نهمین شایستگی هسته بیرونی: انگیزه برای نتایج

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

برای ارائه نتایج ثابت، رهبران باید بر نهمین شایستگی رهبری هسته‌ای بیرونی، یعنی Drive for Results، تسلط داشته باشند. تسلط بر این شایستگی مستلزم این است که رهبران:

 • جهت تعیین کنید و اهداف را مشخص کنید
 • برنامه های قابل دستیابی را تنظیم کنید
 • وظایف را به طور بهینه تعیین کنید
 • در جایی که لازم است، شناسایی را ارائه دهید
 • راهنمایی مداوم ارائه دهید
 • اندازه گیری و ارزیابی نتایج برای بهبود کار آینده

به عنوان یک رهبر، شما باید نتایج را ارائه دهید

«اگر روی نتایج تمرکز کنید، هرگز تغییر نخواهید کرد. اگر روی تغییر تمرکز کنید، نتیجه خواهید گرفت.» – جک دیکسون 

رهبران نتایج را ارائه می دهند

هدف هر رهبری – هوشمند یا غیره – ارائه نتایج بهینه با مقدار بهینه تلاش است. رهبرانی که قادر به ارائه نتایج نیستند، برای رهبری مناسب نیستند.

با این حال، وسواس به نتایج، راه بهینه برای نزدیک شدن به این هدف رهبری نیست. انگیزه برای رسیدن به نتایج، یک شایستگی رهبری هسته بیرونی پیچیده است که از شش مهارت/حوزه تخصص تشکیل شده است.

من در  کتاب خود  “رهبری هوشمندانه” این شایستگی رهبری هسته ای بیرونی را تجزیه و تحلیل کرده ام و اجزای آن را به شرح زیر شناسایی کرده ام:

 • نشان دادن راه و تعیین اهداف
 • برنامه ریزی
 • تعیین وظایف
 • عملکرد پاداش دهنده
 • تحت کنترل نگه داشتن فرآیند کار
 • ارزیابی نتایج و به کارگیری دانش حاصل از ارزیابی

تعیین جهت و اهداف مشترک

ایجاد یک جهت و اهداف مشترک به خوبی تعریف شده به شما این امکان را می دهد که استراتژی خود را با چشم انداز سازمانی هماهنگ کنید و در عین حال منابع را به طور موثر تخصیص دهید.

هنگامی که یک جهت روشن ارائه می کنید، تیم خود را به طرق مختلف توانمند می کنید:

 • شما اولویت های خود را روشن می کنید و کارهای غیر ضروری را قطع می کنید. یک جهت روشن، پرده را از مشغله بیرون می کشد و به شما و گزارش هایتان اجازه می دهد در یک نگاه آن را از کار معنادار متمایز کنید.
 • شما مسئولیت پذیری ایجاد می کنید. مسئولیت پذیری  مستلزم مجموعه ای واضح از انتظارات است و این همان چیزی است که یک جهت مشخص به شما و تیمتان می دهد.
 • شما به تیم خود انگیزه می دهید. این به کارکنان شما اهدافی را برای ضربه زدن و رضایت زمانی که آنها به اهداف خود دست می‌یابند، می‌دهد.

چگونه یک مسیر خوب برای تیم خود تعیین می کنید؟ یک جهت خوب محدود به زمان است و بنابراین به خوبی در واقعیت تثبیت می شود. در مورد هدف نهایی خود بسیار مشخص است. دلیل عدم قطعیت است و نتیجه کار مشترک است. اگر تیم شما در تعریف مسیر حرفی برای گفتن داشته باشد، اعضای آن به طور خودکار درجاتی از مالکیت روانی بر آن را ادعا می کنند.

ایجاد طرح ها

طرح اولین پیوند تخیل با واقعیت قبل از اجراست. بنابراین، تدوین برنامه های روشن ضروری است. یک برنامه خوب باید تصمیم گیری، قابل تحویل و انعطاف پذیری را پوشش دهد.

تعیین وظایف

به عنوان یک رهبر، تشخیص نقاط قوت و ضعف اعضای تیم بر عهده شماست. شما مسئول استفاده بهینه از نقاط قوت آنها از طریق تخصیص مؤثر وظایف هستید. تخصیص مؤثر وظایف، تیم شما را در حالی که مهارت های مناسب را درگیر می کند، توانمند می کند.

عملکرد پاداش دهنده

انتظارات عملکرد و مسئولیت پذیری با یک سیستم پاداش/تشخیص برای تحریک انگیزه همراه هستند. این مسئولیت رهبر است که  سیستم تشخیص را  با انتظارات هماهنگ کند و در عین حال فرصت های توسعه و بازخورد مستمر و مرتبط را فراهم کند.

به رسمیت شناختن بسیار قوی و انگیزه دهنده است

ارائه نظارت و راهنمایی مستمر

رهبر باهوش می‌داند که نتایج به نفع رویکرد آتش و فراموش کردن نیست. چنین رهبری فعالانه بر اجرای تغییراتی که منجر به نتایج پیش بینی شده می شود نظارت می کند. او درک عمیقی از فرآیند کار و تعاملات انسانی دارد اما از مدیریت خرد اجتناب می کند.

به این ترتیب، ناظر می تواند در صورت لزوم، اصلاح دوره را انجام دهد و انعطاف پذیری خود را حفظ کند.

ارزیابی نتایج و به کارگیری دانش به دست آمده از طریق ارزشیابی

ارزیابی نتایج یک فرآیند و سپس استفاده از آن اطلاعات برای اصلاح کار آینده منطقی علمی است. رهبران باید مطمئن شوند که سیستم‌های اندازه‌گیری کافی را در اختیار دارند که اطلاعات مربوط به کیفیت نتایج را تولید می‌کند.

به بهبود این شایستگی هسته بیرونی در خودتان یا رهبران/کارمندانتان علاقه دارید؟ نسخه «رهبری هوشمند» خود را از  اینجا دریافت کنید .

بدون نظر

پاسخ دهید