همدلی در ساده ترین حالت خود آگاهی از احساسات و عواطف دیگران است. این یک عنصر کلیدی هوش هیجانی است ، پیوند بین خود و دیگران، زیرا به این صورت است که ما به عنوان افراد، آنچه را که دیگران تجربه می‌کنند، درک می‌کنیم، گویی خودمان آن را احساس می‌کنیم .

همدلی بسیار فراتر از همدردی است که ممکن است “احساس” برای کسی در نظر گرفته شود. در عوض، همدلی «احساس با» آن شخص، از طریق استفاده از تخیل است.

 

برخی از تعاریف همدلی


همدلی n . قدرت ورود به شخصیت دیگری و تجربه تخیلی تجارب او.

دیکشنری انگلیسی چمبرز، ویرایش 1989


“[همدلی] آگاهی از احساسات، نیازها و نگرانی های دیگران است. “

دانیل گولمن، در کار با هوش هیجانی


من او را مذهبی می نامم که رنج دیگران را درک می کند. »

مهاتما گاندی


“همدلی شهودی است، اما همچنین چیزی است که می توانید از نظر فکری روی آن کار کنید. “

تیم مینچین

دانیل گولمن، نویسنده کتاب هوش هیجانی ، می گوید که همدلی اساساً توانایی درک احساسات دیگران است. با این حال، او همچنین خاطرنشان می‌کند که در سطح عمیق‌تر، تعریف، درک و واکنش به نگرانی‌ها و نیازهایی است که زیربنای واکنش‌ها و واکنش‌های احساسی دیگران است.

همانطور که تیم مینچین خاطرنشان کرد، همدلی مهارتی است که می‌توان آن را توسعه داد و مانند بسیاری از مهارت‌های بین فردی ، همدلی (در برخی سطوح) به طور طبیعی برای اکثر افراد به وجود می‌آید.


عناصر همدلی

دانیل گولمن پنج عنصر کلیدی همدلی را شناسایی کرد.

 1. درک دیگران
 2. در حال توسعه دیگران
 3. داشتن گرایش خدمات
 4. استفاده از تنوع
 5. آگاهی سیاسی

1. درک دیگران

شاید این همان چیزی است که بیشتر مردم از «همدلی» می‌فهمند: به قول گلمن، «احساس احساسات و دیدگاه‌های دیگران، و علاقه‌مندی فعال به نگرانی‌های آنها». کسانی که این کار را می کنند:

 • با نشانه های احساسی هماهنگ شوید. آنها خوب گوش می دهند و همچنین به ارتباطات غیرکلامی توجه می کنند و تقریباً به طور ناخودآگاه نشانه های ظریف را دریافت می کنند. برای اطلاعات بیشتر، به صفحات ما در زمینه مهارت های شنیداری و ارتباطات غیرکلامی مراجعه کنید .
 • حساسیت نشان دهید و دیدگاه دیگران را درک کنید.

  هرگز از یک مرد انتقاد نکنید تا زمانی که یک مایل در مقرنس او ​​راه رفته اید.


  ضرب المثل سرخپوستی آمریکایی

 • قادر به کمک به افراد دیگر بر اساس درک آنها از نیازها و احساسات آن افراد هستند.

همه اینها مهارت هایی هستند که می توان آنها را توسعه داد، اما فقط در صورتی که بخواهید این کار را انجام دهید. برخی از افراد ممکن است آنتن های احساسی خود را خاموش کنند تا تحت تأثیر احساسات دیگران قرار نگیرند.

به عنوان مثال، رسوایی های متعددی در سرویس بهداشت ملی در بریتانیا رخ داده است که در آن پرستاران و پزشکان متهم به بی توجهی به بیماران شده اند. ممکن است آنها چنان بیش از حد در معرض نیازهای بیماران، بدون حمایت مناسب، قرار داشته باشند که از ترس ناتوانی در کنار آمدن، خود را تعطیل کنند.

برای اطلاعات بیشتر، به صفحه ما در مورد درک دیگران مراجعه کنید .


2. توسعه دیگران

توسعه دیگران به معنای اقدام بر اساس نیازها و نگرانی های آنها و کمک به آنها برای توسعه کامل پتانسیل خود است. افرادی که در این زمینه مهارت دارند معمولا:

 • به افراد به خاطر نقاط قوت و دستاوردهایشان پاداش دهید و آنها را تحسین کنید و بازخورد سازنده ای ارائه دهید که برای تمرکز بر نحوه بهبود طراحی شده است. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما در ارائه و دریافت بازخورد مراجعه کنید.
 • برای کمک به دیگران برای توسعه کامل پتانسیل خود، راهنمایی و مربیگری ارائه دهید. صفحات ما در مشاهده مشاوره و مربیگری مهارت های برای اطلاعات بیشتر.
 • تکالیف کششی را ارائه دهید که به تیم آنها کمک می کند تا پیشرفت کنند. از صفحه ما در مهارت های نمایندگی دیدن کنید .

همچنین در صفحات مهارت های رهبری ما چیزهای زیادی در مورد توسعه دیگران وجود دارد : به ویژه به انگیزه دادن به دیگران ، ایجاد یک محیط انگیزشی و مهارت های کار تیمی موثر توجه کنید .


3. داشتن گرایش خدمات

در درجه اول با هدف موقعیت های کاری، داشتن یک جهت گیری خدمات به معنای اولویت دادن به نیازهای مشتریان و جستجوی راه هایی برای بهبود رضایت و وفاداری آنهاست.

افرادی که این رویکرد را دارند، برای مشتریان «مایل بیشتری را طی خواهند کرد». آنها واقعاً نیازهای مشتریان را درک می کنند و از راه خود برای برآورده کردن آنها کمک می کنند.

به این ترتیب، آنها می توانند به یک «مشاور مورد اعتماد» برای مشتریان تبدیل شوند و یک رابطه بلندمدت بین مشتری و سازمان ایجاد کنند. این می تواند در هر صنعت و هر موقعیتی اتفاق بیفتد.

مرسدس بنز: دیگر مشتری راضی نیست


مرسدس بنز، سازنده خودرو، دیگر علاقه ای به جلب رضایت مشتری ندارد.

این بدان معنا نیست که تجربه مشتری برای مرسدس اهمیتی ندارد. دقیقا برعکس. یعنی تجربه مشتری آنقدر مهم است که رضایت کافی نیست. در عوض، این شرکت می خواهد مشتریانش از تجربه خود با مرسدس خوشحال شوند.

رئیس و مدیر عامل شرکت معتقدند که مشارکت دادن کارکنان مرسدس کلید دستیابی به این هدف است. به عنوان مثال، یک نظرسنجی اخیر شرکت نشان داد که 70 درصد از کارمندان هرگز مرسدس بنز رانده نشده بودند. اکنون به آنها این فرصت داده می شود که این کار را انجام دهند تا بتوانند بهتر با مشتریان همدلی کنند و بنابراین به طور مؤثرتری با آنها تعامل داشته باشند.

 

بسیاری از موقعیت‌های غیر کاری وجود دارند که ما را ملزم می‌کنند به نحوی به دیگران کمک کنیم، جایی که قرار دادن نیازهای آنها در مرکز صحنه ممکن است به ما امکان دهد که وضعیت را متفاوت ببینیم و شاید حمایت و کمک مفیدتری ارائه دهیم.

برای اطلاعات بیشتر به صفحات ما در مورد مهارت های خدمات مشتری و نکات خدمات مشتری مراجعه کنید.


4. استفاده از تنوع

استفاده از تنوع به معنای توانایی ایجاد و توسعه فرصت ها از طریق انواع مختلف افراد، تشخیص و جشن گرفتن این است که همه ما چیزهای متفاوتی را روی میز می آوریم.

استفاده از تنوع به این معنا نیست که با همه دقیقاً به یک شکل رفتار می کنید، بلکه به این معناست که نحوه تعامل خود با دیگران را متناسب با نیازها و احساسات آنها تنظیم می کنید.

افرادی که این مهارت را دارند به همه افراد بدون توجه به پیشینه آنها احترام می گذارند و با آنها ارتباط خوبی برقرار می کنند. به عنوان یک قاعده کلی، آنها تنوع را به عنوان یک فرصت می بینند و درک می کنند که تیم های متنوع بسیار بهتر از تیم هایی که همگن تر هستند کار می کنند. صفحات ما در مورد نقش‌های گروهی و تیمی و کار تیمی مؤثر توضیح می‌دهند که چرا گروه‌های متنوع بسیار بهتر از گروه‌های همگن عمل می‌کنند.

افرادی که در استفاده از تنوع مهارت دارند، وقتی آن را می بینند، عدم تحمل، تعصب و کلیشه را نیز به چالش می کشند و فضایی ایجاد می کنند که برای همه محترمانه باشد.

خطرات کلیشه ای


کلود استیل، روانشناس دانشگاه استنفورد، یک سری آزمایش در مورد کلیشه ها انجام داد. او از دو گروه مرد و زن خواست تا در آزمون ریاضی شرکت کنند. به گروه اول گفته شد که مردان معمولاً در چنین آزمایشاتی بهتر از زنان عمل می کنند. به گروه دوم چیزی گفته نشد.

در گروه اول، که در مورد کلیشه به مردم یادآوری شده بود، مردان به طور قابل توجهی بهتر از زنان عمل کردند. در گروه دوم تفاوتی وجود نداشت.

استیل پیشنهاد کرد که یادآوری کلیشه باعث فعال شدن مراکز عاطفی در مغز می شود و در نتیجه باعث ایجاد اضطراب در زنان می شود که بر عملکرد آنها تأثیر می گذارد. این نشان می‌دهد که کلیشه‌ها چقدر می‌توانند خطرناک باشند، و چگونه می‌توانند تأثیر واقعی بر عملکرد داشته باشند.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد این مهارت، به صفحات ما در زمینه آگاهی بین فرهنگی و ارتباطات بین فرهنگی مراجعه کنید .


5. آگاهی سیاسی

بسیاری از مردم مهارت‌های «سیاسی» را دستکاری می‌دانند، اما در بهترین معنای آن، «سیاسی» به معنای حس کردن و پاسخ دادن به جریان‌های پنهان عاطفی و روابط قدرت یک گروه است.

آگاهی سیاسی می تواند به افراد کمک کند تا روابط سازمانی را به طور مؤثر هدایت کنند و به آنها اجازه می دهد به جایی برسند که دیگران قبلاً ممکن است شکست خورده باشند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما در زمینه آگاهی سیاسی مراجعه کنید .


همدلی، همدردی و همدردی

تمایز مهمی بین همدلی، همدردی و همدردی وجود دارد.

هر دو شفقت و همدردی در مورد احساس می برای دیدن پریشانی خود و متوجه است که آنها رنج می برند: کسی. مهرورزی عنصری از عمل به خود گرفته است که فاقد همدردی است، اما ریشه کلمات همان است.

در مقابل، همدلی در مورد تجربه این احساسات برای خود است، گویی شما آن شخص هستید، از طریق قدرت تخیل.

برای اطلاعات بیشتر به صفحات ما در مورد شفقت و همدردی مراجعه کنید.

سه نوع همدلی

روانشناسان سه نوع همدلی را شناسایی کرده اند: همدلی شناختی، همدلی عاطفی و همدلی دلسوزانه.

 • همدلی شناختی درک افکار و عواطف یک نفر است، در یک مفهوم بسیار منطقی و نه احساسی.
 • همدلی عاطفی به عنوان سرایت عاطفی نیز شناخته می‌شود و احساسات دیگران را «گرفتن» می‌کند، به طوری که شما نیز به معنای واقعی کلمه آنها را احساس می‌کنید.
 • همدلی دلسوزانه درک احساسات یک نفر و انجام اقدامات مناسب برای کمک است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف همدلی، به صفحه ما در مورد انواع همدلی مراجعه کنید .درک و توسعه هوش هیجانی

درباره هوش هیجانی و نحوه مدیریت موثر روابط شخصی در خانه، محل کار و اجتماعی بیشتر بیاموزید.

کتاب‌های الکترونیکی ما برای هر کسی که می‌خواهد مهارت‌های بین فردی خود را بیاموزد یا توسعه دهد، ایده‌آل است و مملو از اطلاعات کاربردی و آسان برای دنبال کردن است.


به سوی همدلی

ممکن است همیشه همدلی با دیگران آسان یا حتی ممکن نباشد، اما از طریق مهارت های افراد خوب و کمی تخیل، می توانیم به سمت احساسات همدلانه تر کار کنیم.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که می توانند همدلی کنند از روابط بهتر با دیگران و رفاه بیشتر در طول زندگی برخوردار می شوند.

من فکر می کنم ما باید بیشتر در مورد کمبود همدلی خود صحبت کنیم – توانایی قرار دادن خود به جای دیگران. دنیا را از چشم کسانی ببینیم که با ما متفاوت هستند – کودکی که گرسنه است، کارگر فولادی که بیکار شده است، خانواده ای که تمام زندگی مشترکشان را با آمدن طوفان به شهر از دست داده است. وقتی اینطور فکر می‌کنید، وقتی تصمیم می‌گیرید دامنه نگرانی‌تان را گسترش دهید و با مصیبت‌های دیگران همدردی کنید، خواه دوستان نزدیک یا غریبه‌های دور باشند. عمل نکردن سخت تر می شود. کمک نکردن سخت تر است


بدون نظر

پاسخ دهید