بلوغ در رهبری قسمت 1: رهبران قلبی

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

رهبران قلب خودآگاه هستند و با احساسات خود در تماس هستند. سه کهن الگوی Heart رهبر، Helpers، Entertainers و Artists، هنگام اعمال رهبری از احساسات خود به روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند.

 • کمک کنندگان بر حمایت از دیگران تمرکز می کنند.
 • سرگرمی ها به خوبی با تغییرات سازگار می شوند.
 • هنرمندان استاد خودآگاهی هستند.

آیا شما یک یاور، سرگرم کننده یا هنرمند هستید؟ آیا شما نمایانگر انتهای بالغ یا منحرف کننده طیف بلوغ رهبری هستید؟ بخوانید تا متوجه شوید.

تعریف : رهبران قلبی بر اساس احساسی که نسبت به خود و دیگران دارند رهبری می کنند. احساسات عنصر مرکزی رهبری قلبی را نشان می دهد که شایستگی ها، نگرش ها و سطوح بلوغ این رهبران را شکل می دهد.

احساسات رهبران قلب را تعریف می کنند. جالب اینجاست که احساسات نشان دهنده بزرگترین نقاط قوت و ضعف چنین رهبرانی است. اینکه یک رهبر قلب از احساسات به عنوان قدرت استفاده کند یا به دلیل آنها شکست بخورد، کاملاً به سطح بلوغ او بستگی دارد.

احساسات رهبران قلب را تعریف می کنند

با توجه به نقشه بلوغ رهبری من، سه زیرگروه رهبری که در دسته Heart قرار می گیرند عبارتند از Helpers، Entertainers و Artists. من می خواهم به این نکته اشاره کنم که هیچ Artists، Helpers، یا Entertainers خالص یا حتی رهبران Heart وجود ندارد.

هر رهبر ترکیبی از ویژگی‌ها و شایستگی‌های رهبری را فرمان می‌دهد، که طیف وسیعی را اجرا می‌کند. رهبران قلبی در شیوه رهبری خود بیشتر به احساسات متکی هستند، و بیشتر از همتایان خود که ممکن است تمایلات رهبری متفاوتی داشته باشند، دارای ویژگی های ویژه یاوران، هنرمندان و سرگرمی ها هستند.

یاوران بالغ با مردم همدلی می کنند

کمک‌کنندگان می‌توانند از نظر عاطفی با دیگران ارتباط برقرار  کنند و مشکلات و چالش‌های آنها را طوری احساس  کنند که انگار خودشان هستند. یاوران بالغ در بیان احساسات مثبت خود و کمک به دیگران عالی هستند.

مانند بسیاری از رهبران قلب، مددکاران خود را به عنوان رهبرانی حساس و دلسوز می دانند که اغلب آماده نادیده گرفتن احساسات منفی به خاطر هدف مشترک هستند. با این حال، این خودانگاره منبعی برای ضعف یاران ها است که از ریل خارج می شوند. چنین رهبرانی خود را مستحق همان توجه عاطفی می دانند که نسبت به دیگران نشان می دهند، و هنگامی که نتوانستند پاسخ مورد انتظار را دریافت کنند، عصیان می کنند.

در حالی که یاران بالغ اصیل و فداکار هستند، یاران از مسیر خارج می‌شوند در ابتدا به دستکاری‌کنندگان ظریف تبدیل می‌شوند و در نهایت در خواستار احترام و تحسین آشکار می‌شوند.

همانطور که در  کتاب خود به  رهبری هوشمند اشاره کرده ام، مددکاران در حال خروج از ریل هیچ ابایی در ارتباط با نحوه رفتارشان با دیگران ندارند. سوال این است که آیا شما یک یاور بالغ هستید، یک کمک کننده در حال خروج از ریل یا یک نوع در میان راه؟

یاوران بالغ:

 • بدانید چگونه به دیگران گوش دهید
 • دوستانه، باز، و ترجیح روابط نزدیک
 • مشتاق به اشتراک گذاشتن احساسات شخصی خود و مربیگری دیگران هستند
 • ارجحیت روابط بر نتایج
 • بی خود و سخاوتمند هستند

کمک های خروج از ریل:

 • از رفتار دوستانه برای پنهان کردن یک دستور کار استفاده کنید
 • دوست دارد دیگران را کنترل کند
 • سوء استفاده از قربانی شدن و  احساس حق داشتن
 • به لطفی که انجام می‌دهند رشته‌هایی را بچسبانند و وقتی کسانی که به آنها کمک می‌کنند در جبران لطفشان ناکام می‌مانند احساس ناامیدی می‌کنند.

امدادگران میانه راه:

 • بیشتر بر روی احساسات آنها تمرکز کنید تا احساسات دیگران
 • از بهانه کمک برای دخالت استفاده کنید
 • دوست دارند افراد وابسته به آنها را داشته باشند
 • دوست دارید در مورد همه چیز بدانید و به عنوان منبع مشاوره به دنبال شما بگردید

سرگرمی ها به خوبی سازگار می شوند و از نظر اجتماعی ماهر هستند

سرگرمی‌های بالغ از طریق توانایی‌های عجیب و غریب خود برای تطبیق و پیروزی، تحسین را جلب می‌کنند. مهارت های اجتماعی آنها به خوبی توسعه یافته است و از این مهارت ها به طور کامل استفاده می کنند.

سرگرمی ها دوست دارند از نظر اجتماعی احساس قدردانی کنند

ارزش اجتماعی برای سرگرمی‌های بالغ یک پیامد طبیعی است. با این حال، برای سرگرمی‌کنندگانی که از ریل خارج می‌شوند، تحسین و احترام به اهدافی تبدیل می‌شوند که برای آن‌ها حاضرند ارتباط خود را با خود قربانی کنند و تصویری مصنوعی به نمایش بگذارند.

سرگرمی‌های نابالغ نیز ممکن است زمان و انرژی خود را صرف جریمه کردن کسانی کنند که قدردانی را که از آنها انتظار دارند نشان نمی‌دهند.

خودآگاهی کت و شلوار قوی هنرمندان بالغ است

هنرمندان بالغ به طور استثنایی خودآگاه هستند و از طریق هوش هیجانی توسعه یافته خود، می توانند به دیگران کمک کنند تا سطوح بالاتری از خودآگاهی را نیز به دست آورند.

اگر تمایل دارید روی احساسات منفی تمرکز کنید، ارتباط خوب با احساسات خود می تواند مشکل ساز باشد. این تمایل یکی از مشخصه های هنرمند در حال خروج از ریل و نابالغ است.

در موارد شدید، چنین رهبرانی می توانند چنان درگیر احساسات منفی خود شوند که دچار تنفر از خود شده و از تعامل با دیگران بی میل می شوند.

بدون نظر

پاسخ دهید

11 + 9 =