اعتماد به نفس چیزی نیست که بتوان آن را مانند مجموعه ای از قوانین آموخت. اعتماد به نفس یک حالت ذهنی است مثبت اندیشی ، تمرین، آموزش، دانش و صحبت با افراد دیگر همگی راه های مفیدی برای کمک به بهبود یا افزایش سطح اعتماد به نفس شما هستند.

اعتماد به نفس ناشی از احساس خوب بودن، پذیرش بدن و ذهن شما (عزت نفس شما) و باور به توانایی، مهارت ها و تجربه شماست. اعتماد به نفس صفتی است که بیشتر مردم دوست دارند آن را داشته باشند.


اعتماد به نفس چیست؟

اگرچه اعتماد به نفس برای افراد مختلف می تواند معانی متفاوتی داشته باشد، اما در واقعیت به معنای ایمان داشتن به خود است.

اعتماد به نفس تا حدی نتیجه نحوه تربیت و آموزش است. ما از دیگران یاد می گیریم که چگونه در مورد خود فکر کنیم و چگونه رفتار کنیم – این درس ها بر باور ما در مورد خود و دیگران تأثیر می گذارد. اعتماد به نفس نیز نتیجه تجربیات ما و نحوه واکنش ما به موقعیت های مختلف است.

اعتماد به نفس یک معیار ثابت نیست. اعتماد به نفس ما برای انجام نقش ها و وظایف و مقابله با موقعیت ها می تواند کم و زیاد شود و بعضی روزها ممکن است بیشتر از دیگران احساس اعتماد به نفس داشته باشیم.

اعتماد به نفس پایین می تواند نتیجه عوامل زیادی باشد از جمله: ترس از ناشناخته ها، انتقاد، ناراضی بودن از ظاهر شخصی (عزت نفس)، احساس عدم آمادگی، مدیریت ضعیف زمان، عدم آگاهی و شکست های قبلی. اغلب وقتی به خودمان اعتماد نداریم، به خاطر آن چیزی است که فکر می کنیم دیگران در مورد ما فکر می کنند. شاید اگر اشتباه کنیم دیگران به ما بخندند یا شکایت کنند یا مسخره کنند. چنین فکری می تواند ما را از انجام کارهایی که می خواهیم یا باید انجام دهیم باز دارد، زیرا معتقدیم که عواقب آن بسیار دردناک یا شرم آور است.

اعتماد به نفس بیش از حد می تواند مشکل ساز شود اگر شما را باور کند که می توانید هر کاری را انجام دهید – حتی اگر مهارت ها، توانایی ها و دانش لازم برای انجام آن را به خوبی نداشته باشید. در چنین شرایطی اعتماد به نفس بیش از حد می تواند منجر به شکست شود. اعتماد به نفس بیش از حد همچنین به این معنی است که احتمال بیشتری وجود دارد که افراد دیگر را مغرور یا خودخواه ببینید. اگر شما را مغرور تصور کنند، احتمال اینکه مردم از شکست شما لذت ببرند، بسیار بیشتر است.

مناطق مرتبط

اعتماد به نفس و عزت نفس یکسان نیستند ، اگرچه اغلب به هم مرتبط هستند. اعتماد اصطلاحی است که ما برای توصیف احساس ما در مورد توانایی خود در انجام نقش ها، وظایف و وظایف به کار می بریم. عزت نفس احساسی است که ما نسبت به خودمان داریم، طرز نگاهمان، طرز فکرمان – چه احساس لیاقت یا ارزشمندی داشته باشیم یا نه. افراد با عزت نفس پایین معمولاً از اعتماد به نفس پایین نیز رنج می برند، اما افرادی که عزت نفس خوب دارند نیز می توانند اعتماد به نفس پایینی داشته باشند. همچنین برای افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند کاملا ممکن است در برخی زمینه ها اعتماد به نفس بالایی داشته باشند.

برای بحث بیشتر به صفحه ما مراجعه کنید: عزت نفس چیست؟ .

انجام یک نقش یا تکمیل یک کار با اطمینان خاطر به معنای اشتباه نکردن نیست. اشتباهات اجتناب ناپذیر هستند، به خصوص در هنگام انجام کار جدید. اعتماد به نفس شامل دانستن این است که وقتی اشتباهات آشکار می شوند چه باید کرد و بنابراین به حل مشکل و تصمیم گیری نیز مربوط می شود.

برای اطلاعات بیشتر از بخش های ما در مورد حل مسئله و تصمیم گیری دیدن کنید.

این صفحه توصیه های عملی در مورد کارهایی که می توانید برای ایجاد اعتماد به نفس خود انجام دهید ارائه می دهد.


راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس

دو طرف برای بهبود اعتماد به نفس وجود دارد. اگرچه هدف نهایی این است که نسبت به خود و توانایی‌های خود اطمینان بیشتری داشته باشید، اما باید در نظر داشت که چگونه می‌توانید در مقابل دیگران با اعتماد به نفس‌تر ظاهر شوید. لیست زیر ایده های زیادی در مورد چگونگی رسیدن به این هدف دارد.

برنامه ریزی و آماده سازی

مردم اغلب نسبت به موقعیت های جدید یا بالقوه دشوار اعتماد به نفس کمتری دارند. شاید مهم ترین عامل در ایجاد اعتماد به نفس برنامه ریزی و آمادگی برای ناشناخته ها باشد.

به عنوان مثال، اگر برای یک شغل جدید درخواست می دهید، ایده خوبی است که برای مصاحبه آماده شوید. آنچه را که می خواهید بگویید برنامه ریزی کنید و در مورد برخی از سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود فکر کنید. پاسخ های خود را با دوستان یا همکاران تمرین کنید و بازخورد آنها را به دست آورید.

نمونه های بسیار دیگری از برنامه ریزی برای مصاحبه وجود دارد. شاید بهتر باشد قبل از رفتن به آرایشگاه مراجعه کنید. چگونه می خواهید برای مصاحبه سفر کنید و سفر چقدر طول می کشد؟ چه چیزی باید بپوشید؟ موقعیت های ناشناخته را به بهترین شکل ممکن کنترل کنید، وظایف را به وظایف فرعی کوچکتر تقسیم کنید و تا جایی که می توانید برنامه ریزی کنید.

در برخی شرایط ممکن است لازم باشد که برنامه های اضطراری نیز داشته باشید – برنامه های پشتیبان در صورت شکست طرح اصلی شما. اگر قصد داشتید با ماشین به مصاحبه خود بروید اما صبح ماشین روشن نمی شد چگونه به آنجا می رسید؟ توانایی واکنش آرام به موارد غیرمنتظره، نشانه اعتماد به نفس است.


یادگیری، دانش و آموزش

یادگیری و تحقیق می تواند به ما کمک کند تا نسبت به توانایی خود در مدیریت موقعیت ها، نقش ها و وظایف، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم.

دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید و چگونه و چرا کارها انجام می شود به آگاهی شما می افزاید و معمولاً باعث می شود احساس آمادگی بیشتری کنید و در نهایت اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

با این حال، یادگیری و کسب دانش گاهی اوقات باعث می‌شود که ما نسبت به توانایی‌های خود برای انجام نقش‌ها و وظایف کمتر احساس اعتماد کنیم، و زمانی که این اتفاق می‌افتد باید دانش خود را با تجربه ترکیب کنیم. با انجام کاری که در مورد آن چیزهای زیادی یاد گرفته‌ایم، تئوری را عملی می‌کنیم که اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و به یادگیری و درک مطلب می‌افزاید.

والدینی که برای اولین بار به دنیا می آیند ممکن است احساس عصبی بودن و اعتماد به نفس کمتری نسبت به بچه دار شدن داشته باشند. آنها احتمالاً کتاب می خرند یا از وب سایت هایی بازدید می کنند که می توانند مشاوره ارائه دهند و برخی از اسرار را برطرف کنند. آنها همچنین احتمالاً برای کسب دانش و درک با والدین دیگر صحبت می کنند.

در محل کار، ممکن است آموزش هایی برای کارکنان ارائه شود تا نحوه مدیریت یا کار با سیستم ها و رویه های جدید را به آنها آموزش دهند. در طول یک دوره تغییر سازمانی، این امر به ویژه مهم است زیرا بسیاری از افراد به طور طبیعی در برابر تغییرات مقاومت می کنند. با این حال، اگر به افرادی که تحت تأثیر تغییرات قرار گرفته اند، اطلاعات و آموزش کافی داده شود، معمولاً می توان چنین مقاومت هایی را به حداقل رساند زیرا کارکنان احساس آمادگی بیشتری می کنند و بنابراین نسبت به سیستم جدید اعتماد بیشتری دارند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما مراجعه کنید: آموزش مادام العمر .


فکر مثبت

تفکر مثبت می تواند راه بسیار قدرتمندی برای بهبود اعتماد به نفس باشد.

اگر باور دارید که می‌توانید به چیزی برسید، احتمالاً سخت کار می‌کنید تا مطمئن شوید که انجام می‌دهید، اگر باور ندارید که می‌توانید کاری را به انجام برسانید، به احتمال زیاد نیمه دلانه به آن نزدیک می‌شوید و بنابراین بیشتر عمل می‌کنید. احتمال شکست ترفند این است که خود را متقاعد کنید که می توانید کاری را انجام دهید – با کمک، حمایت، آمادگی و دانش مناسب.

خوشبینی اعتقادی است که منجر به دستیابی به هدف میشود. هیچ کاری بدون امید و اعتماد به نفس انجام نمی شود.


هلن کلر – نویسنده، فعال سیاسی و مدرس. اولین فرد ناشنوا و نابینا که مدرک لیسانس خود را در آمریکا دریافت کرد.

اطلاعات زیادی در مورد مثبت اندیشی هم به صورت آنلاین و هم به صورت چاپی وجود دارد. قوانین اساسی مثبت اندیشی این است که نقاط قوت و موفقیت های خود را برجسته کنید و از ضعف ها و اشتباهات خود درس بگیرید. این خیلی ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد، و ما اغلب روی چیزهایی تمرکز می‌کنیم که از گذشته خود راضی نیستیم – آنها را تبدیل به مسائلی بزرگ‌تر از آنچه که باید باشند. این افکار منفی می توانند به اعتماد به نفس و توانایی شما برای دستیابی به اهداف بسیار آسیب بزنند.


سعی کنید طرز فکر خود را در مورد زندگی خود بازسازی کنید:

 • نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید. فهرستی از چیزهایی که در آنها مهارت دارید و چیزهایی که می دانید نیاز به بهبود دارند بنویسید. در مورد لیست خود با دوستان و خانواده صحبت کنید زیرا به ناچار آنها می توانند به لیست اضافه کنند. نقاط قوت خود را جشن بگیرید و توسعه دهید و راه هایی برای بهبود یا مدیریت نقاط ضعف خود بیابید.
 • همه ما اشتباه می کنیم. اشتباهات خود را به عنوان موارد منفی در نظر نگیرید، بلکه به عنوان فرصت های یادگیری فکر کنید.
 • تعارف را بپذیرید و از خودتان تعریف کنید. وقتی از شخص دیگری تعریف و تمجید دریافت می کنید، از او تشکر کنید و جزئیات بیشتری را بخواهید. آنها دقیقا چه چیزی را دوست داشتند؟ دستاوردهای خود را بشناسید و با دادن پاداش به خود و گفتن آنها به دوستان و خانواده آنها را جشن بگیرید.
 • از انتقاد به عنوان یک تجربه یادگیری استفاده کنید . هر کس دنیا را متفاوت از دیدگاه خود می بیند، و آنچه برای یک فرد مفید است ممکن است برای دیگری کارساز نباشد. انتقاد فقط نظر شخص دیگری است. در هنگام دریافت انتقاد قاطع باشید، به شیوه ای تدافعی پاسخ ندهید و اجازه ندهید که انتقاد اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. به انتقادات گوش دهید و مطمئن شوید که آنچه گفته می شود را درک کرده اید تا بتوانید از انتقاد به عنوان راهی برای یادگیری و بهبود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما مراجعه کنید: برخورد با نقد .
 • سعی کنید به طور کلی شاد باشید و دیدگاه مثبتی به زندگی داشته باشید. فقط در مواقع لزوم شکایت یا انتقاد کنید و وقتی انجام دادید، این کار را به روشی سازنده انجام دهید. از دیگران تعریف کنید و موفقیت هایشان را به آنها تبریک بگویید. ممکن است صفحه ما را برای ارائه نقد سازنده مفید بیابید .

صحبت کردن با دیگران و پیروی از رهبری آنها

برای خود یک الگوی اعتماد پیدا کنید.

در حالت ایده‌آل، این فردی است که مرتباً می‌بینید، یک همکار، یکی از اعضای خانواده یا یک دوست – فردی با اعتماد به نفس زیادی که دوست دارید او را بازتاب دهید. آنها را مشاهده کنید و به رفتار آنها در زمانی که اعتماد به نفس دارند توجه کنید. چگونه حرکت می کنند، چگونه صحبت می کنند، چه می گویند و چه زمانی؟ وقتی با مشکل یا اشتباهی مواجه می شوند چگونه رفتار می کنند؟ آنها چگونه با افراد دیگر ارتباط برقرار می کنند و دیگران چگونه به آنها واکنش نشان می دهند؟

در صورت امکان با آنها صحبت کنید تا درباره نحوه تفکر آنها و آنچه که آنها را وادار می کند بیشتر بدانید.

صحبت کردن و قرار گرفتن در کنار افرادی که اعتماد به نفس دارند معمولا به شما کمک می کند که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. از دیگرانی بیاموزید که در انجام وظایف و اهدافی که می خواهید به آنها برسید موفق هستند – اجازه دهید اعتماد به نفس آنها بر شما مسلط شود.

همانطور که اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید و سپس کمک و نصیحت می کنید، الگویی برای افرادی باشید که اعتماد به نفس کمتری دارند.

اعتماد به نفس مسری است. عدم اعتماد به نفس هم همینطور.


وینس لومباردی – مربی موفق فوتبال آمریکایی.

عموماً افراد جذب افراد با اعتماد به نفس می شوند – اعتماد به نفس یکی از ویژگی های اصلی کاریزما است. صفحه ما را ببینید: کاریزما چیست؟ برای توضیح کامل


تجربه

همانطور که وظایف و اهداف را با موفقیت انجام می دهیم، اعتماد به نفس ما نسبت به انجام مجدد وظایف مشابه و مشابه افزایش می یابد.

یک مثال ساده از آن رانندگی با ماشین است. اکثر افرادی که برای مدتی رانندگی کرده‌اند این کار را تقریباً به‌طور خودکار انجام می‌دهند – آنها مجبور نیستند به این فکر کنند که کدام چرخ را فشار دهند یا چگونه با یک تقاطع در جاده برخورد کنند، فقط این کار را انجام می‌دهند. این در تضاد با یک راننده یادگیرنده است که احتمالاً عصبی می شود و مجبور است سخت تمرکز کند. یادگیرنده فاقد تجربه و در نتیجه اعتماد به توانایی خود در رانندگی است.

با این حال، کسب تجربه و برداشتن اولین قدم می تواند بسیار دشوار باشد. اغلب فکر شروع کاری جدید بدتر از انجام واقعی آن است. اینجاست که آمادگی، یادگیری و مثبت اندیشی می تواند کمک کند.

نقش ها و وظایف را به اهداف کوچک قابل دستیابی تقسیم کنید. هر یک از اهداف خود را با معیارهای SMART مطابقت دهید. به این معنی که اهداف خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و زمان بندی شده باشند. صفحه ما تنظیم اهداف شخصی این موضوع را با جزئیات بیشتری توضیح می دهد.

هر کاری که انجام می دهید، تا جایی که می توانید خوب باشید. هر چه در انجام کاری بهتر باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.


قاطع باشید

قاطعیت به معنای ایستادگی برای آنچه به آن اعتقاد دارید و پایبندی به اصول خود است.

قاطعیت همچنین به این معنی است که اگر فکر کنید که کار درستی است، می توانید نظر خود را تغییر دهید، نه به این دلیل که تحت فشار شخص دیگری هستید.

قاطعیت، اعتماد به نفس و عزت نفس همگی ارتباط نزدیکی با هم دارند – معمولاً افراد با افزایش اعتماد به نفس خود به طور طبیعی قاطع تر می شوند.

برای اطلاعات بیشتر به بخش قاطعیت و صفحه تکنیک های جرات ورزی ما مراجعه کنید .


آروم باش

معمولاً بین اعتماد به نفس و آرامش همبستگی وجود دارد.

اگر در مورد کاری احساس اطمینان می کنید، احتمالاً در انجام آن احساس آرامش خواهید داشت. زمانی که اعتماد به نفس کمتری دارید، بیشتر احتمال دارد که استرس یا عصبی شوید.

تلاش برای حفظ آرامش، حتی زمانی که تحت استرس و فشار هستید، باعث می شود که احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

برای انجام این کار، یادگیری نحوه استراحت مفید است. حداقل یک تکنیک تمدد اعصاب را بیاموزید که برای شما مفید است و اگر استرس دارید می توانید از آن استفاده کنید. این ممکن است به سادگی انجام چند نفس عمیق عمدی در داخل و خارج باشد. برای ایده های بیشتر به صفحه ما، تکنیک های آرامش بخش مراجعه کنید .


پرهیز از تکبر

تکبر برای روابط بین فردی مضر است.

همانطور که اعتماد به نفس شما افزایش می یابد و موفق می شوید، از احساس یا رفتار برتر از دیگران خودداری کنید. به یاد داشته باشید – هیچ کس کامل نیست و همیشه چیزهای بیشتری می توانید یاد بگیرید. نقاط قوت و موفقیت های خود را جشن بگیرید و ضعف ها و شکست های خود را بشناسید. به دیگران برای کارشان اعتبار بدهید – از تعریف و تمجید صمیمانه استفاده کنید. مؤدب و مؤدب باشید، به کاری که دیگران انجام می دهند علاقه نشان دهید، سؤال بپرسید و درگیر شوید.

اشتباهات خود را بپذیرید و آماده باشید که به خودتان بخندید!


درک و توسعه هوش هیجانی

خواندن بیشتر از مهارت هایی که نیاز دارید


درک و توسعه هوش هیجانی

درباره هوش هیجانی و نحوه مدیریت موثر روابط شخصی در خانه، محل کار و اجتماعی بیشتر بیاموزید.

کتاب‌های الکترونیکی ما برای هر کسی که می‌خواهد مهارت‌های بین فردی خود را بیاموزد یا توسعه دهد، ایده‌آل است و مملو از اطلاعات کاربردی و آسان برای دنبال کردن است.


مهارت های اعتماد به نفس خود را توسعه دهید

اگر مهارت های خود را تمرین نکنید یا اگر به عقب برگردید، اعتماد به نفس می تواند به مرور زمان کاهش یابد. با افزایش اعتماد به نفس، باید به تمرین مهارت های خود ادامه دهید تا اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و بیشتر کنید.

برای خود ” هدف های اعتماد به نفس ” تعیین کنید که از شما می خواهند از منطقه راحتی خود خارج شوید و کارهایی را انجام دهید که باعث می شود تا حدی احساس اضطراب یا دلهره کنید.

اهداف بالقوه اطمینان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کار یا پروژه ای را شروع کنید که مدت زیادی است آن را به تعویق انداخته اید. اغلب ما شروع کارهای مهم را به تعویق می اندازیم زیرا انجام آنها طاقت فرسا، دشوار یا ناخوشایند به نظر می رسند. صرف شروع چنین کاری می تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد و تمایل شما را برای تکمیل آن بیشتر کند.
 • اگر مشکلی در سفارش شما وجود دارد در رستوران شکایت کنید. اگر معمولاً از مشکلی شکایت نمی‌کنید، انجام این کار راه خوبی برای بهبود مهارت‌های اعتماد به نفس و ابراز وجود است. صفحه ما چگونه شکایت کنیم، به طور موثر می تواند در این مورد کمک کند.
 • بایستید و در یک جلسه عمومی یا در یک گروه سؤال بپرسید. با این کار شما برای چند دقیقه خود را در مرکز توجه قرار می دهید.
 • برای ارائه یا سخنرانی داوطلب شوید. برای بسیاری از مردم صحبت کردن با گروهی از افراد یک دورنمای ترسناک است. بهترین راه برای غلبه بر این ترس و کسب اعتماد به نفس، تجربه است.
 • خودتان را به یک فرد جدید معرفی کنید. این می تواند جایی باشد که افراد در آن چیزهای مشترکی داشته باشند – مانند یک مهمانی یا کنفرانس، که به طور بالقوه گفتگو را آسان تر می کند. یا می توانید با یک غریبه در آسانسور/آسانسور صحبت کنید.
 • چیزی بپوشید که توجه را به خود جلب کند – مانند یک رنگ پر زرق و برق. ظاهر شخصی عامل مهمی در عزت نفس است و افراد با عزت نفس پایین تر سعی می کنند مورد توجه قرار نگیرند. بیانیه ای بنویسید و در میان جمعیت برجسته شوید!
 • به یک گروه یا کلاس در جامعه خود بپیوندید. با ملاقات با افراد محلی جدید و یادگیری چیزهای جدید در حالی که اعتماد به نفس خود را افزایش می دهید، به طور بالقوه به طرق مختلف سود خواهید برد.
 • با وسایل نقلیه عمومی سفری ناآشنا داشته باشید. سفر به یک مکان جدید با استفاده از یک مسیر ناآشنا و با افراد تصادفی باعث می شود اکثر مردم حداقل کمی احساس ناراحتی کنند.

در مورد هر یک از ایده های لیست بالا چه احساسی دارید؟ شاید برخی به شما احساسات جزئی از پروانه می دادند در حالی که برخی دیگر شما را پر از ترس می کردند. اگرچه در این فهرست از نمونه‌های متداول کارهای بالقوه افزایش اعتماد به نفس استفاده می‌شود، ممکن است هیچ کدام برای شما مناسب نباشد. به برخی از اهداف اعتماد به نفس که برای شما مناسب است فکر کنید – سپس با اهداف ساده‌تر شروع کنید و ایجاد کنید.

 

بدون نظر

پاسخ دهید