چالش های یک مذاکره موثر

زمانی که افراد برای سازگاری با یکدیگر مشکل دارند، بهترین راه این است که کنار هم بنشینند و در میان خود بحث کنند و راه میانه را در پیش بگیرند. به جای دعوا با یکدیگر، بهتر است در مورد مسائل بحث کنید و به جایگزینی برسیم که همه از آن سود می برند. مذاکره منافع شخصی همه را در نظر می گیرد و به افراد کمک می کند تا به یک نتیجه مشترک برسند .

هنگامی که اهداف یک تیم تعیین می شود، همه اعضای تیم دعوت می شوند تا با مافوق خود گفتگو کنند. اگر رئیس هدف 20 فروش در ماه را تعیین می کند و اعضای تیم آن را غیرقابل دستیابی می دانند، باید با رئیس خود مذاکره کنند تا اهداف خود را اندکی کاهش دهند، نه اینکه به آن بله بگویند.

وقتی می‌خواهید برای مهمانی بروید، احتمالاً با والدینتان مذاکره می‌کنید که اگر به شما اجازه دهند برای مهمانی بروید، تمام آخر هفته را مطالعه کنید. فرآیند مذاکره به گونه ای طراحی شده است که به نفع همه باشد، اما گاهی اوقات رسیدن به نتیجه و جلب رضایت همه کمی دشوار است .

چالش‌های کمی برای مذاکره وجود دارد و باید برای غلبه بر آن‌ها در سطح خود تلاش کرد. اجازه دهید آنها را با جزئیات مطالعه کنیم:

 

 • بزرگترین چالش برای مذاکره زمانی است که افراد اصلاً آمادگی درک طرف دوم را ندارند. افرادی هستند که فقط به منافع خود فکر می کنند و تمایل دارند که علاقه و نیازهای دیگری را نادیده بگیرند. 

  جیم می خواست برای خودش یک پیراهن بخرد. او فقط به فکر جیب خود بود و هرگز به فکر صاحب مغازه نبود. او قیمت غیرمعمول پایینی را نقل کرد و صاحب فروشگاه از فروش پیراهن خودداری کرد. نتیجه یک صفر بزرگ بود. هیچ کس نتوانست به آنچه می خواست برسد. جیم نتوانست این واقعیت را درک کند که صاحب فروشگاه برای خیریه ننشسته است. او همچنین خانواده ای دارد که باید از آن مراقبت کند و بنابراین حتی سود او نیز مهم است. چرا چیزی را با نرخ کمتری بفروشد که سودش را به همراه نداشته باشد؟

  سعی کنید انتظارات طرف مقابل را نیز دریابید. برای مذاکره تجاری، اگر پول سازمان خود را پس انداز کنید، اما به یاد داشته باشید که طرف مقابل نیز تجارت می کند، قطعا از شما قدردانی می شود. چیزی را نقل قول کنید که باعث صرفه جویی در پول شرکت شما و همچنین کسب سود برای طرف مقابل شود.

   

 • کمبود زمان نیز یک چالش بزرگ برای مذاکره موثر است. هرگز نباید عجله داشت. برای متقاعد کردن دیگران به زمان نیاز دارید. هرگز برای خرید چیزها یا بستن معامله عجله نکنید. مسائل را با دقت تجزیه و تحلیل کنید و سپس به نتیجه برسید. 

   

 • عدم آمادگی برای مذاکره غیرقابل قبول است. طرف دوم را دست کم نگیرید. فرد باید کارهای خانه خود را با دقت انجام دهد. قبل از رفتن به مذاکره، حتی کوچکترین جزئیات را بررسی کنید. فکر نکنید که طرف مقابل به اندازه شما باهوش نیست، او می تواند هر چیزی را از شما بپرسد و به یاد داشته باشید که حتی او تمام تلاش خود را می کند تا شما را متقاعد کند. شما باید پاسخ های معتبری برای سوالات او داشته باشید. 

   

 • عدم صبر نیز منجر به یک مذاکره بد می شود. هر فردی حق اظهار نظر دارد و نباید در گفتار او دخالت کرد. ممکن است با او موافق نباشید، اما حداقل ابتدا به او گوش دهید. با طرف دوم بنشینید و به او بفهمانید که این معامله برای شما و او چه سودی خواهد داشت. در صورت امکان یک دفترچه یادداشت و یک خودکار همراه خود داشته باشید تا مطالب را به روشی بهتر توضیح دهید. تمام مدارک لازم را که ممکن است در زمان مذاکره نیاز داشته باشید همراه داشته باشید. 

   

 • انتقاد، کنایه، سخنان تحقیرآمیز بزرگترین تهدید برای یک مذاکره موثر است. هرگز چیزی نگویید که ممکن است به دیگران آسیب برساند. به یاد داشته باشید که همه برای انجام تجارت و کسب سود اینجا هستند، پس منطقی و موجه باشید. زیاد درگیر و بیش از حد احساساتی نشوید. برای یک مذاکره موثر باید کمی دیپلماتیک و باهوش بود. 

   

 • از تغییرات لحظه آخری خودداری کنید زیرا منجر به سردرگمی و سوء تفاهم می شود. دو طرف باید در مورد آنچه از یکدیگر انتظار دارند کاملاً واضح باشند و باید به آن پایبند باشند. هرازگاهی عبارات را تغییر ندهید. هنگامی که یک نتیجه به دست آمد یا یک معامله شکست خورد، همیشه بهتر است یک توافق نامه با حضور هر دو طرف امضا شود. 

   

 • سخت‌گیری بیش از حد یکی از بزرگترین چالش‌های یک مذاکره مؤثر است. کمی انعطاف پذیر باشید. تا حد ممکن مصالحه کنید و همیشه تخت نخوابید. فرد باید نگرش مثبتی اتخاذ کند و سعی کند سطح خود را با یکدیگر هماهنگ کند و راه حلی بیابد که همه را راضی کند. فقط قیمت مهم نیست، عوامل دیگری مانند کیفیت، نام تجاری، ماندگاری را نیز باید در نظر گرفت. یک سی دی پلیر ممکن است برای شما 5 دلار قیمت داشته باشد اما دیگری ممکن است 4 دلار قیمت داشته باشد، کمی ارزان تر از اولی، اما کاملاً ممکن است که اولی از نظر کیفیت بسیار برتر از دومی باشد. کمی عاقل باشید و مسائل را درک کنید. اگر چیزی را به قیمت 6 دلار خریداری کرده اید، آیا آن را به قیمت 3 دلار به کسی می فروشید؟ بدیهی است که خیر، در مورد دیگران نیز همینطور است. 

  زمانی که در حال مذاکره هستید هوشیار باشید. هیچ شرایط و ضوابطی را بدون مطالعه دقیق آنها نپذیرید. ممکن است بعداً برای خود مشکل ایجاد کنید. هنگام مذاکره گوش ها و چشمان خود را باز نگه دارید.

   

 • عدم اعتماد دوباره یکی از تهدیدهای اصلی مذاکره است. فراموش نکنید که با فردی که در سمت دیگر میز نشسته است تماس چشمی برقرار کنید. مهم است که جدی باشید، اما این بدان معنا نیست که حتی به طرف مقابل سلام نمی کنید. در ارتباطات خود صریح و واضح باشید. مراقب لباس پوشیدن و ظاهر خود نیز باشید.

بدون نظر

پاسخ دهید