در این صفحه مقدمه ای بر مفهوم منتورینگ ارائه می شود. صفحه ما کوچینگ چیست؟ توضیح می‌دهد که مربیگری و راهنمائی بسیار شبیه هم هستند و یک توافق کلی وجود دارد که یک مربی به کسی کمک می‌کند سریع‌تر از آنچه که در غیر این صورت این کار را می‌کرد یاد بگیرد و پیشرفت کند.

مربیگری تمایل دارد بر آینده و مهارت‌های گسترده‌تر برای توسعه شخصی یا شغلی تمرکز کند، در حالی که یک رابطه مربیگری تمایل دارد بر مشکلات اینجا و اکنون تمرکز کند.

“این پسر من است، Telemachus خود من…”


«مرشد» اصلی توسط ادیسه منصوب شد تا در زمانی که اودیسه در تروا می‌جنگید، به عنوان معلم و راهنمای پسرش تلماچوس عمل کند. الهه آتنا در کسوت مربی به تله ماکوس ظاهر شد و به او توصیه کرد که در مقابل خواستگاران مادرش پنه لوپه بایستد، از این رو ایده “مربی” به عنوان یک راهنما و مشاور عاقل به وجود آمد.


جنبه های کلیدی منتورینگ

برخلاف یک رابطه مدیریتی، روابط مربیگری تمایل به داوطلبانه بودن از هر دو طرف دارد، اگرچه این امکان وجود دارد که یک مدیر خطی برای افرادی که مدیریت می کنند نیز راهنمایی باشد. برخلاف رابطه مربیگری، روابط مربیگری معمولاً بدون دستمزد است.

ایده ای که در پشت روابط مربیگری وجود دارد، ایده ای نیمه خیریه است: اینکه شریک موفق تر و ارشد، مربی، مایل است بخشی از آنچه را که آموخته است به شخص دیگری که از تجربه آنها بهره می برد، منتقل کند.

برخی از سازمان‌ها برنامه‌های آموزشی رسمی را اجرا می‌کنند که مربیان را با یادگیرندگان مطابقت می‌دهد. با این حال، روابط کمتر رسمی راهنمایی نیز می تواند به خوبی کار کند.

برنامه های مربیگری بریتانیا دارای چهار عنصر کلیدی است: بهبود عملکرد، توسعه شغلی، مشاوره و به اشتراک گذاری دانش. در کشورهای دیگر، به‌ویژه ایالات متحده، عنصری از مربی وجود دارد که به‌عنوان حامی مالی برای زبان‌آموز عمل می‌کند، اما این امر معمولاً در بریتانیا دیده نمی‌شود.

روابط منتورینگ، به ویژه روابط رسمی که از طریق یک برنامه منتورینگ سازماندهی می شوند، اغلب با یک محدودیت زمانی مشخص یا یک هدف مشخص وارد می شوند. وجود چنین چارچوبی می تواند برای هر دو طرف توافق آسان تر از یک تعهد بی پایان باشد.

به عنوان مثال، یک یادگیرنده ممکن است موافقت کند که با یک مربی به مدت یک سال یا تا زمانی که به ارتقای مطلوب خاصی دست یابد، کار کند. پس از رسیدن به محدودیت زمانی یا رسیدن به هدف، شرایط را می توان مجدداً مورد مذاکره قرار داد. مربي و يادگيرنده ممكن است تصميم بگيرند كه به همكاري خود ادامه دهند، به ويژه اگر اين رابطه براي هر دو مثمر ثمر و مفيد بوده باشد.


نقش های یک مربی


در سال 2004، دیوید کلاترباک، یک آکادمیک که روابط مربیگری را مطالعه کرده بود، مخفف آنچه مربیان انجام می دهند ابداع کرد:

  • M anage رابطه
  • ای شجاعت
  • N urture
  • T هر کدام
  • O ffer احترام متقابل
  • R espond نیازهای یادگیرنده

در ابتدا، مربی احتمالاً مسئولیت توسعه رابطه، ایجاد رابطه و اطمینان از مساعد بودن فضای جلسات برای یادگیری برای فرد تحت آموزش (منتوری) را بر عهده می گیرد.

مربی همچنین باید مسئولیت فرآیند جلسات و رابطه را به طور کلی‌تر بپذیرد، برای مثال اطمینان حاصل کند که قرارداد یادگیری، هرچند غیررسمی، توافق شده است، و بررسی‌های دوره‌ای انجام می‌شود – تا مطمئن شود که هنوز برای هر دو کار می‌کند. مهمانی.

با گذشت زمان و توسعه روابط، سرپرست احتمالاً مسئولیت بیشتری را بر عهده می گیرد، به ویژه در مورد آنچه که در مورد آن بحث می شود.

یک مربی بسته به نیازهای یادگیرنده می تواند چندین نقش مختلف را در طول یک رابطه مربیگری ایفا کند.

این شامل:

مشاور یادگیری

دو بخش از این وجود دارد: حمایت از فرآیند راهنمایی و محتوای یادگیری. این نقش شامل کمک به یادگیرنده برای روشن کردن اهداف یا سبک یادگیری است.

مربی همچنین ممکن است به یادگیرنده کمک کند تا تجربیات خود را بازتاب دهد و یادگیری را به دست آورد. آنها همچنین ممکن است بتوانند مدل‌های نظری برای حمایت از یادگیری خود، مانند شاخص‌های نوع مایرز-بریگز و نردبان استنتاج در اختیار یادگیرنده قرار دهند .

مربی ورزشی

همانطور که از صفحات ما مشخص خواهد شد کوچینگ چیست؟ و مهارت های مربیگری ، هر کسی می تواند رویکرد مربیگری را اتخاذ کند، و یک مربی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مربیگری مستلزم این باور است که یادگیرنده کلید مشکلات خود را در دست دارد و تمایل به کمک به آنها برای کشف این موضوع از جمله حمایت از تفکر و آزمایش روش های جدید کار است.

مشاور

مربی ممکن است از مهارت های مشاوره ای مانند گوش دادن فعال ، تأمل و شفاف سازی برای کمک به یادگیرنده برای به دست آوردن بینش در مورد فرآیندهای خود استفاده کند. اگر مشخص شود که یادگیرنده با یک مانع درونی در تفکر خود دست و پنجه نرم می کند، مربی ممکن است نقش مشاور را نیز بر عهده بگیرد.

با این حال، محدودیت‌هایی برای انجام این نقش وجود دارد، برای اطلاعات بیشتر در مورد نقش مشاور ، به صفحه مهارت‌های مشاوره ما مراجعه کنید .

مشاور یا منبع اطلاعاتی

این نقشی است که اغلب زمانی استفاده می‌شود که فردی تازه وارد یک سازمان شده است، به عنوان مثال در یک دوره مقدماتی. مربی به یادگیرنده کمک می کند تا درک خود را به سرعت توسعه دهد یا از پیشرفت شغلی مداوم خود حمایت کند.

در این صورت، مربی به یک منبع اطلاعاتی ارزشمند تبدیل می‌شود، و نه فقط یک تابلوی صدا. مربی همچنین ممکن است تجربه خود را برای کمک به یادگیرنده در درک موقعیت کاری خاص به اشتراک بگذارد.

الگو

این نقش، جالب این است که کمترین تلاش را از مربی می طلبد، زیرا معمولاً به نحوه رفتار طبیعی آنها مربوط می شود.

ممکن است یادگیرنده به دلیل نحوه برخورد با موقعیت‌های خاص، جذب آنها به عنوان یک مربی شده باشد. بنابراین یادگیرنده از تماشای نحوه رفتار مربی، چه در رابطه مربیگری و چه فراتر از آن، یاد می گیرد.

دوست منتقد

نقش دوست انتقادی یکی از مهم‌ترین و البته سخت‌ترین نقش‌های مربی است که می‌توان با موفقیت آن را به عهده گرفت.

این امر مستلزم این است که مربی گوش دهد، تشویق کند، بیرون بکشد، مفروضات را بازتاب دهد و به چالش بکشد، و در صورت لزوم، بازخورد انتقادی درباره ایده‌ها یا طرح‌های مورد بحث ارائه دهد.

این نقش مستلزم ارائه بازخورد سازنده و هوش هیجانی قوی و آگاهی از احساسات است.


رسمی یا غیر رسمی؟


برخی از افراد همیشه برای حمایت، تشویق، مشاوره یا چالش به همکاران ارشد، شنوندگان خوب یا کسانی که از نظر آنها دارای ویژگی های مطلوب هستند مراجعه می کنند.

تفاوت چندانی ندارد یا فرقی نمی‌کند که آن‌ها این را به عنوان یک رابطه مربیگری رسمی در نظر بگیرند یا فقط یک رابطه کاری خوب، «مروری» به معنای وسیع آن است: استفاده از یک راهنما یا مشاور عاقل.


چه چیزی در آن برای من؟ مزایای منتورینگ

یک رابطه مربیگری می تواند مزایای زیادی برای هر دو طرف داشته باشد.

برای یادگیرنده ، بدیهی است که این فرصت برای کشف یادگیری خود و بهره مندی از تمرکز و تخصص دیگران، چه در یک موضوع خاص و چه در حمایت از فرآیند یادگیری، وجود دارد.

زمانی که ما مشغول هستیم، یادگیری و توسعه اغلب می‌تواند به انتهای فهرست «کارها» برود، و یک رابطه مربیگری دوباره آن را به جلو می‌آورد، نه حداقل به دلیل نیاز به آماده‌سازی و سپس شرکت در یک جلسه راهنمایی.

برای مربی ، مزایا ممکن است ظریف تر باشد.

همیشه خوب است که احساس کنیم کار ارزشمندی انجام می دهیم و از شخص دیگری حمایت می کنیم. یک رابطه راهنمایی همچنین ممکن است فرصتی مفید برای کار بر روی سبک رهبری، به ویژه مربیگری، یا سایر مهارت های ارتباطی بدون اظهار نظر همکاران در مورد تغییر باشد.

 

بدون نظر

پاسخ دهید