درماندگی آموخته شده: چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

 

نشانه بارز عدم بلوغ رهبری، درماندگی آموخته شده یک بلوک ذهنی است که شما را از حل مشکلاتی که باید بتوانید از عهده آنها برآیید باز می دارد. 

این حالت روانی در زمینه رهبری به شدت مخرب است.

اگر از خودآگاهی کافی برای تشخیص اثرات درماندگی آموخته شده برخوردار هستید، از تجربیات مثبت گذشته خود برای یافتن اعتماد به نفس و راه حل های عملی استفاده کنید. این تجربیات به عنوان پیشینه و گواهی بر توانایی شما در مقابله با این چالش های دلهره آور عمل می کنند.  

تعریف : درماندگی آموخته شده حالتی ذهنی است که فرد را از اجتناب از موقعیت یا محرک ناخوشایند یا دردناک باز می دارد، حتی اگر عملاً بتواند از آن اجتناب کند.

درماندگی آموخته شده ناشی از تجارب گذشته ناتوانی در اجتناب از محرک های منفی است.

مارتین ای پی سلینگمن  از دانشگاه پنسیلوانیا دانشمندی است که درماندگی آموخته شده را تعریف کرد. سلینگمن آزمایش هایی با سگ ها انجام داد. او خاطرنشان کرد که زمانی که مشروط به پذیرش شوک الکتریکی خفیف به عنوان غیرقابل اجتناب بود، آزمودنی‌هایش نتوانستند اقدام گریزانی انجام دهند، حتی زمانی که او به آنها اجازه انجام این کار را داد.

توسعه رهبری و درماندگی آموخته شده

از منظر توسعه رهبری، درماندگی آموخته شده یک وضعیت روانی مخرب است که مانع رشد و تضعیف عملکرد می شود. در  کتابم  “رهبری هوشمندانه”، درماندگی آموخته شده را به عنوان ریشه رفتار رهبری ناپخته شناسایی کرده ام.

درماندگی آموخته شده مستلزم فقدان هوش هیجانی و خودآگاهی برای ریشه یابی است. به محض این‌که این اتفاق بیفتد، باعث می‌شود رهبران این باور را داشته باشند که درمانده هستند و قادر به مقابله با برخی موقعیت‌ها و افراد دشوار نیستند. در نتیجه تسلیم می شوند و درماندگی خود را به زیان عملکرد رهبری و سازمانی که رهبری می کنند می پذیرند.

افکار منفی فراگیر از نشانه های درماندگی آموخته شده هستند. یک رهبر نابالغ که قربانی این وضعیت روانی می شود، افکار نشخوار کننده ای مانند “من نمی توانم با این موضوع کنار بیایم”، “من نمی توانم با این وضعیت کنار بیایم” و غیره دارد.

درماندگی آموخته شده می تواند از کنترل خارج شود و منجر به افسردگی بالینی و حتی بیماری جسمی شود. همچنین عاملی برای خشونت خانگی، فقر، اعتیاد به الکل، سوء مصرف مواد، تبعیض و پیری است.

شما می توانید یاد بگیرید که درمانده باشید، اما همچنین می توانید یاد بگیرید که یک خوش بین باشید. 

چگونه بر درماندگی آموخته شده غلبه کنیم

خوشبختانه، درماندگی آموخته شده یک مشکل کنترلی است و نه یک صلاحیت. به این ترتیب، یک بیماری قابل درمان است. همانطور که می توانید درماندگی را به خود بیاموزید، همچنین می توانید به خود بیاموزید که توانایی، شایستگی و توانایی کنترل موقعیت های ناخوشایند را دارید.

فکر کردن به افکار مثبت گامی در مسیر درست است. با این حال، شما نمی توانید به سادگی با گفتن به خود، «من می توانم با این کار کنار بیایم، با درماندگی آموخته شده مبارزه کنید. شما باید به این افکار مثبت مقداری وزن روانی واقعی بدهید.

همانطور که در “رهبری هوشمندانه” اشاره کرده ام، راه دستیابی به آن تکیه بر مخزن تجربیات دارای بار مثبت است.

رهبران نابالغی که طعمه درماندگی آموخته شده می شوند فاقد چنین مخزنی هستند، یا بدتر از آن، تجربه هایی با بار منفی ایجاد می کنند.

مخزن تجربیات شما – کلید شکست دادن درماندگی آموخته شده

مخزن تجربیات دارای بار مثبت شامل خاطرات موارد گذشته است که در آن با موقعیت های استرس زا و ناخوشایند مشابه با موقعیتی که در حال حاضر با آن روبرو هستید، با موفقیت برخورد کرده اید.

“من بدتر از این را گذرانده ام” بیان ابتدایی چنین مخزن دارای بار مثبت است.

ذهن خود را به حالت حل مسئله تغییر دهید. 

رهبران ماهر در میان تجربیات گذشته خود راه حلی برای مشکلات فعلی خود پیدا می کنند. چنین تجربیاتی علاوه بر اینکه به آنها برنامه عمل می دهد، به آنها اعتماد به نفس می دهد تا راه حل را ببینند. هنگامی که ذهن شما شروع به ترسیم راه حل می کند، طرز فکر شما به طور خودکار از «شخصی» به « حل مسئله » تبدیل می شود.

ممکن است در این مخزن مثبت خود همیشه چیزی مطابق با وضعیت دشوار فعلی خود پیدا نکنید. با این حال، شما یک تخیل دارید و با کمک آن می توانید تجربیات مثبت دیگران را به صورت نایب زندگی کنید. به همین دلیل است که حضور یک مربی یا همتای با تجربه مهم است. وقتی با تهدیدها و مشکلاتی که قبلاً دیده نشده اید، می تواند به شما اعتماد به نفس و قدرت روانی بدهد.

 

بدون نظر

پاسخ دهید