4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

رهبران می دانند چگونه مهارت های شناختی خود را در خدمت چشم انداز سازمانی قرار دهند. و آنها به خوبی از چنین مهارت ها و توانایی هایی برخوردار هستند.  آنها می توانند موقعیت های پیچیده را درک کنند و مشکلات را سریع و موثر حل کنند.  

 • متفکران تجزیه و تحلیل، برنامه ریزی و اجرا می کنند.
 • شاگردان تیم های منسجمی را سازماندهی و ایجاد می کنند.
 • فعالان الهام بخش و انگیزه می دهند.

مهارت های شناختی بهترین دوستان رهبر هستند

تعریف:  رهبران ارشد دستاوردهایی هستند که بر توانایی خود در تجزیه و تحلیل، نوآوری و انجام کارها تکیه می کنند. چنین رهبرانی از مهارت های شناختی خود برای رهبری استفاده می کنند و زمانی که از سطح بلوغ مناسب برخوردار باشند، این کار را به خوبی انجام می دهند.

برای یک رهبر، موفقیت آمیز بودن مسئله حل مشکلات و تبدیل افکار درخشان به عمل است. بر اساس این تعریف، تصور اینکه نابالغی بتواند چنین رهبرانی را از مسیر خود خارج کند، دشوار است. با این حال، رهبران Derailing Head می توانند به طرز شگفت آوری نامنظم و غیرممکن باشند.

با توجه به نقشه بلوغ رهبری که من در  کتاب خود با عنوان  “رهبری هوشمندانه” به تفصیل درباره آن صحبت می کنم، بسته به اینکه چگونه از نقاط قوت خود استفاده می کنند، رهبران به سه زیر دسته تقسیم می شوند: متفکران، مریدان و فعالان.

رهبران پاشنه آشیل سر با ناامنی‌هایشان قرار دارد. تفکر، استدلال و عمل بر اساس نتایج منطقی مستلزم درجه خاصی از اطمینان و امنیت است. رهبران نابالغ ممکن است مرتکب این اشتباه شوند که نیاز خود به امنیت و ایمنی را به قیمت استدلال و عمل در اولویت قرار دهند.

متفکران تحلیلگر هستند

متفکران تمایل به تجزیه و تحلیل دنیای اطراف خود، نتیجه گیری و ایجاد سناریوهای تئوریک حل مسئله دارند. به این ترتیب، آنها در تبدیل نتیجه گیری و برنامه های خود به عمل با مشکل مواجه می شوند.

متفکران بالغ این نقطه بالقوه شکست را از بین برده اند. آنها نه تنها به افکار درخشان فکر می کنند، بلکه آنها را به طور مؤثر به عمل تبدیل می کنند. متفکران در این سطح بلوغ توانایی عجیبی در خواندن و  درک سناریوهای پیچیده  و توضیح آنها برای دیگران دارند. متفکران بالغ همچنین وابستگی متقابل بین تئوری هایی که القا می کنند و دنیای واقعی را درک می کنند.

به محض اینکه این پیوند ضعیف شود، متفکران شروع به خارج شدن از مسیر می کنند. متفکران با قطع ارتباط با واقعیت، در برابر سوگیری تایید آسیب پذیر می شوند و در نتیجه نقاط قوت خود را به خطر می اندازند.

متفکران بالغ:

 • بینا، مستقل و قادر به نوآوری هستند
 • از نظر ذهنی هوشیار، مشتاق یادگیری و آماده پرسیدن سوالات سازنده هستند
 • قادر به مقابله با عدم قطعیت و محاسبه آن در تصمیم گیری خود هستند

متفکران از ریل:

 • مستعد منزوی شدن هستند
 • تمایلی به پذیرش دیدگاه ها و مسیرهای استدلال رقیب ندارند
 • از قوانین و اقتدار خسته شوید

در کتاب‌های توسعه رهبری‌ام، پرتره‌های دقیقی از رهبرانی که عمدتاً بر این ویژگی تکیه دارند، ترسیم کرده‌ام. من همچنین نکاتی را در مورد نحوه کار با Thinkers و نحوه توسعه ویژگی متفکر خود ارائه کرده ام.

مریدان وفادار، قابل اعتماد و سر به زیر هستند

اگرچه مریدان ارزش قائل هستند و از اقتدار پیروی می کنند، اما می توانند تیم های منسجمی ایجاد کنند و به گزارش ها و همتایان خود وفاداری نشان دهند. مریدان بالغ قابل ارتباط و نزدیک شدن هستند و بنابراین ایجاد روابط و پیوندهای معنادار برایشان آسان است.

شاگردان نابالغ می توانند بیش از حد به یک سیستم اعتقادی، نهاد یا مقام بالاتر متکی شوند. این اتکا می تواند تصمیم گیری آنها را فلج کند و آنها را ناتوان از عمل کند. چنین مریدانی از قانون شکنان تحقیر می شوند و ارزش شجاعت را در اعمال خود درک نمی کنند.

شاگردان بالغ:

 • بازیکنان تیم بزرگی  هستند
 • به خوبی سازماندهی شده، سخت کوش و قابل اعتماد هستند
 • به طور مستقل تصمیم بگیرید

شاگردان خارج از ریل:

 • از تصمیم گیری می ترسند، منتظر راهنمایی، راهنمایی یا فشار یک مقام هستند
 • مستعد به تعویق انداختن هستند
 • می تواند تحت فشار ناپایدار شود

فعالان منابع مثبت و انگیزه هستند

فعالان بالغ مشتاق، سرشار از انرژی و همیشه مشتاق به انجام کاری هستند که به همسالان و گزارش های آنها انگیزه دهد. نگرش آنها به انجام دادن مسری است. آن‌ها در همسو کردن دیدگاه‌های خود با اقداماتشان، الگوبرداری و ایجاد انگیزه در کارکنان خود از طریق ثبات عالی هستند.

شور و شوق فعالین مسری است

کنشگرانی که از ریل خارج می شوند، کنترل خود را از دست می دهند و نامنظم و غیرقابل اعتماد می شوند. آنها می توانند به سرعت ناامید شوند و توانایی خود را برای لذت بردن از خلق چیزی ارزشمند برای دیگران از دست بدهند. مریدان نابالغ از دیگران سوء استفاده می کنند و کسانی را که نمی توانند با آنها همراهی کنند با تحقیر می نگرند.

در «رهبری هوشمند»، نکاتی را در مورد نحوه مدیریت رهبران و بهبود ویژگی‌های مرتبط با این نوع رهبری فهرست می‌کنم. کپی خود را از  اینجا دریافت کنید .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − چهار =