیا شما یا شرکتتان در مورد هر یک از این موقعیت های حسابداری فهرست شده سؤالی دارید یا اینکه کدام یک از آنها ممکن است برای شرکت شما مورد نیاز باشد؟ اگر چنین است، لطفاً نظر خود را در زیر بگذارید، و ما گفتگو را آغاز خواهیم کرد! ما بسیار خوشحال خواهیم شد که به سوالات شما پاسخ دهیم و هر طور که بتوانیم به شما کمک کنیم!

بدون نظر

پاسخ دهید