چگونه یک نمودار پارتو ایجاد کنیم؟

نمودار پارتو یکی از 7 ابزار اساسی کنترل کیفیت است. به همین دلیل است که هر دانشجوی مدیریت کیفیت باید بداند که چگونه نمودار کیفیت را تهیه کند و چگونه بخواند. روش کار برای همین در زیر ذکر شده است:

مرحله 1: علل را پیدا کنید

این فرآیند با یافتن علل زمینه ای شروع می شود. “می تواند” باعث ایجاد اثرات مثبت مانند درآمد یا سود یک شرکت می شود و بنابراین باید حداکثر شود. از طرف دیگر، اینها می توانند علل اثرات منفی مانند ضرر یا نقص باشند و سپس باید به حداقل برسند.

مرحله 2: یک جدول فرکانس تهیه کنید

هنگامی که علل زمینه ای فهرست شد، باید از نظر اهمیت آنها بررسی شود. این کار را می توان با اجرای چندین بار شبیه سازی فرآیند و ثبت نتایج انجام داد. جدول فرکانس یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار است. اکثر مدیران ترجیح می دهند یک ستون فرکانس تجمعی داشته باشند.

مرحله 3: آن را به درصد تبدیل کنید

هنگامی که داده های کافی برای درک اهمیت علل زمینه ای در فرآیند وجود دارد و جدول فراوانی ایجاد شد، زمان تبدیل اعداد به درصد فرا می رسد. این به این دلیل است که درک درصدها به طور مستقیم آسانتر از اعداد معمولی است.

مرحله 4: به ترتیب نزولی مرتب کنید

آخرین اما نه کم‌اهمیت، وقت آن است که دلایل را ترتیب دهیم. مهم ترین ها باید در بالای جدول و کم اهمیت ترین ها در انتهای جدول باشند. بنابراین ترتیب باید به ترتیب نزولی باشد. همچنین یک بار باید اطمینان حاصل شود که درصدها نیز به صورت تجمعی پیگیری می شوند. عللی که قبل از درصد تجمعی 80 درصد به دست می آیند معمولاً چند عامل حیاتی در نظر گرفته می شوند. این چیدمان درک عوامل مهم را برای چشم غیرمسلح آسان می کند و تغییرات لازم را برای دستیابی به نتایج مطلوب ایجاد می کند.

چگونه نمودار پارتو را بخوانیم؟

مثال بالا نتایج اصل پارتو را به صورت جدولی به شما نشان می دهد. در صورتی که به همان شکل گرافیکی نیاز دارید، باید نحوه ایجاد و خواندن نمودار پارتو را بدانید. نمودار پارتو ممکن است گیج کننده باشد زیرا هم فرد و هم داده های تجمعی را نشان می دهد. در اینجا نحوه خواندن یا تهیه نمودار پارتو آمده است:

نمودارهای میله ای برای ارزش های فردی را بخوانید

نمودارهای میله ای که به محور X متصل می شوند به ترتیب نزولی تهیه می شوند. این میله‌ها نشان‌دهنده مهم‌ترین عوامل هستند و به کاربر فرصتی برای درک ارزش‌های فردی خود می‌دهند.

خط برای ارزش تجمعی را بخوانید

خط بالای میله ها مقادیر تجمعی را نشان می دهد. این به کاربر فرصتی برای درک مقادیر تجمعی می دهد.

بنابراین کاربر می تواند به طور همزمان به مقادیر فردی و مقادیر تجمعی نگاه کند. این به آن‌ها کمک می‌کند تا به راحتی «تعداد کمی حیاتی» را از «بسیاری بی‌اهمیت» جدا کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید