جرات ورزی مهارتی است که به طور مرتب در آموزش مهارت های اجتماعی و ارتباطی به آن اشاره می شود.

قاطعیت به این معناست که بتوانید از حقوق خود یا دیگران به شیوه ای آرام و مثبت دفاع کنید، بدون اینکه پرخاشگر باشید یا منفعلانه “اشتباه” را بپذیرید.

افراد قاطع می توانند بدون اینکه دیگران را ناراحت کنند و یا خودشان ناراحت شوند، به حرف خود برسند.

اگرچه همه گهگاه به شیوه‌های منفعلانه و پرخاشگرانه عمل می‌کنند، اما چنین روش‌هایی برای پاسخگویی اغلب ناشی از عدم اعتماد به نفس است و بنابراین، روش‌های نامناسبی برای تعامل با دیگران است.

این صفحه حقوق و مسئولیت‌های رفتار قاطعانه را بررسی می‌کند و هدف آن این است که نشان دهد قاطعیت چگونه می‌تواند برای شما مفید باشد. همچنین ممکن است به صفحات ما در مورد عزت نفس و مذاکره علاقه مند باشید .


قاطعیت چیست؟

فرهنگ لغت مختصر آکسفورد قاطعیت را اینگونه تعریف می کند:

“صراحت، مثبت، اصرار بر به رسمیت شناختن حقوق خود”

به عبارت دیگر:

قاطعیت به معنای دفاع از حقوق شخصی خود – بیان افکار، احساسات و باورها به روش های مستقیم، صادقانه و مناسب است.

همچنین لازم به ذکر است که:

با قاطعیت همیشه باید به افکار، احساسات و باورهای افراد دیگر احترام بگذاریم.

کسانی که قاطعانه رفتار می کنند، همیشه به افکار، احساسات و باورهای افراد دیگر و همچنین افکار خود احترام می گذارند.

جرات ورزی به توانایی بیان احساسات، خواسته ها، خواسته ها و خواسته های مناسب مربوط می شود و یک مهارت مهم شخصی و بین فردی است. در تمام تعاملات خود با افراد دیگر، چه در خانه و چه در محل کار، با کارفرمایان، مشتریان یا همکاران، قاطعیت می تواند به شما کمک کند تا بدون تضعیف حقوق خود یا دیگران، خود را به شیوه ای واضح، باز و معقول بیان کنید.

قاطعیت افراد را قادر می سازد تا در راستای منافع خود عمل کنند، بدون نگرانی بی مورد از خود دفاع کنند، احساسات صادقانه را به راحتی بیان کنند و حقوق شخصی را بدون انکار حقوق دیگران بیان کنند.


منفعل، تهاجمی و قاطع

قاطعیت اغلب به عنوان نقطه تعادل بین رفتار منفعلانه و پرخاشگرانه دیده می شود، اما احتمالاً آسان تر است که این سه را به عنوان نقاط مثلث در نظر بگیرید.


قاطع بودن

قاطعیت مستلزم در نظر گرفتن حقوق، خواسته ها، خواسته ها، نیازها و خواسته های خود و دیگران است.

قاطعیت به معنای تشویق دیگران به باز بودن و صادق بودن در مورد نظرات، خواسته ها و احساساتشان است تا هر دو طرف به درستی عمل کنند.

رفتار قاطعانه شامل:

  • باز بودن در بیان خواسته ها، افکار و احساسات و تشویق دیگران به انجام همین کار. از صفحه ما در مدیریت احساسات دیدن کنید .
  • گوش دادن به نظرات دیگران و پاسخ مناسب، خواه موافق با آن نظرات باشد یا نباشد. از صفحه ما در گوش دادن فعال دیدن کنید .
  • پذیرش مسئولیت ها و تفویض مسئولیت ها به دیگران. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما در زمینه مهارت های نمایندگی مراجعه کنید .
  • ابراز قدردانی منظم از دیگران برای کاری که انجام داده اند یا انجام می دهند. از صفحه ما در مورد سپاسگزاری و سپاسگزار بودن دیدن کنید .
  • توانایی اعتراف به اشتباهات و عذرخواهی
  • حفظ خویشتن داری. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما در مورد خودکنترلی مراجعه کنید .
  • رفتار برابر با دیگران. برای بررسی بیشتر به صفحه ما در عدالت و انصاف مراجعه کنید.

 

برخی از افراد ممکن است به دلایل متعددی برای رفتار قاطعانه تلاش کنند و متوجه شوند که در عوض رفتاری پرخاشگرانه یا منفعلانه دارند.

 


منفعل بودن

پاسخ دادن به شیوه ای منفعلانه یا غیر قاطعانه به معنای پیروی از خواسته های دیگران است و می تواند حقوق فردی و اعتماد به نفس را تضعیف کند.

بسیاری از مردم به دلیل نیاز شدید به دوست داشتن دیگران، واکنش منفعلانه را اتخاذ می کنند. چنین افرادی خود را یکسان نمی دانند زیرا برای حقوق، خواسته ها و احساسات دیگران اهمیت بیشتری قائل هستند. منفعل بودن منجر به ناتوانی در برقراری ارتباط افکار یا احساسات می شود و باعث می شود افراد کارهایی را انجام دهند که واقعاً نمی خواهند انجام دهند به این امید که ممکن است دیگران را خوشحال کنند. این همچنین به این معنی است که آنها به دیگران اجازه می دهند مسئولیت را بر عهده بگیرند، رهبری کنند و برای آنها تصمیم بگیرند.

برای نکاتی در مورد چگونگی افزایش اعتماد به نفس خود به صفحات ارائه شخصی و عزت نفس ما مراجعه کنید .

 

یک پاسخ غیرفعال کلاسیک توسط کسانی ارائه می شود که به درخواست ها «بله» می گویند، در حالی که واقعاً می خواهند «نه» بگویند.

مثلا:

“فکر می کنی امروز می توانی برای شستن ماشین وقت پیدا کنی؟”

یک پاسخ غیرفعال معمولی ممکن است این باشد:

بله، بعد از اینکه خرید را انجام دادم، یک تماس تلفنی مهم برقرار کردم، پرونده را تمام کردم، پنجره ها را تمیز کردم و برای بچه ها ناهار درست کردم، این کار را انجام می دهم!

پاسخ بسیار مناسب‌تر این بود:

“نه، من امروز نمی توانم این کار را انجام دهم، زیرا کارهای زیادی دارم که باید انجام دهم.”

فردی که منفعلانه پاسخ می دهد واقعا وقت ندارد، اما پاسخ او این پیام را منتقل نمی کند. پاسخ دوم قاطعانه است زیرا فرد پیامدهای درخواست را در پرتو سایر وظایفی که باید انجام دهد در نظر گرفته است.

قاطعیت در محل کار به همان اندازه مهم است که در خانه.

اگر به‌عنوان فردی که نمی‌تواند نه بگویید، شناخته می‌شوید، همکاران و مدیران خود با وظایفی مواجه می‌شوید و حتی ممکن است خود را بیمار کنید.

 

وقتی منفعلانه پاسخ می‌دهید، خود را با دیدی کمتر مثبت نشان می‌دهید یا به نوعی خود را پایین می‌آورید. اگر مدام خود را در این راه تحقیر کنید، نسبت به دیگران احساس حقارت خواهید داشت. در حالی که علل اصلی رفتار منفعلانه اغلب اعتماد به نفس و عزت نفس ضعیف است، به خودی خود می تواند احساس ارزشمندی خود را کاهش دهد و یک دور باطل ایجاد کند.

به صفحات ما در مورد ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس چیست مراجعه کنید؟ برای اطلاعات بیشتر.


تهاجمی بودن

با پرخاشگری نسبت به دیگران، حقوق و عزت نفس آنها تضعیف می شود.

رفتار پرخاشگرانه از در نظر گرفتن نظرات یا احساسات افراد دیگر ناتوان است. کسانی که پرخاشگرانه رفتار می کنند به ندرت از دیگران تمجید یا قدردانی می کنند و یک واکنش پرخاشگرانه تمایل دارد دیگران را پایین بیاورد. پاسخ‌های پرخاشگرانه، طرف مقابل را تشویق می‌کند تا به شیوه‌ای غیر قاطعانه، تهاجمی یا منفعلانه، پاسخ دهد.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ما در تجزیه و تحلیل تراکنش ها مراجعه کنید.

طیف وسیعی از رفتارهای پرخاشگرانه وجود دارد، از جمله عجله کردن غیر ضروری به کسی، گفتن به جای درخواست، نادیده گرفتن کسی، یا در نظر نگرفتن احساسات دیگران.

مهارت های بین فردی خوب به این معنی است که باید از راه های مختلف ارتباط و واکنش متفاوتی که هر رویکرد ممکن است برانگیزد آگاه باشید. استفاده از رفتار منفعلانه یا پرخاشگرانه در روابط بین فردی می تواند عواقب نامطلوبی برای کسانی که با آنها ارتباط برقرار می کند داشته باشد و ممکن است جلوی حرکت های مثبت رو به جلو را بگیرد.

گفتن پرخاشگرانه با او می‌تواند تجربه‌ای ترسناک یا ناراحت‌کننده باشد و گیرنده می‌تواند متعجب شود که چه چیزی باعث چنین رفتاری شده است یا چه کاری انجام داده است تا سزاوار این پرخاشگری باشد.

اگر افکار و احساسات به وضوح بیان نشود، این می تواند منجر به دستکاری افراد در دیگران برای برآوردن خواسته ها و خواسته های آنها شود. دستکاری را می توان به عنوان شکلی از پرخاشگری پنهان در نظر گرفت، در حالی که از طنز نیز می توان به صورت پرخاشگرانه استفاده کرد.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما مراجعه کنید: مقابله با پرخاشگری .


موقعیت‌های مختلف نیاز به اقدامات متفاوتی دارند
– یا آیا آنها؟

ممکن است متوجه شوید که هنگام برقراری ارتباط در موقعیت‌های مختلف، واکنش‌های متفاوتی دارید – چه منفعلانه، چه قاطعانه یا پرخاشگرانه.

مهم است که به یاد داشته باشید که هر تعاملی همیشه یک فرآیند دو طرفه است و بنابراین واکنش‌های شما ممکن است بسته به رابطه شما با شخص دیگر در ارتباط متفاوت باشد.

برای مثال ممکن است قاطعیت نسبت به شریک زندگی‌تان راحت‌تر از رئیس‌تان باشد یا برعکس. با این حال، چه آسان باشد و چه نباشد، یک پاسخ قاطعانه همیشه برای شما و رابطه شما با طرف مقابل بهتر است.

صفحه ما در مورد قاطعیت – نکات و تکنیک‌ها ممکن است به شما کمک کند تا مهارت‌های مورد نیاز برای قاطعیت را توسعه دهید. همچنین ممکن است صفحه ما در مورد قاطعیت در موقعیت‌های خاص مفید باشد.

 

بدون نظر

پاسخ دهید