مهارت های ارتباطی


توانایی برقراری ارتباط موثر شاید مهمترین مهارت در زندگی باشد. این چیزی است که ما را قادر می سازد اطلاعات را به افراد دیگر منتقل کنیم و آنچه را که به ما گفته می شود درک کنیم. شما فقط باید تماشا کنید که کودکی به شدت به صحبت های مادرش گوش می دهد و سعی می کند صداهایی را که او تولید می کند تکرار کند تا بفهمید که میل به برقراری ارتباط چقدر اساسی است.

ارتباط، در ساده ترین حالت، عمل انتقال اطلاعات از مکانی به مکان دیگر است. ممکن است به صورت صوتی (با استفاده از صدا)، نوشتاری (با استفاده از رسانه های چاپی یا دیجیتالی مانند کتاب، مجلات، وب سایت ها یا ایمیل)، بصری (با استفاده از آرم، نقشه، نمودار یا نمودار) یا غیر کلامی (با استفاده از زبان بدن، حرکات بدنی و … لحن و زیر و بم صدا). در عمل، اغلب ترکیبی از چندین مورد از این موارد است.

تسلط بر مهارت های ارتباطی ممکن است یک عمر طول بکشد – اگر واقعاً کسی بتواند ادعا کند که بر آنها مسلط است. با این حال، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید به راحتی انجام دهید تا مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشید و اطمینان حاصل کنید که قادر به انتقال و دریافت اطلاعات به طور موثر هستید.

این صفحه مقدمه ای بر مهارت های ارتباطی ارائه می دهد. همچنین راهنمای صفحات SkillsYouNeed است که این بخش ضروری را پوشش می دهد تا شما را قادر سازد تا به طور مؤثر در آنها پیمایش کنید.


اهمیت مهارت های ارتباطی خوب

توسعه مهارت های ارتباطی می تواند به همه جنبه های زندگی شما کمک کند، از زندگی حرفه ای گرفته تا گردهمایی های اجتماعی و هر چیز دیگری.

توانایی برقراری ارتباط دقیق، واضح و مطابق با هدف، یک مهارت حیاتی زندگی است و چیزی است که نباید نادیده گرفته شود. برای کار بر روی مهارت های ارتباطی خود هرگز دیر نیست و با انجام این کار، ممکن است متوجه شوید که کیفیت زندگی خود را بهبود می بخشید.

مهارت های ارتباطی تقریباً در تمام جنبه های زندگی مورد نیاز است:

 • از نظر حرفه ای، اگر برای شغل درخواست می دهید یا به دنبال ارتقای شغلی با کارفرمای فعلی خود هستید، تقریباً به طور قطع نیاز به نشان دادن مهارت های ارتباطی خوبی دارید.مهارت های ارتباطی برای صحبت مناسب با طیف گسترده ای از افراد و در عین حال حفظ ارتباط چشمی خوب، نشان دادن واژگان متنوع و متناسب کردن زبان خود برای مخاطبان، گوش دادن موثر، ارائه ایده های خود به طور مناسب، نوشتن واضح و مختصر، و به خوبی در یک گروه مورد نیاز است. . بسیاری از اینها مهارت های ضروری هستند که اکثر کارفرمایان به دنبال آن هستند.

  مهارت‌های ارتباط کلامی در میان مهارت‌ها و ویژگی‌های «باید داشتن» یک نامزد شغلی در رتبه اول قرار دارد. طبق یک نظرسنجی در سال 2018 توسط انجمن ملی کالج ها و کارفرمایان (NACE).

  با پیشرفت شغلی شما، اهمیت مهارت های ارتباطی افزایش می یابد. توانایی صحبت کردن، گوش دادن، سوال کردن و نوشتن با وضوح و مختصر برای اکثر مدیران و رهبران ضروری است.

 • در زندگی شخصی شما، مهارت های ارتباطی خوب می تواند با کمک به درک دیگران و درک شدن، روابط شخصی شما را بهبود بخشد.تقریباً کلیشه ای است که روابط شخصی نیاز به ارتباط دارد. ناتوانی در صحبت کردن مقصر شکسته شدن تعداد زیادی از شراکت ها و روابط است – اما توانایی گوش دادن نیز یک عنصر مهم است. ارتباط در روابط خانوادگی گسترده‌تر نیز حیاتی است، چه بخواهید در مورد ترتیبات تعطیلات صحبت کنید، چه اطمینان حاصل کنید که فرزندان نوجوانتان خوب و شاد هستند.

  اگر این بخش مورد توجه خاص است، ممکن است بخواهید صفحات ما را در مورد ارتباط با نوجوانان ، صحبت با نوجوانان در مورد پیشگیری از بارداری، پورنوگرافی و رضایت ، و صحبت با نوجوانان در مورد رابطه جنسی و روابط بخوانید . صفحات ما در مورد مهارت های روابط شخصی و عاشقانه همچنین حاوی تعدادی صفحه در ارتباط با ارتباطات است.

 • مهارت های ارتباطی همچنین می تواند تضمین کند که شما قادر به مدیریت تعاملات با مشاغل و سازمان ها هستیددر طول زندگی خود، احتمالاً مجبور خواهید بود با طیف گسترده ای از سازمان ها و مؤسسات، از جمله مغازه ها، مشاغل، ادارات دولتی و مدارس تعامل داشته باشید. مهارت‌های ارتباطی خوب می‌تواند این تعاملات را کاهش دهد و اطمینان حاصل کند که می‌توانید به آرامی و واضح حرف خود را منتقل کنید و همچنین پاسخ‌ها را در نظر بگیرید.توانایی شکایت موثر مهارت مهمی است، برای مثال، مانند رسیدگی به انتقاد خودتان.

ارتباط یک فرآیند دو طرفه است


ارتباط با پخش، یا صرفاً ارسال اطلاعات یکسان نیست.

این یک فرآیند دو طرفه است. به عبارت دیگر، هم شامل ارسال و هم دریافت اطلاعات می شود.

بنابراین هم به صحبت کردن و هم گوش دادن نیاز دارد، بلکه – و شاید مهمتر – به ایجاد درک مشترک از اطلاعات در حال انتقال و دریافت نیاز دارد.

 • اگر شما «فرستنده» اطلاعات هستید ، به این معنی است که برای شروع به وضوح آن را (چه به صورت کتبی و چه رودررو) در میان بگذارید، سپس سؤال بپرسید تا درک شنوندگان خود را بررسی کنید. همچنین پس از آن باید به پاسخ های آنها گوش دهید و در صورت لزوم توضیح بیشتری دهید.
 • اگر شما گیرنده هستید ، به این معنی است که با دقت به اطلاعات گوش دهید، سپس با بازتاب مجدد بررسی کنید که متوجه شده اید یا سؤال بپرسید تا مطمئن شوید که هر دوی شما درک یکسانی از موقعیت دارید.

بنابراین یک فرآیند فعال است. هیچ چیز منفعلانه ای در ارتباط، در هر دو جهت وجود ندارد.


 

در مورد مهارت های ارتباطی کلیدی که برای ارتباط موثر به آنها نیاز دارید، بیشتر بیاموزید.

کتاب‌های الکترونیکی ما برای هر کسی که می‌خواهد مهارت‌های ارتباطی خود را بیاموزد یا توسعه دهد، ایده‌آل است و مملو از اطلاعات و تمرین‌های عملی آسان برای دنبال کردن است.


توسعه مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی خوب می تواند نحوه عملکرد شما را در طول زندگی بهبود بخشد و راه شما را در روابط خود با دیگران هموارتر کند.

از سوی دیگر، مهارت‌های ارتباطی ضعیف می‌تواند روابط را از کسب و کار تا روابط شخصی تیره کند و زندگی شما را به میزان قابل توجهی سخت‌تر کند.

به نظر می رسد برخی از مردم می دانند که چگونه بدون تلاش با هم ارتباط برقرار کنند. آن‌ها می‌توانند زبان، لحن و پیام خود را برای مخاطبان خود تنظیم کنند و به سرعت و به‌طور مختصر و به گونه‌ای که شنیده می‌شود، منظور خود را برسانند. آنها همچنین می‌توانند پیام‌هایی را که برایشان ارسال می‌شود، به سرعت دریافت کنند و هم آنچه گفته شده است و هم آنچه گفته نشده است را درک کنند.

این ممکن است بدون زحمت به نظر برسد، اما به احتمال زیاد آنها زمان زیادی را صرف تقویت مهارت های خود کرده اند.

در طول مسیر، آنها احتمالاً درک خوبی از خود (به نام خودآگاهی ) و عادات تأمل در مورد موفقیت و شکست و اقداماتی که منجر به یکی یا دیگری شده است، ایجاد کرده اند.

یک پروژه بلند مدت


توسعه مهارت های ارتباطی عالی احتمالاً به عنوان یک پروژه بلند مدت در نظر گرفته می شود.

این احتمال وجود دارد که در طول زندگی به یادگیری در مورد ارتباطات ادامه دهید. تعداد کمی از ما می گویند که چیزی برای یادگیری در مورد این موضوع نداریم.

با این حال، این به این معنا نیست که بگوییم ارزش شروع سفر را ندارد.

بسیاری از کارهای کوچک و آسان وجود دارد که می توانید بلافاصله انجام دهید و به شما کمک می کند تا ارتباط موثرتری برقرار کنید.


مهارت های ارتباطی در مورد مهارت های شما نیاز دارید

در اینجا در SkillsYouNeed، صفحات و مقالات زیادی برای کمک به درک و بهبود مهارت های ارتباطی خود خواهید یافت.

بخش هایی را در این زمینه خواهید یافت:

مهارت های ارتباط بین فردی

مهارت‌های بین فردی مهارت‌هایی هستند که هنگام برقراری ارتباط رو در رو با یک یا چند نفر دیگر از آنها استفاده می‌کنیم.

برای یک مقدمه کلی خوب با موضوع مهارت های ارتباط بین فردی، ممکن است دوست داشته باشید صفحات ما در زمینه مهارت های ارتباط بین فردی ، ارتباطات چیست را بخوانید ؟ و اصول ارتباطات . آنها به شما کمک می کنند تا اصول اولیه را درک کنید و از آنچه ممکن است نیاز به بهبود داشته باشید آگاه شوید.

صفحات ما در مورد موانع ارتباط و نردبان استنتاج به شما ایده هایی در مورد آنچه ممکن است در فرآیندهای ارتباطی شخصی شما اشتباه باشد ارائه می دهد. بهبود ارتباطات اطلاعاتی در مورد چگونگی شروع رسیدگی به این مسائل ارائه می دهد. خصوصاً ممکن است مسائلی در ارتباط با ارتباطات بین فرهنگی وجود داشته باشد، به خصوص اگر به طور منظم با افرادی از فرهنگ های دیگر کار می کنید یا در تعامل هستید.

صفحات خاص تر ما بر مهارت های ارتباط بین فردی به طور گسترده به تقسیم کلامی ارتباطات و غیر کلامی ارتباطات و گوش دادن .

ارتباط کلامی

ارتباط کلامی همه چیز درباره آنچه می گوییم است، که راه مهمی برای انتقال پیام ماست.

ارتباط کلامی می تواند هم نوشتاری و هم گفتاری باشد، اما این صفحات عمدتاً بر ارتباطات گفتاری تمرکز دارند.

کلماتی که ما انتخاب می کنیم می توانند تفاوت زیادی در درک اینکه دیگران ما را درک کنند ایجاد کنند. به عنوان مثال، برقراری ارتباط با یک کودک خردسال، یا با کسی که به خوبی به زبان ما صحبت نمی کند، در نظر بگیرید. در آن شرایط، شما باید از زبان ساده، جملات کوتاه و به طور منظم بررسی کنید. این کاملاً متفاوت از گفتگو با یک دوست قدیمی است که سال هاست او را می شناسید و ممکن است حتی نیازی به پایان جملات خود نداشته باشید. به همین ترتیب، مکالمه با یک دوست با یک بحث تجاری بسیار متفاوت است و کلماتی که انتخاب می کنید ممکن است هنگام صحبت با یک همکار بسیار فنی تر باشند.

از صفحات ما در زمینه ارتباط کلامی و صحبت موثر دیدن کنید .

انعکاس و شفاف سازی هر دو تکنیک های رایجی هستند که در برقراری ارتباط کلامی مورد استفاده قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که آنچه شنیده و فهمیده اید همان چیزی است که در نظر گرفته شده است. انعکاس فرآیند بازنویسی و بازگویی آنچه که طرف مقابل گفته است، برای بررسی اینکه متوجه شده اید است. شفاف سازی فرآیند جستجوی اطلاعات بیشتر برای آگاهی بخشیدن به درک شما است، مثلاً با پرسیدن سؤال. می توانید در صفحات ما در مورد بازتاب و شفاف سازی اطلاعات بیشتری کسب کنید .

مهارت‌های پرسشگری یکی از حوزه‌های بسیار مهم ارتباط کلامی است که اغلب برای شفاف‌سازی و همچنین استخراج اطلاعات بیشتر و به‌عنوان راهی برای حفظ مکالمه استفاده می‌شود. در صفحات ما در مورد مهارت های پرسشگری و انواع سوالات بیشتر بیاموزید .

در نهایت، دو حوزه خاص که در آنها به مهارت‌های ارتباط کلامی نیاز دارید و ارزش بررسی جداگانه دارند عبارتند از: سخنرانی و مکالمه .

ارتباط غیر کلامی

استفاده از صدای ما فقط نوک کوه یخ است.

ما در واقع اطلاعات بسیار بیشتری را با استفاده از ارتباطات غیرکلامی به هم منتقل می کنیم . این شامل علائم غیرکلامی، حرکات، حالت چهره، زبان بدن، لحن صدا و حتی ظاهر ما می شود. اینها می توانند پیام کلمات گفتاری ما را تقویت یا تضعیف کنند، بنابراین ارزش بررسی دقیق را دارد.

اگر می‌خواهید حرف زشتی بزنید، کت و شلوار بپوشید.


مرحوم دکتر جو جینا، روانشناس سازمانی در دانشکده مدیریت کرانفیلد.

می‌توانید در صفحات ما در مورد زبان بدن، چهره و صدا ، ارائه شخصی و ظاهر شخصی اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع پیدا کنید .

استماع

گوش دادن همچنین یک مهارت ارتباط بین فردی حیاتی است.

همانطور که در بالا گفتیم، ارتباط یک فرآیند دو طرفه است. گوش دادن بخش مهمی از دریافت اطلاعات است. وقتی ارتباط برقرار می کنیم، 45 درصد از زمان خود را صرف گوش دادن می کنیم. بیشتر مردم گوش دادن را امری بدیهی می دانند، اما آن را با شنیدن یکی نیست و باید به عنوان یک مهارت در نظر گرفت.

صفحه مهارت های گوش دادن ما به عنوان مقدمه ای برای موضوع عمل می کند و ممکن است به ده اصل گوش دادن نیز علاقه مند باشید .

صفحه ما در گوش دادن فعال اطلاعات بیشتری در مورد نحوه گوش دادن موثر ارائه می دهد و همچنین می تواند به شما کمک کند از سوء تفاهم جلوگیری کنید، در حالی که انواع گوش دادن بیشتر در مورد تئوری گوش دادن توضیح می دهد.

ما همچنین صفحاتی در مورد گوش دادن غیر موثر و باورهای غلط گوش دادن داریم . همیشه ارزش این را دارد که در هنگام تلاش برای توسعه مهارت های خود به این فکر کنید که چه کاری را نباید انجام دهید و همچنین چه کاری باید انجام دهید. ممکن است متوجه شوید که برخی از عادات بدی را که شما یا افراد دیگر در هنگام گوش دادن به کار گرفته اید، می شناسید.

استفاده از مهارت های ارتباطی

مهارت‌های ارتباط بین فردی در طیف وسیعی از شرایط و محیط‌ها مهم هستند: احتمالاً، در واقع، در هر جایی که ممکن است با افراد دیگر ملاقات و تعامل داشته باشیم.

ما تعدادی صفحه در مورد نحوه استفاده از مهارت های ارتباطی داریم. به عنوان مثال، آنها برای شروع ایجاد روابط ضروری هستند، هم از نظر حرفه ای و هم در خانه. ممکن است صفحه ما در زمینه ایجاد رابطه مفید باشد، همچنین توصیه هایی در مورد مصاحبه ( مهارت های مصاحبه ) و مصاحبه با دیگران ( مهارت های مصاحبه ) برای شما مفید است.

مهارت‌های ارتباطی خوب همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا بازخورد را به طور مؤثر و به گونه‌ای که باعث توهین نشود، ارائه دهید: یک مهارت حیاتی در طول زندگی.

مهارت‌های ارتباط بین فردی خوب ما را قادر می‌سازد تا در گروه‌ها و تیم‌ها، که ممکن است رسمی یا غیررسمی باشند، مؤثرتر کار کنیم. صفحات ما در گروه ها و تیم ها درباره کار در گروه ها و مهارت های مورد نیاز بیشتر توضیح می دهند.


سایر مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی بسیار فراتر از ارتباطات ساده کلامی و غیرکلامی است، حتی در طیف وسیعی از شرایط. SkillsYouNeed همچنین شامل صفحاتی در مورد برخی از اشکال خاص مهارت های ارتباطی است، مانند:

مهارت های ارائه

بسیاری از ما به ندرت از مهارت های ارائه استفاده می کنیم. با این حال، احتمالاً مواقعی در زندگی شما وجود خواهد داشت که نیاز دارید اطلاعاتی را به گروهی از افراد ارائه دهید، چه در یک محیط رسمی یا غیر رسمی.

ارائه‌ها بسیار فراتر از ایستادن در مقابل یک صفحه نمایش و صحبت کردن از طریق مجموعه‌ای از اسلایدها هستند. آنها همچنین شامل توانایی رساندن نظر خود در جلسات کوچک و بزرگ و حتی ارائه ایده کسب و کار خود به یک سرمایه گذار بالقوه هستند .

سفر خود را در صفحه اصلی مهارت های ارائه ما شروع کنید .

مهارت های نوشتن

مهارت های ارتباطی به تعامل مستقیم با افراد دیگر و کلام گفتاری محدود نمی شود.

توانایی نوشتن واضح و موثر نیز کلید ارتباط است.

این مجموعه از مهارت ها نباید به روزنامه نگاران یا نویسندگان حرفه ای محدود شود. ارتباط نوشتاری ضعیف می تواند برای خواننده ناامید کننده و برای نویسنده بالقوه مضر باشد – آیا محصولی را از یک وب سایت پر از اشتباهات املایی یا پر از جملات ناقص یا نامشخص می خرید؟

صفحات ما را در زمینه مهارت های نوشتاری مرور کنید تا به شما کمک کند اشتباهات رایج را درک کرده و بر آنها غلبه کنید و نحوه برقراری ارتباط با استفاده از کلمه نوشتاری را بهبود ببخشید.

همچنین ممکن است به صفحات ما در مورد مهارت های مطالعه علاقه مند شوید . نه فقط برای دانش‌آموزان، بلکه اینها مهارت‌هایی هستند که شما را قادر می‌سازد یاد بگیرید، ایده‌های خود را به اشتراک بگذارید و ایده‌های دیگران را به طور مؤثرتری درک کنید. آنها به ویژه می توانند به شما در خواندن انتقادی تر و حفظ اطلاعات بیشتر با یادداشت برداری کمک کنند: بهبود فرآیند دریافت ارتباطات نوشتاری.

مهارت های شخصی

مهارت‌های شخصی مهارت‌هایی هستند که برای حفظ سلامت جسم و ذهن از آن‌ها استفاده می‌کنیم. اما آنها همچنین می توانند ارتباطات را تقویت کنند.

به عنوان مثال، بهبود عزت نفس و ایجاد اعتماد به نفس می تواند به شما کمک کند تا نسبت به خود و توانایی های خود احساس مثبت تری داشته باشید – از جمله توانایی خود در برقراری ارتباط. و احساس مثبت اولین قدم برای رفتار مثبت تر و در نتیجه موثرتر است.

با داشتن درک عمیق‌تر از خود و دیدگاهی آرام‌تر و مثبت‌تر به زندگی، به احتمال زیاد کاریزماتیک خواهید بود، ویژگی‌ای که می‌تواند به فرآیند ارتباط کمک بیشتری کند. صفحه ما کاریزما چیست؟ این را با جزئیات بیشتری توضیح می دهد. ارتباط خوب همچنین با قاطعیت یا دفاع از آنچه به آن اعتقاد دارید مرتبط است. بخش ما در مورد قاطعیت بیشتر توضیح می دهد.

در مواقع استرس یا زمانی که عصبانی هستیم، ممکن است ارتباط کمتری برقرار کنیم. در صفحات ما درباره این احساسات و نحوه کنترل، کاهش و مدیریت آنها بیشتر بدانید استرس چیست؟ و عصبانیت چیست؟ همچنین ممکن است به اجتناب و مدیریت استرس و نکاتی برای مقابله با استرس و همچنین مدیریت خشم علاقه مند باشید .

ما حتی صفحاتی برای کمک به شما برای مقابله با موقعیت‌های دشوارتر مانند برخورد با پرخاشگری و برقراری ارتباط در موقعیت‌های دشوار داریم .


ارتباطات موضوعی پیچیده با زمینه ها و مهارت های زیادی است که باید در نظر گرفته شود.


توانایی برقراری ارتباط موثر نیز مانند هر مهارت دیگری است. آن را نیز می توان آموخت، با توجه به زمان. هرکسی می‌تواند در هر زمانی شروعی برای بهبود مهارت‌های ارتباطی خود داشته باشد و سرمایه‌گذاری زمان و تلاش احتمالاً به سرعت نتیجه خواهد داد.


 

در مورد مهارت های ارتباطی کلیدی که برای ارتباط موثر به آنها نیاز دارید، بیشتر بیاموزید.

کتاب‌های الکترونیکی ما برای هر کسی که می‌خواهد مهارت‌های ارتباطی خود را بیاموزد یا توسعه دهد، ایده‌آل است و مملو از اطلاعات و تمرین‌های عملی آسان برای دنبال کردن است.

 

بدون نظر

پاسخ دهید