کوچینگ :6 دیدگاه به هم پیوسته برای کوچینگ(فصل دوم کتاب مربی من ترجمه دکتر سعید جوی زاده )

کوچینگ پیشرفت

فیلیپ روزینسکی

پروفسور فیلیپ روزینسکی نویسنده پرفروش کتاب‌های پیشگامانه کوچینگ  در میان فرهنگ‌ها و کوچینگ  جهانی است. او یک مرجع جهانی در کوچینگ  اجرایی، کوچینگ  تیمی و توسعه رهبری جهانی است. اولین مربی اروپایی تعیین شده کارشناسی ارشد توسط ICF. و استاد دانشگاه BBT توکیو. منبع:https://philrosinski.com/روزینسکی و شرکت.

از آنی که یک مدیر ارشد با تجربه بین المللی بود، خواسته شده بود که توسعه یک اختراع امیدوارکننده را رهبری کند: گذراندن یک مرحله آزمایش گسترده، کسب مجوزهای لازم برای انطباق، و در نهایت ارائه محصول به بازار. اکثر مدیران ارشد سازمان او در ابتدا نه پتانسیل تجاری بزرگ در این اختراع را درک کرده بودند و نه معتقد بودند که این اختراع از مرحله آزمایش سخت عبور خواهد کرد. اما پس از آن که آنی اولین موانع را با رنگ‌های مختلف غلبه کرد، توانست رئیسش پیتر را متقاعد کند که این فرصت خیلی خوب است که نمی‌توان آن را از دست داد.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

از آنجایی که او در چندین جبهه با چالش‌هایی روبرو بود، پیتر و جان (معاون ارشد منابع انسانی) از من خواستند تا مربی آنی شوم که از کمک من استقبال کرد. جلسات ما محرمانه بود، بنابراین آنی می‌توانست کاملاً صریح باشد و از کار مشترک ما نهایت استفاده را ببرد. ما همچنین یک جلسه اولیه با پیتر و جان داشتیم که طی آن آنها انتظارات خود را به اشتراک گذاشتند و همه ما در مورد اهداف توسعه آنی توافق کردیم. ما روی اهدافی تمرکز کردیم که برای او و شرکت و ذینفعان آن مفید بود (در حالی که توافق کردیم که آنی آزاد باشد تا موضوعات دیگری را در جلسات کوچینگ  محرمانه ما مطرح کند). من پیتر و جان را تشویق کردم که بعداً به طور منظم بازخورد خود را با آنی در میان بگذارند، هم برای تحسین پیشرفت او و هم برای شناسایی مناطقی که در آن کار توسعه بیشتری لازم است. علاوه بر این، ما چهار نفر دوباره برای بررسی پیشرفت در اواسط راه و در انتها همدیگر را ملاقات کردیم.

شکل 2.1شش دیدگاه به هم پیوسته برای کوچینگ. منبع: روزینسکی (2010، ص 247).

درباره دکتر سعید جوی زاده مترجم کتاب مربی من و موسس مرکز کوچینگ ایران

دکتر سعید جوی زاده یکی از برجسته‌ترین مترجمان کتاب‌های کوچینگ در ایران است. او یک کوچ بین‌المللی است و به عنوان یک تربیت کننده و مشاور، تلاش می‌کند تا افراد را به سوی موفقیت و رشد شخصی و حرفه‌ای هدایت کند. دکتر سعید جوی زاده تخصص خود را در حوزه کوچینگ و توسعه فردی پیدا کرده است و به تدریس و ارائه آموزش‌های متنوع در این زمینه می‌پردازد.او نویسنده و مترجم برجسته‌ای است و تعدادی از کتاب‌های موفق کوچینگ را به زبان فارسی ترجمه کرده است. برخی از کتاب‌های ترجمه شده توسط دکتر سعید جوی زاده عبارتند از “کوچینگ مدیران”، “نقشه راه کوچینگ”، “کوچینگ روانشناسی”، “کوچینگ نوین تاثیرگذاری” و “کوچینگ عملکرد” و غیره. این کتاب‌ها به عنوان منابعی معتبر و قابل اعتماد در حوزه کوچینگ شناخته شده‌اند و به افرادی که به دنبال توسعه فردی و حرفه‌ای هستند، کمک می‌کنند.دکتر سعید جوی زاده به شدت آرزو دارد تا همه انسان‌ها زندگی‌ای داشته باشند که تفکر را در آن تجربه کنند. او اعتقاد دارد که تفکر و نگرش مثبت و سازنده می‌تواند به شکل قابل توجهی بر روی زندگی افراد تأثیر بگذارد و آن‌ها را به سمت رسیدن به هدف‌هایشان هدایت کند.دکتر سعید جوی زاده با تجربه و دانش خود در حوزه کوچینگ و توسعه فردی، به عنوان یک منبع الهام‌بخش برای افرادی که به دنبال رشد و پیشرفت هستند، شناخته می‌شود. او با ارائه خدمات کوچینگ، آموزش‌ها و کتاب‌هایش، به دنبال ارتقای کیفیت زندگی و عملکرد افراد است و به امید بهبود جامعه و جهان به فعالیت می‌پردازد.

دکتر سعید جوی زاده

شش دیدگاهی برای حل چالش‌های آنی در کوچینگ

در کتاب کوچینگ جهانی نوشته روزینسکی، شش دیدگاهی برای حل چالش‌های آنی در کوچینگ معرفی شده است. پرداختن به فعالیت‌های بدنی منظم مانند دوچرخه‌سواری، تمرینات قدرتی و یوگا، خواب کافی و تغذیه سالم از جمله راهکارهایی هستند که تاثیر مثبتی در کاهش حجم کار سنگین و استرس در سطح فیزیکی آنی دارند.

در سطح مدیریتی، تیم آنی نیاز دارد از بهترین استفاده ممکن از توانایی‌های و تخصص‌های افراد استفاده کند. اما برای داشتن این پتانسیل، آنی نیاز دارد رهبری خود را با افراد و وظایف مختلف هماهنگ کند و توانایی تفویض اختیار موثری را نشان دهد. تکیه بر گزارش‌های مستقیم او نقش مهمی در آزاد کردن زمان برای انجام کارهای استراتژیک تر دارد. به این ترتیب، آنی می‌تواند با اعتماد به نفس بیشتری وارد مراحل بعدی کوچینگ شود.

اگرچه آنی تجربه‌های بسیاری داشت، اما هنوز اعتماد به نفس کافی را نداشت و به طرز متناقضی، گاهی اوقات برای همکاران و مافوق‌هایش قضاوت‌کننده، دانا و خشن بود. به نظر می‌رسید که باید قاطعانه‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری در زندگی عمل می‌کرد اما به دلیل نادانی که داشت، با روابط سازنده و روانی با دیگران مشکل داشت.

موفقیت آنی شامل سطح سیاسی نیز می‌شود؛‌ پیمایش در ماتریس‌های سازمان، جذب سهامداران مختلف و ایجاد اتحادهای داخلی با تصمیم‌گیرندگان کلیدی، اما او به سرپرستی مستقیم درجه درگیر نبود و به مدیران و متخصصان بخشی دیگر وابسته بود.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

آنی به عنوان یک آمریکایی که در اروپا زندگی می‌کرد، باید به رهبری خود با شرایط متفاوتی تنظیم کرد و با استفاده از بازبینی برخی از هنجارها، ارزش‌ها و مفروضات اساسی‌اش که ثابت شده بود، فرهنگ‌های مختلف را محدود و غنی می‌کرد.

هرچند اعتقاد او به کنترل به او این امکان را می‌داد که فعال باشد و سابقه‌ای چشمگیر به دست آورد، اما آن نیز باعث شد که محدودیت‌های شخصی و موقعیتی را نپذیرد و با مشکلاتی مواجه شود. باید هوش هیجانی خود را توسعه دهد و از کاهش سرعت در مواقعی برای به دست آوردن دیدگاه در مورد آنچه واقعاً مهم است و همچنین برای استراحت و بهبودی استفاده کند.

در نهایت، آنی باید به پرسش‌های وجودی در مورد معنا و هدف در زیرسطح پنهان بپردازد و به جلو حرکت کند.

در کل، با اینکه با آنی، پیتر و جان، بر روی مجموعه محدودی از اهداف رشد رفتاری توافق کردیم، کوچینگ  ما طیف گسترده‌ای از اهداف را شامل می‌شود. این شامل رویکرد جهانی است که برای رسیدگی به موقعیت‌های پیچیده مناسب است تا به او کمک کند تا موفقیت خود را گسترده و پایدار تعریف کند و هم موفقیت او را ممکن سازد. ما نمی‌خواستیم مسائل آنی را با کنار گذاشتن دیدگاه‌هایی که می‌توانستند سودمند باشند، چارچوب بندی کنیم. درعوض، ما می‌دانستیم که بهترین راه حل برای رسیدن به نتایج مطلوب ترکیب دیدگاه‌های مختلف است.

واژه پیچیدگی از Complexus گرفته شده و به معنای “آنچه به هم بافته شده است” است. پیچیدگی به اجزای ناهمگن و جدایی‌ناپذیر از هم مرتبط است. برای پرداختن به پیچیدگی، باید جهان‌بینی خود را گسترده کنید و این همان چیزی است که کوچینگ جهانی می‌تواند به شما کمک کند تا این کار را به خوبی انجام دهید.

کوچینگ  آنی یک سال به طول انجامید. هر ماه سه ساعت همدیگر را می‌دیدیم. در مرحله اولیه، آنی وضعیت خود را بررسی کرد و اهداف را مشخص کرد، به ویژه با در نظر گرفتن بازخورد 360 درجه و ارزیابی‌های شخصی در مورد ترجیحات روانی و فرهنگی خود و کاوش در خواسته‌های او و نقاط قوت و فرصت‌های توسعه. در جلسات بعدی، ما پیروزی‌های آنی را ستایش کردیم و به چالش‌های موجود در این راه رسیدگی کردیم. به عنوان مثال، ما تعاملات ظریف آنی با همکاران را نقش آفرینی می‌کردیم. در بین جلسات، او یک مجله آموزشی با تعاملات انتقادی نگه می‌داشت که در جلسه کوچینگ  بعدی به آن اشاره خواهیم کرد. موانع شناختی و عاطفی را که ممکن است ظاهر شوند، بررسی می‌کنیم و برای غلبه بر آنها استراتژی‌هایی (مخصوصاً اجازه‌های خود و دسترسی به احساسات مدفون) طراحی می‌کنیم.

در میان فعالیت‌های مختلفی که پیشنهاد داده بودم، از آنی دعوت کرده بودم تا ذینفعان مختلف در سازمانش را ترسیم کند و رابطه‌ای و استراتژیک خود را با آنها تشخیص دهد. این به او اجازه داد تا شروع به ایجاد اتحادهای داخلی با روشی سیستماتیک کند. در یک جلسه دیگر، از کارت پستال‌ها به عنوان وسیله‌ای برای دور زدن تفکر منطقی و بررسی انگیزه‌های ناخودآگاه برای کمک به آنی در بیان و احترام به هدفش استفاده کردیم.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

جدا از جلسات حضوری، آنی می‌توانست برای رسیدگی به مسائل فوری با من تماس بگیرد. او این کار را در چندین موقعیت انجام داد، به ویژه قبل از جلسات مهم. او نه تنها محتوای مداخله خود را آماده می‌کرد، بلکه فرآیند را نیز آماده می‌کرد: چگونه با شرکت کنندگان مختلف درگیر شود و پویایی را برای رسیدن به یک نتیجه سازنده مدیریت کند.در پایان، آنی به موفقیت قابل توجهی دست یافت و محصول جدیدی که او عرضه کرد، وعده موفقیت تجاری خود را برآورده کرد. او اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد و استرس کمتری را تجربه کرد، همچنان خواستار بود، اما دوستانه‌تر و کمتر قضاوت‌کننده‌تر در تعاملاتش بود، متعادل‌تر شد (مخصوصاً زمانی را برای ورزش کردن و حضور در کنار خانواده‌اش اختصاص داد)، شادتر و آرام‌تر. او همچنین توسط شرکتش بیشتر تقدیر شد.

اگرچه رویکرد کوچینگ جهانی به ویژه برای این موقعیت پیچیده مناسب بود، منصفانه است که اذعان کنیم که آنی سزاوار بیشتر اعتبار است: مشارکت او در طول سفر کوچینگ ، شجاعت او برای پذیرش و عمل به بازخوردهایی که دریافت کرده بود، باز بودن او برای سؤال کردن و حرکت فراتر از محدود کردن باورهای فرهنگی، و نظم و انضباط او برای پایبند ماندن به این فرآیند تفاوت را ایجاد کرد. رئیس و همکاران او نیز شایسته تقدیر هستند: شرکت پیشنهاد کوچینگ  را ارائه کرد و آنها از طریق بازخورد خیرخواهانه خود کمک کردند.

اتحادی که آنی و من تشکیل دادیم، کیفیت روابط ما، بین همنوعان (فراتر از نقش مربی و مربی) نیز بسیار مهم بود. به همان اندازه که من از مدل‌ها استفاده می‌کنم، ابزارها را به کار می‌برم، پیشرفت را ارزیابی می‌کنم و نتایج را اندازه‌گیری می‌کنم، این هرگز جایگزین تمایل عمیق من برای ارتباط واقعی و ارتباط صمیمانه با مربی‌ام نمی‌شود. گاهی آنی از من سوالات شخصی می‌پرسید. هر وقت احساس کردم که اتحاد ما را تقویت می‌کند و به اهداف نهایی کوچینگ  آنی خدمت می‌کند، متعهد شدم. خدمت به آنی و سازمانش و اینکه بتوانم تفاوتی ایجاد کنم که در نهایت به نفع بسیاری از مردم خواهد بود، یک افتخار بود.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

ورزش

من از شما دعوت می‌کنم که وضعیت فعلی خود را از منظرهای متعدد ارزیابی کنید و در صورت مشاهده شکاف‌هایی در زمینه‌های خاصی، اقدامات لازم را برای پر کردن آنها اندیشید. این به شما کمک می‌کند تا به موفقیت جهانی دست یابید.

فیزیکی

چگونه می‌توانید نشاط خود را افزایش دهید و شرایط را برای عملکرد بهینه و پایدار خود ایجاد کنید؟ چگونه می‌توانید سلامتی را در سازمان خود ارتقا دهید؟

مدیریتی

چگونه می‌توانید سبک رهبری خود (گفتن، کوچینگ ، تشویق و تفویض اختیار) را با در نظر گرفتن توانایی و تمایل فردی که رهبری می‌کنید برای انجام یک وظیفه معین به بهترین وجه تطبیق دهید؟

روانشناسی

چگونه می‌توانید روابط سازنده را تقویت کنید و ارتباط سالم با احساسات خود را تقویت کنید؟

سیاسی

چگونه می‌توانید تأثیر و اهرم خود را در حین خدمت به دیگران افزایش دهید؟

فرهنگی

چگونه می‌توانید از تفاوت‌های فرهنگی برای افزایش شمول، وحدت، خلاقیت و اثربخشی حداکثر استفاده را ببرید؟

معنوی

چگونه می‌توانید معنا پیدا کنید، هدف را به دست آورید و از زندگی قدردانی کنید؟

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هفده =