آیا مصاحبه های گروهی برای کسب و کارها ایده خوبی است یا بد؟


اصطلاح “مصاحبه گروهی” را می توان برای توصیف دو نوع فرمت مصاحبه به کار برد. اولی مصاحبه گروهی واقعی است و سبکی است که امروز در مورد آن بحث می کنیم. این فرمتی است که در آن یک مصاحبه کننده (یا یک تیم کوچک) همزمان با گروهی از نامزدها مصاحبه می کند. نوع دوم جایی است که چندین مصاحبه کننده به طور همزمان با یک نامزد واحد مصاحبه می کنند. مردم به این مصاحبه گروهی می گویند زیرا شامل گروهی از مصاحبه کنندگان است، اما به طور رسمی تر مصاحبه پانل نامیده می شود.

مصاحبه های گروهی دارای مزایا و معایبی هستند، بنابراین آیا آنها انتخاب مناسبی برای کسب و کار شما هستند؟ این پاسخ آسانی نیست، بنابراین برای یادگیری نحوه تصمیم گیری در مورد قالب مصاحبه برای خودتان ادامه مطلب را بخوانید.

مزایای فرمت مصاحبه گروهی

یک مصاحبه گروهی معمولا شامل یک یا تعداد انگشت شماری از مصاحبه کنندگان در موقعیتی است که با نامزدهای متعددی به طور همزمان مصاحبه می کنند. این چند مزیت قابل توجه نسبت به سایر سبک های مصاحبه دارد، اگرچه ممکن است بسته به کسب و کار شما، مزایا برای شرکت شما مفید نباشد.

تصویر مصاحبه گروهی

 مصاحبه های گروهی کارآمد هستند. به ازای SmartRecruiters:

“مصاحبه های گروهی کارآمد هستند، و به سازمان ها اجازه می دهند با چندین نامزد به طور همزمان مصاحبه کنند و در نتیجه باعث صرفه جویی در ساعات کار می شود.”

اگر 10 کاندید برای مصاحبه برای یک موقعیت، هیئتی متشکل از دو مصاحبه کننده و مصاحبه 30 دقیقه ای دارید، ریاضیات واضح است. مصاحبه با هر یک از داوطلبان یک به یک سرمایه گذاری ده نفر ساعت (30 دقیقه در مقابل دو مصاحبه کننده و ده مصاحبه) است. مصاحبه با آنها در گروه های پنج نفره سرمایه گذاری دو ساعت کار (30 دقیقه در مقابل دو مصاحبه کننده و دو مصاحبه) است. این به شما این امکان را می دهد که در استخرهای بزرگ نامزدها سریعتر و کارآمدتر از زمانی که مجبور باشید با آنها مصاحبه کنید، هرس کنید.

 مصاحبه های گروهی می تواند نحوه کار کاندیداها با یکدیگر را نشان دهد.همه می گویند که با دیگران خوب بازی می کنند و در گروه خوب کار می کنند، اما تا زمانی که آنها را در یک سناریوی گروهی قرار ندهید، نمی توانید آنها را به درستی قضاوت کنید.

با یک مصاحبه گروهی، می توانید برخی از ویژگی های آغازین را مشاهده کنید. کدام نامزدها با یکدیگر به عنوان رقابت رفتار می کنند؟ کدام‌ها توجه می‌کنند و کدام‌ها منزوی می‌مانند؟ شما می توانید شخصیت نامزدهای خود را در موقعیتی قضاوت کنید که معمولاً نمی توانید در یک مصاحبه استاندارد به دنبال آن باشید.

 مصاحبه های گروهی می تواند نشان دهد که یک نامزد تحت استرس چگونه واکنش نشان می دهد. مصاحبه گروهی یک رویداد پر استرس است که در آن هر نامزد نه تنها زمان کوتاه تری برای به جا گذاشتن اثر ماندگار دارد، بلکه می تواند بخشی از رقابت خود را در مقابل خود ببیند. کدام یک از این چالش‌ها برمی‌آیند و کدام‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند؟

 انواع خاصی از نامزدها در یک محیط رقابت گروهی پیشرفت می کنند. با انگیزه‌ترین، برون‌گراترین و کاریزماتیک‌ترین افراد معمولاً تأثیری ماندگار بر جای می‌گذارند و در موقعیت مصاحبه گروهی پیشرفت می‌کنند. اگر به دنبال این هستید که استخدام کنید، این خوب است، اما اگر به دنبال آن ویژگی های شخصیتی نباشید، ممکن است ارزشمند نباشد. اگر در حال ساختن یک تیم با عملکرد بالا برای رهبری هستید ، می تواند عالی باشد. اگر به دنبال فردی هستید که بتواند کار خود را انجام دهد، اما برای انجام آن به کاریزما نیاز ندارد، ممکن است او را در یک محیط گروهی پیدا نکنید.

 می توانید کار تیمی بداهه را آزمایش کنید.یک کارمند جدید برای رسیدن به سرعت و کار با افرادی که هرگز آنها را ندیده‌اند به چالش کشیده می‌شود و شما می‌توانید این توانایی را با تعیین چالش‌های تیمی برای گروه خود آزمایش کنید تا به صورت گروهی کار کنید. شما می توانید ببینید که کدام نامزدها در آن شرایط پیشرفت می کنند و کدامیک نه. باز هم، این می تواند به شما کمک کند کاندیدهای خاصی را برای انواع خاصی از نقش ها پیدا کنید، اما ممکن است برای دیگران مفید نباشد.

به طور کلی، مصاحبه های گروهی اغلب برای موقعیت هایی استفاده می شود که در آن شما نیاز به استخدام نامزدهای متعدد دارید، اغلب برای موقعیت های سطح پایین، سطح ابتدایی یا ” غیر ماهر “، مانند خدمات غذا، مهمان نوازی، و خرده فروشی. موقعیت‌هایی که به ویژگی‌های شخصیتی خاص، مهارت‌های خاص یا نگاه دقیق‌تر به کاندیداها نیاز دارند، از مصاحبه گروهی سودی نخواهند برد.

معایب مصاحبه های گروهی

ممکن است قبلاً بتوانید برخی از معایب مصاحبه های گروهی را ببینید و شاید خودتان آنها را چه به عنوان نامزد یا به عنوان مصاحبه کننده تجربه کرده باشید. اشکالات آشکاری وجود دارد و برخی دیگر چندان واضح نیستند.

 مصاحبه گروهی به چند مصاحبه کننده نیاز دارد. در حالی که ممکن است یک نفر بتواند یک مصاحبه گروهی کوچک انجام دهد، اما نمی تواند همه را یکجا تماشا کند. یک مصاحبه گروهی خوب همچنین یک مصاحبه پانل است که 2-4 مصاحبه کننده گروه را تماشا می کنند. هر یک از اعضای پانل ممکن است ویژگی های خاصی داشته باشد که به دنبال آن هستند، یا ممکن است همه کارت امتیازی مصاحبه یکسان داشته باشند .

یکی دیگر از مزایای استفاده از پانل مصاحبه کننده، کمک به حذف سوگیری از فرآیند مصاحبه است. ممکن است یک فرد بیشتر از دیگری در معرض یک نامزد پر سر و صدا و کاریزماتیک باشد یا ممکن است جزئیات مهمی را که دیگری متوجه شود از دست بدهد.

 مصاحبه های گروهی بسیار عمومی است. در برخی شرایط، یک نامزد ممکن است بخواهد کارفرمای فعلی‌اش بداند که به دنبال شغل جدیدی است، به دلیل ترس از عواقب آن، نمی‌خواهد. این کاندیداها ممکن است مایل نباشند در یک مصاحبه گروهی شرکت کنند، زیرا افراد دیگر در گروه ممکن است نام آنها را پیدا کنند و در مورد آن پست بگذارند، یا آنها را بشناسند و در مورد آن صحبت کنند، و اخبار ممکن است فیلتر شوند. این همیشه یک نگرانی نیست، اما در برخی شرایط و برای برخی از نامزدها می تواند نگران کننده باشد.

 مصاحبه های گروهی بسیار غیرشخصی است. برای BrightHR :

«نقاط منفی فرآیند مصاحبه گروهی از نظر زمانی کارآمد این است که زمان کمتری برای صحبت با هر نامزد دارید. اگر لیست کوتاهی قوی از نامزدها و زمان کافی برای ملاقات با همه آنها دارید، مصاحبه های سنتی ممکن است بهترین گزینه باشد.

حتی اگر یک جلسه 30 یا 60 دقیقه ای برای یک مصاحبه گروهی برنامه ریزی کنید، اگر بیش از 5 نفر از اعضای گروه نامزد داشته باشید، باز هم فقط چند دقیقه فرصت دارید تا با هر یک از کاندیداها آشنا شوید. شما اغلب مجبور می شوید در مورد این کاندیداها قضاوت فوری داشته باشید، زمانی که وقت ندارید جزئیات، جزئیات یا حتی درک اینکه آنها به عنوان مردم چه کسانی هستند. شما ممکن است نامزدهای عالی را از دست بدهید فقط به این دلیل که یک نامزد پر سر و صداتر و صریح تر بر گفتگو مسلط است.

 انواع خاصی از نامزدها نمی درخشند. مصاحبه های گروهی برای ارزیابی ویژگی های خاص یک نامزد، مانند تمرکز، استقلال و مهارت ضعیف هستند. از آنجایی که شما فقط یک درک سطحی از اینکه نامزدهایتان چه کسانی هستند را دریافت می کنید، فقط می توانید مهارت های سطحی و ویژگی های شخصیتی را امتحان کنید، و نمی توانید مجموعه ای از سوالات خیلی دقیق بپرسید.

 

 یک محیط گروهی انواع خاصی از نامزدها را سرکوب می کند. برخی از افراد مصاحبه های گروهی را تحقیر می کنند و با وجود اینکه ممکن است کاملاً برای این شغل مناسب باشند، حتی از درخواست یا شرکت در مصاحبه گروهی خودداری می کنند. افراد دیگر ممکن است هم در یک مصاحبه انفرادی و هم در یک شغل واقعی برتر باشند، اما ممکن است وقتی در محیط رقابتی یک مصاحبه گروهی قرار بگیرند، خفه شوند. مصاحبه های گروهی نیز عموماً شهرت بدی دارند و ممکن است بر شرکت شما منعکس شوند.

 انجام مصاحبه های گروهی می تواند دشوار باشد و ممکن است به مهارت های منحصر به فردی نیاز داشته باشد.دقیقاً مانند تفاوت تدریس خصوصی یا راهنمایی فردی با تدریس در یک کلاس 20 تا 30 نفره، مصاحبه با یک نامزد مجرد با مصاحبه با یک گروه بسیار متفاوت است. مدیران منابع انسانی که در مصاحبه در جلسات انفرادی مهارت دارند، ممکن است مهارت های لازم برای بحث کردن با یک گروه را نداشته باشند.

احتمالاً باید روی برنامه ریزی ساختار یک مصاحبه گروهی با دقت تمرکز کنید. همچنین ممکن است لازم باشد ملاحظات خاصی برای پویایی یک گروه داشته باشید.

چگونه یک مصاحبه گروهی را با موفقیت انجام دهیم

اگر فکر می کنید یک مصاحبه گروهی ممکن است برای کسب و کار شما مناسب باشد، ارزش تلاش برای یادگیری نحوه انجام صحیح آن را دارد. یک مصاحبه گروهی که به خوبی اجرا نمی شود، بازتاب بدی روی شرکت شما دارد و می تواند شما را بی نظم، بی احترامی یا هر دو نشان دهد. در اینجا نکات ما برای اجرای موفقیت آمیز یکی وجود دارد.

 ابتدا یک مصاحبه گروهی را مشاهده کنید. ممکن است بتوانید با سایر شرکت ها یا مدیران منابع انسانی باتجربه در یک مصاحبه گروهی شرکت کنید، یا ممکن است ویدیوی ضبط شده ای از مصاحبه های گروهی موفق برای یادگیری پیدا کنید. تماشای یک نفر در حال عمل و صحبت با افرادی که آن را اجرا می کنند می تواند بسیار روشنگر باشد.

 پانل مصاحبه خود را از قبل جمع آوری کنید. شما همیشه می خواهید بیش از یک مصاحبه کننده برای یک مصاحبه گروهی حضور داشته باشید. این پانل باید از قبل تشکیل جلسه دهد، در مورد آنچه که همه شما در مصاحبه به دنبال آن هستید بحث کنید و مطمئن شوید که همه کارت امتیازی در دست دارند. این به همه اجازه می‌دهد تا در یک صفحه باشند، بتوانند با مشاهده گروه، تقسیم و تسخیر کنند و در صورت خارج شدن از کنترل، می‌توانند به مدیریت گروه کمک کنند.

علاوه بر این، پانل شما باید وظایف خود را در طول مصاحبه بچرخاند. از هر یک از اعضا بخواهید سوالات خود را به صورت چرخشی بپرسند، بنابراین هیچ “رهبر” واضحی وجود ندارد که نامزدها بر روی تأثیرگذاری تمرکز کنند.

 مطمئن شوید که نامزدهای شما می دانند. بدترین چیز برای یک نامزد این است که در یک مصاحبه حاضر شود، فقط متوجه شود که مصاحبه گروهی است. داوطلبان از قبل برای مصاحبه خود آماده می شوند و آمادگی برای انواع مختلف مصاحبه دوره های مختلفی را طی می کند. برخی از نامزدها پس از این نوع غافلگیری از شرکت شما منصرف می شوند.

 فقط به مصاحبه گروهی تکیه نکنید. یک مصاحبه گروهی به این معنی است که یک مجموعه بزرگ نامزدها را به یک استخر نامزد کوچکتر کاهش دهد. قرار نیست این همه آن چیزی باشد که برای تصمیم گیری نهایی در مورد استخدام نیاز دارید، مگر اینکه به صورت انبوه استخدام کنید و تقریباً همه افرادی را که در مصاحبه قبول می شوند، استخدام کنید. به طور کلی، شما می خواهید از یک مصاحبه گروهی به عنوان فیلتر اولیه استفاده کنید و سپس مصاحبه های فردی را با امیدوارترین نامزدها تنظیم کنید.

 به یاد داشته باشید که چگونه مصاحبه های گروهی درک می شود. مصاحبه های گروهی اغلب رپ بدی دارند، زیرا چیزی بیشتر از یک گاو برای مشاغل بی کیفیت ارائه شده توسط کارفرمایانی که اهمیت خاصی برای آنها قائل نیستند. همانطور که تری لی رایان برای Chicago Now می نویسد:

«مصاحبه گروهی می تواند یکی از تحقیرآمیزترین کارهایی باشد که وقتی به دنبال شغل هستید انجام می دهید. در اقتصاد ما به اندازه کافی سخت است بدون اینکه مجبور باشید خود را در معرض درد یک مصاحبه گروهی قرار دهید. توصیه من این است که هرگز به یکی از این مصاحبه ها نروید. اگر شرکت به شما و زمان شما به اندازه کافی برای تعیین قرار ملاقات احترام نمی گذارد، از آن عبور کنید.

این یک نظر منحصر به فرد نیست و در واقع، بسیاری از نامزدهای با کیفیت بالا آن را به اشتراک خواهند گذاشت. فرمت های مصاحبه گروهی می توانند درخواست های برخی از بهترین نامزدها را سرکوب کنند، بنابراین از آنها با احتیاط استفاده کنید.

 حتما توضیح دهید قالب مصاحبه گروهی، برای پانل مصاحبه کننده، باید شامل چندین جلسه باشد. قبل از مصاحبه گروهی، پانل باید برای بحث در مورد قالب و تقسیم کار تشکیل جلسه دهد. بلافاصله قبل از مصاحبه، گروه باید با همه افراد در مورد نقش‌ها، کارت امتیازی‌ها و هر چیز جدیدی که ممکن است پیش آمده باشد ملاقات کند. پس از مصاحبه، پانل باید در مورد کاندیداها، برداشت های آنها، و هر گونه فکری که در مورد نامزدها و خود فرمت وجود دارد، توضیحاتی ارائه دهد و در مورد آنها بحث کند.

آیا مصاحبه های گروهی برای کسب و کار شما مناسب است؟

مصاحبه های گروهی اگر مزایایی نداشتند وجود نداشتند. با این حال، حقیقت این است که اغلب می توان از آنها بیش از حد استفاده کرد، مدیریت ضعیفی داشت و ناکارآمد بود. آنها می توانند در زمان صرفه جویی کنند اما فقط به قیمت بررسی جزئیات سطحی در مورد نامزدها.

تصمیم گیری در مورد قالب مصاحبه

این بدان معناست که مصاحبه های گروهی برای استخدام تعداد زیادی از نامزدها قابل قبول است، مانند زمانی که کارکنان یک فروشگاه خرده فروشی جدید را از ابتدا به کار می گیرید، یا زمانی که برای موقعیت هایی با سقف مهارت پایین استخدام می شوید. برعکس، اگر فقط یک نقش برای پر کردن دارید یا برای ایفای نقش به فردی فنی یا ماهرتر نیاز دارید، باید از مصاحبه گروهی خودداری کنید.

علاوه بر این، فناوری مدرن تمایل دارد تا برخی از اهداف مصاحبه گروهی را برآورده کند. در گذشته، مصاحبه‌های گروهی اغلب به‌عنوان فیلتر «مرحله اول» استفاده می‌شد تا یک استخر بزرگ کاندیداها را انتخاب کرده و آن را به یک استخر کوچک‌تر تبدیل کند، که می‌توانید از آن بهترین افراد را برای مصاحبه‌های انفرادی یا پانلی ترسیم کنید. انجام آزمون های مهارتی و تصمیم گیری در مورد استخدام.

با فناوری مدرن، مقدار زیادی از این فیلتر را می توان از طریق الگوریتم ها، یادگیری ماشین، سیستم های HR-AI و قضاوت های بی طرفانه قبل از رسیدن داوطلبان به مرحله مصاحبه انجام داد. فیلتر کردن را می توان از قبل انجام داد، بنابراین نیازی به صرف ساعت کاری یا مدیریت لازم برای سازماندهی یک مصاحبه گروهی ندارید.

در حالی که تصمیم نهایی به شما بستگی دارد، اغلب به هدف مصاحبه بستگی دارد که آیا باید از مصاحبه گروهی استفاده کنید یا نه. ما همچنین مصاحبه های تلفنی و حضوری و همچنین مصاحبه های ویدیویی را مقایسه کرده ایم ، اگر مصاحبه گروهی گزینه خوبی برای شرکت شما به نظر نمی رسد. انتخاب باشماست.

آیا به مصاحبه گروهی فکر می کنید؟ تجربه شما با آنها چه بوده است؟ سوالی از من دارید؟ در بخش نظرات زیر به من اطلاع دهید! من به هر نظر پاسخ می دهم و دوست دارم از شما بشنوم.

بدون نظر

پاسخ دهید

شانزده − یازده =