آیا شما رانده به خدمت هستید؟ چرا می تواند شما را به یک رهبر بهتر تبدیل کند

4 کاری که می توانید برای تقویت حفظ استعداد انجام دهید

 با اتخاذ یک طرز فکر وظیفه، می توانید رهبری خود را ارتقا دهید و در عین حال مهارت های رهبری خود را بهبود بخشید. احساس وظیفه در قبال هدفی بالاتر می تواند خودآگاهی شما را گسترش دهد و از شما یک رهبر باهوش و موثر بسازد. 

“بهترین راه برای یافتن خود این است که خود را در خدمت دیگران گم کنی.” – مهاتما گاندی. 

فرهنگ عامه اصرار دارد که رهبری را به عنوان یک موقعیت اقتدار بر دیگران معرفی کند که به خوبی به دنبال منافع خودخواهانه است. متأسفانه، همانطور که در  کتاب خود به  نام رهبر هوشمند اشاره کرده ام، ذهنیت استحقاقی کالای کمیاب در بین مدیران امروزی نیست.

بسیاری از رهبران احساس می کنند که امتیازاتی که نیاکانشان به دست آورده اند، حقوق آنهاست. خیلی ها انتظار دارند که فقط برای حضورشان پاداش بگیرند. از منظر رهبری هوشمند، چنین ذهنیتی یک خیابان بن بست است.

رهبر باهوش یک رهبر  خدمتگزار است  چنین رهبرانی قبل از هر چیز خدمتگزار هستند. آنها آرزوی توانمندسازی دیگران را دارند و از طریق این سفر، خود را در موقعیت رهبری می یابند. رهبری تنها زمانی هدف ارزشمندی دارد که هدف آن خدمت به یک هدف بالاتر، یک جامعه بزرگتر باشد.

بدون چنین هدفی، جاه‌طلبی‌ها و توانایی‌های رهبری ناشی از سود شخصی کوچک و کوتاه‌مدت به سرعت از بین می‌روند.

مفهوم وظیفه ممتاز

در کتاب ها و نوشته هایم اغلب مفهوم وظیفه ممتاز را مطرح کرده ام. این مفهوم وضعیت ذهنی ایده آل رهبر هوشمند را به زیبایی توصیف می کند، زیرا شامل توانمندی فردی، احساس به هم پیوستگی و تعهد به هدفی بالاتر است.

امتیاز رهبری از توانمندسازی فردی رهبر ناشی می شود. حس به هم پیوستگی و تعهد به هدفی بالاتر ناشی از یک طرز فکر رهبری سالم است.

ذهنیت وظیفه در مقابل ذهنیت حق

مشکل  استحقاق  این است که عمیقاً در ذهنیت حک شده است. من در کارهای توسعه رهبری خود، ذهنیت را به عنوان دیدگاه ثابتی تعریف کرده ام که از آن خود و دنیای اطراف خود را می بینید. اجازه دهید این تعریف را گسترش دهم.

علاوه بر این دیدگاه تعیین کننده، طرز فکر شما نیز پایه و اساس رفتار شما است. ارزش ها و باورهای درونی شما   ذهنیت شما را به طور مداوم شکل می دهد. بنابراین، برای تغییر طرز فکر خود، باید از درونی ترین هسته خود شروع کنید. اینجاست که یک متخصص توسعه رهبری می تواند کمک کند.

چرا بهترین رهبران نسبت به جامعه احساس وظیفه می کنند؟

برای موفقیت لازم نیست یک رهبر جامعه محور با ذهنیت قوی از وظایف باشید. بسیاری از رهبران موفق به راحتی اعتراف می کنند که محرک های اصلی آنها قدرت، شهرت و ثروت است.

از سوی دیگر، رهبران واقعاً بزرگ، این اهداف را همان چیزی که هستند می شناسند: ابزاری صرف برای تأثیرگذاری مثبت پایدار بر افراد اطرافشان. دستیابی به رضایت شخصی یک هدف ارزشمند است، اما نمی تواند تاثیری پایدار بر جوامع، شاید در مقیاس جهانی، داشته باشد.

با کمک به دیگران به خودمان کمک می کنیم. 

رهبران باهوش به دیگران الهام می‌بخشند و توانمند می‌سازند، آنها را ارتقا می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا به شاهکاری‌هایی دست یابند که در غیر این صورت نمی‌توانستند به دست آورند. میراث آنها در خاطرات جمعی کل جوامع حک شده و بنابراین اغلب جاودانه می شود.

رهبری جامعه محور شما را به رهبر بهتری تبدیل می کند

خدمت به یک جامعه بزرگتر رویکردی اساسا نوع دوستانه به رهبری است، اما نباید صرفاً از خود گذشتگی باشد. پیامدهای مثبت آن بسیار گسترده است و فواید آن بسیار زیاد است.

مشارکت اجتماعی رهبران را با مجموعه‌ای از چالش‌های جدید مواجه می‌کند و آنها را از  مناطق آسایش خود خارج می‌کند . با برخورد با چنین چالش‌هایی، رهبران می‌توانند توانایی‌های رهبری را که ممکن است قبلاً هرگز استفاده نکرده‌اند، تنظیم کنند. بنابراین، می‌توان به رهبر بهتر و جامع‌تری تبدیل شد که بتواند چالش‌ها را از طیف گسترده‌ای از دیدگاه‌های گوناگون بررسی کند.

اعمال رهبری از یک موقعیت وظیفه ممتاز می تواند به رهبران کمک کند:

  • مشکل گشای بهتری شوید
  • مثال‌های مثبت بگذارید
  • از نظر قابلیت برد بسازید
  • روی  خلاقیت ،  همدلی و طرز فکر رشد آنها کار کنید
  • درک بهتری از انگیزه به دست آورید
  • خودآگاهی آنها را بهبود بخشد

تمرکز بر احساس وظیفه شما نسبت به یک جامعه، آگاهی شما را گسترش می دهد و به شما این امکان را می دهد که رهبری خود را در زمینه وسیع تری قرار دهید. گزارش های شما  اعتبار شما را تشخیص می دهند و شما را به عنوان “معامله واقعی” در نظر می گیرند.

علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد توسعه رهبری هستید؟ کتاب های من را بخوانید و  وبلاگ من را دنبال کنید .

بدون نظر

پاسخ دهید