فهرست ایده‌ها، الگوها و نمونه‌های شرح شغل [رایگان]


دیر یا زود، هر شرکتی نیاز به استخدام دارد دارد. افراد می روند و باید جایگزین شوند، کسب و کار رشد می کند و شما نیاز به گسترش دارید، نیازها تغییر می کنند و به مهارت ها و تجربه های جدید نیاز دارید. استخدام یک علم است، اما یک هنر نیز هست. هیچ فرمولی وجود ندارد که بتوانید از آن برای وصل کردن داده‌های خود و دریافت نامزدهای بادوام استفاده کنید. شما باید کاردستی کنید، مجسمه سازی کنید، شرح شغلی عالی برای جذب نامزدهای مورد نظر خود ایجاد کنید.

برای کمک به این کار، ما این راهنما را گردآوری کرده ایم. هیچ کس در اولین بار که تلاش می کند، شرح وظایف را به درستی دریافت نمی کند، اما شما می توانید از موقعیتی سودمندتر شروع کنید و از آنجا برای بهینه سازی کار کنید. با ایده‌ها، نکات و ترفندهایی شروع کنید که می‌توانند به شما کمک کنند تا شرح شغلی متناسب با نیازهایتان را تنظیم کنید. به الگوها بروید، پوسته‌هایی از توضیحات که می‌توانید از آنها به عنوان نقطه شروع استفاده کنید تا متناسب با کسب و کارتان سفارشی کنید. سپس، برخی از بهترین شرح‌های شغلی را بررسی کنید، ببینید چرا کار می‌کنند، و عناصری را که می‌توانید در منابع خود استفاده کنید، انتخاب کنید.

ایده هایی برای شرح شغل قانع کننده

ویژگی های یک شرح شغل خوب چیست و چگونه می توانید آن عناصر را در شرح شغل خود بگنجانید؟

عناصر خاص بسته به اینکه از چه کسی بپرسید متفاوت است، اما آنچه ما مشاهده کردیم این است که هر توصیف خوب دارای موارد زیر است:

  • خلاصه ای از آنچه موقعیت را منحصر به فرد می کند. چرا آنها از کار کردن برای شما لذت خواهند برد؟ این موقعیت چه در داخل و چه در خارج به شرکت کمک می کند؟ چه چیزی شرکت شما را منحصر به فرد می کند؟ این یک راه خوب برای جلب توجه نامزد و برجسته کردن لیست شما است.
  • عنوان شغلی قانع کننده این عنوان باید نقش و سطح اقتدار نسبی موقعیت را نشان دهد و در عین حال آنچه را که می تواند برای جذابیت بیشتر موقعیت برای متقاضیان انجام دهد.
  • خلاصه ای از مسئولیت ها و انتظارات. این یک مرور کوتاه و سطح بالا از موقعیت و مسئولیت های آن است. آیا مدیریتی است، فنی است، کار دستی است؟ این به سؤالات ساده پاسخ می دهد و به متقاضیان کمک می کند تا برای نقش هایی که نمی خواهند خود فیلتر شوند.
  • شرح دقیق نقش و مسئولیت های آن. این یک خلاصه عمیق تر و دقیق تر از موقعیت باز است. مسئولیت ها و وظایف نقش را با جزئیات بیشتری فهرست می کند. نکته: یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که شرکت‌ها در اینجا مرتکب می‌شوند این است که سعی می‌کنند همه چیزهایی را که ممکن است به همراه داشته باشد پوشش دهند. سعی کنید این بخش را به مهم ترین وظایف محدود کنید و از توضیح بیش از حد خودداری کنید.
  • جزئیات در مورد محیط کار آیا این موقعیت شغل اداری محسوب می شود؟ کار در فضای باز؟ آیا در یک مکان قرار دارد یا در چندین دفتر مختلف؟ آیا سفر لازم است؟ آیا متقاضی باید وسیله نقلیه داشته باشد یا باید منابع دیگری داشته باشد؟
  • فهرست کاملی از مسئولیت های خاص. این فهرست سنتی شما از آنچه این شغل مستلزم آن است، معمولاً در قالب فهرست گلوله‌ای است. با توضیحات طولانی‌تر همپوشانی‌های زیادی وجود خواهد داشت، اما این بخش جایی است که شما مسئولیت‌های خاص‌تری را دریافت می‌کنید. باز هم، از فهرست کردن هر کاری که نقش ممکن است انجام دهد خودداری کنید. فقط به مهم ترین مسئولیت های روزانه پایبند باشید.
  • فهرستی از الزامات ضروری سطح تحصیلات، تجربه در نقش مشابه، آشنایی با ابزارها و برنامه های صنعتی خاص. هر شرطی که 100% برای موفقیت در نقش الزامی است باید در اینجا ذکر شود. اینها مهارت ها، تجربیات و دانش غیر قابل مذاکره و غیرقابل آموزش شما هستند که متقاضی باید در نظر گرفته شود.
  • فهرستی از ویژگی های خوب برای داشتن. هر چیزی که به موفقیت نامزد در نقش کمک می کند اما 100٪ ضروری نیست می تواند در این لیست قرار گیرد. اگر متقاضی برخی از این ویژگی ها را داشته باشد، آنها را در رقابت از کسی که ندارد قرار می دهد. این‌ها می‌توانند ویژگی‌هایی مانند تجربه طولانی و آشنایی با برنامه‌ها و سیستم‌ها، تجربه با انواع خاصی از کار، یا چیزهایی باشند که معمولاً به کارکنان آموزش می‌دهید.
  • اطلاعات حقوق و دستمزد (اختیاری). درج اطلاعات حقوق و دستمزد در شرح شغل شما دارای مزایا و معایبی است. برای جزئیات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید .

اگر شرح شغل شما همه این دسته ها را پوشش می دهد – حتی اگر برخی از آنها را در همان بخش پوشش دهید – در موقعیت خوبی هستید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌توانیم به شما بدهیم این است که از استفاده بیش از حد از زبان فوق‌العاده خودداری کنید. همه ما توضیحات شغلی را دیده‌ایم که به دنبال آن «توسعه‌دهنده ستاره‌های راک» یا «گورو فناوری» می‌گردیم، اما این نوع زبان به طور بالقوه می‌تواند برخی از بهترین نامزدهای شما را از کار بیندازد.

همچنین می تواند به تنوع آسیب برساند. NCWIT، مرکز ملی زنان و فناوری اطلاعات، دریافته است که زبان های برتر مانند «ستاره راک»، «گورو»، «نینجا»، «در کلاس جهانی» و «بهترین از بهترین ها» تمایل به تغییر دارند. برخی از متقاضیان مرد و حتی بیشتر از زنان و اقلیت ها . کریس نیکلسون، مدیر عامل شرکت هوش مصنوعی Skymind می گوید:

بدیهی است که چیزی که باعث می‌شود فردی به یک کارمند برجسته در یک شرکت تبدیل شود، لزوماً به هر شرکت دیگری ترجمه نمی‌شود… شما به دنبال مهارت‌ها، ویژگی‌ها، تخصص خاصی هستید که کمبودهای شما را پر کند. مشکل این است که اکثر شرکت‌ها از شرکت‌های اشتباه استفاده می‌کنند، و این نه تنها به طور کلی به آنها آسیب می‌زند، بلکه به فقدان تنوع و شمول نیز کمک می‌کند.

با این حال، مهمتر از همه، شرح شغل شما باید برای این نقش منحصر به فرد باشد. همانطور که ماریسا پرتز می گوید :

«شرح شغل معمولاً یک اندازه برای همه است، مرورهای اجمالی ملایمی که از دیدگاه شرکت نوشته شده است. این رویکرد می‌تواند برای مشاغل سطح پایه رضایت‌بخش باشد، اما جویندگان کار منفعل را در سطوح بالاتر جذب نمی‌کند. برای آن، یک مدیر استخدام و شریک منابع انسانی باید زمانی را با هم بگذرانند تا واقعاً نیازهای کسب و کار را درک کنند تا بتوانند شرح شغلی را بنویسند که فراتر از لیست ویژگی ها و الزامات است. رویکردهای «چک باکس» – که بسیار رایج هستند – فاقد صدای هیس کردن هستند. مهمتر از آن، آنها کار نمی کنند.»

با در نظر گرفتن همه این موارد، مهم است که دلایلی را برجسته کنید که موقعیتی که ارائه می‌دهید هیجان‌انگیز است و می‌تواند تفاوت ایجاد کند، تا زمانی که خیلی از اوج نگیرید. این به شما کمک می‌کند افراد واجد شرایطی را جذب کنید که هیجان‌زده هستند تا برای شما کار کنند، بدون اینکه وسواس زیادی بر تناسب فرهنگی داشته باشند.

بیایید نگاهی به چند نمونه در این بخش بعدی بیاندازیم.

الگوهایی برای توضیحات شغلی عالی

قالب ها یک ابزار هستند، اما باید در استفاده از آنها بسیار دقت کنید. آنها برای ایده گرفتن و برای گرفتن قالب شرح وظایف موجود خوب هستند، اما باید مطمئن شوید که تا آنجا که ممکن است آنها را به طور کامل سفارشی کنید. گرفتن یک الگو و استفاده از آن به صورت عمده، تنها با تغییر چند عبارت کلیدی که متناسب با شرکت شما باشد، راهی عالی برای نادیده گرفتن لیست شغل شما توسط بهترین نامزدها است. به هر حال، اگر برای فهرست کردن نقش خود تلاش زیادی نمی کنید، چه چیز دیگری را کم می کنید؟

برای این منظور، به جای ارائه چند الگوی دست‌چین شده، فهرستی از فهرست‌ها را به شما ارائه می‌کنیم. ده‌ها الگو را که می‌توانید مرور کنید تا ایده‌ای در مورد اینکه شرح شغل چگونه باید باشد را پیدا کنید. عناصری از شرح شغل های مختلف را که دوست دارید بردارید، به نوبت های خاص عبارتی توجه کنید که توجه شما را جلب کرده است، اما کل الگو را برای استفاده کپی و جایگذاری نکنید.

قالب شغلی 1

یک الگوی ساده شرح شغل از Betterteam – این الگو به سختی یک الگو است، اما یک هدف خوب را دنبال می کند: به عنوان یک چک لیست برای انواع خاصی از اطلاعاتی که ممکن است بخواهید در آن قرار دهید کار می کند. برای الزامات شغلی، برای مثال، اگر الزامات فیزیکی، گواهینامه یا مجوز خاصی دارید، این چک لیست می تواند به شما کمک کند که فهرست آنها را فراموش نکنید.

Monster’s List of Sample Job Descriptions – این فهرستی از ده ها الگو برای شرح شغل برای نقش های خاص است. Monster میلیون‌ها شرح شغل را در سال پردازش کرده است و بسیاری از آنها را به ویژگی‌های اصلی هر یک تقطیر کرده است، و این منبع خوبی برای مشاهده اینکه چگونه نقش‌های خاص ممکن است قالب‌بندی شوند و چه اطلاعاتی معمولاً شامل می‌شود، تبدیل شده است.

47 الگوهای شرح شغل از TemplateLab – این لیست از الگوها مجموعه ای از الگوهای سند برای نمایش MS Word یا PDF است. آنها برای نشان دادن اینکه چگونه می توانید اطلاعات را در شرح شغل خود قالب بندی و سازماندهی کنید مفید هستند، اگرچه مشخصات آنها بسته به جایی که لیست شغلی را پست می کنید می تواند متفاوت باشد.

بیش از 700 الگوی رایگان شرح شغل از Workable – بسیار شبیه به لیست Monster در بالا، این لیست شامل یک الگوی توضیحات شغلی اصلی برای بیش از 700 نقش مختلف است. می‌توانید نقش خاص – یا نقشی مشابه – را با آنچه استخدام می‌کنید پیدا کنید و الگوی آن‌ها را مرور کنید تا ایده‌هایی در مورد آنچه باید در توضیحات خود داشته باشید به دست آورید.

نمونه توضیحات شغلی عالی

اکنون تعداد زیادی الگو برای نقش‌های مختلف و یک نمای کلی از نحوه نوشتن شرح شغل از جمله موارد خاص دارید. حال بیایید نگاهی به چند نمونه واقعی از شرح وظایف خوب و قانع کننده بیاندازیم و آنچه را که آنها به درستی انجام می دهند.

مشاغل CVS

ما یک مثال ساده از نقش دستیار اداری از CVS را برای این پیوند انتخاب کردیم، اما بیشتر شرح وظایف آنها از همین الگو پیروی می کند. آنها اطلاعات نقش مهم را در بالا فهرست می کنند، مانند عنوان شغل و مکان. سپس شرح شغل ساده را پوشش می‌دهند، قبل از اینکه فهرست‌های کامل نیازمندی‌ها، مسئولیت‌ها و صلاحیت‌ها را بررسی کنند.

آنچه ما دوست داریم: توضیحات نسبتا کوتاه و شیرین است. بدون کرک به نقطه اصلی می رسد. برای این نقش پاره وقت، آنها همچنین ساعات تقریبی هفتگی را که متقاضی می تواند انتظار داشته باشد فهرست می کند. حوزه نمای کلی آنها به خوبی نشان می دهد که CVS چه کسی به عنوان یک شرکت است و تعهد آنها به فراگیر بودن. تقسیم مدارک به دو دسته، “الزامی” و “ترجیح” نیز لمس خوبی بود و چیزی که اغلب نمی بینید.

چیزی که ما دوست نداریم: هیچ مزایا یا مزیتی ذکر نشده است، حتی برای پست های مهندسی و مدیریتی با درآمد بالاتر. الزامات به وضوح بیان شد، اما تنها مزیت کار در CVS که می‌توانیم از این فهرست‌ها پیدا کنیم، «به‌روز ماندن» با روند محصولات و بهبود وفاداری مصرف‌کننده است. آنها می توانستند کار بهتری را انجام دهند تا این لیست ها را کمی جذاب تر کنند.

مشاغل مستعد

Aptiv شرکتی است که عمدتاً قطعات خودرو را با تمرکز فناوری بر روی سیستم‌های تطبیقی ​​از وسایل نقلیه خودران و کنترل هوش مصنوعی گرفته تا سیستم‌های ایمنی و امنیتی تولید می‌کند. صفحه شغلی آن‌ها برای نقش‌هایی در سراسر جهان استخدام می‌کند، اما تا زمانی که متقاضیان مایل به نقل مکان باشند، در دسترس است.

آنچه ما دوست داریم: آنها در یک نمای کلی در سطح بالا از اینکه یک نقش چیست و چه کاری انجام می دهد، کار عالی انجام می دهند، به دنبال آن توضیحات دقیق تری در مورد آنچه که یک نامزد باید بداند، سطح تجربه آنها باید چقدر باشد، و چه الزاماتی را باید برآورده کند. . آن‌ها همچنین در ساختن فهرست مشاغلشان هیجان‌انگیز و در لبه‌های فناوری پیشرفته کار خوبی کردند.

آنچه ما دوست نداریم: فهرست ها می توانستند کمی بهتر نشان دهند که هر موقعیت خاص چه چیزی را به دنبال دارد. آنها برخی از وظایف شغلی را فهرست کردند، اما اینها کمی مبهم بودند و به اندازه بیانیه ماموریتشان هیجان انگیز نبودند. کار با یک تیم، همکاری، توسعه، مستندسازی – ما می‌خواهیم جزئیات بیشتری را در اینجا در مورد عملیات روزانه و آنچه انتظار داریم داشته باشیم.

RGP

RGP یک شرکت مشاوره است که افراد بسیار با استعدادی را استخدام می کند تا با مشتریان خود برای دستیابی به طیف گسترده ای از اهداف با استفاده از تجزیه و تحلیل سطح بالا، مرور کلی و تغییرات فرآیند برای بهبود آن شرکت های مشتری مشورت کنند. پورتال استخدام آنها بر دسته های مختلفی از مشاوران متمرکز است که سعی در جذب آنها دارند، با صفحات دروازه برای مرور کلی هر دسته قبل از بررسی نقش های باز خاص.

مثال شغلی RGP

آنچه ما دوست داریم: فرآیند خودفیلترسازی به نامزدها کمک می‌کند قبل از رسیدن به نقش‌های خاص بفهمند که در کجای سازمان قرار می‌گیرند، و به RGP فرصتی می‌دهد تا یک نمای کلی از کل دسته‌های نقش باز بدون درهم ریختن فضاهای خاص ارائه دهد. با اطلاعات اضافی فهرست الزامات و مسئولیت‌های خاص آن‌ها برای نقش‌های فردی نیز به خوبی فرمول‌بندی شده است، با حداقل امتیازات اضافی. ارزش‌های اصلی آنها همچنین به ما ایده خوبی از آنچه از استخدام‌های جدید خود انتظار دارند، به ما می‌دهد.

آنچه ما دوست نداریم: فرآیند فیلتر اولیه به این معنی است که برخی از کاندیداهای واجد شرایط برای یافتن موقعیت‌های باز کلیک می‌کنند، فقط نقش‌های موجود را پیدا نمی‌کنند، حتی اگر نقش‌های مشابه در دسته‌های مختلف باز باشند. همچنین موقعیت های پاره وقت با موقعیت های مشاور و تمام وقت ترکیب شده بود که راهی برای فیلتر کردن آنها وجود نداشت. این بیشتر نگران پورتال مشاغل آنهاست تا خود لیست ها، اما با این وجود شایان ذکر است.

جنرال میلز

جنرال میلز ، شرکت غلات، دارای طیف گسترده ای از موقعیت های موجود از کارکنان خط تولید گرفته تا اداری و خرده فروشان و فراتر از آن است. صفحه مشاغل آنها فوری است و امکان جستجو در نقش های باز با چندین زمینه پیشرفته را فراهم می کند.

نوبت شماست

نوشتن شرح شغل قانع کننده به همان اندازه که دانش و منابع است یک موضوع هنری و تجربه است . استفاده از قالب‌ها می‌تواند مکانی برای شروع به شما بدهد، اما اگر می‌خواهید بهترین توصیف‌های ممکن را ایجاد کنید، واقعاً به دانش نزدیک از شرکت، نقش، فرهنگ و انواع افرادی که می‌خواهید جذب کنید، نیاز دارید.

با این حال، ما می دانیم که شرکت های مختلف رویکردهای متفاوتی برای لیست مشاغل دارند.

آیا شرکت شما آزمایشی را در مورد لیست های شغلی انجام داده است یا شما به عنوان یک متقاضی، خودتان آزمایش هایی را مشاهده کرده اید؟ چگونه کار می کردند؟ تجربیات خود را در زیر با ما در میان بگذارید.

بدون نظر

پاسخ دهید