کوچینگ رهبری : چگونه به رهبران کمک می کند تا برتری داشته باشند

کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری : چگونه به رهبران کمک می کند تا برتری داشته باشند .آیا می توانید تصور کنید یک ورزشکار حرفه ای مربی نداشته باشد؟ البته که نه. ورزشکاران از مربیگری استفاده می کنند تا بازی خود را بهبود بخشند و با هم تیمی های خود مؤثرتر باشند. حتی زمانی که ورزشکاران در اوج هستند، از مربیگری برای ادامه عملکرد و پیشرفت در یک محیط پویا و رقابتی استفاده می کنند.

مدیران و دیگر رهبران به دلایل مشابهی نیاز به مربیگری دارند.

بسیاری در مورد مربیگری رهبری شنیده اند یا کسی را می شناسند که در جلسه مربیگری رهبری شرکت کرده است، اما این دقیقا به چه معناست؟ آیا رهبری چیزی است که فرد می تواند یاد بگیرد یا یک ویژگی ارثی است؟

خبر خوب این است که تحقیقات نشان می دهد که رهبران بیشتر از اینکه متولد شوند ساخته می شوند . با نیروی کار در حال تکامل، رهبر مدرن باید مجموعه ای از مهارت های سازگاری داشته باشد تا از آن استفاده کند. آنها باید الهام بخش باشند و دیگران را هدایت کنند تا کار را به شیوه ای مشارکتی تر و سازنده تر انجام دهند. و آنها باید همه این کارها را به گونه ای انجام دهند که شخصاً در طول زمان پایدار باشد.

مربیگری رهبری چیست؟

مربیگری رهبری فرآیند آگاهانه پرورش استعدادها و شایستگی ها در افراد است تا بتوانند به طور مؤثرتری با دیگران کار کنند . آموزش رهبری اغلب حول محور مهارت‌های ارتباطی مؤثر، مربیگری تجاری و درک تأثیر سبک‌های مختلف رهبری است. این تجربیات کوچینگ اغلب در روابط مربیگری یا در یک برنامه مربیگری اجرایی رسمی تر اتفاق می افتد.

5 مزیت برنامه مربیگری رهبری

مربیگری رهبری به طور خاص می تواند مزایای زیادی برای افراد و همچنین سازمان هایی که در آن عضویت دارند داشته باشد. در اینجا پنج مورد از این مزایا وجود دارد:

 1. بهبود عملکرد
  مربیگری رهبری می تواند به رهبران کمک کند تا نقاط ضعف خود را با دقت بیشتری بررسی کنند، دیدگاه بهتری در مورد توانایی های خود و نحوه استفاده بهتر از آنها به دست آورند.
 2. توانمندسازی
  کار با یک مربی اجرایی می تواند به افرادی که در موقعیت های رهبری هستند کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه خود و اعضای تیمشان را توانمند کنند. این مزیت افزوده افزایش مشارکت اعضای تیم در فرصت‌های همکاری است.
 3. چشم اندازی تازه
  ما آنچه را که نمی توانیم ببینیم نمی دانیم. هنگامی که به دنبال ایجاد تغییرات معنادار و پایدار هستید، داشتن یک دیدگاه بیرونی می تواند بسیار قدرتمند باشد.
 4. اعتماد به نفس
  داشتن حمایت مربی در حین ایجاد تغییرات معنادار، و همچنین جشن گرفتن بردهای آنها، می تواند به طور مثبتی بر سطح اعتماد رهبر تأثیر بگذارد.
 5. رضایت شغلی و زندگی
  با صرف زمان برای عقب نشینی و ارزیابی واضح زندگی خود با کمک یک مربی، رهبران می توانند زمان بیشتری برای تعادل بین کار و زندگی پیدا کنند . این منجر به عملکرد بهتر، حفظ و افزایش رضایت از شغل آنها می شود.

جلسه رهبری - مربیگری

چه چیزی را می توانید از طریق مربیگری رهبری یاد بگیرید؟

مزایای ذکر شده در بالا می تواند قدرتمند و تأثیرگذار باشد، اما همچنین ارزش این را دارد که چگونه افراد می توانند از مربیگری توسعه رهبری یاد بگیرند و رشد کنند .

 1. خودآگاهی
  خودآگاهی یکی از مهمترین زمینه های رشد هر نوع کوچینگ است. همه ما نقاط کور داریم و در حالی که یک رهبر ممکن است از عملکرد خود راضی باشد ، دیگران در تیم ممکن است آن را متفاوت ببینند. عکس این موضوع نیز می تواند صادق باشد – رهبر ممکن است بیش از حد خودانتقادگر باشد یا از سندروم فریبنده رنج ببرد در حالی که دیگران فکر می کنند کار او خوب است.یا شاید رهبر اکثراً خوب عمل می کند، اما رفتارها یا افکار خاصی وجود دارد که چشم انداز آنها را مخدوش می کند یا آنها را کمتر از آنچه که ممکن است کارآمد می کند. آنها ممکن است تشخیص ندهند که چگونه یک باور یا طرز فکر بر رویکرد آنها یا احساس تیم تأثیر می گذارد.

  به عنوان مثال، مربیگری می تواند به رهبر کمک کند تا از افکار خودکار منفی خود آگاه تر شود. یک مورد معمول شامل دیدن همه چیز از طریق یک لنز “همه یا هیچ” است. این دیدگاه همه چیز را خوب یا بد، آری یا خیر، درست یا غلط می بیند. این یک فکر خودکار را تحریک می کند که فقط یک راه وجود دارد و هر چیز دیگری شکست یا حمله است. وقتی فردی با این فکر که “راه من راه درستی برای تکمیل این پروژه است” گرفتار می شود، تمایلی به پاسخگویی به نظرات اعضای تیم یا حتی همسالان و رهبران ندارد. فقدان خودآگاهی منجر به نشناختن ارزش تفاوت‌ها و دیدگاه‌هایی می‌شود که دیگران می‌توانند ارائه دهند، که به معنای پیدا نکردن بهترین راه‌حل‌ها و همچنین تقویت نکردن روابط مهم است. این می تواند خلاقیت و نوآوری را محدود کند و انگیزه نیروی کار را در این فرآیند از بین ببرد.

  با ایجاد آگاهی در مورد افکار خودکار و بی‌شمار رفتار، افکار و احساسات، رهبر می‌تواند تعامل متفاوتی با خود، تیم و دیگران در زندگی‌اش داشته باشد.

 2. سبک ارتباط
  ایجاد درجه بالاتری از خودآگاهی در مورد مهارت های ارتباطی شما، چه کلامی و چه غیرکلامی، می تواند بازی را تغییر دهد. برای رهبران آسان است که ارتباطات را به عنوان یک مجموعه مهارت نادیده بگیرند – حداقل تا زمانی که نیاز آشکار شود. شاید این یک موقعیت جدید (مثلاً تحول در شرکت) یا یک چالش بین فردی (مثلاً یک عضو تیم سمی) باشد. در هر صورت، رهبران ممکن است متوجه شوند که سبک ارتباطی معمول آنها نتایج مورد نظر را به دست نمی آورد.آموزش یک رهبر برای برقراری ارتباط موثرتر می تواند شامل تعیین انتظارات روشن، ارائه بازخورد سازنده یا حتی تغییر ارتباطات غیرکلامی رهبر باشد. علاوه بر این، مربیگری رهبری می‌تواند به رهبران کمک کند تا با بررسی زبانی که با دیگران استفاده می‌کنند، محیطی فراگیرتر و حمایت‌کننده‌تر برای تیم‌های خود ایجاد کنند.
 3. مهارت های گوش دادن
  آیا خوب گوش می دهید؟ (نکته: اگر نمی دانید بپرسید). آیا می شنوید که دیگران چه می گویند یا فقط منتظر می مانید تا طرف مقابل شما صحبت نکند تا بتوانید صحبت کنید؟ رهبری خوب مستلزم گوش دادن بیشتر از آن چیزی است که بسیاری فکر می کنند.رهبران با تقویت مهارت های گوش دادن و هماهنگ شدن با دیگران، می توانند طیف گسترده ای از مزایای بالقوه را برای خود و تیمشان باز کنند. یک مربی می‌تواند به توسعه مهارت‌های ارتباطی و گوش دادن فعال کمک کند که می‌تواند هنگام هدایت تیم‌ها ارزشمند باشد.

   

 4. رهبران خودتنظیمی در خلأ وجود ندارند. بلکه دائماً با دیگران در تعامل هستند و این تأثیر دارد. در واقع، از داده‌های خود و دیگران می‌دانیم که این تعاملات روزمره با مدیر ، بیشترین تأثیر را بر احساس تعلق و شمول، رضایت شغلی و توانمندسازی گزارش‌های مستقیم دارد. بنابراین هنگامی که یک رهبر نمی تواند احساسات خود را تنظیم کند، می تواند قضاوت خود را تحت تأثیر قرار دهد و بر محیط و تجربه دیگران تأثیر منفی بگذارد.مربیگری مؤثر رهبری می تواند به رهبر کمک کند تا در تنظیم پاسخ های عاطفی خود بهتر شود.

  آنها با شناسایی راه هایی برای عقب نشینی، این فرصت را به خود می دهند تا آرام شوند و دوباره وارد گفتگوی سازنده تر شوند. یادگیری خودتنظیمی ممکن است شامل شناسایی الگوها و محرک های بالقوه برای کاهش تأثیر آنها بر رهبر و تیم آنها باشد. حتی نام بردن از احساسات موجود می‌تواند کمک زیادی به مدیریت بهتر پاسخ‌های خود به موقعیت‌های مختلف کند.

 5. ذهنیت رشد
  مربیگری رهبری می تواند به افراد کمک کند تا ذهنیت رشد را به جای ذهنیت ثابت باز کنند. با این نوع طرز فکر، رهبران می‌توانند موانع را به‌عنوان فرصت‌هایی برای رشد ببینند، نه چیزی که باید از آن ترسید یا ترسید. انعطاف پذیر بودن، عقب نشینی از موانع و تفکر خلاقانه مهارت قدرتمندی برای توسعه است.برخی از مؤثرترین رهبران چندین نسل گذشته توانایی تفکر جامع و تعهد به رشد را نشان می دهند. وقتی چالش‌ها پیش می‌آمد، آن‌ها را به عنوان موانعی در نظر نمی‌گرفتند. در عوض، آنها به دنبال فرصت های رشد برای محصول، کسب و کار یا تیم خود بودند.
 6. همدلی را در خود پرورش دهید
  تا به حال این جمله را شنیده اید که «هیچکس به دانسته های شما اهمیت نمی دهد مگر اینکه بدانند چقدر برای شما اهمیت می دهید؟» این اساساً مربوط به همدلی است. رهبرانی که به راحتی با دیگران همدلی می کنند ، عموماً در نقش خود مؤثرتر هستند. وقتی یک کارمند در حال مبارزه است، رهبران ارشد می توانند فقط با دیدن درد و اذعان به آن، ارزش ایجاد کنند.به نوبه خود، این به کارمندان این امکان را می دهد که رهبران را به عنوان مکانی امن برای بیان حقیقت خود در زمانی که احساس می کنند به ویژه درگیر هستند یا به چالش کشیده می شوند، ببینند. لزوماً رهبر این نیست که مسئله را حل کند، بلکه بیشتر به دنبال درک و راه‌هایی برای حمایت بهتر از کارکنان خود در زمان‌های سخت است.
 7. از نقاط قوت استفاده کنید
  مربیان رهبری به ویژه در کمک به دیگران برای دیدن نقاط قوتی که روی میز آورده اند ماهر هستند. نه به روشی که ممکن است به یک سوال مصاحبه پاسخ دهد، بلکه بررسی واقعی نقاط قوت یک مربی و چگونگی استفاده بهینه از آنها. نقاط قوت اغلب مختص فرد است. با کمک یک مربی، یک رهبر می تواند از نقاط قوت خاص خود به روش های منحصر به فرد و غیرمنتظره استفاده کند.
 8. حضور اجرایی
  بیش از یک کلمه رایج، حضور اجرایی در مورد نحوه ارتباط یک رهبر، ظاهر شدن در مقابل دیگران و نحوه معرفی آنها به جهان است. یک مربی رهبری می تواند به هر یک از رهبران کمک کند تا بینشی در مورد برند شخصی فعلی خود کسب کنند و چگونه برای ایجاد تغییرات بزرگ و ظریف برای دستیابی به موثرترین حضور اجرایی ممکن تلاش کنند.

جلسه مربیگری شخص در رهبری

چگونه برنامه مربیگری رهبری مناسب را انتخاب می کنید؟

همه در کار با یک مربی رهبری؟ عالی! اما چگونه مربی و برنامه مناسب خود را پیدا می کنید؟ به دنبال یک برنامه آموزشی باشید که هر یک از 6 ویژگی زیر را داشته باشد:

 1. امن و محیط حمایتی فدراسیون بین المللی مربیگری  (ICF) تعریف مربیگری به عنوان “همکاری با مشتریان در یک فرایند فکری و خلاق است که الهام بخش آنها به حداکثر رساندن پتانسیل شخصی و حرفه ای خود را.” پیدا کردن مربی ای که مناسب شما باشد و بتواند به شما در رسیدن به پتانسیل خود کمک کند بسیار مهم است. اگر می‌خواهید بتوانید با او باز شوید، آسیب‌پذیر بودن با کسی که با او احساس امنیت می‌کنید بسیار مهم است. مربیان و مربیان گاهی اوقات کلیک نمی کنند. اگر بعد از چند مکالمه مربیگری، هنوز احساس نمی کنید که مناسب است، اشکالی ندارد که ادامه دهید. ممکن است این ناهماهنگی در سبک مربیگری، شخصیت یا حتی برنامه باشد. ارتباط و راحتی برای ایجاد یک رابطه مربیگری قوی ضروری است.
 2. از دستور کار
  شما پشتیبانی می کند شما متخصص خود هستید نه مربی. به دنبال برنامه و مربی ای باشید که برای موفقیت شما برنامه خاص خود را نداشته باشد. واضح بودن در مورد آنچه از مربیگری می خواهید می تواند به یافتن بهترین مناسب برای شما کمک کند که به شما در رسیدن به آن اهداف کمک کند.اگر یک مربی می خواهد شما را به طور خاص در دستور کار خود بفروشد، در مورد تجربیات خود صحبت می کند یا فقط در مورد آنچه برای او بهترین کار را انجام می دهد، به برنامه توسعه یا مربی دیگری بروید.
 3. بازخورد هدفمند و خاص ارائه می دهد
  برخی از بهترین مربیان رهبری مانند آینه عمل می کنند. آنها آنچه را که می بینند و می شنوند بازتاب می دهند و آگاهی را به شیوه ای دلسوزانه و بدون قضاوت به ارمغان می آورند. این به شما کمک می کند نقاط کور خود را ببینید و در یافتن راه حل های سازنده شیرجه بزنید. به دنبال یک برنامه مربی و مربی باشید که مایل باشد کار سخت را با شما انجام دهد، نه برنامه ای که به شما اجازه دهد بدون حرکت به سمت اهدافتان، بیرون بیایید.
 4. مدت زمان تعامل
  بیشتر برنامه های کوچینگ بین 3 تا 12 ماه طول می کشد. در BetterUp، داده‌های جمع‌آوری شده اعضا نشان می‌دهد که رشد قابل توجه و پایدار به حداقل نزدیک‌تر به ۶ ماه نیاز دارد. فراتر از آن، بهترین جدول زمانی بستگی به اهدافی دارد که می‌خواهید به آن برسید و چقدر زمان دارید تا به آن اهداف اختصاص دهید.
 5. انسجام کلیدی است به
  دنبال مربی و برنامه ای باشید که به صورت هفتگی یا دو هفته ای با شما برنامه ریزی کند، به خصوص در ابتدای کار مشترک. مهم است که با افزایش شتاب برای رسیدن به اهداف خود، ثابت قدم باشید. شما یک مربی و برنامه قابل اعتماد می خواهید که ظاهر شود و شما را به طور مداوم پاسخگو کند. بدون ثبات، شانس شما برای دستیابی به نتیجه دلخواه به میزان قابل توجهی کمتر است.
 6. شما را با ابزارها در مسیر خود نگه می دارد
  و برنامه ها و مربیان زیادی برای حمایت از مربیگری خود ابزار و روش ارائه می دهند. در حالی که یکی لزوما بهتر از دیگری نیست، شما مربی و برنامه‌ای می‌خواهید که شما را مسئول نگه دارد و ابزارها و آیتم‌های عملی را دنبال می‌کند تا شما را در جهت کار با پتانسیل کامل خود نگه دارد. اگر آنها ابزارهای اندازه گیری برای ارزیابی پیشرفت شما در طول سفر مربیگری داشته باشند، پاداش. 

6 کتاب شگفت انگیز که هر رهبر در حال توسعه باید بخواند

به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد برخی از مهارت های رهبری ذکر شده در بالا هستید؟ در اینجا چند مطالعه خوب برای شروع شما وجود دارد.

 

تجارت کتاب آگاه

کسب و کار آگاهانه: چگونه از طریق ارزش ها ارزش بسازیم، نوشته فرد کوفمن
در این کتاب، معلم و مشاور فرد کوفمن به این موضوع می پردازد که چگونه هوشیارتر بودن در نحوه برخورد با رهبری می تواند منجر به تغییرات شگرفی هم در داخل و هم در تیم ما شود.

 

هوش هیجانی

هوش عاطفی: چرا می تواند بیش از IQ مهم باشد نوشته دانیل گلمن
گولمن در سال 1996 اصطلاح هوش هیجانی را در این کتاب پیشگامانه رایج کرد. او استدلال می کند که هوش هیجانی از پنج جزء تشکیل شده است. خودآگاهی، خودتنظیمی، انگیزه درونی، همدلی و مهارت های اجتماعی. اینها همچنین مهارتهای فوق العاده مفیدیبرای توسعه رهبری قوی هستند.

 

چابکی عاطفی

چابکی عاطفی: رها شوید، تغییر را در آغوش بگیرید و در کار و زندگی پیشرفت کنید نوشته سوزان دیوید، دکترای دکترا با
تکیه بر کار هوش هیجانی گلمن، این کتاب به خواننده کمک می کند تا بفهمد در مورد احساساتی که در طول روز به وجود می آیند چه کاری می توانید انجام دهید. 

 

طرز فکر

ذهنیت: روانشناسی جدید موفقیت نوشته کارول دوک
آیا تا به حال شنیده اید که “چه فکر می کنید می توانید یا فکر می کنید نمی توانید، درست می گویید؟” کارول دوک نشان می دهد که چگونه با توجه به طرز فکری که دارید، این اغلب درست است. با نگاهی به نمونه های معروف رهبران در عرصه های مختلف، Dweck نشان می دهد که چگونه طرز فکر می تواند زندگی بیش از یک نفر را تغییر دهد.

 

رادیکال صراحت

صراحت رادیکال: بدون از دست دادن انسانیت خود یک رئیس باشید توسط کیم اسکات از
آنجایی که بازخورد و ارتباطات در هر مجموعه مهارت رهبری مهم است، اسکات به دنبال راهنمایی عملی در مورد چگونگی انجام هر دو به طور موثرتر است.

 

تو گوش نمی کنی

شما گوش نمی‌دهید: چه چیزی را از دست می‌دهید و چرا مهم است نوشته کیت مورفی
با گوش ندادن دقیق چه چیزی را از دست می‌دهید؟ این سوالی است که کیت مورفی در کتابش مطرح می‌کند و به این موضوع می‌پردازد که چگونه ارتباطات در عصر دیجیتال بر توانایی ما برای ارتباط با دیگران به روشی معنادار تأثیر می‌گذارد. دیدگاهی روشنگر در مورد اهمیت گوش دادن برای هر رهبر.

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای اطمینان از رشد سازمان خود انجام دهید، پرورش رهبران است. رهبران به دنیا نمی آیند و واقعا ساخته نمی شوند. آنها با تلاش آگاهانه، حمایت و بازخورد توسعه می یابند. مربیگری رهبری ابزاری قدرتمند برای سرمایه گذاری در رفاه و رشد بهترین و ارزشمندترین منبع شماست.

بدون نظر

پاسخ دهید