کوچینگ:ایجاد یک مسیر توسعه رو به جلو :فصل4 کتاب مربی من 

دیدم تکای

دیدم که تکای خود به عنوان یک معمار رشد، مسیر توسعه را برای رهبران، تیم‌ها و سازمان‌ها تنظیم و رو به جلو توصیف می‌کند. او در فهرست جهانی فوربس در بین چهل زن برتر، به تماشای قرار گرفته است. وی نویسنده کتاب “سند اعلام رشد به جلو” است که به رهبران و تیم‌های رهبری آموزش می‌دهد که چگونه مسیرهای رشد را ایجاد کرده و با تمرین رابطه‌ای، رشد شخصی و حرفه‌ای خود را تقویت کنند. در کار مشاوره و کوچینگ ، رهبرانی را مشاهده می‌کنم که در تلاش برای ایجاد مسیر رشد به جلو و برنامه‌ریزی هستند. بسیاری از شرکت‌ها سیستم‌های عملکردی دارند که نتایج کسب‌وکار را با برنامه‌های توسعه رهبران مرتبط می‌کند و بر پیشرفت ذهنیت و مهارت رهبران نظارت می‌کند.

سوزان، مدیر بازرگانی در یک شرکت جهانی مراقبت‌های بهداشتی، در جلسه اول کوچینگ  با من ملاقات کرد. او ناامید بود و می‌گفت که با وجود ابزارهای زیادی که شرکت به او داده‌است، هنوز نمی‌داند چگونه باید شروع به کار کند و به کجا می‌رود. او تلاش‌های زیادی را برای توسعه شخصی خود در گذشته داشته بود، اما موفق به رسیدن به نتایج خوبی نشده بود. پس از بررسی همه گزارش‌ها، او با من در میان گذاشت که می‌داند بین کسی که هست و کسی که می‌خواهد شود، شکافی وجود دارد. برای رفع این شکاف، او به دنبال یک برنامه توسعه به جلو بود. اغلب رهبران بر ایجاد برنامه‌های توسعه تمرکز می‌کنند، اما عمیقاً به طرز فکر درست کمتری توجه می‌کنند. طرز فکر درست به رهبران کمک می‌کند تا برای توسعه و پیشرفت خود مسیری آگاهانه و هدفمند انتخاب کنند و با پیشرفت آن، اطمینان حاصل کنند که در شکل کلی حرفه و زندگی خود، پیشرفت کرده‌اند. ایجاد یک برنامه رشد به جلو برای پیشرفت یک فرد ضروری است و مقدمه‌ای برای انتخاب آگاهانه مسیر بهبود شخصی و حرفه‌ای است. برای ایجاد یک برنامه توسعه، طرز فکر درست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

با ایجاد یک برنامه توسعه، رهبران به راحتی می‌توانند به طور منظم آن را بررسی کرده و در مسیر حرکت خود پیشرفت کنند. در ادامه، با حضور سوزان، باورهای کلیدی برای ایجاد یک برنامه توسعه‌یافته را بررسی کردیم. با طراحی یک چارچوب هفت مرحله‌ای مناسب، سوزان توانست یک برنامه توسعه‌یافته و مرتبط برای خود طراحی کند و به پیشرفت شخصی و حرفه‌ای خود برسد.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

درباره دکتر سعید جوی زاده مترجم کتاب مربی من و مدیر مرکز کوچینگ ایران

دکتر سعید جوی زاده یکی از برجسته‌ترین مترجمان کتاب‌های کوچینگ در ایران است. او یک کوچ بین‌المللی است و به عنوان یک تربیت کننده و مشاور، تلاش می‌کند تا افراد را به سوی موفقیت و رشد شخصی و حرفه‌ای هدایت کند. دکتر سعید جوی زاده تخصص خود را در حوزه کوچینگ و توسعه فردی پیدا کرده است و به تدریس و ارائه آموزش‌های متنوع در این زمینه می‌پردازد.او نویسنده و مترجم برجسته‌ای است و تعدادی از کتاب‌های موفق کوچینگ را به زبان فارسی ترجمه کرده است. برخی از کتاب‌های ترجمه شده توسط دکتر سعید جوی زاده عبارتند از “کوچینگ مدیران”، “نقشه راه کوچینگ”، “کوچینگ روانشناسی”، “کوچینگ نوین تاثیرگذاری” و “کوچینگ عملکرد” و غیره. این کتاب‌ها به عنوان منابعی معتبر و قابل اعتماد در حوزه کوچینگ شناخته شده‌اند و به افرادی که به دنبال توسعه فردی و حرفه‌ای هستند، کمک می‌کنند.دکتر سعید جوی زاده به شدت آرزو دارد تا همه انسان‌ها زندگی‌ای داشته باشند که تفکر را در آن تجربه کنند. او اعتقاد دارد که تفکر و نگرش مثبت و سازنده می‌تواند به شکل قابل توجهی بر روی زندگی افراد تأثیر بگذارد و آن‌ها را به سمت رسیدن به هدف‌هایشان هدایت کند.دکتر سعید جوی زاده با تجربه و دانش خود در حوزه کوچینگ و توسعه فردی، به عنوان یک منبع الهام‌بخش برای افرادی که به دنبال رشد و پیشرفت هستند، شناخته می‌شود. او با ارائه خدمات کوچینگ، آموزش‌ها و کتاب‌هایش، به دنبال ارتقای کیفیت زندگی و عملکرد افراد است و به امید بهبود جامعه و جهان به فعالیت می‌پردازد.

دکتر سعید جوی زاده

مسیر رشد رو به جلو: طرز فکر، باورهای کلیدی برای طراحی یک برنامه

  • جسورانه فکر کن! برای ایجاد یک مسیر رشد به جلو، من شما را تشویق می‌کنم که در مورد تعیین اهداف یادگیری برای خود جسورانه فکر کنید. این طرح به معنای سرمایه گذاری روی آینده خود است، بنابراین زمانی را برای عقب نشینی و واقعاً بزرگ فکر کنید. پیشرفتی را که می‌خواهید در زندگی خود ببینید، تجسم کنید.
  • خودت را دراز کن! یک مسیر خوب رشد به جلو از اجزای کششی تشکیل شده است. این شما را از منطقه راحتی خود بیرون می‌کشد و چالشی را برای شما به وجود می‌آورد. اگر اجرای طرح شما خیلی آسان است، پس از مسیر رشد-به جلو پشتیبانی نمی‌کند.
  • “حضور منحصر به فرد” خود را بیابید حضور منحصر به فرد شما لنز کلیدی است که باید خود را از طریق آن ببینید. دانستن اینکه چه کسی هستید و تمایل به ایجاد نسخه بهتری از خود یک ذهنیت پیشرفت است. درک خود همچنین شامل ایجاد درک درستی از اینکه دیگران شما را چگونه می‌بینند، شناخت نقاط قوت و ضعف شخصی و شناسایی زمینه‌هایی برای بهبود خاص است.
  • از “سبک یادگیری” خود آگاه باشید افراد به شیوه‌های متفاوتی یاد می‌گیرند و همه ما ترجیح می‌دهیم به روش‌های مختلف یاد بگیریم. سبک یادگیری خود را بشناسید! ابزارها و چارچوب‌های زیادی وجود دارد که به شما در کشف این موضوع کمک می‌کند! هنگامی که سبک خود را شناختید، می‌توانید برنامه خود را با فرآیندهای یادگیری و اجزایی که برای شما کار می‌کنند، ایجاد کنید.
  • برای یادگیرنده بودن مسئولیت پذیر باشید. شما تنها کسی هستید که می‌توانید خود را مسئول آن بدانید. شما باید فعال و آینده نگر باشید. زمان تمرکز بر توسعه قبل از نیاز است.
  • آسیب پذیری خود را برطرف کنید فرآیند رشد به جلو شما را وادار می‌کند با چالش‌های شخصی روبرو شوید و شکاف‌هایی را که دارید (و اغلب در پنهان کردن آنها بسیار ماهر شده اید) تصدیق کنید. یادگیری و پیشرفت فرآیندی چالش برانگیز است. زمانی را برای تأمل و باز کردن فضایی برای آسیب پذیری خود اختصاص دهید.
  • متحدان خود را ایجاد کنید چه کسانی متحدانی هستند که در طول این سفر رو به جلو به آنها نیاز خواهید داشت؟ از خود بپرسید و نام آنها را فهرست کنید. توجه داشته باشید که چه کسی را انتخاب می‌کنید و چه کسی را انتخاب نمی‌کنید.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

ایجاد یک مسیر رشد رو به جلو در هفت مرحله

مرحله 1: در مورد خود چه می‌دانید؟ بررسی و فهرست

این مرحله برای تقویت ارتباط خودآگاهی داخلی و خارجی شما به کار برده می‌شود. خودآگاهی داخلی شما نشان می‌دهد که چقدر از ارزش‌ها، علایق، آرزوها و واکنش‌های دائمی خود آگاه هستید. همچنین خودآگاهی خارجی شما نشان می‌دهد که چه میزان در مورد نحوه دیده شدن شما توسط دیگران و تأثیر شما بر آن‌ها آگاه هستید.

مرحله 2: در آینده چه چیزی برای شما ممکن است؟ رویاپردازی کنید و تجسم کنید

گروافوروارد از شما می‌خواهد، به احتمالاتی که می‌توانند در آینده به شما کمک کنند، برای تحقق رویاهایتان فکر کنید. با انجام اقداماتی بزرگ یا کوچک، همیشه باید ذهنیت فعلی و آینده خود را در نظر داشته باشید. فرصت واقعی برای فکر کردن و تصویرسازی آینده نباید به تعویق افتد. بسیار مهم است که خود را از منطقه‌ی امن شلوغی‌ها و اولویت‌های فوری خارج کرده و به صورت استراتژیک و با تعقل، درباره‌ی خود افکار کنید.

مرحله 3: تمرکز شما بر رشد رو به جلو چیست؟ آن را بنویسید و آن را قابل مشاهده کنید!

مراحل یک و دو برنامه Grow-Forward برای شما امکانات گسترده‌ای را در پیش روی آینده‌ی شما فراهم می‌کند. در مرحله سوم، زمان آن رسیده که برروی دارایی‌های کلیدی خود و نقاط پیشرفتی مهمی که می‌خواهید از آنها بهره ببرید، تمرکز کنید. نظم و انضباطی که با نوشتن و یادآوری این نکات حاصل می‌شود، بخش مهمی از تمرکز در این مرحله است، که به شما کمک می‌کند همواره به چیزی که می‌خواهید دست یابید، یاد داشته باشید و به آن دست یابید.

مرحله 4: برنامه رشد رو به جلو شما چیست؟ اجرا و نظارت بر آن

شما آماده هستید از سبک یادگیری خود در انتخاب و تعمیق اقدامات، وظایف و فعالیت‌های خود در زمینه‌های کلیدی پیشرفت خود استفاده کنید. در هنگام انتخاب اقدامات مرتبط با خود، باید به خاطر داشته باشید که برای پیشرفت و رشد در هر مهارت یا زمینه، تجربه یکسانی برای شما نخواهد بود. برای برخی افراد، باید بیشتر تمرین کرد و زمان بیشتری صرف کرد. برای شما بسیار مهم است که به دنبال فرصت‌هایی برای آزمودن مهارت‌های جدید و غلبه بر اضطراب ناشی از یادگیری چیزی جدید باشید، به ویژه زمانی که عادت دارید در مهارت‌های تثبیت شده خود عالی باشید.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

مرحله 5: متحدان شما چه کسانی هستند؟ به اشتراک بگذارید و پیشرفت خود را توسعه دهید

وقتی برنامه‌ی خود را آماده کردید، با همکاران، دوستان و شرکای متفکر‌تان به اشتراک بگذارید و نظرات آنان را دریافت کنید. مشارکت دیگران همیشه بهبود و پیشرفتی را برای برنامه‌ی شما به ارمغان می‌آورد. بنا به دلایلی ممکن است برای شما مرتبط به نظر برسد، اما برای پیشرفت در رابطه‌ی خود با دیگران، تلاش کنید تا بازخوردهای آنان را به‌جای توجه به خود و دفاع از برنامه، درک کنید و به این ترتیب در راستای بهبود مسیر خود حرکت کنید. در هنگام دریافت بازخورد، توصیه می‌شود که با کنجکاوی سعی کنید به درک بهتری از مسیری که در حال طی کردن هستید برسید.

مرحله 6: در مسیر رشد و پیشرفت خود کجا هستید؟ بنشینید و فکر کنید

ژورنال‌نویسی به هر شکلی که از آن استفاده شود، به عنوان یک ابزار عالی برای تفکر و تفکر دقیق محسوب می‌شود. افراد می‌توانند این کار را از طریق دفتر خاطرات روزانه یا هفتگی، پیام صوتی به خود یا از طریق هنر، شعر و عکاسی انجام دهند. ژورنال‌نویسی شواهدی را ارائه می‌دهد در مورد آنچه برای یک فرد می‌گذرد و تعهد آنها به رشد را دنبال می‌کند.

برنامه رشد رو به جلو، به مدت حداکثر 18 ماه، به توجه به نیازهای خاص یک فرد، پوشش می‌دهد. در داخل برنامه، باید زمان‌های مشخصی برای عقب‌نشینی به شیوه‌ای عمدی در نظر گرفته شود تا در مورد اینکه اکنون با برنامه‌تان کجا هستید و به کجا می‌روید فکر کنید. برنامه رشد رو به جلو، در طول زمان تکامل می‌یابد و در پاسخ به شرایط تغییر می‌کند. این کار یک بار برای همیشه انجام شده و در بتن قرار می‌گیرد.

مرحله 7: چگونه از پیشرفت رشد خود قدردانی خواهید کرد؟ قدردانی و جشن

قدردانی از رشد خود و دیگران، علامتی از ذهنیت رشد و پیشرفت است. همواره باید روی بهبود خودمان تمرکز کنیم و همانطور که می‌دانیم پیشرفت راه خودش را در برابر چالش‌‌های بزرگ دارد و باید با آنها مقابله کنیم. در هر شرایطی که بهبودی یافته باشیم باید قدردانی کنیم و آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم و از طریق بالا گرفتن مقدار قدرت، رشد و پیشرفت را در همه ارتباطات شخصی و حرفه‌ای خود به اشتباه نیفتانیم. فرآیند سوزان با هدف بزرگ یادگیری شروع شد و با توسعه مهارت و انجام عملکرد‌های کلیدی و سه هدف اصلی، ساختار و جبران کسلی ایجاد شد. با مفهوم تکامل و هرچه بیشتر مرور بر روی طراحی‌های خود با چارچوب جمعی، در هر سه ماه دوره‌ها را تغییر داد تا تا حداکثر عملکرد و پتانسیل بازارپردازی داشته باشد. با تمرکز بر توسعه دیگران و تنوع در نحوه‌های آموزشی، شخص این تجربیات خود را با تیم خود به اشتراک گذاشت.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + شش =