معرفی

رابطه تامین کننده نقش مهمی در تعیین موفقیت سازمان دارد. بسیاری از تئوری های بازاریابی حول بخش پایین دستی زنجیره تامین یعنی شبکه های توزیع توسعه یافته اند. اما یک رابطه کلی در زنجیره تامین موفقیت استراتژی های فردی با اعضای زنجیره تامین را تعیین می کند.

مدیریت زنجیره تامین

چندین راه و دیدگاه وجود دارد که از طریق آنها می توان به زنجیره تامین و مدیریت زنجیره تامین نگاه کرد. هر روش جدید جنبه های مختلف زنجیره تامین و اهمیت آن در موفقیت کسب و کار را بررسی می کند.

زنجیره تامین معمولا به عنوان یک مدل خطی تلقی می شود که در آن جریان با مواد خام شروع می شود، تبدیل به اجزاء، به محصولات نیمه تمام، به محصول نهایی و تحویل و مصرف می شود. به این نوع زنجیره تامین، زنجیره تامین خارجی گفته می شود. در اینجا هر مرحله در زنجیره تامین توسط سازمان متفاوتی انجام می شود. هر سازمانی مجموعه ای از فعالیت ها و وظایف خود را دارد که باید در یک چارچوب زمانی معین انجام شود. در سازمان یکپارچه سازی عمودی، تمام فعالیت های زنجیره تامین تحت مالکیت خود را تکمیل کنید.

مفهوم یکپارچه سازی عمودی در میان تولیدکنندگان بزرگ که محصولات فنی کمتری از نوع کالایی تولید می کنند، رایج است. با این حال، سازمان های بیشتری ترجیح می دهند یک زنجیره تامین مستقل داشته باشند.

در مقابل، زنجیره تامین داخلی شامل جابجایی کالا در داخل سازمان از دریافت مواد اولیه تا تولید کالا و ارسال است. این زنجیره تامین داخلی از طریق کنترل و تعادل در هر نقطه کارایی زیادی ایجاد می کند.

موفقیت عرضه داخلی پایه و اساس توسعه زنجیره تامین خطی خارجی را ایجاد کرد. صنعت خودرو و الکترونیک از زنجیره تامین خطی خارجی به طور گسترده استفاده می کند. به طور معمول یک شرکت به تنهایی برای مدیریت تمام فعالیت های مربوط به توسعه خودرو یا کالاهای الکترونیکی تخصص ندارد. بنابراین، این فعالیت ها را به سایر تولیدکنندگان تجهیزات که به صورت جداگانه در این فعالیت تخصص دارند، برون سپاری می کند.

شبکه های تامین

شبکه تجارت به کسب و کار پیچ و خم روابط پیچیده بین سازمان ها است. یک شبکه تامین می تواند ماهیت افقی یا عمودی داشته باشد. تجزیه و تحلیل شبکه تامین را می توان از سه دیدگاه مختلف بازاریابی صنعتی و خرید، سیستم های جغرافیایی و نوآورانه و یک رابطه انجام داد.

شبکه خرید صنعتی و بازاریابی متشکل از بازیگران، فعالیت ها و مواد اولیه است. مالکیت و کنترل هر سه فعالیت در اختیار یک بازیکن نیست، بلکه مستلزم تعامل با چندین بازیکن در صورت لزوم و در صورت لزوم است. تولیدکنندگان کامپیوتر از این شبکه تامین به بهترین نحو استفاده می کنند.

شبکه‌های جغرافیایی مجموعه‌ای از سازمان‌هایی هستند که در یک مکان جغرافیایی خاص به عنوان مثال دره سیلیکون با یکدیگر همکاری می‌کنند.

یک شبکه غیرفعال شامل سازمان هایی است که برای یک جنبه بسیار خاص در فاصله زمانی بسیار کوتاهی وارد رابطه شبکه می شوند. این نوع شبکه ها برای محصولات فصلی رایج هستند و هزینه تعویض تامین کننده پایین است.

زنجیره های تامین و کانال های توزیع

تمایز اصلی بین زنجیره تامین و کانال های توزیع این است که زنجیره تامین به حرکت کالاها تا تولید نهایی نگاه می کند، در حالی که کانال توزیع به حرکت محصول نهایی تا زمان مصرف نگاه می کند.

تئوری‌های بازاریابی به کانال‌های توزیع توجه بیشتری کرده‌اند، زیرا به تعیین راهی کارآمد و مؤثر برای ارائه محصول به مصرف‌کننده کمک می‌کند.

بازار کنونی شامل مصرف کنندگان با طیف وسیعی از نیازها و خواسته ها می شود. مصرف کننده ارزش را نه از هسته محصول، بلکه از ویژگی های اضافی به دست می آورد. بازارهای امروز ماهیت ناهمگونی دارند. از این رو تمایز محصول یک استراتژی کلیدی برای تولیدکنندگان است.

نوآوری کلید دیگری در تمایز محصول است. این نوآوری به ساخت محصول محدود نمی شود، بلکه به نحوه فروش و اطلاع رسانی آن نیز محدود می شود. برای این، شرکت ها باید در سراسر زنجیره تامین همکاری کنند تا هم افزایی و نوآوری های احتمالی را ایجاد کنند.

دانش محرک نوآوری است. با افزایش همکاری در زنجیره تامین، اشتراک و انتقال دانش نیز افزایش یافته است. رابطه زنجیره تامین مشترک در ایجاد مزیت رقابتی برای سازمان کلیدی است.

ارتباط مشارکتی تامین کننده ساده ترین گزینه نیست و نیاز به سرمایه گذاری زیادی در زمان و منابع دارد. شرکت ها باید گزینه های مختلفی را قبل از انتخاب شریک زنجیره تامین خود بررسی کنند. بسیاری از شرکت ها روابط پرتفوی بزرگی را در سراسر زنجیره تامین حفظ می کنند. شرکت ها با حفظ پرتفوی بزرگ قادر به کاهش ریسک و حفظ موقعیت استراتژیک هستند.

شرکت ها باید درک کنند که همانطور که بازارهای مشتریان وجود دارد، بازارهای عرضه کننده نیز وجود دارد.

استراتژی زنجیره تامین باید به شرکت کمک کند تا تعیین کند کدام رابطه می تواند ارزشی را برای مشتری و در نتیجه به سهامداران گسترده تر ارائه دهد. رابطه تامین کننده یکی از راه های تولید و توزیع ارزش است.

بدون نظر

پاسخ دهید