وظایف و مسئولیت های متخصصان منابع انسانی چیست؟


دپارتمان‌های منابع انسانی اغلب به اشتباه درک می‌شوند و به‌طور ناعادلانه دسته‌بندی می‌شوند، به ویژه در برنامه‌های تلویزیونی و سایر تصاویر کلیشه‌ای، به‌عنوان اعضای تیم که باید از آنها ترسید و مسئول اصلی کاهش هزینه‌ها و اخراج کارکنان هستند.

واقعیت این است که دپارتمان‌های منابع انسانی مسئولیت‌های ارزشمند زیادی دارند و اغلب در وسط جنگ قدرت در یک شرکت گرفتار می‌شوند. مهمتر از آن، آنها در استخدام، مدیریت کارکنان و رسیدگی به اختلافات درون یک شرکت، دارایی مهمی هستند.

کارمند انسانی بزرگترین منبعی است که اکثر شرکت ها در اختیار دارند. ارزش یک کارمند خوب برای یک سازمان سال به سال در حال افزایش است و از دهه 90 تاکنون بوده است. بنابراین، ایجاد یک تیم قوی از افراد برای مدیریت آن منابع انسانی ، برای چندین دهه یکی از ابزارهای رو به رشد شرکت ها بوده است.

اگر به فکر انتقال به سمت منابع انسانی هستید، یا از بیرون به دنبال آن هستید و فقط متعجب هستید که آنها چه کار می کنند و چگونه می توانند کمک کنند، ما اینجا هستیم تا شما را روشن کنیم.

بنابراین، منابع انسانی چه کار می کند؟ بیایید حفاری کنیم.

منابع انسانی اسناد شرکت را مدیریت می کند

کاغذ کاری خون در رگ های موجودی است که یک شرکت است. عصر مدرن منجر به دیجیتالی شدن حجم فزاینده ای از این کاغذها شده است، اما هنوز همه چیز وجود دارد – به سادگی پردازش و ذخیره می شود. حتی برخی از سازمان‌ها هنوز به مدارک فیزیکی، از جمله امکانات پزشکی و شرکت‌های قدیمی‌تر، متکی هستند. بیشتر کارهای کاغذی واقعی توسط بخش منابع انسانی انجام می شود و به گروه های مناسب – کارکنان فردی، گروه های کارمندان، مدیران، مدیران – ارسال می شود تا خوانده شوند، امضا شوند، برگردانده شوند و ذخیره شوند.

در واقع، بسیاری از کارهای روزانه یک کارمند منابع انسانی مدیریت امور اداری است. استثنا در سازمان های بزرگتر است که تیم های منابع انسانی می توانند کارمندان متخصص داشته باشند. برای مثال، یک استخدام‌کننده فنی، کارهای اداری مربوط به استخدام را انجام می‌دهد، اما بیشتر بقیه منابع انسانی را به سایر اعضای تیم واگذار می‌کند. به همین ترتیب با متخصصان کارمندی، مصاحبه‌کنندگان و سایر نقش‌های تخصصی.

کارکنان منابع انسانی ممکن است از دانشگاهی با مدرک کسب و کار، مدیریت بازرگانی یا مدیریت فارغ التحصیل شوند. آنها همچنین ممکن است MBA در مدیریت منابع انسانی یا مدرک مرتبط دریافت کنند. علاوه بر این، متخصصان منابع انسانی اغلب گواهینامه های اضافی را از سازمان هایی مانند موسسه صدور گواهینامه منابع انسانی (HRCI) یا انجمن مدیریت منابع انسانی (SHRM) دنبال می کنند.

منابع انسانی مقررات شرکت را اجرا می کند

رعایت سیاست‌ها، چه داخلی و چه خارجی، برای اکثر کسب‌وکارها از اهمیت حیاتی برخوردار است.

سیاست ها عبارتند از :

 • سیاست های داخلی در مورد اخلاق و رفتار کارکنان.
 • سیاست های داخلی در مورد رفتار، لباس پوشیدن و حضور و غیاب.
 • سیاست های ارتباطی، چه در داخل و چه در خارج.
 • مقررات صنعتی خارجی، مانند HIPAA .
 • مقررات خارجی ایالتی یا فدرال، از جمله قوانین ضد تبعیض.

چه سیاست‌های مورد بحث در داخل طراحی شده و در نتیجه انعطاف‌پذیر باشند، یا از بیرون اجرا شوند، منابع انسانی معمولاً مرجع مرکزی در شرکت است که مطابقت را مدیریت می‌کند. آنها مسئول آموزش کارکنان در مورد سیاست ها، از جمله مجازات برای تخلفات هستند. آنها همچنین مسئول رسیدگی به شکایات و تخلفات از جمله صدور مجازات هستند. خواه این منجر به توبیخ، اخراج یا شکایت شود، HR سازمان مرکزی مسئول مدیریت آن یا تسهیل حسابرسان داخلی یا خارجی در تحقیقاتشان است.

دیوید میلر، وکیل دادگستری، به صراحت می گوید :

متخصصان HR خط مقدم دفاع یک شرکت هستند تا مطمئن شوند که با مردم منصفانه، قانونی رفتار می کند و کسب و کار را از خطر دور نگه می دارد.

HR شکایات داخلی را بررسی می کند

منابع انسانی اغلب به عنوان دشمن شناخته می شود. توصیه رایج در طول مذاکرات یا بحث، از پایان کار یک کارمند، این است که “همیشه به یاد داشته باشید که منابع انسانی برای شرکت کار می کند، نه برای شما.” حقیقت کمی جزئی تر از آن است.

بخش منابع انسانی معمولاً در وسط قرار می گیرد. بله، آنها برای شرکت کار می کنند، اما رسیدگی و حل و فصل شکایات داخلی به شیوه مناسب هم به نفع شرکت و هم به نفع آنهاست. شکایات داخلی، خواه این شکایات مربوط به مدیرانی باشد که از قدرت خود سوء استفاده می کنند، سوء رفتار جنسی در محل کار، آزار و اذیت، آزار و اذیت سایبری، باید رسیدگی شود.

همیشه یک جنبه تاریک برای شکایات داخلی وجود دارد. سوء استفاده از قدرت شخصی که به اندازه کافی در زنجیره است می تواند جریان مناسب وضوح HR را مختل کند. حقیقت این است که در سازمانی که به درستی کار می کند، منابع انسانی باید یک میانجی بی طرف باشد و حقیقت یک موقعیت را بررسی کند و آن را به درستی مدیریت کند.

از HG.org :

بر اساس گزارش بهار 2020 توسط Workhuman، تنها 47 درصد از زنان و 66 درصد از مردان آزار جنسی را به HR گزارش می دهند. منابع انسانی باید بخشی باشد که کارمندان در مورد مشکلات به آن اعتماد کنند و همه کارکنان باید با گزارش موارد آزار جنسی احساس راحتی کنند.

هر شرکتی که به اندازه کافی بزرگ باشد که یک بخش منابع انسانی داشته باشد باید تلاش کند تا اطمینان حاصل کند که این بخش مورد اعتماد، بی طرف و دارای اختیار برای رسیدگی به شکایات و مسائل کارکنان به اندازه کافی است، بدون هیچ گونه فشار اضافی از بالا یا ترس از موقعیت شغلی خود.

منابع انسانی سیستم های حقوق و دستمزد و مزایا را مدیریت می کند

در حالی که توزیع یا پرداخت واقعی وجوه احتمالاً توسط تیم مالی انجام می شود، مدیریت حقوق و دستمزد، و به آنها می گوید که چه کسی چه چیزی و چه زمانی حقوق می گیرد، همه توسط منابع انسانی انجام می شود. HR مسئول مدیریت حقوق و دستمزد و همچنین مزایای داخلی و قراردادی است.

مثالها عبارتند از:

 • مدیریت حقوق و دستمزد برای اطمینان از اینکه همه کارمندان، قدیم و جدید، مقدار مناسبی پول در هر دوره پرداخت دریافت می کنند.
 • مدیریت مزایای مالی یک‌باره یا متناقض، مانند پاداش‌های دوره‌ای یا پاداش‌های عملکرد.
 • پیگیری و مدیریت روزهای تعطیل، تعطیلات، و حتی مزایایی مانند ناهار رایگان برای کارمندان.
 • مدیریت و اجرای برنامه‌های مزایای داخلی، از پاداش‌های ارجاع گرفته تا سفرهای رقابتی و اقامت در سفرهای کاری.
 • مدیریت مستقیم انواع خاصی از مزایای مالی، از جمله کارکنان 401 (k) و اشکال مشابه تطبیق سرمایه گذاری.
 • خدمت به عنوان واسطه برای مطالبات مزایا، مانند دعاوی مرخصی پزشکی.

سازمان‌های دیگر ممکن است اجرای واقعی این سیستم‌ها را مدیریت کنند، اما تیم منابع انسانی تعیین می‌کند که چه چیزی و چه زمانی اجرا شود.

منابع انسانی اهداف استخدام را در ارتباط با مدیران اجرایی می سازد

یک تیم منابع انسانی واقعاً توانمند تابع تیم اجرایی نیست. بلکه یک نیروی راهنما در جهت کلی توسعه کسب و کار هستند.

همانطور که رایان آیرز می نویسد :

رهبران منابع انسانی مدرن اغلب ابتکارات تغییر را برای سازمان های خود رهبری می کنند. در نتیجه، مدیران منابع انسانی فعلی مهارت های مدیریت پروژه قوی در جعبه ابزار شرکت خود دارند. متخصصان در کمک به ذینفعان سازمانی مهارت دارند تا بین ابتکارات تغییر و نیازهای استراتژیک ارتباط برقرار کنند و مقاومت در برابر تغییر و ناآرامی کارکنان را به حداقل برسانند.

منابع انسانی از بالا تا پایین یک سازمان وظایفی دارد. در راس، آنها با مدیران و مدیران کار می کنند تا جهت کسب و کار را هدایت کنند و به تعدیل انتظارات و تحمیل مرزهای واقع بینانه بر رویاهای سر به فلک کشیده کمک کنند. در پایین، آنها برای ایجاد مشارکت، آگاهی و تبلیغات سازمانی برای هدایت سازمان به عنوان یک کل کار می کنند.

منابع انسانی در توسعه شغلی به کارمندان کمک می کند

در حالی که ممکن است در برخی از سازمان ها به نظر برسد که منابع انسانی بیشتر به شرکت خدمت می کند تا به کارمندان، واقعیت باید برعکس باشد. وقتی کارمندان بزرگترین منبع در دسترس یک شرکت هستند – و با افزایش هزینه های گردش مالی هر چه ارزش کارمند بیشتر شود – جای تعجب نیست که بسیاری از دپارتمان های منابع انسانی مدرن روی کارمندان تمرکز می کنند.

بنابراین، یک بخش منابع انسانی ممکن است بر روی موارد زیر متمرکز شود:

 • کمک به کارکنان در توسعه شخصی.
 • کمک به کارکنان در توسعه و آموزش حرفه ای.
 • پاداش دادن به کارمندان برای عملکردشان با پاداش و ترفیع.
 • ارائه آموزش و پشتیبانی برای کارکنان، مدیران و غیره.
 • تنظیم نقش ها و وظایف برای اسکان، برای تسهیل سلامت و تندرستی کارکنان.

شاد نگه داشتن کارکنان، سالم، توانمند، راضی و در حال رشد، همه بخش مهمی از رویکرد کل نگر به منابع انسانی مدرن است. همانطور که LucidChart می گوید :

در هر حال، کارکنان بزرگترین دارایی هر سازمانی هستند. بنابراین، حفاظت از رفاه آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.»

منابع انسانی ممکن است در استخدام و نیروی انسانی کمک کند

بسته به اندازه یک سازمان، استخدام کارمندان جدید ممکن است یک وظیفه گاه به گاه یا یک شغل تمام وقت باشد. هر جنبه ای از استخدام، از ایجاد یک آگهی شغلی گرفته تا اصلاح گروه نامزدها گرفته تا انجام آزمون های مهارتی و مصاحبه ، در صلاحیت دپارتمان منابع انسانی است.

شرکت های بزرگتر با استخدام و نیروی انسانی بزرگتر بزرگ‌تر ممکن است متخصصان را استخدام کنند و بخش‌های استخدام فردی را در بخش منابع انسانی خود ایجاد کنند. سازمان‌های دیگر ممکن است مستقیماً با استخدام‌کنندگان یا با استخدام‌کنندگان قراردادی مانند خودمان کار کنند تا مراحل اولیه استخدام را برون‌سپاری کنند و نامزدهای واجد شرایط را جذب کنند.

منابع انسانی همچنین باید از فرصت‌های ارتقای داخلی و همچنین استخدام خارجی آگاه باشد. هنگامی که یک فرصت شغلی ایجاد می شود، چه از طریق خروج یک کارمند و چه زمانی که یک نقش جدید ایجاد می شود، بخش منابع انسانی باید بررسی کند که آیا کارمندان داخلی می توانند فضا را پر کنند. آن‌ها همچنین باید به دنبال استخدام‌های جدید باشند تا وارد این نقش شوند و به تکمیل آن نقش کمک کنند. این همچنین با وظایف آنها برای ارائه پیشرفت و پیشرفت شغلی به کارمندان مرتبط است.

منابع انسانی منابعی را برای مشکلات کارکنان خارجی فراهم می کند

مرز بین زندگی در خانه و زندگی کاری نازک تر از همیشه است، به خصوص با توجه به تمرکز سال گذشته بر کار از خانه برای بسیاری از سازمان ها. متأسفانه، بسیاری از مشکلات زندگی خانگی می تواند بر زندگی کاری تأثیر بگذارد. اینها ممکن است از مسائل پزشکی کودک گرفته تا خشونت خانگی متغیر باشد. منابع انسانی معمولاً به عنوان حامیان کارمند عمل می کنند و می توانند منابعی را برای کمک به حل مشکلات خارج از کار فراهم کنند. اینها می تواند شامل پشتیبانی یا ارتباطات برای درمان، منابع برای کمک مالی، و انعطاف در سیاست های شرکت برای کمک به زندگی شخصی کارکنان باشد.

در برخی موارد، ممکن است به منابع انسانی برای گزارش انواع خاصی از مسائل نیز نیاز باشد. در کالیفرنیا، کارمندان منابع انسانی گزارشگران اجباری برای کودک آزاری هستند و می توانند راهی را برای قربانیان خشونت خانگی فراهم کنند تا در شرایطی که کمتر تحت نظر هستند یا در معرض خطر قرار می گیرند، صحبت کنند. باز هم: سلامت و تندرستی کارکنان هر دو برای موفقیت یک کسب و کار بسیار مهم هستند، بنابراین ارائه هر راه کمک ممکن موقعیت خوبی برای منابع انسانی است.

منابع انسانی ارزیابی های کارکنان را انجام می دهد

در حالی که مدیران بخش بزرگی از بررسی عملکرد کارکنان هستند، آنها اغلب بررسی خود را به وظایف شغلی خاص و الزامات یک تیم یا یک نقش محدود می کنند. منابع انسانی می تواند بررسی عملکرد را به عنوان بخشی از ارزیابی کلی کارکنان در نظر بگیرد.

بخشی از ورود خوب بازخورد است است . کارمندانی که در حین ورود به سیستم بازخورد دارند، به احتمال زیاد در نقش‌های خود قرار می‌گیرند و می‌دانند چه کاری انجام می‌دهند و چه کاری انجام نمی‌دهند که انتظارات را برآورده می‌کند. بازخورد باید در طول دوره تصدی یک کارمند ادامه داشته باشد و می تواند آنها را در پیشرفت شخصی و حرفه ای راهنمایی کند.

بررسی‌های معمول عملکرد به منابع انسانی اجازه می‌دهد تا به یک کارمند کمک کند تا پیشرفت حرفه‌ای خود را هدایت کند، و می‌تواند فرصت‌های بیشتری را برای ادامه تحصیل، آموزش و تجارب باز کند، که همگی می‌توانند منجر به ارتقاء شوند. جوایز می توانند انگیزه عملکرد را افزایش دهند. علاوه بر این، بررسی عملکرد می‌تواند مشکلات را هم در محیط کار و هم در خارج از آن شناسایی و تجزیه و تحلیل کند. تشخیص مسائل، خواه قلدری، خشونت، یا صرفاً فرسودگی شغلی، بخش مهمی از حل آنها است.

منابع انسانی آگاهی کارکنان را حفظ می کند

شاید یکی از کم ارزش ترین و نادیده گرفته شده ترین وظایف بخش منابع انسانی، آگاه نگه داشتن کارکنان از تحولات درون و خارج سازمان باشد. سیاست های جدید باید توزیع شود تا کارکنان بتوانند مطلع شوند. به همین ترتیب، حذف سیاست ها نیز باید توزیع شود.

این نقش مهمی در یک کسب و کار ایفا می کند. این کمک می کند تا کارکنان در جهت، چشم انداز و ساختار کسب و کار مطلع و درگیر شوند. این مسیری است که از طریق آن بازخورد کارکنان به گوش مدیران می رسد و از طریق آن می توان تغییرات را اجرا کرد و بازخوردها را تأیید کرد.

کانال های زیادی برای توزیع اطلاعات در اختیار بخش منابع انسانی است . خبرنامه های داخلی، آگهی ها و ایمیل های شخصی همگی نمونه های معتبری از این موضوع هستند. اطلاع رسانی سریع به کارمندان از تغییرات در محل کارشان می تواند به جلوگیری از مشکلات و درگیری های ناگهانی در تیم شما کمک کند.

بسته بندی

متوسط ​​دپارتمان منابع انسانی چیزهای بیشتری از آن چیزی که بسیاری از مردم ممکن است بدانند در اختیار دارد. از هر زاویه ای از کسب و کار، آنها به هدایت جهت فعالیت های روزانه، تسهیل تصمیم گیری ها، ارائه بازخورد به مدیران و عقب نشینی از انتظارات غیر واقعی کمک می کنند.

آنها از پایین به بالا، کارکنان را مطلع، سالم و شاد نگه می دارند. آنها به تسهیل همه چیز از پیشرفت شغلی گرفته تا سلامت شخصی و بازخورد داخلی کمک می کنند. از بیرون به داخل به معرفی نامزدهای باکیفیت کمک می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که سازمان با صنعت و مقررات دولتی مطابقت دارد.

آنها از درون به هدایت و ارتقای شهرت شرکت کمک می کنند، مسائلی را که در غیر این صورت به مشکل تبدیل می شدند، حل می کنند و به طور کلی چین و چروک های چهره عمومی یک کسب و کار را برطرف می کنند.

منابع انسانی بسیار بیشتر از آنچه در چشم دیده می شود وجود دارد، به همین دلیل است که این بخش بسیار مهم و ضروری از یک شرکت مدرن است.

آیا در نظر دارید یک متخصص منابع انسانی استخدام کنید، چه در خانه یا از کمک خارجی؟ آیا سوالی از ما ندارید؟ لطفا در زیر در بخش نظرات ما به ما اطلاع دهید! ما به هر نظر پاسخ می دهیم و دوست داریم نظرات شما را بشنویم. 

بدون نظر

پاسخ دهید

17 + 1 =