4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

تعهد رهبری تمایل به ارتباط بهتر، متعهدتر و توانمندتر امروز نسبت به دیروز است. این تمایل به یادگیری مداوم و شاید مهمتر از آن، پذیرش آموزش است.  همه رهبران بزرگ این ویژگی را دارند.

رهبران بزرگ هرگز به “به اندازه کافی خوب” رضایت نمی دهند. آنها به دنبال ارتباط بهتری با  هسته درونی خود  و  ارزش ها  و  مأموریت  سازمان خود هستند. آنها متعهد به بهبود مستمر، حفظ انگیزه و غیرت خود هستند. در عین حال، آنها مهارت ها و شایستگی های خود را تغذیه و تقویت می کنند.

رهبری و تعهد

در  کتاب ها  و پست های وبلاگم در مورد توسعه رهبری، اغلب مفهوم تعهد رهبری را به عنوان یکی از سنگ بنای رهبری هوشمند مطرح کرده ام.

چگونه تعهد را تعریف کنیم؟ چگونه بر موفقیت شما و در نتیجه موفقیت سازمان شما تأثیر می گذارد؟

تعهد رهبری چیست؟

در کتاب خود  رهبری هوشمند،  تعهد را به عنوان یکی از سه عاملی که پایه و اساس باز کردن پتانسیل رهبری شما را تشکیل می‌دهند، تعریف کرده‌ام. همراه با قابلیت و ارتباط، تعهد منجر به موفقیت شخصی و تیمی می شود و در نهایت به موفقیت سازمانی تبدیل می شود.

به عنوان بخشی از این سه گانه، تعهد عناصر اصلی درونی و بیرونی را در بر می گیرد که من آن را “اراده انجام” رهبر نامیده ام. چنین عناصری شور، انگیزه و  انگیزه هستند.

تعهد و توسعه رهبری 

علاوه بر «اراده انجام دادن»، تعهد باید شامل تمایل مستمر به یادگیری و آموزش نیز باشد. از دیدگاه متخصصان توسعه رهبری، به راحتی می توان فهمید که چرا تعهد باعث ایجاد یا شکست هر برنامه توسعه رهبری می شود.

رهبری که به دنبال بهبود است و در عین حال مایل به جذب اطلاعات از یک منبع قابل اعتماد است، رهبری است که بتواند آگاهانه نگرش ها و شایستگی های خود را شکل دهد.

فقدان تعهد رهبری

منطقی است که فرض کنیم تعداد کمی از رهبران به طور کامل از تعهد خودداری می کنند. بسیاری از رهبران به جای مقاومت در برابر تعهد، آن را با بودجه بندی،  تصمیم گیری و نظارت مستمر بر فرآیندها و نتایج اشتباه می گیرند.

اتخاذ رفتارهایی که یادگیری مستمر و تمایل به آموزش را تبدیل به عادت می کند، آسان نیست.

در یک زمینه تجاری، وقتی با مشکلی مواجه می شویم، تمایل داریم به واکنش های غریزی به جای رویکردی آرام و سنجیده که نه تنها بر حذف مشکل، بلکه بر یادگیری از آن و نتیجه گیری برای آینده تمرکز می کند، بازگردیم.

یک واکنش غریزی بلافاصله حواس ما را با یک هدف تحت تأثیر قرار می دهد: مشکل را متوقف کنید! ما تمایل داریم مشکل را پنهان کنیم یا اقدامات متقابلی را علیه آن انجام دهیم، به امید اینکه بتوانیم آن را خاموش کنیم.

یک واکنش متمرکز بر یادگیری ابتدا به دنبال درک موقعیت است. سپس، شروع به اعمال اقدامات متقابل برای مشکل، یک به یک می‌کند. به این ترتیب می تواند علت و معلول را ایجاد کند و نتیجه بگیرد.

چگونه می توانید به سطوح بالایی از تعهد مستمر دست یابید و حفظ کنید؟

دستیابی به یک سطح ایده آل از تعهد رهبری فقط یک موضوع نظم و انضباط نیست.

رهبرانی که می‌خواهند مهارت‌های لازم را کسب کنند، باید فعالانه و آگاهانه از این نظر عمل کنند.

مربی توسعه رهبری پاسخی واضح برای اکثر مدیرانی است که به دنبال بهبود تعهد خود هستند. مهارت‌های مورد نیاز فردی هستند و وقتی می‌خواهید چنین مهارت‌هایی را بیاموزید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که کسی آن‌ها را به شما آموزش دهد.

علاوه بر این، مهارت‌هایی که برای بهبود تعهد مستمر خود به آن نیاز دارید، مهارت‌های تعاملی است که یادگیری آن‌ها بدون مربیگری حتی دشوارتر است.

رهبرانی که به تنهایی انتخاب می‌کنند باید روی ایجاد عادات مثبت حول دو فرآیند حیاتی تمرکز کنند: حل مسئله و مربیگری.

ایجاد عادات مثبت کلید پذیرش بهبود مستمر شخصی است. 

چشم انداز و جهت در بهبود مستمر

اولین قدم در بهبود تعهد رهبری، تعریف دیدگاه و جهت گیری شخصی و سازمانی است. این نقطه مرجع موضوعی فراگیر برای تلاش فراهم می کند. همچنین تعریف می کند که چه چیزی به عنوان یک  پیشرفت محسوب می شود.

اگر چشم انداز سازمانی شما ارائه خدمات مربیگری رهبری مقرون به صرفه است، پس هر چیزی که شما را از مسیر خارج می کند، از مسیر خارج می شود و بهبودی نیست.

داشتن یک چشم انداز و جهت روشن موقعیتی را ایجاد می کند که دیگر تعجب نمی کنید که آیا باید کاری انجام دهید یا خیر. در عوض، شما توجه خود را بر روی موانعی که بر سر راه شما قرار دارند و راه هایی برای شکست آنها متمرکز می کنید.

با یک چشم انداز و جهت در جای خود، روی حرکت رو به جلو در گام های کوچک و در عین حال حفظ تراز تمرکز کنید. برای رسیدن از A به B به یک برنامه واحد و جامع نیاز ندارید. از سوی دیگر، تعیین برخی اهداف فوری دست یافتنی ضروری است.

 برای بینش بیشتر در مورد جنبه های مختلف توسعه رهبری، پست های وبلاگ من را کاوش کنید  .  اگر می‌خواهید عمیق‌تر به موضوع بپردازید، کتاب‌های  من را بردارید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =