آیا می توان انگیزه درونی را آموزش داد؟

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

“انگیزه درونی از درون شما نشات می گیرد و توسط رویاها، آرزوها، خواسته ها و خواسته های شما نیرو می گیرد.” – جوانا جاست.

وقتی صحبت از ایجاد انگیزه در نیروی کار به میان می آید، افراد غیرعادی تمایل دارند به سطح پاداش های مادی فکر کنند، مانند حقوق و دستمزد چاق تر، وسیله نقلیه شرکت، یک دفتر بزرگتر، و غیره. از سوی دیگر، رهبر باهوش می داند که چنین ملاحظات مادی فقط ارائه می کند. انگیزه بیرونی که احتمالاً اثرات آن به سرعت از بین خواهد رفت.

انگیزه واقعی از درون می آید. 

انگیزه درونی  قدرت ایجاد تغییر پایدار را دارد. رفتارها را تغییر می‌دهد و نیازهای عمیقاً ریشه‌دار روانی و فکری را برآورده می‌کند.

رهبران باهوش متوجه می شوند که می توانند از قدرت انگیزش درونی در سطح شخصی استفاده کنند و رهبران بهتری شوند و در عین حال فرهنگ سازمانی را ارتقا دهند که انگیزه درونی کارکنان را در اولویت قرار می دهد.

در  کتاب خود به نام  رهبری هوشمند، تعهد رهبری را به عنوان یکی از عناصر کلیدی هسته بیرونی چرخ رهبری هوشمند شناسایی کرده‌ام. تعهد رهبری “اراده” شما به عنوان یک رهبر است. این شامل عواملی است که شما را برای تبدیل شدن به یک رهبر بهتر ترغیب می کند، مانند اشتیاق، غیرت، انگیزه و انگیزه.

انگیزه درونی چیست؟

من انگیزه درونی را به عنوان تمایل طبیعی و خودانگیخته برای کاوش، جستجوی تازگی، یادگیری و گسترش افق های خود تعریف می کنم. این یک توانایی ذاتی است که به ما امکان می دهد در فعالیت های مختلف شرکت کنیم زیرا آنها را رضایت بخش و جالب می دانیم.

برای درک اینکه چرا انگیزه درونی بسیار مؤثرتر از انگیزه از طریق عوامل بیرونی است، باید آن را ساختارشکنی کنیم و اجزای آن را تجزیه و تحلیل کنیم.

  • خودمختاری  حس کنترل را تعریف می کند، آزادی عمل با اراده خود، نه اجبار توسط یک طرف کنترل خارجی. خودمختاری فوق‌العاده قدرت‌بخش است و باید اهرم انتخاب رهبر در مورد توانمندسازی کارکنان باشد.
  • تسلط  به تعادل ظریف بین چالش و موفقیت ترجمه می شود که انجام کاری را بسیار لذت بخش می کند. همچنین به اعتماد به توانایی شما برای انجام خوب در حین لذت بردن از فعالیتی که انجام می دهید اشاره دارد.
  • اتصال  ، به دست آوردن حس هدف در کاری که انجام می دهید را تعریف می کند. از طریق این ارتباط است که شما لذت و رضایتی را که از کار خود به دست می آورید، تجربه می کنید.
  • پیشرفت در کار معنادار این حس که شما در حال پیشرفت با چیزی معنادار هستید، محرک قدرتمندی برای ایجاد انگیزه است. برای کسی که به خوبی با کار خود ارتباط دارد، پیشرفت معنادار مساوی با پیشرفت قابل توجه نیست. حتی نقاط عطف کوچک و به راحتی قابل دستیابی می تواند سطوح انگیزه درونی شما را بالا ببرد.

آیا می توانید انگیزه درونی را آموزش دهید؟ 

مربیان توسعه رهبری مدتهاست که انگیزه درونی را به عنوان یک راه قدرتمند برای شکل دادن به عملکرد رهبری می دانند. آنها همچنین راه هایی را شناسایی کرده اند که در آن رهبران می توانند مهارت رهبری اساسی خودانگیختگی درونی را به خود بیاموزند.

  • برای ایجاد استقلال، اهداف بلندمدت تعیین کنید، این اهداف را به وضوح تعریف کنید، مقاومت را شکست دهید و انتخاب ها را بررسی کنید.
  • برای ایجاد تسلط، بر حس شایستگی و تغییر چارچوب به عنوان یک چالش تمرکز کنید.
  • برای ایجاد ارتباط، مطمئن شوید که می دانید چرا کاری را انجام می دهید. همچنین، به اهداف خود یک رنگ شخصی اضافه کنید و چند قدم عملی را که می توانید همین الان در جهت رسیدن به آنها بردارید، تعریف کنید.

هنگام یادگیری خودانگیختگی درونی، دانستن و درک مشخصات شغلی خود بسیار مهم است. آیا شما بر تبلیغات متمرکز هستید و بنابراین ریسک پذیر هستید؟ بر تسلط و خودمختاری پافشاری کنید. آیا در ترجیحات شغلی خود گذرا تر هستید؟ کار بر روی ارتباطات و استقلال ممکن است برای شما منطقی تر باشد.

برای آموزش موفقیت آمیز خود، باید بدانید که چه نوع دانش آموزی هستید. 

انگیزه درونی در مقابل انگیزه بیرونی

منطق مرسوم به ما می‌گوید که اگرچه اثربخشی کمتری نسبت به انگیزه درونی دارد، اما انگیزه بیرونی ممکن است همچنان مکمل اولی باشد و اثرات آن را تقویت کند. با توجه به مطالعات علمی مانند  این ، که قدمت آن به سال‌های 1964 و 1968 برمی‌گردد، با این حال، چنین خرد متعارفی اشتباه خواهد بود. هیچ رابطه هم افزایی بین این دو نوع انگیزه وجود ندارد.

برعکس: انگیزه بیرونی تمایل به تضعیف اثرات مثبت انگیزه درونی، کاهش آنها و کاهش مشارکت دارد.

بدون نظر

پاسخ دهید