اهمیت پیگیری پس از پایان رابطه مربیگری

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

برای اطمینان از اینکه برنامه مربیگری رهبری شما اتلاف وقت و هزینه نیست، باید دلیل شکست چنین برنامه هایی را بدانید. پشتیبانی مستمر پس از برنامه تنها راه تبدیل مهارت های تازه کسب شده به عادت است. تنها زمانی که این مهارت‌ها را در عادت‌ها تثبیت کرده باشید، می‌توانید در مورد ایجاد تغییرات مثبت معنادار صحبت کنید.

شما می خواهید که برنامه مربیگری رهبری شما ارزش واقعی ارائه دهد. 

یکی از مهم‌ترین دلایل شکست برنامه‌های توسعه رهبری این است که کسانی که تحت مربیگری قرار می‌گیرند، نتایج خود را پیگیری نمی‌کنند. پیگیری پس از آموزش و تعامل مستمر بین مربیان و مشتریان کلید برنامه های توسعه رهبری موفق است.

همانطور که در  کتاب های توسعه رهبری  و سایر آثار خود اشاره کرده ام، این حقیقت اساسی برای موارد زیر معتبر است:

 • مربیگری رهبری خارج از سایت و چهره به چهره
 • یادگیری مبتنی بر رویداد
 • برنامه های بلند مدت
 • آموزش در حین کار برای کارکنان
 • آموزش مبتنی بر کلاس درس

بر اساس گزارش هاروارد بیزینس ریویو ، کسب و کارهای آمریکایی با اندازه ها و ساختارهای مختلف سالانه بیش از 100 میلیارد دلار را برای برنامه های آموزشی شکست خورده رهبری/کارمند هدر می دهند  .

چرا برنامه های توسعه رهبری شکست می خورند؟

«پس تعالی یک عمل نیست، بلکه یک عادت است.» – ویل دورانت

ما، انسان ها، بیزاری طبیعی نسبت به تغییر ایجاد کرده ایم. ما تمایلی به ترک مناطق امن خود نداریم، و اگرچه ممکن است اذعان کنیم که سرمایه گذاری در خارج از آن ممکن است مزایای غیرقابل انکاری برای ما به ارمغان بیاورد، با توجه به این فرصت، تمایل داریم به ایمنی آن بازگردیم.

یک مربی رهبری ممکن است دانش ارزشمندی را به مشتریان خود منتقل کند – اشتباهات روش های قدیمی خود را به آنها نشان دهد و مسیر روشنی برای بهبود تعریف کند. مشتریان ممکن است این اصول را بپذیرند، اما در صورت عدم پیگیری، چنین اعمالی، هر چقدر هم که مثبت باشند، هرگز به عادت تبدیل نمی شوند.

برای ایجاد تغییری که بر رفتار مشتری تأثیر می گذارد، مربیان باید اعمال مثبت را به عادت تبدیل کنند.

چرا پیگیری کار می کند؟ 

پیگیری بهترین ابزاری است که مربیان برای ایجاد تغییرات معنادار در مشتریان خود به چند دلیل دارند:

 • پیگیری نقش تغییر را روشن می کند و اهمیت آن را برجسته می کند. از طریق آن، مربی ارتباط برقرار می کند که تغییر رفتار اولویت فرآیند کوچینگ است.
 • از طریق پیگیری، مربی می تواند حمایت مستمر را از مشتری ارائه دهد. پیگیری به معنای باز نگه داشتن خطوط ارتباطی است. گفتگوی مداوم به مربی این امکان را می دهد که در جهت تقویت تغییرات در قالب عادات تازه شکل گرفته کار کند.
 • گفتگوی مداوم همچنین به مربی اجازه می دهد تا تغییرات و رفتار مثبت را تقویت کند. بازخوردها و تشویق های مرتبط، محرک های عالی برای تغییر مثبت هستند.
 • پیگیری تمایل به بازگشت به روش های قدیمی را مهار می کند. این تمایل به رگرسیون علیرغم اراده واقعی مشتری برای حرکت به جلو وجود دارد. با باز ماندن برای گفتگو پس از پایان فرآیند مربیگری، متخصصان توسعه رهبری با این تمایلات پنهان مقابله می کنند.

پیگیری چگونه کار می کند؟ 

اکثر مدیران و متخصصان توسعه رهبری که مربیگری ارائه می دهند، از ترس اینکه سرکوبگر و مدیریت خرد به نظر برسند، از پیگیری اجتناب می کنند. با این حال، راه هایی برای پیگیری بدون ایجاد مزاحمت وجود دارد.

حمایت مستمر برای ایجاد تغییر واقعی ضروری است. 

 • بازخورد مربوطه در هسته تلاش‌های تاثیرگذار پیگیری است. در طول جلسات مربیگری یادداشت برداری کنید تا آماده ارائه چنین بازخوردی باشید.
 • پس از اتمام جلسه کوچینگ از خود یک سری سوال بپرسید تا وضعیت فعلی تلاش های کوچینگ خود را مشخص کنید. از خود بپرسید که چه چیزی از جلسه یاد گرفته اید و مشتری چه چیزی یاد گرفته است. سعی کنید راه هایی را شناسایی کنید که از طریق آنها می توانید پس از پایان جلسه از مشتری حمایت کنید.
 • وقتی جلسه را کامل کردید، زمان مشخصی را برای بررسی مجدد تعیین کنید. بر سر فاصله بین جلسات توافق کنید.
 • حتما پیگیری کنید. از یادداشت های خود برای یافتن راه بازگشت به مکالمه استفاده کنید.
 • به تحولات مثبت توجه کنید و از آنها قدردانی کنید. به این ترتیب می توانید  انگیزه بیشتری  برای پشتکار مشتری در اجرای تغییرات ایجاد کنید.
 • مقاومت در برابر تغییر و هرگونه تمایل به بازگشت به رفتارهای قدیمی را به محض مشاهده آنها برطرف کنید.

به عنوان یک متخصص توسعه رهبری، من همیشه بر پاسخگو نگه داشتن مشتریانم و ایجاد گزارش های پیشرفت دوره ای و همچنین فرصت هایی برای ارزیابی بازگشت سرمایه پس از برنامه تمرکز کرده ام. من از طریق گیمیفیکیشن و پیاده سازی ابزارهای بازگشت سرمایه، مانند ابزار اختصاصی ILOA پس از برنامه ROI، به این اهداف دست یافته ام.

افراد و سازمان‌ها باید از برنامه‌های توسعه رهبری به‌جای غرق کردن پول در تلاشی که ممکن است اطمینان‌بخش باشد، اما در ایجاد تغییر واقعی ناکام است، از مزایای قابل اندازه‌گیری بهره ببرند. دنبال کردن کلید است.

بدون نظر

پاسخ دهید