چگونه رهبران می توانند تیم هایی را ایجاد کنند که ابتکار عمل دارند

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

رهبری اکیداً از بالا به پایین مورد توجه قرار نگرفت زیرا چابکی شرکت برای موفقیت ضروری‌تر شده است.

چابکی نیاز به تفکر غیر متعارف، و میزان مشخصی از تمایل به ریسک دارد. 

برای اینکه شرکت‌ها بتوانند قبل از انجام رقابت‌شان از فرصت‌ها استفاده کنند و از فرصت‌ها استفاده کنند، باید تیم‌هایی داشته باشند که قادر و مایل به ابتکار عمل باشند نه اینکه منتظر راهنمایی از بالا باشند.

تیم هایی که ابتکار عمل را بر عهده نمی گیرند – به هر دلیلی – نسبت به تیم های ابتکاری کمتر درگیر کار خود هستند. اگر ابتکار عمل پاداش داده نشود، یا بدتر از آن، اگر فعالانه دلسرد شود، چرا به فکر راه‌های جدید یا بهتر برای دستیابی به کارها باشید؟

متأسفانه، زمانی که تیم‌ها آمادگی ابتکار عمل را ندارند، می‌توانند به سرعت جایگاه خود را در برابر رقبایی که ابتکار عمل دارند و از آنها استفاده می‌کنند، از دست بدهند. رهبران برای تشویق ابتکار عمل در تیم ها چه کاری می توانند انجام دهند؟ هم شامل سخنان و هم اعمال رهبر می شود. در اینجا برخی از مهمترین آنها آورده شده است.

تشویق ریسک و اجتناب از انتقاد از شکست

اگر هر شکستی مورد انتقاد قرار گیرد، تشویق تیم ها به ریسک های منطقی کارساز نخواهد بود. اگر ایده های جدید به طور مداوم از بین بروند، تیم ها ایده های جدیدی ارائه نخواهند کرد. وقتی ریسک را تشویق می‌کنید، باید برنامه‌ای برای مقابله با زمانی که آن ریسک‌ها گهگاه جواب نمی‌دهند داشته باشید.

تیم ها باید بدانند که اگر ریسک کنند و موفق شوند، پاداش و تشویق خواهند شد. آنها همچنین باید بدانند که اگر ریسک کنند و شکست بخورند، احساس نخواهند کرد که شغل خود را از دست خواهند داد و یا اینکه ابتکاراتشان به کلی تعطیل خواهد شد. شما مجبور نیستید ریسک را به خاطر ریسک تحمل کنید، اما باید بپذیرید که ابتکارات گهگاه با شکست مواجه می شوند.

برقراری ارتباط شفاف و گوش دادن به بازخورد

برای اینکه تیم ها در جهت تحقق اهداف ابتکار عمل کنند، باید بدانند که آن اهداف چیست. به عنوان یک رهبر، شما باید به اعضای تیم خود بگویید که اهداف سازمانی چیست و  چرا  این اهداف همان هستند.

ارتباط مؤثر هم مستلزم صحبت کردن و هم گوش دادن است.

در عین حال، شما باید مایل به گوش دادن به بازخورد تیم خود باشید. اعضای تیم ممکن است در مورد اهداف خاصی سؤالاتی داشته باشند، و شما باید بتوانید بدون اینکه حالت تدافعی داشته باشید به آنها پاسخ دهید. علاوه بر این، ارزش آن را دارد که بازخورد آنها را در نظر بگیرید. به عنوان افرادی که به کار واقعی نزدیک هستند، اغلب ایده های خوبی در مورد راه های بهتر برای دستیابی به اهداف دارند. اگر فقط صحبت کنید و گوش نکنید، می توانید ایده های عالی را از دست بدهید.

تعیین اهداف در حین مثال زدن

بخشی از کار شما به عنوان یک رهبر شامل تعیین اهداف است. شما اهداف سازمانی و نقشی که تیم شما قرار است ایفا کند را می دانید. اما تنها تعیین اهداف کافی نیست. به عنوان یک رهبر، شما باید از طریق تعهد خود به اهداف و از طریق رفتار خود به عنوان یک رهبر الگو قرار دهید.

در کتاب خود به  نام رهبر هوشمند ، به تعریف مورد علاقه خود از رهبری اشاره می‌کنم که «نمونه‌ای برای پیروی دیگران است». بهترین رهبران زندگی و کار خود را بر اساس تعهدات خود در قبال دیگران طراحی می کنند، تلاش می کنند تا افراد بهتری شوند و نشان می دهند که خودشان کارهای لازم برای رسیدن به اهداف را انجام خواهند داد.

توسعه تیم‌هایی که ابتکار عمل را به دست می‌گیرند، در واقع موضوع توسعه فرهنگ شرکتی بهتر است. وقتی فرهنگ به طور مداوم ارزش ابتکار عمل را نشان می‌دهد، افراد و تیم‌ها آن را دنبال می‌کنند و بر اساس آن عمل می‌کنند. برعکس، وقتی شرکتی می‌گوید ابتکار می‌خواهد، اما سپس آن را تضعیف می‌کند یا فعالانه از ریسک‌پذیری معقول منصرف می‌شود، تیم‌ها به سرعت آن را دنبال می‌کنند و ابتکار عمل از بین می‌رود.

رهبری تنها مهم‌ترین عامل در فرهنگ قوی سازمانی است، و این اصلی است که من به عنوان بخشی از بسیاری از موقعیت‌های مربیگری رهبری با آن کار کرده‌ام. رهبران ممکن است شایستگی داشته باشند و مشتاق رهبری مؤثر باشند، اما ممکن است متوجه نشوند که تأثیرشان بر تیم‌هایشان چقدر قوی است. مربیگری رهبری می تواند به رهبران کمک کند تا نه تنها درک کنند که چگونه پتانسیل خود را به انجام برسانند، بلکه درک چگونگی درک آنها توسط افرادی که رهبری می کنند چقدر مهم است.

کسب و کارهای امروزی نمی توانند از ابتکار عمل چشم پوشی کنند. هر روز، شرکت‌ها نوآوری‌هایی را توسعه می‌دهند که کل صنایع را تهدید می‌کند و شرکت‌هایی که تیم‌های ابتکاری ندارند، نمی‌توانند برای مدت طولانی به طور مؤثر رقابت کنند. کیفیت رهبری یک عامل تعیین کننده کلیدی است که تیم ها چقدر مشتاقانه از ابتکار عمل استقبال می کنند. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد توسعه رهبری و فرهنگ سازمانی هستید،  توصیه می کنم کتاب های من،  از جمله آخرین کتاب من،  رهبر هوشمند را بررسی کنید.

بدون نظر

پاسخ دهید