انواع فرهنگ سازمانی

شیوه ها، اصول، خط مشی ها و ارزش های یک سازمان فرهنگ آن را تشکیل می دهد. فرهنگ یک سازمان نحوه رفتار کارکنان در بین خود و همچنین افراد خارج از سازمان را تعیین می کند.

اجازه دهید انواع مختلف فرهنگ سازمانی را درک کنیم:

  1. فرهنگ هنجاری: در چنین فرهنگی، هنجارها و رویه های سازمان از پیش تعریف شده و قوانین و مقررات طبق دستورالعمل های موجود تنظیم می شود. کارکنان رفتاری ایده آل دارند و به شدت به سیاست های سازمان پایبند هستند. هیچ کارمندی جرأت نمی کند قوانین را زیر پا بگذارد و به سیاست های از قبل تعیین شده پایبند است.

  2. فرهنگ عملگرایانه: در فرهنگ عملگرایانه، تأکید بیشتری بر مشتریان و طرف های خارجی می شود. رضایت مشتری انگیزه اصلی کارکنان در فرهنگ عملگرا است. چنین سازمان هایی با مشتریان خود مانند خدا رفتار می کنند و از هیچ قانون مشخصی پیروی نمی کنند. هر کارمندی به سختی تلاش می کند تا مشتریان خود را راضی کند تا حداکثر کسب و کار را از طرف آنها انتظار داشته باشند.

  3. فرهنگ آکادمی: سازمان هایی که از فرهنگ آکادمی پیروی می کنند افراد ماهر را استخدام می کنند. نقش ها و مسئولیت ها با توجه به سابقه، صلاحیت تحصیلی و تجربه کاری کارکنان تفویض می شود. سازمان هایی که از فرهنگ آکادمی پیروی می کنند در مورد آموزش کارکنان موجود بسیار خاص هستند. آنها اطمینان حاصل می کنند که برنامه های آموزشی مختلفی در محل کار برای ارتقاء مهارت های کارکنان انجام می شود. مدیریت تلاش های صادقانه ای برای ارتقاء دانش کارکنان به منظور ارتقای شایستگی حرفه ای آنها انجام می دهد. کارکنان در فرهنگ آکادمی برای مدت طولانی تری به سازمان می چسبند و همچنین در آن رشد می کنند. موسسات آموزشی، دانشگاه ها، بیمارستان ها چنین فرهنگی را اعمال می کنند.

  4. فرهنگ تیم بیسبال: فرهنگ تیم بیسبال، کارکنان را ارزشمندترین دارایی سازمان می داند. کارکنان دارایی های واقعی سازمان هستند که نقش عمده ای در عملکرد موفق آن دارند. در چنین فرهنگی، افراد همیشه دارای لبه بالایی هستند و چندان به فکر سازمان خود نیستند. آژانس های تبلیغاتی، شرکت های مدیریت رویداد، موسسات مالی از چنین فرهنگی پیروی می کنند.

  5. فرهنگ باشگاه: سازمان هایی که از فرهنگ باشگاهی پیروی می کنند، در مورد کارکنانی که جذب می کنند بسیار خاص هستند. افراد بر اساس تخصص، صلاحیت تحصیلی و علایق استخدام می شوند. هرکس کاری را که در آن بهترین است انجام می دهد. کارمندان با پتانسیل بالا به طور مناسب ارتقا می یابند و ارزیابی ها یکی از ویژگی های منظم چنین فرهنگی است.

  6. فرهنگ قلعه: سازمان‌های خاصی وجود دارند که کارکنان در مورد شغل و طول عمر خود چندان مطمئن نیستند. چنین سازمان هایی از فرهنگ قلعه پیروی می کنند. اگر سازمان عملکرد خوبی نداشته باشد، کارمندان را اخراج می کنند. زمانی که سازمان زیان می بیند، افراد بیشترین آسیب را می بینند. صنایع دلالی سهام از چنین فرهنگی پیروی می کنند.

  7. فرهنگ مرد سرسخت : در فرهنگ پسر سخت، بازخورد ضروری است. عملکرد کارکنان هر از چند گاهی بررسی می شود و کار آنها به طور کامل نظارت می شود. مدیران تیم منصوب می شوند تا در مورد سؤالات با اعضای تیم بحث کنند و در صورت لزوم آنها را راهنمایی کنند. کارکنان در چنین فرهنگی تحت نظارت دائمی هستند.

  8. فرهنگ شرکت خود را شرط بندی کنید: سازمان هایی که از فرهنگ شرکت شما پیروی می کنند تصمیماتی می گیرند که ریسک زیادی را در بر می گیرد و عواقب آن نیز غیرقابل پیش بینی است. اصول و خط مشی های چنین سازمانی برای رسیدگی به مسائل حساس تدوین شده است و رسیدن به نتیجه زمان بر است.

  9. فرهنگ فرآیند: همانطور که از نام آن پیداست کارکنان در چنین فرهنگی به فرآیندها و رویه های سازمان پایبند هستند. بازخورد و بررسی عملکرد در چنین سازمان هایی اهمیت چندانی ندارد. کارکنان از قوانین و مقررات پیروی می کنند و بر اساس ایدئولوژی های محل کار کار می کنند. همه سازمان های دولتی از چنین فرهنگی پیروی می کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید