مدل روابط بین فردی

در دنیای امروز هیچ کاری به تنهایی انجام نمی شود. ما به افرادی در اطراف نیاز داریم که بتوانند در مواقع بحران به ما کمک و راهنمایی کنند. به یاد داشته باشید که درگیری ها و سوء تفاهم ها شما را به جایی نمی رساند. آنها صرفاً اتلاف وقت و انرژی هستند. افراد باید برای صلح در محل کار و همچنین در زندگی شخصی با یکدیگر صمیمانه رفتار کنند. کار با یکدیگر همچنین استرس و ناامیدی را در بین کارکنان کاهش می دهد. انسان ها ماشین نیستند و ما به افراد قابل اعتمادی نیاز داریم که بتوانیم عواطف و احساسات خود را با آنها در میان بگذاریم.

ارتباط قوی بین دو فرد با علایق مشابه اغلب به عنوان رابطه بین فردی نامیده می شود. افراد سازگار با یکدیگر اغلب وارد یک رابطه می شوند.

مدل روابط بین فردی

مدل روابط بین فردی دیدگاه فرد نسبت به رابطه و چگونگی تغییر ادراک فرد در زمان مناسب را توضیح می دهد .

دو نفر با هم دوست می شوند و وارد رابطه می شوند.

بر اساس مدل روابط بین فردی، دو مولفه جهت دار تا حد زیادی در ایجاد درک فرد از روابط کمک می کند.

آنها به شرح زیر است:

 

 • دیگر به خود: مؤلفه «دیگری به خود» نشان دهنده آگاهی فرد از نگرش، افکار و عقاید شریک زندگی اش نسبت به خود است. مولفه دیگر به خود بیشتر به آگاهی فرد از نحوه رفتار شریک زندگی خود با او مربوط می شود. 
 • خود به دیگری: مؤلفه «خود به دیگری» به معنای آگاهی فرد از رفتار و نگرش خود نسبت به شریک زندگی اش است. نحوه رفتار یک فرد با شخص دیگر در رابطه با خود به جزء دیگر نشان داده می شود.

مدل روابط بین فردی دو مولفه جهت دار بالا را بر اساس معیارهای زیر توصیف می کند:

قطبیت کمکی

قطبیت کمکی بیشتر شامل موارد زیر است:

 

 1. نگرش کمکی: نگرش کمکی شامل اعمال و رفتاری است که به نفع طرف مقابل است. 
 2. نگرش مقاومتی: نگرش مقاومتی عبارت است از اعمال و رفتار یک فرد که بر خلاف گیرنده است و باعث ضعیف شدن طرف مقابل می شود. 
 3. سطح غرض ورزی: ​​سطح عمدی از سه سطح زیر تشکیل شده است: 
  1. سطح قصد هیپوتلیک: گاهی اوقات فردی از آرزوها و نیات طرف مقابل بی خبر است و ناآگاهانه سر راه او قرار می گیرد و متوجه ضرر آن نمی شود. سطح هیپوتلیک نشان دهنده مقاومت ناخودآگاه در برابر آرزوهای دیگران است. 
  2. سطح قصد Telic یا Metatelic: موارد متعددی وجود دارد که افراد عمداً طرف مقابل را از انجام کاری منع می‌کنند و به وضوح می‌دانند که چقدر روی شخص دیگر تأثیر می‌گذارد. فردی که به طور عمدی مانع از آرزوهای یک فرد می شود، تحت سطح نیت تلیک یا متاتلیک قرار می گیرد. 
  3. درجه خودمختاری: درجات خودمختاری بیشتر به موارد زیر طبقه بندی می شوند:بر اساس مدل روابط بین فردی، میزان کمک و انسداد از موارد زیر ناشی می شود:

    

   • آژانس مختار: آژانس خودمختار زمانی به تصویر می‌آید که هم مقاومت و هم پذیرش ناشی از خواسته‌ها، انتخاب‌ها و علایق شخصی هر یک از طرفین باشد. هیچ یک از شرکا تحت تأثیر شخص ثالث نیستند. 
   • نمایندگی پروکسی : نمایندگی پروکسی زمانی وارد عمل می‌شود که مقاومت‌ها و پذیرش‌ها ناشی از یک طرف خارجی باشد که اغلب به آن شخص ثالث می‌گویند. در اینجا شخص ثالث بر تصمیمات دو فرد در رابطه که اغلب به عنوان اهداف نامیده می شوند تأثیر می گذارد.

بدون نظر

پاسخ دهید