مهندسان اصلی چیست؟ (و چرا به یکی نیاز دارید)


بر اساس نظرسنجی کمبود استعدادهای گروه نیروی انسانی، مهندسان یکی از ده شغل برتری هستند که با کمبود استعداد مواجه هستند. به عنوان مثال، هفده فرصت شغلی برای هر داوطلب مهندسی برق که به دنبال کار است وجود دارد.

مهندسی یک صنعت گسترده است که می تواند به بسیاری از زمینه های خاص مانند مکانیک، برق، عمران، شیمیایی، هسته ای و هوافضا تقسیم شود. یافتن نامزد مناسب در زمینه مناسب می تواند چالش برانگیز باشد، اما برای جذب استعدادهای برتر باید با سازمان های دیگر رقابت کنید.

در هر رشته مهندسی، سلسله مراتبی از موقعیت ها بر اساس مسئولیت ها، مهارت ها و تجربه افراد در این حرفه وجود دارد. یکی از بالاترین سطوح در مهندسی، شغل یک مهندس اصلی است.

مهندس اصلی دقیقاً چیست و چرا به آن نیاز دارید؟ بیایید نگاهی به هر چیزی که باید بدانید بیاندازیم.

فهرست مطالب پنهان شود 
مهندس اصلی چیست؟
یک فرد برای مهندس اصلی به چه شرایطی نیاز دارد؟

تحصیلات
مهارت ها
تفاوت بین یک مهندس اصلی و یک مهندس ارشد چیست؟
چرا به یک مهندس اصلی نیاز دارید
حقوق یک مهندس اصلی چقدر است؟

مهندس اصلی چیست؟

مهندسان با تجربه بالا که بر کل پروژه های مختلف نظارت می کنند به عنوان مهندسان اصلی شناخته می شوند. این افراد تجربه کمی در زمینه کاری خود دارند و آماده هستند تا نقش رهبری را برای سایر اعضای تیم به عهده بگیرند.

مهندسان اصلی در حال کار

وظایف بسیاری وجود دارد که مهندسان اصلی معمولاً مسئولیت آنها را بر عهده دارند، از جمله:

 • ایجاد و اجرای اهداف با استفاده از برنامه ریزی استراتژیک
 • نظارت و مدیریت هر مرحله از پروژه ها
 • به عنوان یک متخصص در زمینه مهندسی خاص خود عمل می کند و به اعضای تیم با تجربه کمتر در هر مرحله از پروژه کمک می کند
 • استخدام اعضای تیم، آموزش نیروهای جدید، تفویض وظایف، و در کل به عنوان سرپرست تیم
 • ملاقات با سهامداران برای ایجاد جدول زمانی، مذاکره در مورد قیمت ها و بحث در مورد بودجه

مهندسان تقریباً همیشه در یک زمینه از صنعت تخصص دارند، به این معنی که مهندسان اصلی در هر زمینه مهندسی وجود دارد. بسته به پروژه سازمان خود، ممکن است برای پر کردن این موقعیت سطح بالا به یک مهندس شیمی، یک مهندس عمران، یک مهندس برق، یک مهندس مکانیک یا یکی از انواع دیگر مهندسان نیاز داشته باشید.

یک فرد برای مهندس اصلی به چه شرایطی نیاز دارد؟

با توجه به اینکه مهندسان اصلی بر کل پروژه‌ها نظارت می‌کنند و به عنوان رهبر تیم خود عمل می‌کنند، منطقی است که نمی‌بینید فارغ‌التحصیلان اخیر این نقش‌ها را پر می‌کنند. بیایید به الزامات تحصیلی برای مهندسان اصلی و مهارت های لازم برای موفقیت یک فرد در نقش نگاه کنیم.

تحصیلات

برای اینکه فردی به عنوان مهندس اصلی واجد شرایط باشد، به مدرک لیسانس در رشته مهندسی خاص خود نیاز دارد. بسته به برنامه کارشناسی که یک مهندس در آن شرکت کرده است، ممکن است آنها تجربه عملی داشته باشند، یا ممکن است یادگیری آنها عمدتاً مبتنی بر کلاس درس بوده باشد.

مهندسین در حال تحصیل

در برخی موارد، یک مهندس اصلی علاوه بر مدرک لیسانس، مدرک کارشناسی ارشد نیز خواهد داشت.

یک مهندس اصلی نیز با کسب مجوز دولتی یک مهندس حرفه ای ثبت شده (PE) خواهد بود.

در حالی که مدرک لیسانس برای مهندسان اصلی استاندارد است، قبل از اینکه یک فرد واجد شرایط ایفای این نقش شود، باید سال ها تجربه بیشتری به دست آورد. معمولاً این مهندسان بیش از یک دهه تجربه در زمینه مهندسی خود دارند.

مهارت ها

چندین مهارت وجود دارد که یک مهندس اصلی برای موفقیت در این نقش باید داشته باشد.

مهارت های اولیه مهندس اصلی

برخی از مهارت های اولیه که می خواهید هنگام استخدام یک مهندس اصلی به دنبال آنها باشید عبارتند از:

 • مهارت های ارتباطی : مهندسان اصلی باید در ارتباطات شفاهی و نوشتاری مهارت بالایی داشته باشند. آنها هر روز با اعضای تیم و مشتریان صحبت می کنند. برای اینکه پروژه ها بدون مشکل پیش بروند، مهندسان اصلی باید بتوانند به طور واضح و مختصر ایده ها و افکار خود و هر وظیفه ای را که محول می کنند، به اشتراک بگذارند.
 • تجزیه و تحلیل : مهندسان اصلی به طور مداوم در حال کار برای بهبود سیستم های مورد استفاده برای دستیابی به اهداف و حل مشکلاتی هستند که ظاهر می شوند. برای بررسی وضعیت فنی و یافتن مناسب ترین راه حل، یک مهندس اصلی باید تحلیلی باشد.
 • تخصص موضوع : جای تعجب نیست که یک مهندس اصلی باید یک متخصص قانونی در زمینه مهندسی خود باشد. پس از همه، آنها بر کل یک پروژه، از جمله تحقیق، توسعه و طراحی نظارت دارند. هر زمان که کسی در مورد پروژه سوالی داشته باشد، مهندس اصلی فردی است که باید بپرسد.
 • مدیریت پروژه : هنگام نظارت بر کل پروژه، همیشه توپ‌های زیادی در هوا وجود دارد، بنابراین یک مهندس اصلی باید بتواند تمام قسمت‌های متحرک را در بازی جابه‌جا کند. به عنوان مثال، آنها باید در مورد اینکه آیا تیمشان زیر بودجه می ماند، به اهداف می رسد و ضرب الاجل ها را رعایت می کند یا خیر، آگاه باشند.
 • مدیریت افراد : مهندس اصلی بودن همچنین مستلزم آن است که یک نامزد دارای مهارت های افراد برای مدیریت یک تیم باشد. آنها باید بتوانند راهنمایی کنند، به سؤالات پاسخ دهند، کار را محول کنند و برای تعیین و دستیابی به اهداف تیمی کار کنند.

مهندسان اصلی واقعاً در زمینه خود متخصص هستند و به لطف سالها تجربه خود یک مجموعه مهارت کامل را ایجاد کرده اند. در حالی که مهارت های فنی ضروری هستند، یک مهندس اصلی نمی تواند تمام وظایف خود را بدون طیف گسترده ای از مهارت های نرم انجام دهد.

برای مثال، اگر یک مهندس اصلی را استخدام کنید که ارتباط خوبی با دیگران برقرار نمی کند، می تواند به طور جدی بر کارایی و بهره وری کل تیم تأثیر بگذارد. اگر افرادی که زیر نظر مهندس شما کار می کنند از پرسیدن سوال از مهندس اصلی راحت نباشند، متوجه خواهید شد که کل پروژه آسیب می بیند.

پیدا کردن مهندس مناسب برای سازمان شما می تواند دشوار باشد، به خصوص به دلیل کمبود استعداد در صنعت . در حالی که مهندسان افرادی هستند که به بهبود کیفیت زندگی و تبدیل جامعه از طریق اجرای ایده ها به واقعیت کمک می کنند، افراد کافی برای برآوردن تقاضای سنگین وارد این عرصه نمی شوند.

با توجه به اداره آمار کار، ایالات متحده به حدود یک میلیون متخصص STEM بیشتر از آنچه که پیش بینی می شود تا سال 2025 تولید کند، نیاز خواهد داشت. این می تواند به ویژه زمانی چالش برانگیز باشد که شما به دنبال استخدام مهندسان سطح بالا هستید که در این صنعت بوده اند. مدتی می بینید که در حال رقابت با سایر شرکت های سطح بالا برای استعداد آنها هستید.

تفاوت بین یک مهندس اصلی و یک مهندس ارشد چیست؟

مهندسان اصلی و ارشد هر دو نقش هایی هستند که به یک مهندس نیاز دارند که سال ها تجربه و دانش گسترده در زمینه خود داشته باشند. با این حال، در حالی که آنها هر دو سمت های مهندسی سطح بالا هستند، این عناوین مترادف نیستند.

به طور کلی، مهندسان اصلی در سلسله مراتب بالاتر از مهندسان ارشد هستند. با وجود اینکه هر دوی آن‌ها تجربه زیادی دارند و نقش‌هایی در بالای این حوزه دارند، مهندسان اصلی به‌عنوان رهبران حوزه خود عمل می‌کنند و تمایل دارند پروژه‌های پیچیده‌تر و پیشرفته‌تری را انجام دهند.

به طور کلی، سلسله مراتب مهندسان از پایین ترین به بالاترین به شرح زیر است:

 • مهندس ستاد
 • مهندس ارشد ستاد
 • مهندس اصلی
 • مهندس ارجمند

مهندسان کارکنان یک سطح بالاتر از مهندسان ارشد هستند. آنها دارای مهارت های رهبری اصلی، از جمله تفکر انتقادی و مهارت های ارتباطی، علاوه بر مهارت های فنی به خوبی هستند. یک مهندس کارمند ارشد پله بعدی در سلسله مراتب است، اما همچنان پایین تر از مهندسان اصلی است.

یک مهندس ممتاز موقعیتی است که فقط به افرادی داده می شود که به دستاوردهای فنی برجسته ای دست یافته اند. این موقعیت معمولاً در سازمان های بزرگ برگزار می شود. همه شرکت ها یک مهندس برجسته نخواهند داشت. در این نقش، مهندسان می توانند با ایجاد زمینه های تخصصی خود، شرکت را تقویت کنند.

مهندس اصلی و ارشد

اگر سازمان شما بزرگ است، ممکن است سلسله مراتبی در میان مهندسان اصلی که برای شرکت کار می کنند وجود داشته باشد. از پایین به بالاتر، سلسله مراتب معمولاً به این صورت است:

 • مهندس اصلی
 • مهندس اصلی ارشد
 • مهندس اصلی محترم
 • همکار

در حالی که مهندسان ارشد معمولاً به مدیران بخش یا بخش خود گزارش می دهند، مهندسان اصلی اغلب جزئیات و یافته های پروژه خود را مستقیماً به مدیریت ارشد گزارش می دهند.

وقتی صحبت از تأثیر بر عملکرد یک شرکت می شود، مهندسان اصلی نفوذ بیشتری نسبت به مهندسان ارشد دارند. در حالی که مهندسان ارشد بسیار ماهر هستند و سالها تجربه دارند، مهندسان اصلی در سطح بعدی تخصص هستند و اغلب به عنوان یکی از رهبران فکری صنعت خود در نظر گرفته می شوند.

گاهی اوقات، یک شرکت ممکن است بخواهد که هر مهندس اصلی که استخدام می کند چندین سال به عنوان مهندس ارشد کار کرده باشد.

چرا به یک مهندس اصلی نیاز دارید

هنگامی که سازمان شما در حال اجرای یک پروژه (یا پروژه های بسیاری) است که نیاز به یک مهندس برای نظارت بر فرآیند از ابتدا تا انتها دارد، شما به دنبال یک مهندس اصلی هستید. این افراد دارای مهارت های فنی لازم برای مدیریت هر مرحله از پروژه و مهارت های نرم ضروری برای نظارت بر تیم و تعامل با مشتریان هستند.

بدون توجه یک مهندس اصلی به تصویر بزرگ، پروژه های شما ممکن است با مشکلات گران زیادی مواجه شوند. این فرآیند نه تنها کارآمدی کمتری خواهد داشت، زیرا فردی با صلاحیت بالا وجود ندارد که بتواند دیدگاه پرنده را در پروژه نگه دارد، بلکه مهارت های حل مسئله حیاتی را نیز که یک مهندس اصلی به میز ارائه می دهد، ندارید.

مهندس اصلی ناظر پروژه

همانطور که ممکن است تصور کنید، پیدا کردن فرد مناسب برای کار هنگام جستجوی یک مهندس اصلی ضروری است. با این حال، دلایل متعددی وجود دارد که چرا استخدام یک مهندس ممکن است دشوارتر از آنچه انتظار دارید باشد. واقعیت این است که فهرست‌های شغلی بیشتری برای مهندسان وجود دارد تا افرادی که آن‌ها را پر می‌کنند، بنابراین سازمان‌ها باید دلایل قانع‌کننده‌ای ارائه دهند که چرا مهندسان باید شرکت خود را به جای رقابت انتخاب کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخدام مهندسان از هر نوع ، پست اخیر ما را بررسی کنید .

حقوق یک مهندس اصلی چقدر است؟

با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده، میانگین حقوق برای مهندسان سالانه مهندسان در سال 2016 91010 دلار بود. با این حال، متوسط ​​حقوق می تواند بسته به رشته مهندسی خاص بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، مهندسی نفت یکی از مشاغل پردرآمد در این صنعت گزارش شده است که کارگران متوسط ​​دستمزدی در سال 2020 معادل 137330 دلار دریافت می کنند. بر اساس BLS ایالات متحده، مهندسی سخت افزار کامپیوتر، هوافضا و مهندسان هسته ای نیز جزو پردرآمدترین صنایع مهندسی هستند.

با این حال، وقتی در مورد حقوق مهندسان اصلی صحبت می کنید، در حال بحث از کارمندان سطح بالا در یک زمینه مهندسی خاص هستید. بنابراین درک حقوق معمولی برای مهندسان اصلی، نه فقط در مهندسی به عنوان یک کل، بلکه در صنعت و زمینه دقیق تر، مهم است.

محدوده حقوق مهندس اصلی

Salary.com می گوید میانگین حقوق یک مهندس اصلی در ایالات متحده 144,663 دلار است که محدوده معمولی آن بین 130,288 تا 164,892 دلار است. برآوردها برای میانگین حقوق اولیه مهندسان اصلی حدود 97000 دلار است.

با این حال، محدوده حقوق و دستمزد بسته به عوامل مختلفی می تواند بسیار متفاوت باشد، از جمله:

 • تحصیلات
 • مهارت های اضافی
 • زمینه خاص
 • سال ها تجربه
 • گواهینامه ها
 • محل

طبق نتایج یک نظرسنجی Zippia.com که شامل نزدیک به 7000 رزومه بود، محبوب‌ترین مکان‌ها برای اقامت مهندسان اصلی سن خوزه، کالیفرنیا، و هیوستون، تگزاس هستند. به طور کلی، شما می توانید تراکم بالاتری از مهندسان اصلی را در مناطق شهری بزرگتر و در سواحل شرقی و غربی انتظار داشته باشید.

مهندسان اصلی همچنین در مکان هایی مانند کالیفرنیا، بوستون، نیویورک سیتی و شهرهای غرب میانه مانند شیکاگو بیشترین تقاضا را دارند.

مکان یکی از عواملی است که به طور قابل توجهی بر میزان درآمد یک مهندس اصلی تأثیر می گذارد. کالیفرنیا بالاترین حقوق را برای این مهندسان سطح بالا دارد و پس از آن نیومکزیکو، ماساچوست، تگزاس و نوادا قرار دارند. در ایالت‌هایی مانند مونتانا، میسوری و نبراسکا، مهندسان اصلی معمولا حقوق‌های پایین‌تری دارند.

یافتن نامزدهای مهندسی برتر دشوار است، اما غیرممکن نیست. برخی از راه‌های مفید برای استخدام بهترین‌ها شامل نمایشگاه‌های تجاری صنعت مهندسی و رویدادهای استخدام در محوطه دانشگاه است. در حالی که به احتمال زیاد مهندس اصلی بعدی خود را در یک رویداد استخدام در محوطه دانشگاه پیدا نخواهید کرد، این مکانی عالی برای یافتن مهندسان جدید است زیرا آنها شغل خود را شروع می کنند و در طول زمان به سمت موقعیت های مهندسی سطح بالاتر کار می کنند.

آیا در مورد استخدام یک مهندس اصلی برای سازمان خود سوالی دارید؟ یا شاید به طور کلی در مورد استخدام سوالی داشتید؟ اگر چنین است، لطفاً نظر خود را در زیر بگذارید، و ما مطمئناً در مورد هر یک از موضوعات گفتگو را آغاز خواهیم کرد! ما همیشه خوشحالیم که به هر طریقی که می توانیم در مورد همه موارد مربوط به استخدام و استخدام کمک کنیم.

علاوه بر این، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد همه موارد مربوط به استخدام و استخدام در صنایع خاص، و به طور کلی، حتما وبلاگ ما را بررسی کنید! ما کاتالوگ وسیعی از اطلاعات برای مطالعه شما داریم، و اگر سؤالی دارید که در این مقاله به طور خاص به آن پاسخ نداده‌ایم، ممکن است قبلاً در یکی از پست‌های قبلی خود به آن پاسخ داده باشیم! اگر موضوعی را که می‌خواهید بیشتر بدانید را از دست داده‌ایم، به ما اطلاع دهید! ما دوست داریم کاتالوگ خود را تا حد امکان جامع کنیم! 

بدون نظر

پاسخ دهید