SHRM-CP در مقابل PHR در مقابل SPHR: مقایسه گواهینامه های منابع انسانی


بیشتر صنایع از افراد حرفه ای تشکیل شده اند و این متخصصان اغلب سازمان هایی را تشکیل می دهند تا به پیشرفت رشته های خود کمک کنند. این سازمان‌ها اغلب آزمون‌ها یا آزمون‌هایی را برای قضاوت در مورد مهارت‌ها، دانش و توانایی‌های افراد در صنعت خود ایجاد می‌کنند. با یک بررسی دقیق دقیق، یک گواهینامه می تواند به یک دارایی با ارزش تبدیل شود و افرادی که آن گواهینامه ها را دارند بیشتر از همتایان خود که امتحان را قبول نکرده اند مورد توجه قرار می گیرند.

از بسیاری جهات، منابع انسانی تفاوت چندانی با هم ندارند. سه گواهینامه اصلی در صنعت وجود دارد: SHRM-CP، PHR و SPHR. اگر به دنبال این هستید که خود را به یک دارایی با ارزش منابع انسانی تبدیل کنید، احتمالاً می توانید از دریافت گواهینامه بهره مند شوید، اما روی کدام یک باید تمرکز کنید؟

بیایید این گواهینامه ها را بررسی کنیم و کیفیت آنها را مشخص کنیم. چه کسی آنها را صادر می کند؟ استانداردهای آنها چقدر دقیق است؟ آیا در سیستم ها حفره، نقص یا مشکلی وجود دارد؟

بیایید دریابیم!

فهرست مطالب پنهان شود 
SHRM-CP/SCP چیست؟
الزامات SHRM-CP چیست؟
PHR/SPHR چیست و چه الزاماتی دارد؟
این گواهینامه ها چگونه با هم مقایسه می شوند؟
کدام گواهینامه را باید دنبال کنید؟

SHRM-CP/SCP چیست؟

SHRM-CP یک گواهینامه ارائه شده توسط SHRM، انجمن مدیریت منابع انسانی است. SHRM یک مرجع شناخته شده در فضای منابع انسانی است و محتوای آنها به طور مکرر در این وبلاگ و بسیاری موارد دیگر ذکر شده است. آنها می دانند در مورد چه چیزی صحبت می کنند و یکی از بزرگترین سازمان های منابع انسانی در جهان هستند.

SHRM دو گواهی ارائه می دهد که -CP اولی است. مورد دیگر SHRM-SCP است که در مورد آن نیز به آرامی بحث خواهیم کرد. SHRM گواهینامه های خود را به شرح زیر ترویج می کند:

 • مبتنی بر شایستگی آنها به جای آزمایش توانایی شما در به خاطر سپردن حقایق و استراتژی ها، میزان توانایی شما در اجرای آنها را بررسی می کنند.
 • امتحانات به طور معمول به روز می شوند تا شامل اطلاعاتی در مورد نحوه کار این مکان های کاری مدرن باشند، نه یک دیدگاه قدیمی از نحوه کار آنها.
 • گواهینامه های SHRM در هر صنعت و هر کشوری قابل اجرا هستند نه در محدوده های خاص.
 • هزاران کارفرما به دنبال کارمندان منابع انسانی با گواهینامه هستند و SHRM-CP اغلب گواهینامه ای است که به عنوان “در تقاضا” ذکر می شود.

این آزمون نیز معتبر است.

طبق SHRM:

“امتحانات SHRM-CP و SHRM-SCP توسط مرکز تست Buros تایید شده است و ادعا می کند که اعتبارنامه های HR بالاترین استانداردها را در تست رعایت می کنند.”

در اینجا می توانید در مورد معنای این موضوع بیشتر بدانید.

الزامات SHRM-CP چیست؟

قبل از اینکه بتوانید در معاینه SHRM شرکت کنید، باید شرایط خاصی را رعایت کنید. این الزامات به امتحانی که می خواهید شرکت کنید و سطح تحصیلات شما بستگی دارد.

SHRM-CP (کارشناس حرفه ای) به موارد زیر نیاز دارد:

 • اگر تحصیلات شما کمتر از لیسانس است و در نقش منابع انسانی هستید: سه سال تجربه منابع انسانی.
 • اگر تحصیلات شما کمتر از لیسانس است و در نقش منابع انسانی نیستید: چهار سال تجربه منابع انسانی.
 • اگر مدرک لیسانس مرتبط با منابع انسانی دارید: یک سال تجربه منابع انسانی.
 • اگر مدرک لیسانس غیر مرتبط با منابع انسانی دارید: دو سال تجربه منابع انسانی.
 • اگر مدرک کارشناسی ارشد غیر مرتبط با منابع انسانی دارید: یک سال تجربه منابع انسانی.
 • اگر مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با منابع انسانی دارید: استخدام فعلی با هر مدت زمان.

قیمت آزمون نیز متفاوت است. 300 دلار برای اعضای اولیه پرنده، 400 دلار برای غیرعضوهای اولیه، 375 دلار برای اعضای غیر اولیه و 475 دلار برای غیر عضوهای اولیه.

SHRM SCP

SHRM-SCP (Senior Certified Professional) مشابه است، اما همه اعداد افزایش یافته است. نمودار آنها را می توانید اینجا بخوانید .

آزمون SHRM-CP به بخش هایی تقسیم می شود که شایستگی های اصلی را پوشش می دهد، مانند تکنیک های رهبری، عملکرد اخلاقی، مدیریت روابط، اثربخشی فرهنگی، هوش تجاری و ارزیابی انتقادی.

PHR/SPHR چیست و چه الزاماتی دارد؟

aPHR، PHR و SPHR سه گواهینامه ارائه شده توسط HRCI، موسسه صدور گواهینامه منابع انسانی هستند. HRCI به اندازه SHRM بزرگ یا قدیمی نیست، اگرچه آنها در سازمان های نسبتاً قابل مقایسه امروزی هستند و هر دو مقر آنها در یک شهر هستند.

در واقع، آنها بیش از سه گواهینامه را ارائه می دهند:

 • aPHR: کاردانی حرفه ای در منابع انسانی، با هدف تازه واردان به صنعت منابع انسانی که شروع به کار خود می کنند.
 • aPHRI: کاردانی حرفه ای در منابع انسانی (بین المللی)، همان گواهینامه، با هدف نقش های بین المللی.
 • PHR: حرفه ای در منابع انسانی، با هدف کارکنان مستقر منابع انسانی که می خواهند در حرفه خود پیشرفت کنند.
 • PHRca: Professional in Human Resources (کالیفرنیا)، یک نوع خاص CA برای آزمون برای کارمندان محلی.
 • PHRi: حرفه ای در منابع انسانی (بین المللی)، نسخه ارتقا یافته aPHRI.
 • SPHR: حرفه ای ارشد در منابع انسانی، با هدف حرفه ای های شناخته شده ای که به دنبال انتقال به رده های بالای مدیران منابع انسانی هستند.
 • SPHRi: حرفه ای ارشد در منابع انسانی (بین المللی)، همان چیزی که برای نقش های بین المللی است.
 • GPHR: Global Professional of Human Resources، گواهینامه ای برای مدیران سطح بالا که عمدتاً با شرکت های چند ملیتی کار می کنند و دغدغه های جهانی دارند.

همه این گواهینامه های مختلف برای سطوح تحصیلی و تجربه شرایط متفاوتی دارند. همه آنها 100 دلار هزینه درخواست دارند و همچنین هزینه ای برای شرکت در آزمون دارند که بسته به آزمون از 300 تا 500 دلار متغیر است. شما می توانید هر گواهی را در اینجا مشاهده کنید و هر یک از الزامات آنها را به صورت جداگانه بررسی کنید.

تفکیک آنچه که هر گواهینامه PHR پوشش می دهد از آزمونی به آزمون دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، آزمون عمومی PHR، قابل مقایسه با SHRM-CP، دارای این تفکیک است:

 • 39% کارمندی و روابط کار
 • 20% مدیریت بازرگانی
 • 16% برنامه ریزی و کسب استعداد
 • 15٪ پاداش کل
 • 10% یادگیری و توسعه

HRCI از این نظر منحصر به فرد است که گواهینامه مقدماتی aPHR را تا گواهینامه های اجرایی سطح بالا در GPHR ارائه می دهد و گزینه های زیادی در بین آنها وجود دارد. SHRM تنوع زیادی را ارائه نمی دهد. این خوب است، زیرا تصوری دقیق از مهارت ها و توانایی های فرد دارای گواهینامه می دهد. از سوی دیگر، این بدان معناست که یک حرفه ای در HR باید از طریق گواهینامه های بسیار بیشتری پیشرفت کند و پول بسیار بیشتری را برای انجام این کار در طول حرفه خود خرج کند.

این گواهینامه ها چگونه با هم مقایسه می شوند؟

هر گواهینامه جایگاه خاص خود را دارد. همه آنها ارزشمند هستند، اما اینکه کدام یک از آنها ارزشمندتر است اغلب به اهداف شما به عنوان یک متخصص منابع انسانی بستگی دارد.

گواهینامه های SHRM به طور گسترده ای شناخته شده است. سازمان SHRM یکی از بزرگترین سازمان ها در این زمینه است و دارای عضویت جهانی است. گواهینامه های آنها مهارت های نرم زیادی را آزمایش می کند و اغلب گواهینامه های کاملی هستند که شما را برای یک حرفه طولانی در منابع انسانی آماده می کنند.

SHRM-CP و SHRM-SCP گواهینامه‌های خوبی هستند اگر قصد دارید در یک سازمان بزرگ با تیم‌های منابع انسانی بزرگ یا تیم‌های اختصاصی برای سایر جنبه‌های مرتبط با منابع انسانی مانند حقوقی و انطباق کار کنید. از آنجایی که آزمون‌های SHRM قوانین، سیاست‌های انطباق و ویژگی‌ها را کاملاً پوشش نمی‌دهند، برای عموم افراد و مدیران مناسب‌تر هستند.

گواهینامه‌های PHR ارائه‌شده توسط HRCI دقیق‌تر هستند، به این معنی که نشان‌دهنده بهتری از سطح مهارت کارمند احتمالی است. هنگامی که شما aPHR دارید اما PHR ندارید، کارفرما می‌داند که شما مهارت‌ها و تجربه‌های اولیه را دارید اما به سطحی از دستاوردهای حرفه‌ای که ممکن است در یک استخدام با تجربه بخواهند نرسیده‌اید. اگر PHR دارید اما SPHR ندارید، به همین ترتیب آنها می‌دانند که شما با تجربه هستید اما در سطح ارشد نیستید.

گواهینامه های PHR از دو جهت بهتر از گواهینامه های SHRM هستند.

 • آنها موارد بیشتری را در زمینه قانونی، انطباق و جزئیات فنی پوشش می دهند. SHRM تمایل دارد مهارت‌های نرم و کاربرد تکنیک‌های مدیریتی بیشتری را آزمایش کند، جایی که PHR عموماً بیشتر به دانش و انطباق خاص توجه دارد.
 • آنها برای شرکت های بین المللی یا جهانی بهتر هستند. گواهینامه‌های PHRi یا GPHR برای شرکت‌هایی طراحی شده‌اند که در کشورهای غیرآمریکایی یا فراتر از مرزها فعالیت می‌کنند و بنابراین نگرانی‌های خاصی دارند که ممکن است شرکت‌های داخلی نداشته باشند.

به نظر می رسد گواهینامه های PHR نیز بهتر مورد توجه قرار می گیرند، اگرچه این از شرکتی به شرکت دیگر و صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است. از UpstartHR :

“سرپرست فوری من دارای اعتبار PHR است. وقتی من اعلام کردم که اعتبار SHRM-CP خود را به دست آورده‌ام، پاسخ‌ها بسیار ضعیف بود و من با این تصور باقی ماندم که آنها متقاعد نشده‌اند که این اعتبار با اعتبار PHR برابری می‌کند.

علاوه بر این، به نظر می رسد که صنعت به طور گسترده، HRCI را بیش از SHRM، حداقل از نظر گواهینامه ها، به رسمیت می شناسد. باز هم طبق گفته UpstartHR:

از نظر اینکه جامعه استخدام کننده صرفاً به عنوان نشان دهنده مهارت های حرفه ای شما شناخته می شود، گواهینامه های HRCI تقریباً چهار برابر بیشتر از گواهینامه های SHRM درخواست می شود.

همچنین شایان ذکر است که SHRM یک جامعه عضویت است، در حالی که HRCI چنین نیست. این بدان معنی است که اعضای SHRM می توانند مزایای زیادی از سازمان به دست آورند، بدون اینکه لزوماً نیازی به شرکت و قبولی در امتحانات خود داشته باشند.

همچنین شایان ذکر است که این گواهینامه ها (در حالی که همپوشانی دارند) متقابل نیستند. در صورت داشتن زمان و بودجه می توانید هر دو را بگیرید و بگذرانید. با این حال، حقیقت این است که خیلی چیزها به سازمان بستگی دارد که آیا این ارزشمند خواهد بود یا خیر. شرکت‌ها معمولاً تمایل دارند یکی یا دیگری را ترجیح دهند، اما ترجیح آنها معمولاً به این بستگی دارد که خود رئیس بخش منابع انسانی کدام یک را دارند.

کدام گواهینامه را باید دنبال کنید؟

چندین عامل بر گواهینامه ای که باید دنبال کنید تأثیر می گذارد. سؤالات زیر را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام یک از این گواهینامه ها برای شما و حرفه شما منطقی تر است.

آیا در زمینه منابع انسانی تازه کار هستید و می خواهید گواهینامه ای برای شروع کار خود دریافت کنید؟ اگر چنین است، با گواهینامه aPHR بروید. گواهینامه SHRM-CP برای حرفه ای های سطح متوسط ​​است. مگر اینکه مدرک کارشناسی ارشد متمرکز بر منابع انسانی داشته باشید، برای شرکت در آزمون به چندین سال تجربه در HR نیاز دارید. بنابراین، تنها گواهی واقعی در دسترس شما به عنوان یک تازه وارد به این حرفه، aPHR است.

سازمانی که می خواهید در آن کار کنید چقدر بزرگ است؟شرکت‌های کوچک معمولاً گواهی‌های PHR را ترجیح می‌دهند. این به این دلیل است که آنها به جنبه های مختلف منابع انسانی، از جمله مسائل حقوقی، گسترده تر و قابل استفاده تر هستند. گواهینامه های SHRM همه این موارد را پوشش نمی دهند. اگر شرکت شما کوچک است و به یک “جک از همه مشاغل” متخصص منابع انسانی نیاز دارد، گواهینامه های PHR گزینه بهتری هستند.

برعکس، اگر شرکت شما به اندازه کافی بزرگ باشد که یک تیم حقوقی/تطبیق اختصاصی داشته باشد، ممکن است به آن تخصص که PHR ارائه می دهد نیاز نداشته باشید. گواهینامه های SHRM به طور کلی برای به کارگیری مهارت ها و دانش شما بهتر است و می تواند شما را با تکنیک های قدرتمند برای مدیریت یک تیم اختصاصی منابع انسانی مسلح کند.

سازمان شما چقدر جهانی است؟همانطور که گفته شد، PHR اغلب برای شرکت های کوچکتر بهترین است، در حالی که SHRM برای سازمان های متوسط ​​تا بزرگ خوب است. با این حال، بزرگ‌ترین سازمان‌ها، شرکت‌های چندملیتی و شرکت‌های جهانی تمایل دارند به نفع PHR برگردند. گواهینامه های بین المللی و جهانی PHR در این زمینه ها بسیار مفید هستند و بسیاری از جنبه های بین المللی، منطقه ای و فرهنگی HR را آموزش می دهند که ممکن است SHRM نباشد.

گفته می‌شود، همه شرکت‌های بزرگ به گواهینامه‌های آن سطح بالا اهمیت نمی‌دهند. زمانی که به نقش های اجرایی و منابع انسانی در سطح C می رسید، گواهینامه ها کمتر از تجربه و سابقه شما اهمیت دارند. شرکت‌ها اغلب به سازمان‌های دیگری که شما برای چه سازمان‌هایی کار کرده‌اید و نتایج ملموسی که برای آن‌ها به ارمغان آورده‌اید، بیش از هر تکه کاغذی که از یک نهاد گواهی‌دهنده به‌دست آورده‌اید، اهمیت می‌دهند.

سازمان شما کدام گواهینامه را ترجیح می دهد؟ این یک عامل عینی نیست. اگر شرکت شما گواهینامه های PHR را ترجیح می دهد، کسب گواهینامه PHR بهتر از دریافت گواهینامه SHRM است. برعکس، اگر سازمان شما SHRM را ترجیح می دهد، گواهینامه PHR ممکن است ارزش کمتری داشته باشد.

اگر می خواهید سازمان فعلی خود را به نفع یک شرکت دیگر ترک کنید، می تواند ارزشمند باشد که رهبران منابع انسانی آن شرکت را بررسی کنید. به بایوس لینکدین و نمونه کارهای حرفه ای آنها نگاه کنید و ببینید کدام گواهینامه ها را به دست آورده اند. این می تواند به شما اطلاع دهد که کدام یک برای درخواست در آن سازمان بهتر است.

برخی عوامل واقعاً نگران کننده نیستند. به عنوان مثال، هر دو سازمان الزامات آموزش مداوم مشابهی دارند، و قیمت گذاری برای امتحانات به اندازه کافی قابل مقایسه است که تفاوتی ایجاد نمی کند. الزامات آموزش و تجربه برای گواهینامه های SHRM با گواهینامه های PHR معادل آنها منعکس می شود. PHR دانه بندی بیشتری دارد اما فضای بیشتری را برای تحرک ارائه می دهد.

طولانی و کوتاه آن این است که هیچ یک از گواهینامه ها واقعا بهتر از دیگری نیستند. آنها از بسیاری جهات قابل مقایسه هستند و بهتر از نداشتن گواهینامه هستند. با این حال، اگر به حوزه‌های خاصی از منابع انسانی مانند منابع انسانی بین‌المللی یا حقوقی علاقه‌مند هستید، ممکن است تمایل بیشتری به کسب گواهینامه‌های PHR از طریق SHRM داشته باشید. برعکس، اگر در سازمانی هستید که عضو SHRM است و فضای آن را ترجیح می دهد، گواهینامه های SHRM ممکن است ارزشمندتر باشند.

بدون نظر

پاسخ دهید

چهار × 5 =