صفحه ما منتورینگ چیست؟ توضیح می دهد که راهنمایی چیست و نقش هایی که یک مربی می تواند در طول یک رابطه مربیگری ایفا کند.

این صفحه مهارت‌های مورد نیاز یک مربی را مشخص می‌کند، در حالی که صفحه یادگیری از منتورینگ در مورد مهارت‌های مورد نیاز برای یادگیری از یک مربی بحث می‌کند.

تعدادی زمینه وجود دارد که برای مربی و یادگیرنده مشترک است، مانند استفاده از تمرین بازتابی . مهارت های دیگر ممکن است برای مربیان مهم تر باشد. به عنوان مثال مهارت های مربیگری و درک برخی از مدل های نظری که ممکن است به یادگیرنده کمک کند.

همچنین درک این نکته مفید است که هر رابطه مربیگری در طول زمان تغییر می کند و مهارت های مختلف در مراحل مختلف رابطه مهم هستند.

با این حال، برای یک مربی خوب بودن یک چیز اساسی است و آن اعتقاد به پتانسیل های یادگیرنده است.


ایجاد یک رابطه مربیگری

مدیریت فرآیند

اگرچه مربی و یادگیرنده باید به توافق برسند که چگونه با هم کار می کنند، معمولاً این مربی است که مسئولیت اطمینان از اینکه فرآیند مورد بحث و توافق قرار گرفته است را بر عهده می گیرد. این شامل تنظیم یک قرارداد و موافقت با یک فرآیند برای بررسی است.

بنابراین مربیان باید مهارت های سازمانی خوبی داشته باشند تا بتوانند مسئولیت سازماندهی موارد عملی را بر عهده بگیرند و مطمئن شوند که همه موارد ضروری در روزهای اولیه پوشش داده شده است.

فرآیند قرارداد


بسته به انتخاب شما برای کار، قرارداد بین مربی و یادگیرنده ممکن است کم و بیش رسمی باشد. با این حال، چه به صورت رسمی نوشته شود یا نه، باید در مورد موارد زیر بحث کنید:

 • چه مدت با هم کار خواهید کرد (چه یک دوره زمانی، چه تا زمانی که به یک هدف دست یابید ).
 • اهداف اولیه شما ، که ممکن است شامل توسعه اهداف بلند مدت برای رابطه باشد.
 • ترتیبات عملی مانند اینکه چند وقت یکبار ملاقات کنید، کجا ملاقات خواهید کرد (مثلاً در دفتر یا جاهای دیگر)، و همچنین اینکه آیا لغو جلسات قابل قبول است یا خیر، و اگر چنین است، در چه شرایطی.
 • فرآیند بررسی رابطه این باید شامل بررسی پایان جلسه برای بحث در مورد فرآیند و یادگیری از هر جلسه، و بررسی دوره ای پیشرفت به سمت اهداف باشد.

بخشی از قرارداد، روشن کردن اهداف و اهداف راهنمایی در مراحل اولیه و کمک به یادگیرنده برای شناسایی اهداف یادگیری خود است. صفحه ما تفکر استراتژیک ممکن است در این فرآیند مفید باشد.


تشکیل یک رابطه مربیگری

شاید به ناچار این مربی نیز باشد که معمولاً مسئولیت ایجاد رابطه را در مراحل اولیه آن بر عهده می گیرد.

اولین تماس با یادگیرنده ممکن است یک تماس اکتشافی باشد تا ببینید آیا ممکن است بتوانید در یک رابطه مربیگری با هم به طور سازنده کار کنید.

اگر بتوانید از همان مراحل اولیه رابطه برقرار کنید مفید است زیرا این کار باعث ایجاد اعتماد نیز می شود. همچنین ممکن است مفید باشد که داستان‌هایی را در مورد اینکه چگونه مربی و یادگیرنده شدید و هر دوی شما می‌خواهید از رابطه به دست آورید، مفید باشد.

در این مرحله، مربیان واقعاً باید هوش هیجانی خوبی داشته باشند تا به آنها کمک کند تا به عواطف و احساسات یادگیرنده پاسخ دهند.

هشدار!

اخلاق مربیگری


راهنمایی خوب یک مؤلفه اخلاقی قوی دارد. به عنوان یک مربی، باید به خاطر داشته باشید:

 • مسئولیت یادگیرنده در قبال یادگیری خود.
 • احترام به حق یادگیرنده برای تصمیم گیری خودش و زندگی به دلخواهش.
 • رویکردی بدون قضاوت که در آن با مردم با احترام و صداقت رفتار می شود.
 • رازداری در مورد مسائل شخصی

برای مثال، اگر یادگیرنده رفتاری غیرقانونی نشان دهد، ممکن است موضوع محرمانگی مشکل باشد. شرایط رابطه، از جمله محدودیت های محرمانگی را در ابتدا مشخص کنید و بعداً مشکلات کمتری وجود خواهد داشت.

همچنین تمرین خوبی است که به یادگیری و پیشرفت خود توجه کنید و مطمئن شوید که هیئت مدیره ای دارید که با آن می توانید در مورد مسائل دشوار در رابطه مربیگری صحبت کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اخلاق به صفحه ما در زندگی اخلاقی مراجعه کنید .


رابطه مربیگری مداوم

همانطور که رابطه مربی توسعه می یابد، یادگیرنده به طور اجتناب ناپذیر و مناسب شروع به کنترل بیشتر فرآیند و محتوا می کند.

به عنوان یک مربی، نقش شما تا حد زیادی حمایت از این امر است، تا اطمینان حاصل شود که یادگیرنده قادر به تمرکز بر اهداف خود است. به عنوان یک «دوست انتقادی»، ممکن است بخواهید آنها را به سمت حوزه‌هایی از توسعه که ممکن است مهم، اما جذاب‌تر هستند، راهنمایی کنید. با این حال، اگر آنها تصمیم گرفتند این حوزه ها را دنبال نکنند، باید آن را بپذیرید و به آنها اجازه دهید که مسئولیت یادگیری خود را بر عهده بگیرند.

مهارت ها و رویکرد مربیگری شما

در این مرحله، احتمالاً مفیدترین رویکرد، روش کوچینگ است (و   برای اطلاعات بیشتر به صفحات ما در کوچینگ چیست؟ و مهارت های مربیگری مراجعه کنید).

تمرین انعکاسی همچنین ابزار مفیدی است هم در رابطه مربیگری و هم برای انعکاس یادگیری خود از فرآیند خارج از رابطه.

مهم‌تر از همه، شاید این باشد که باید روی مهارت‌های ارتباطی مانند مهارت‌های گوش دادن فعال و پرسش‌گری کار کنید تا مطمئن شوید که هم شما و هم زبان‌آموز موقعیت مورد بحث را کاملاً درک می‌کنید.

برای الگوبرداری از رفتاری که فکر می کنید مفید است، هم در داخل رابطه و هم به طور کلی آماده باشید. به عنوان مثال، اگر شما و یادگیرنده در مورد نیاز به قاطعیت بیشتر بحث کرده‌اید، مطمئن شوید که قاطعیت را برای او مدل می‌کنید.

یک زیربنای نظری

همچنین ممکن است بخواهید با مدل‌های مختلف رفتار و یادگیری، از جمله شاخص‌های نوع مایرز-بریگز ، نردبان استنتاج ، تحلیل تراکنش‌ها و سطوح منطقی دیلتز آشنا شوید . ممکن است متوجه شوید که آنها در درک رفتار خود و دیگران برای یادگیرنده مفید هستند.


بررسی و پایان دادن به رابطه مربیگری

بازبینی منظم برای حفظ سودمندی رابطه راهنمایی بسیار مهم است. حداقل، مربی و یادگیرنده باید در پایان هر جلسه مکث کنند تا بررسی کنند:

 • که هر دو مشخص هستند که قبل از جلسه بعدی چه کاری باید انجام شود.
 • یادگیرنده تا چه حد در دستیابی به اهداف راهنمایی پیشرفت کرده است.
 • آیا سبک یادگیری و/یا تسهیل کمک کننده است یا خیر، و اگر نه، چگونه می توان آن را بهبود بخشید.
 • در چه جهتی قصد حرکت بعدی را دارند.

مرور دوره‌ای رابطه به‌طور کلی‌تر نیز مفید است، که همان حوزه‌ها را پوشش می‌دهد، اما در معنایی وسیع‌تر. در طول بررسی، به جای سطح مهارت، در توجه به تلاش و ستایش دستاوردها سخاوتمند باشید. در مورد بچه‌ها هم همین‌طور است: باید توجه داشته باشید که چقدر پیشرفت کرده‌اند، و همچنین چگونه باید بروند.

به همین ترتیب، از بازخورد یادگیرنده استقبال کنید، حتی بازخورد انتقادی، و حتی اگر خیلی با درایت بیان نشود. شما ممکن است در ارائه بازخورد ماهر باشید ، اما آنها ممکن است نه. همه بازخوردها برای یادگیری مفید هستند و می توانند به پیشرفت شما کمک کنند. یک فرآیند بازبینی ممکن است موقعیتی را آشکار کند که یادگیرنده و/یا مربی احساس می کنند که رابطه به پایان راه رسیده است. اگر چنین است، بهتر است با پایان دادن به رابطه مربیگری با یک بررسی جامع از یادگیری برای هر دو، از جمله بازخورد دقیق، موافقت کنید تا هر دو بتوانند یاد بگیرند و ادامه دهند.


 

خواندن بیشتر از مهارت هایی که نیاز دارید


راهنمای مهارت هایی که برای مربیگری و منتورینگ نیاز دارید

راهنمای مهارت هایی که برای مربیگری و منتورینگ نیاز دارید

مربیگری و راهنمایی مستلزم مهارت های بسیار خاصی است، به ویژه بر تسهیل و توانمندسازی دیگران و ایجاد روابط خوب. این کتاب الکترونیکی طراحی شده است تا به شما کمک کند تا آن مهارت ها را توسعه دهید و به یک مربی یا مربی موفق تبدیل شوید.

این راهنما عمدتاً برای کسانی است که تازه به مربیگری می‌پردازند، و کسانی که به عنوان بخشی از کارشان مربیگری خواهند کرد. با این حال، همچنین حاوی اطلاعات و ایده هایی است که ممکن است برای مربیان معتبرتر مفید باشد، به ویژه کسانی که به دنبال توسعه بیشتر تفکر خود و حرکت به سمت بلوغ روزافزون در مربیگری خود هستند.


سرانجام…

به عنوان یک مربی، باید به خاطر داشته باشید که شما نیز همیشه در حال یادگیری و پیشرفت هستید. همیشه جا برای پیشرفت وجود دارد.

از زبان آموز در مورد سبک مربیگری خود بازخورد بخواهید و آن را برای انطباق با نیازهای او تغییر دهید. اما به خصوص اگر با چندین یادگیرنده مختلف کار می کنید، فراموش نکنید که همه افراد متفاوت هستند و رویکرد ایده آل برای یکی ممکن است برای دیگری کارساز نباشد. انعطاف پذیری کلیدی است.

 

بدون نظر

پاسخ دهید