4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

با وجود بحران‌های اقتصادی مداوم، بسیاری از کارمندان آماده هستند تا کارفرمایان فعلی خود را به سمت مراتع سبزتر ترک کنند، حتی در حالی که شما در حال خواندن این مطلب هستید. دلیل؟ آنها احساس می کنند که شغلشان به اندازه کافی از توانایی ها و استعدادهایشان استفاده نمی کند.

اگر نتوانید کارمندان خود را درگیر کنید و آنها را به طور مطلوب به چالش بکشید، احتمالاً به زودی شاهد رفتن آنها به سمت در خواهید بود.

رضایت کارکنان به پیشرفت شغلی معنادار بستگی دارد.

رضایت کارکنان  و حفظ استعدادها یکی از بزرگترین چالش هایی است که کسب و کارها در چند دهه اخیر با آن مواجه بوده اند. تحرک نیروی کار هرگز بیشتر از این نبوده است و با افزایش ارتباط، استعدادهای ناراضی می توانند به راحتی فرصت های دیگری را بیابند.

راه حل؟ یک استراتژی حفظ استعداد را طراحی کنید و آن را به محض اینکه شروع به نتایج کرد، تغییر دهید. حتی اگر کارمندان شما راضی باشند، نباید از خود راضی شوید. تجزیه و تحلیل کنید که چرا آنها راضی هستند، نتیجه گیری های مرتبط بگیرید و از آنها برای بهبود استراتژی حفظ استعداد خود استفاده کنید.

شکستن نارضایتی کارکنان 

چرا کارمندان شما ناراضی هستند؟ مشوق‌های مالی راه‌حلی آشکار و با ارزش برای حفظ انگیزه کارکنان هستند، اما چنین پاداش‌هایی محدودیت‌هایی دارند.

بر اساس  نظرسنجی دیلویت در سال 2020 ، مهم‌ترین عامل تغییر شغل، عدم پیشرفت شغلی است. فقدان فرصت برای پیشرفت شغلی، اغلب کارمندان را دلسرد می کند. این وضعیت کارمندان را بدون دلیلی برای نگاه به آینده رها می کند و آنها را وادار می کند تا در جای دیگری به دنبال فرصت باشند.

  • فرصت‌های جدیدی که در بازار ظاهر می‌شوند، به آتش نارضایتی می‌افزایند. این عامل همراه با کمبود فرصت در مشاغل فعلی، محرک قدرتمندی برای جستجوی شغل جدید است.
  • کارمندانی که با اهداف و اولویت های مدیران و سرپرستان خود همسو نیستند، به احتمال زیاد سعی در حل معما با جستجوی شغل جدید دارند.
  • با افزایش غرامت عقب مانده یا به طور کلی از دست رفته، کارمندان می توانند احساس بی قدردانی و حتی ناخواسته کنند. هیچ کس دوست ندارد مانند یک چرخ پنجم احساس کند، حتی اگر سازمان یک نهاد معتبر و پیشرو در صنعت باشد.
  • فقدان چالش در شغل، دوره تصدی را برای اکثر کارمندان به یک حکم خسته کننده تبدیل می کند. بدون چالش هایی که باید بر آن غلبه کرد، نمی توان انتظار شناخت و حمایت از افراد بالاتر، پاداش اضافی یا ارتقاء داشت.

در زندگی شخصی و حرفه ای خود، تنها زمانی رشد می کنیم که با چالش ها روبرو شویم

چگونه کارکنان خود را در چالش و درگیر نگه دارید؟ 

بر اساس مطالعه Deloitte که قبلا ذکر شد، در میان عواملی که می تواند به حفظ استعداد کمک کند، انگیزه های مالی و پاداش ها مهم ترین هستند. با این حال، فراتر از آن، کارفرمایان باید فرصت‌ها و چالش‌هایی را ارائه دهند که ترفیعات و پیشرفت شغلی را به عنوان پاداش به همراه دارد.

بنابراین، چگونه می توانید کارکنان خود را در حالی که توانایی های آنها را گسترش می دهید، توانمند کرده و به چالش بکشید؟

همانطور که در  کتاب خود  “رهبری هوشمندانه” اشاره کرده ام، اعطای تدریجی اختیارات بیشتر به گزارش های شما همراه با افزایش مسئولیت پذیری رویکرد درستی است.

در عمل، این به معنای واگذاری مسئولیت تصمیم‌گیری در حوزه‌هایی است که شما تصمیم‌گیری می‌کنید.

  • توانمندسازی کارکنان یک راه عالی برای جذب استعداد شما برای “خرید” هدف شرکت و دستیابی به مالکیت روانی بر اهداف سازمانی است. به خاطر داشته باشید که توانمندسازی به معنای چیزی بیش از تقسیم اختیار است. همچنین به معنای تقسیم مسئولیت است. مسئولیت و اختیار همیشه باید دست به دست هم بدهند. این کاملاً ناعادلانه است که مسئولیتی را بدون اختیار به یک کارمند واگذار کنیم. اقتدار بدون مسئولیت بدتر است.
  • اختصاص مشاغل جدید به کارمندان چالش هایی ایجاد می کند، مجموعه مهارت های آنها را گسترش می دهد و خستگی را از بین می برد. در برخی موارد، این بهترین راه برای ایجاد انگیزه در استعدادهاست.
  • با کارمندان با پتانسیل بالا، غنی سازی شغل – تغییر شغل برای به چالش کشیدن و تشویق به توسعه مهارت های جدید – می تواند پاسخ باشد.

از آنجایی که تلاش‌های مشارکت شما به ثمر می‌رسد و کارمندان شما مهارت‌های جدیدی را می‌آموزند، به یاد داشته باشید که از آنها حمایت لازم را برای تسهیل این انتقال انجام دهید. این شامل تحمل اشتباهات می شود که آنها یاد می گیرند از توانایی های تازه به دست آمده خود استفاده کنند.

به آنها بازخورد مربوطه بدهید و علاوه بر عملکرد، روی توسعه مهارت ها تمرکز کنید.

این بازخوردها را اغلب در میان بگذارید و مطمئن شوید که به کارمندان خود اطلاع می‌دهید که سازمان شما چقدر برای مشارکت آنها ارزش قائل است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =