اگر دائماً به خود شک دارید و می ترسید که کسی شما را به عنوان یک کلاهبردار فکری کشف کند، ممکن است با سندرم فریبکار دست و پنجه نرم کنید.  مربیگری رهبری با توسعه خودآگاهی و هوش هیجانی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. توانایی مشاهده افکار منفی که سندروم فریبنده را تشکیل می دهند می تواند کمک کننده باشد.

مربیگری رهبری می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. 

برای برخی، رهبری امری طبیعی است. چنین رهبرانی مستقیماً در نقش قرار می گیرند و آن را آسان می کنند، حتی اگر تجربه قبلی نداشته باشند.

برای دیگران سازگاری با نقش های جدید خود به عنوان رهبر بسیار دشوارتر است. بی میلی به سرب می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و  سندرم ایمپوستر  یکی از تظاهرات مکرر آن است. هسته اصلی همه این مشکلات عدم اعتماد اساسی است که از طریق مربیگری رهبری قابل کنترل است.

سندرم ایمپوستر چیست؟

سندرم خیانتکار که ناشی از عدم اعتماد به نفس است، نقص شخصیتی یا فقدان شایستگی از سوی رهبر را به دنبال ندارد.

عزت نفس پایین به رهبر مبتلا به سندروم فریبنده می گوید که به اندازه کافی خوب نیست/برای نقش رهبری مناسب نیست. همچنین، چنین رهبرانی ممکن است بر این باور باشند که به دلیل شانس یا مانورهای گمراه کننده به موقعیت فعلی خود رسیده اند.

این وضعیت روانی همچنین با رعایت استانداردهای غیرممکن بالا، کار بیش از حد و کم اهمیت جلوه دادن دستاوردهای خود همراه است.

آیا سندرم ایمپوستر دارید؟ 

چگونه می دانید که اعتماد به نفس شما به اندازه ای پایین است که باعث شود احساس کنید یک شیاد هستید؟

  • شما سوال می کنید که چرا مقام رهبری را به دست آوردید.
  • شما احساس می کنید که دستاوردهای شما ناکافی و غیر قابل توجه است.
  • شما به توانایی های خود شک دارید و بنابراین تمایلی به اقدام بر روی فرصت های جدید ندارید.
  • از درخواست کمک اجتناب می کنید تا مبادا کسی نقاط ضعف شما را کشف کند.
  • شما یک معتاد به کار هستید.
  • علیرغم تمام تلاش‌هایتان، مرتباً در تکمیل پروژه‌ها شکست می‌خورید.

شما می توانید از طریق کوچینگ اجرایی، سندرم خیانتکار خود را شکست دهید

در  کتاب‌های مربیگری رهبری ، پست‌های وبلاگ و سخنرانی‌هایم، همیشه خودآگاهی را یکی از عناصر اصلی رهبری هوشمند معرفی کرده‌ام.

خودآگاهی به شما این امکان را می دهد که احساسات و عواطف خود را بشناسید و به شما این امکان را می دهد که آنها را در یک زمینه مناسب قرار دهید تا معانی واقعی آنها را کشف کنید. هنگامی که یاد گرفتید احساسات منفی را که باعث ایجاد سندرم تحریف کننده احساسات می شود در شما تشخیص دهید، فقط یک قدم با خاموش کردن مشکل فاصله دارید.

از خودآگاهی و هوش هیجانی خود برای مهار نیاز خود به اعتبارسنجی مداوم استفاده کنید. اجازه دهید ارزش های شما، انتخاب های شما را هدایت کنند و یاد بگیرید که به آنها اعتماد کنید.

نیاز به اعتبارسنجی دائمی نشانه عزت نفس پایین در زندگی روزمره و رهبری است.

با داشتن خودآگاهی کافی  ، ماهیت دشوار اعتبارسنجی را تشخیص خواهید داد و خود را برای اجتناب از آن در آینده آموزش خواهید داد. به دست آوردن اعتبار مکرر در مورد چیزی که قصد انجام آن را داشته اید، این احساس را به شما می دهد که به سمت هدف خود پیشرفت می کنید، در حالی که در واقع ممکن است نباشید. تا حدی، شاید به همین دلیل است که در وهله اول به دنبال تأیید اعتبار هستید.

بپذیرید و با دیگران ارتباط برقرار کنید که همه چیز را نمی دانید

رهبران مبتلا به سندرم ایمپوستر احساس می کنند که همه اطرافیان از آنها انتظار دارند بیشتر از خودشان بدانند.

به خود و دیگران اعتراف کنید که همه پاسخ ها را ندارید. رهبری هوشمند به رهبران نیاز دارد که برای ایجاد روابط معنادار با گزارش ها و همتایان خود آسیب پذیری نشان دهند.

در بیشتر موارد، شما باید یک مرجع باشید، نه یک متخصص. 

اعتراف به اینکه شما همه چیز را نمی‌دانید شبیه به اعتراف به کلاهبردار بودن شما نیست. این فقط شما را انسان می کند و بنابراین توانایی بیشتری برای برقراری ارتباط با دیگران دارید.

پذیرای بازخورد باشید

از اطلاعاتی که دیگران ارائه می دهند برای بهبود خود به عنوان یک رهبر و پیشبرد اهداف سازمانی استفاده کنید. یاد بگیرید که بازخورد را به عنوان تلاشی برای ضربه زدن به پوشش خود درک نکنید.

در عوض، از آن برای ایجاد فهرستی از نقاط قوت و ضعف خود استفاده کنید. نقاط ضعف خود را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از شخصیتی که به عنوان یک رهبر هستید، بشناسید. سعی کنید آنها را از طریق نقاط قوت خود جبران کنید – و با برداشتن گام هایی برای پر کردن شکاف های دانش خود.

موفقیت های خود را جشن بگیرید

جشن گرفتن نقاط عطف کوچکتر در راه رسیدن به “بزرگ” فقط اعتماد به نفس شما را افزایش نمی دهد. همچنین به شما این امکان را می دهد که از فرسودگی شغلی جلوگیری کنید و در حین حرکت انگیزه پیدا کنید.

مربیگری رهبری می تواند کلیدهای تقویت اعتماد به نفس و شکست سندرم فریبکار را در اختیار شما قرار دهد. نگاهی دقیق تر به پست های وبلاگ من بیندازید تا بیشتر بدانید و  کتاب های توسعه رهبری من را انتخاب کنید .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 19 =