اخلاق و تولید

اخلاق در تولید زیرمجموعه ای از اخلاق تجاری است که به منظور اطمینان از عدم آسیب رساندن به عملکرد یا فعالیت های تولید برای مصرف کننده یا جامعه است . مانند سایر اصول اخلاقی، آیین نامه رفتار یا استانداردهای خاصی وجود دارد که باید رعایت شود، با این حال اطمینان از رعایت این اصول اخلاقی اغلب دشوار است.

یکی از مهمترین ویژگی های کسب و کار امروزه این است که میزان زیادی از وابستگی متقابل بین عملکردهای مختلف کسب و کار وجود دارد. تولید بدون بازاریابی و فروش امکان پذیر نیست و بالعکس. سازمانها برای بقا در عرصه رقابتی سعی در کاهش هزینه های مربوط به فرآیندهای تولید دارند. این کارایی هزینه گاهی به قیمت کیفیت به دست می آید. فرآیندها و فناوری ضعیف برای پایین نگه داشتن هزینه ها استفاده می شود، این امر به ویژه برای بازیکنان کوچکی که توان پرداخت صرفه جویی در مقیاس را ندارند صادق است. با گفتن این موضوع، نمونه‌هایی از غول‌های صنعت نیز وجود دارد که در فرآیندهای تولید خاصی به خطر افتاده‌اند، شرکت‌های کولا نمونه خوبی را تشکیل می‌دهند.

همه کارکردهای تولید تحت نظارت اخلاقیات تولید هستند، اما مواردی وجود دارند که به شدت مضر یا مضر هستند که نیاز به نظارت مستمر دارند. موارد زیر قابل ذکر است:

  1. مشکلات اخلاقی ناشی از استفاده از فناوری های جدید است که برای سلامت، ایمنی و محیط زیست مضر است. پیشرفت‌های فناوری مانند غذای اصلاح‌شده ژنتیکی، تشعشعات تلفن‌های همراه، تجهیزات پزشکی و غیره مشکلات کمتری هستند که بیشتر معضل هستند.
  2. خدمات و محصولات یا محصولات معیوب که ذاتاً مضر هستند مانند الکل، تنباکو، وسایل نقلیه موتوری سریع، جنگ، تولید مواد شیمیایی و غیره.
  3. آزمایش حیوانات و حقوق آنها یا استفاده از افراد محروم از نظر اقتصادی یا اجتماعی برای آزمایش یا آزمایش یکی دیگر از حوزه های اخلاق تولید است.
  4. اخلاق معاملات بین سازمان و محیط زیست که منجر به آلودگی، گرم شدن کره زمین، افزایش سمیت آب و کاهش منابع طبیعی می شود.

معضل اخلاق در تولید

فرآیندهای خاصی در تولید کالا وجود دارد و یک اشتباه جزئی در آن می تواند کیفیت را به شدت کاهش دهد. در برخی محصولات خطر بیشتر است، یعنی یک خطای جزئی می تواند کیفیت را کاهش دهد و خطر مصرف یا استفاده از آن را به صورت تصاعدی افزایش دهد. بنابراین معضل در تعریف درجه مجاز نهفته است که به نوبه خود به عوامل متعددی بستگی دارد. تراژدی گاز بوپال یکی از نمونه هایی است که در آن گاز سمی به دلیل سهل انگاری مدیریت به بیرون نشت کرد.

معمولاً بسیاری از تولیدکنندگان در تولید کالاهای مشابه شرکت دارند. آنها ممکن است از فناوری های مشابه یا غیر مشابه برای همان استفاده کنند. تعیین استاندارد در مورد فناوری های متفاوت اغلب بسیار دشوار است. بسیاری از عوامل دیگر نیز به این معضل کمک می کنند، به عنوان مثال، دخالت نیروی انسانی، شرایط کار، مواد اولیه مورد استفاده و غیره.

ادراکات اجتماعی نیز گاهی اوقات بن بست ایجاد می کند. به عنوان مثال استفاده از برخی کود توسط شرکت های کولا در هند اخیرا یک بحث ملی ایجاد کرده است. همان نوشیدنی های سردی که تا دیروز مصرف می شد، امروز به دلیل تغییر در تصور اجتماعی مبنی بر اینکه نوشیدنی ها برای مصرف مناسب نیستند، مضر شدند.

بدون نظر

پاسخ دهید