زندگی مدیر عامل در سال 2024 سخت است

زندگی مدیر عامل در سال 2023 سخت است: چهار کاری که مدیران عامل و شرکت ها می توانند برای افزایش دوره تصدی، خنثی کردن رضایت و بهبود برنامه ریزی بد جانشینی

نقش مدیر اجرایی (CEO) بدون شک مهمترین نقش رهبری در یک شرکت است. چه یک S&P 500 باشد چه استارت آپ، مدیر عامل چهره کسب و کار است. او فرهنگ سازمانی را شکل می دهد و آنچه را که شرکت مطرح می کند تجسم می بخشد و در قبال نتایج پاسخگو است.

خوب یا بد، آگاهی از اهمیت نقش مدیر عامل فراتر از دنیای تجارت و فرهنگ عمومی گسترش یافته است. شهرت مدیر عامل می تواند بر اساس اقدامات حرفه ای و شخصی که انجام می دهد و در نتیجه آنچه در اینترنت درباره او گفته می شود زنده بماند یا بمیرد.

زندگی مدیر عامل

گردش مالی مدیرعامل

در عین حال، مدیران عامل زمان کمتری برای نشان دادن اثر خود در یک سازمان دارند. طبق انجمن انجمن حقوقی هاروارد در مورد حاکمیت شرکتی و مقررات مالی، میانگین دوره تصدی مدیران عامل در S&P و شرکت های بزرگ از سال 2013 از 6 به 5 سال کاهش یافته است. 1

بنابراین این سوال پیش می‌آید: اگر دوره تصدی مدیرعامل در حال کاهش است و نظارت عمومی در حال افزایش است، مدیران عامل و سازمان‌ها چگونه می‌توانند علیرغم چالش‌های داخلی و خارجی بزرگ‌تر عملکرد را هدایت کنند؟

این مقاله سفید روندها، شیوه‌ها و فرصت‌هایی را که شرکت‌ها می‌توانند از آنها برای بهبود عملکرد کسب‌وکار استفاده کنند، بررسی می‌کند:

 • بهینه سازی نقش مدیر عامل
 • بررسی جابجایی مدیرعامل و میانگین دوره تصدی
 • ایجاد موفقیت بلندمدت با خط لوله ای از رهبران مختلف آینده.

درک این مسائل به جابجایی ناخواسته مدیرعامل کمک می کند و به شرکت ها کمک می کند تا جانشینی مدیر عامل خود را برنامه ریزی کنند.

مشاوره کسب و کار

نقش مدیرعامل

مدیر عامل بالاترین رتبه در یک شرکت است. نقش مدیران ارشد اجرایی این است که نقطه اصلی ارتباط بین هیئت مدیره و C-suite باشند و مسئولیت مدیریت کل عملیات و منابع شرکت را بر عهده دارند. 2

در سطحی کمتر عملیاتی و انسانی تر، مدیران عامل لحن و چشم انداز سازمان خود را تعیین می کنند. آنچه مدیر عامل می گوید و انجام می دهد بر نحوه درک کارکنان و مشتریان از سازمان – در داخل و خارج از دفتر – تأثیر می گذارد.

از دنیای بیرون، زندگی یک مدیر عامل ممکن است پر زرق و برق به نظر برسد، اما در واقع، روز زندگی یک مدیر عامل و حقیقت زندگی مدیر عامل کاملاً متفاوت است.

مدیر عامل امروزی زندگی عمومی فزاینده‌ای دارد که در آن می‌توان اقدامات او را توسط هر کسی که به اینترنت متصل است، منتشر و تجزیه و تحلیل کرد. این بعد نسبتاً جدید این نقش به عنوان یکی از دلایل کاهش میانگین تصدی در سال های اخیر ذکر شده است.

بین نظارت بیشتر، انتظارات کوتاه‌مدت سهامداران بالاتر و ریسک‌های تجاری موجود، هم مدیران جوان‌تر و هم مدیران ارشد در شرکت‌های سهامی عام و همچنین شرکت‌های خصوصی در حال بازنگری در مسیر شغلی خود هستند.

همانطور که رهبران در حال بررسی چشم‌انداز در حال تغییر هستند، شرکت‌ها نیز از نظر اختیارات رهبری قوی، تأثیر خروج اجباری مدیرعامل، اعلام جانشینی مدیرعامل و انتصاب‌های موقت مدیرعامل، نیز در نظر دارند.

بنابراین، میانگین دوره تصدی یک مدیرعامل چقدر است؟

موقعیت مدیر عامل زمانی از دریچه بلندمدت تری دیده می شد. با این حال، متوسط ​​دوره تصدی فعلی بسیار نزدیک به پنج سال طول می کشد. در سال 2017، تقریباً نیمی از مدیران عامل در S&P 500 و سایر شرکت‌ها به مدت پنج سال یا کمتر در سمت خود بودند، طبق انجمن دانشکده حقوق هاروارد در مورد حاکمیت شرکتی و مقررات مالی. 3 این داده ها شامل مدیران عاملی است که خود به خود ترک می کنند و همچنین اجباری را ترک می کنند.

سه دلیل احتمالی برای کاهش تصدی و کاهش دوره تصدی مدیرعامل و چرخه عمر مدیران عامل در پنج سال گذشته وجود دارد.

 1. اولاً، تحقیقات نشان می‌دهد که مدیران عامل جدید اغلب مؤثرتر از مدیران اجرایی طولانی مدت هستند: مدیران عامل جدید ایده‌ها و انرژی جدید به ارمغان می‌آورند، در حالی که مدیران عامل قدیمی‌تر ممکن است نزدیک‌بین و ریسک‌گریزتر شوند. 4
 2. در عین حال، خروج مدیران عامل از شرکت‌های ضعیف در حال افزایش است. طبق گزارش هیئت کنفرانس، در سال 2016، نرخ جانشینی شرکت‌هایی با عملکرد ضعیف 40 درصد افزایش یافت. 5
 3. سوم، شفافیت فزاینده اقدامات یک مدیر عامل، عصر جدیدی از پاسخگویی را آغاز کرده است، به گفته پرایس واترهاوس کوپرز، با جابجایی های اجباری به دلیل نقص های اخلاقی از سال 2011 تا 2016، 36 درصد افزایش یافته است. 6

با توجه به کوتاه‌تر شدن و کوتاه‌تر شدن دوره زمانی تصدی که مدیران عامل باید در آن عمل کنند و نظارت عمومی بیشتر بر نقش، در اینجا چهار راه وجود دارد که مدیران عامل و سازمان‌ها می‌توانند عملکرد را افزایش دهند:

 1. حرکت های استراتژیک را زود انجام دهید
 2. یک خارجی بمانید
 3. از ماهیت عمومی نقش استقبال کنید
 4. یک خط لوله متنوع برای برنامه ریزی جانشینی موثر ایجاد کنید

برای افزایش میانگین دوره تصدی مدیرعاملی چه می توان کرد؟

یکی از نتایج کاهش میانگین تصدی، اقدام قاطعانه مدیران عامل به سرعت پس از ورود به این نقش است. این منطقی است، زیرا مدیران عامل جدید باید در پس‌زمینه تیک تاک ساعت نقش خود را نشان دهند.

مدیران عامل بهتر است همین الان حرکت های درست را انجام دهند وگرنه ممکن است تا زمانی که می خواهند شغلشان نباشد.

لو، کانوری و اندروز این تصور را تقویت می‌کنند که اوایل زمان ایده‌آلی برای مدیران عامل جدید برای انجام حرکت‌های بزرگ است. آنها معتقدند که مدیران عامل جدید به عنوان افراد خارجی سازمان، سازگاری بیشتری با محیط خارجی دارند و در نتیجه نسبت به محیط خارجی واکنش نشان می دهند که به آنها در تقویت روابط سازمان با مشتریان کمک می کند.

مک‌کینزی برخی از اقدامات متداول را که مدیران عامل جدید هنگام شروع تصدی خود انجام می‌دهند، شناسایی کرده است، از جمله تغییر در مدیریت ارشد، ادغام و اکتساب، برنامه‌های کاهش هزینه، و عرضه محصولات جدید.

توجه به این نکته مهم است که این حرکت های استراتژیک جسورانه ریسک بالاتری برای مدیران عامل شرکت هایی با عملکرد خوب دارند.

اگر شرکت در حال حاضر به خوبی کار می کند، یک ابتکار جسورانه و جدید این خطر را به همراه دارد که شرکت را در مسیری کمتر موفق قرار دهد – به قول معروف «آنچه خراب نیست را تعمیر نکنید». اما اگر شرکت عملکرد خوبی نداشته باشد، معمولاً از تغییر اوضاع استقبال می‌شود، زیرا اقدامات جسورانه حساب شده منفی کمتری دارد.

1. یک خارجی باقی بمانید

در حالی که مدیران اجرایی جدید به دلیل اقدامات قاطع و تفکر بیرونی مورد ستایش قرار می گیرند، مدیران اجرایی با سابقه بیشتری در S&P 500 و سایر شرکت ها با این تصور که بیش از حد بر درون متمرکز هستند و ریسک منفی دارند، کار می کنند. به گفته لو، کانوری و اندروز:

با این حال، در فصل‌های بعدی خود، مدیران عامل به طور نزدیک‌بینانه متعهد به پارادایم‌های منسوخ می‌شوند، ریسک‌گریزی می‌کنند و در زین بیات می‌شوند و تمایل دارند کمتر با محیط خارجی سازگار شوند و به عملکرد شرکت آسیب می‌رسانند.»

تحقیقات PWC این مفهوم از دیدگاه مضر “خودی” را تقویت می کند. در مطالعه موفقیت مدیران ارشد اجرایی در سال 2016، آنها دریافتند که مدیران ارشد اجرایی که از خارج از سازمان استخدام شده‌اند، در چهار سال گذشته میانگین کل بازده سهامداران بالاتری نسبت به افراد داخلی داشته‌اند.

با افزایش مدت تصدی، تثبیت در آنچه می دانید آسان است و کمتر به اطلاعات بیرونی باز می شود. پیام در اینجا واضح است: مدیران عامل S&P 500 و سایر شرکت‌ها باید دیدگاه خارجی خود را حفظ کنند تا بتوانند به آنچه در بازار اتفاق می‌افتد پاسخی ماهرانه بدهند. دیدگاه خارجی دیدگاهی است که با تمرکز بر بازار/خارجی، محوریت رشد/نوآوری و بهینه سازی فرهنگ شرکت مشخص می شود.

2. ماهیت عمومی نقش را بپذیرید

در طول پنج سال گذشته، درصد مدیران عامل در S&P 500 و سایر شرکت‌هایی که به دلیل تخلفات اخلاقی مجبور به کناره‌گیری از دفتر شده‌اند، در هر منطقه‌ای که توسط PWC تجزیه و تحلیل شده است، افزایش یافته است:

 • ایالات متحده / کانادا: 1.6٪ تا 3.3٪ – 102٪ افزایش
 • اروپای غربی: 4.2% تا 5.9% – 41% افزایش
 • کشورهای BRIC: 3.6% تا 8.8% – 141% افزایش

علاوه بر این، مجموع گردش مالی اجباری برای خطاهای اخلاقی 36٪ افزایش یافته است، از 3.9٪ به 5.3٪.

با گسترش مسیرهای کاغذ دیجیتال – که مدیران عامل و سایر رهبران را در قبال تصمیماتی که می‌گیرند مسئول می‌دانند – و چرخه اخبار 24 ساعته – که احتمال انتشار اخبار مربوط به یک خطای اخلاقی را افزایش می‌دهد – برای مدیران عامل مهم است که موشکافی کنند. اقدامات خود را از دریچه ادراک عمومی قبل از اقدام بر روی آنها.

مدیران عامل باید خود را به عنوان شخصیت های عمومی ببینند و ماهیت عمومی نقش های خود را بپذیرند و از آن به نفع خود استفاده کنند. این برای سوء استفاده از افکار عمومی نیست. از آنجایی که مردم به طور فزاینده ای نسبت به شرکت های بزرگ و افرادی که آنها را اداره می کنند محتاط می شوند، بدون شک هر بوی فریبکاری کشف شده و علیه شما استفاده خواهد شد. این در مورد برقراری ارتباط واقعی با مخاطبان داخلی و خارجی و عمل کردن به روشی است که با اخلاق آنها – و امیدوارم شما – همسو باشد.

به عنوان مدیر عامل، اگر هر اقدامی که می‌خواهید انجام دهید، عنوان صفحه اول وال استریت ژورنال شود، چه احساسی خواهید داشت؟ هیئت مدیره شما چه احساسی خواهد داشت؟ بگذارید این پاسخ ها راهنمای شما باشند.

3. یک خط لوله متنوع برای برنامه ریزی موثر جانشینی ایجاد کنید

یکی دیگر از دلایل احتمالی برای دوره کوتاه‌تر تصدی مدیران عامل، برنامه‌ریزی ضعیف جانشینی مدیرعامل از سوی سازمان‌ها است. یک مطالعه جانشینی مدیرعامل PWC 2016 اشاره کرد که مدیران عاملی که پس از خروج اجباری وارد این سمت می‌شوند نسبت به کسانی که پس از جانشینی مدیر عامل برنامه‌ریزی‌شده به کار می‌آیند، دوره تصدی کوتاه‌تری دارند، یعنی میانگین 4.2 سال در مقایسه با 5.6. آنها اظهار داشتند که “شرکت هایی که فاقد برنامه های جانشینی خوب هستند، خود را برای گردش مالی بیشتر آماده می کنند.”

در ادامه این دیدگاه این است که در 15 سال گذشته، شرکت‌های با عملکرد بالاتر در 79 درصد مواقع گردش مالی برنامه‌ریزی‌شده داشته‌اند در حالی که بر اساس این مطالعه، 55 درصد مواقع برای شرکت‌های با عملکرد پایین گردش مالی برنامه‌ریزی شده است. شرکت‌هایی که عملکرد بهتری دارند برای مدیران اجرایی در حال خروج برنامه‌ریزی می‌کنند، آنها خود را برای جابه‌جایی یکپارچه رهبری از اعلام جانشینی مدیرعامل تا حمایت از مدیرعامل جدید در حین ادغام در نقش خود قرار می‌دهند.

اساس برنامه ریزی جانشین پروری موفقیت آمیز مدیران عامل، خط لوله ای از رهبران آینده قوی و متنوع است. یکی از زمینه‌های واضحی که اکثر شرکت‌ها با جانشینی مدیران عامل شکست می‌خورند، فقدان تنوع جنسیتی در خطوط لوله است.

در سال 2016، تنها 6 پست از 63 پست مدیرعاملی که در S&P 500 در دسترس قرار گرفت توسط مدیران عامل زن پر شد. و در حالی که این رقم متأسفانه کم به نظر می رسد، تعداد کل انتصاب های مدیرعامل زن در فورچون 500 به بالاترین حد خود یعنی 32 نفر رسیده است، که شاید آن را حتی غم انگیزتر می کند. این اعداد در انتصابات موقت مدیرعامل نیز یکسان است. این اعداد پایین نشان دهنده روند خروج مدیران عامل زن است.

دلایل زیادی برای گریزان ماندن مدیران عامل زن وجود دارد که بیشتر آنها به جانشینی ضعیف مدیران عامل مربوط می شود. در دنیای تجارتی که مدت‌هاست توسط مردان اداره می‌شود، زنان به سادگی از گستره فرصت‌ها، تجربه گسترده یا شبکه‌های حرفه‌ای لازم برای استخدام یا موفقیت به اندازه مدیران عامل مرد برخوردار نیستند. این سؤال پیش می‌آید که شرکت‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی برای حمایت از خط لوله مدیران زن آینده و آینده چه باید انجام دهند؟

برای ارتقای تنوع در خطوط لوله و در نهایت موفقیت سازمانی آتی، شرکت‌ها باید نقش‌های رهبری و فرصت‌های توسعه را برای زنان فراهم کنند، به طوری که وقتی مدیر عامل و سایر پست‌های C-suite در دسترس قرار می‌گیرند، زنانی باشند که در آن سطح کار کنند.

نتیجه

مدیرعامل امروزی بازه زمانی کوتاه تری دارد که در آن اثر خود را نشان دهد. علاوه بر این، نظارت عمومی در مورد هر حرکتی که در داخل یا خارج از دفتر انجام می شود، افزایش می یابد. این محیط نیاز به تفکر و اقدامات جدید برای مدیران عامل و سازمان ها برای هدایت عملکرد دارد. این چهار عمل عبارتند از:

مدیران اجرایی جدید: حرکت های استراتژیک مناسب را زود انجام دهید

مدیران عامل جدید باید همین الان حرکات درست را انجام دهند، در غیر این صورت ممکن است تا زمانی که بخواهند کار از آن آنها نباشد. برای مدیران اجرایی جدید، «حرکات درست» به عملکرد فعلی، تغییراتی که واقعاً سودمند هستند و داشتن معیارهای مناسب بستگی دارد.

یک خارجی بمانید

با افزایش مدت تصدی، مدیران عامل می توانند در آنچه می دانند تثبیت شوند و کمتر به اطلاعات بیرونی باز شوند. مدیران عامل باید دیدگاه خارجی خود را حفظ کنند تا بتوانند به آنچه در بازار اتفاق می افتد پاسخ دهند. ذهنیت مدیر عامل امروزی باید از رشد، نوآوری و تکامل فرهنگ شرکت باشد.

از ماهیت عمومی نقش استقبال کنید

گسترش مسیرهای کاغذ دیجیتال، چرخه اخبار 24 ساعته، و افزایش شک و تردید در مورد کسب و کارهای بزرگ به این معنی است که هر حرکتی که یک مدیر اجرایی انجام می دهد باید از طریق دریچه درک عمومی ارزیابی شود – قبل از اینکه به آن عمل شود. مدیران عامل باید نظارت دقیق کار و این واقعیت را که مانند ورزشکاران یا بازیگران حرفه ای در معرض دید عموم قرار دارند، بپذیرند.

یک خط لوله متنوع برای جانشینی مدیران موثر ایجاد کنید

خطوط لوله ضعیف می تواند منجر به مدیران اجرایی ناآماده و کم کار شود. برای هدایت موفقیت سازمانی آتی، شرکت ها باید نقش های رهبری و فرصت های توسعه را برای جمعیت های مختلف فراهم کنند، به طوری که وقتی مدیر عامل و سایر پست های C-suite در دسترس قرار می گیرند، افراد مناسب برای مشاغل برای عملکرد در آن سطح آماده شوند.

منابع:

 1. https://corpgov.law.harvard.edu/2018/02/12/ceo-tenure-rates/
 2. https://www.investopedia.com/terms/c/ceo.asp
 3. https://corpgov.law.harvard.edu/2018/02/12/ceo-tenure-rates/
 4. مدت تصدی مدیرعاملی چه اهمیتی دارد؟ نقش واسطه ای روابط شرکت-کارمند و شرکت-مشتری
 5. https://corpgov.law.harvard.edu/2017/07/31/ceo-succession-practices-2017-edition/#more-9978
 6. PWC، 2016 مطالعه موفقیت مدیر عامل: یافته های جهانی
 7. مدت تصدی مدیرعاملی چه اهمیتی دارد؟ نقش واسطه ای روابط شرکت-کارمند و شرکت-مشتری
 8. https://www.mckinsey.com/featured-insights/leadership/how-new-ceos-can-boost-their-odds-of-success
 9. مدت تصدی مدیرعاملی چه اهمیتی دارد؟ نقش واسطه ای روابط شرکت-کارمند و شرکت-مشتری
 10. مطالعه موفقیت مدیرعامل PWC 2016
 11. PWC، 2016 مطالعه موفقیت مدیر عامل: یافته های جهانی
 12. پانزدهمین مطالعه سالانه جانشینی مدیرعامل PWC

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفده =