کوچینگ:رهبر به عنوان مربی:فصل27 کتاب مربی من 

لنس سکرتن

دکتر لنس سکرتنیکی از مقامات برتر جهان در زمینه رهبری الهام بخش است. یک معلم، مربی، مشاور و مربی پیشرو (رتبه چهارم در جهان)؛ و یک مرجع جهانی در فرهنگ شرکتی. او برای 21 کتاب خود در مورد الهام، فرهنگ شرکتی و رهبری، جوایز متعدد تدریس، نویسندگی و بشردوستانه را دریافت کرده است. او یک اسکی باز، کایاک سوار و دوچرخه سوار کوهستانی متخصص است و زمان خود را بین انتاریو و کلرادو تقسیم می‌کند.

هنگامی که استفانی اخیراً به سمت مدیر عاملی ارتقا یافت، بسیار هیجان زده بود و همچنین احساس می‌کرد آهویی است که در چراغ‌های جلو گیر کرده است. “من دقیقاً باید چه کار کنم؟” او شگفت زده شد. “از کجا یاد بگیرم که چگونه یک مدیر عامل عالی باشم؟”

من با استفانی کار کردم تا به او کمک کنم تا از ترس من محور خود خارج شود (آیا مؤثر، تحسین، موفق و غیره خواهم بود؟) و در عوض بر نیازهای دیگران تمرکز خارجی داشته باشم (آنها به سرعت به شما خواهند گفت که اینها چیستند!). هیچ مدل پیچیده‌ای برای این مورد نیاز نیست. فقط (1) مؤثرترین و دلسوزترین راه برای گوش دادن مؤثر به کسانی که رهبری می‌کنم چیست؟ (2) هنگامی که نیازهای آنها را شناسایی کردم، بهترین راه برای برآورده کردن آنها چیست؟ (3) برای الهام بخشیدن به دیگران برای تحقق و عملکرد شخصی چه چیزی لازم است؟ (4) آیا ما رویایی مشترک داریم؟

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

من اخیراً مطالعه‌ای بر روی ژورنال‌های مدیریت و ادبیات کسب‌وکار انجام دادم تا «ویژگی‌های برتر یک رهبر بزرگ» را کشف کنم که اغلب به آنها اشاره می‌شود (Secretan، 2018). در اینجا، به ترتیب حروف الفبا، فهرستی ترکیبی از آنچه من پیدا کردم است. یک رهبر بزرگ، گفته می‌شود، باید این باشد:

مدیر عامل: ویژگی‌های ایده آل
پاسخگونمایندهشهودی
سازگارکوشامحرک
متعهد به اهدافمتمرکز شده استمثبت
مطمئنارتباط دهنده خوبنتیجه گرا
خلاقصادقانهرویایی
تعیین کننده

این مسئله در فرهنگ کسب و کار ما عمیقا جای گرفته و مکان پیش فرض آن است که بیشتر رهبران به دنبال ویژگی‌های رهبری ایده‌آل خود در غیاب آموزش رسمی به آنجا می‌روند و سعی می‌کنند آن‌ها را تمرین کنند. من نیز در مورد ویژگی‌های برتری که افراد در رابطه/ازدواج عالی به شرکای خود نسبت می‌دهند، تحقیق کردم. در ادامه، به ترتیب حروف الفبا، فهرستی ترکیبی از آنچه کشف کردم آمده است:

رومانتیکایده آلمشخصات
محبت آمیزصادق و با اخلاقروشنفکر
همدلجالب هستپرشور
بخشندهصمیمیبازیگوش، ماجراجو و سرگرم کننده
سخاوتمندانه و فداکارانه خدمت می‌کنندبا محبتمحترم و مستقل
شنونده خوببه شما احساس خاص بودن می‌دهداعتماد کردن
با هم رشد می‌کنندبالغآسیب پذیر
صبور

لطفا توجه کنید که این لیست‌ها بسیار متفاوت هستند. به نظر می‌رسد انتظار دارند که به عنوان دو شخص مختلف عمل کنیم؛ یک رهبر و یک همسر، والدین یا دوست. با این حال، این یک توهم است، مثلا ممکن است صبح به جای دکتر جکیل، آقای هاید بیدار شویم و به محل کار برویم و سپس به عنوان دکتر جکیل بازگردیم!

رهبر به عنوان مربی

بسیاری از مدیران عامل معتقدند که فهرست اول مرحله‌ای برای رهبری برتر است. با این حال، اگر می‌خواهیم به رشد دست پیدا کنیم و به فردی الهام‌بخش برای کارکنان ما تبدیل شویم، باید بیشتر از فهرست اول استفاده کرده و به فهرست دوم تمرکز کنیم. این فهرست دوم شامل ویژگی‌هایی است که با دیگران، بیشترین تأثیر و الهام بخشی را دارند. زمانی که مدیران عامل توانایی ایجاد ارتباط الهام‌بخش و مهربان با افرادی که راهبری می‌کنند را درک می‌کنند، می‌توانند به عنوان مربی و رهبر عمل کنند. ایجاد الهام در کارکنان نیازمند کوچینگ  می‌باشد و باید تمرکز بیشتری بر فهرست دوم ویژگی‌ها شود. اولین قدم در این راه این است که عناوین بزرگ‌سال‌ها را به عنوان “مربی” تعریف کنیم، بنابراین SVP بازاریابی به SVP کوچینگ  بازاریابی، مدیر مالی به مدیر مالی مربی تبدیل می‌شود.

تئوری و تفکر رهبری در چهل سال گذشته تغییرات فراوانی را پشت سر گذاشته است. از مطالعه فردان برجسته مانند پیتر دراکر، تام پیترز و وارن بنیس درس‌های مهمی به دست آوردیم و روش‌های مشاوره، کوچینگ  و رهبری خود را شکل دادیم. این روزها، تمرکز بر رهبری و الهام‌بخشی بیشتر شده است، و نه مدیریت و انگیزش با رویکرد پاداش و مجازات. رهبری مؤثر، نام دیگری برای کوچینگ  مؤثر است و قلب کوچینگ  مؤثر الهام‌بخش است. همکاران و مشتریان ما، مانند ما، عملیاتی را انجام می‌دهند که الهام‌بخشی در آن وجود داشته باشد.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

من انگیزه را به عنوان «افروختن آتش در درون کسی به دلیل عشق» توصیف می‌کنم، در حالی که ترس، اساسی منسوخ شده، به نام انگیزه است. اگر به کسی با عناوین، پاداش یا جایزه تشویق بدهیم، به عملکرد بالاتری دست خواهیم یافت، و اگر مجازات کنیم، آنها از خطاهای خود بیشتر غافل می‌شوند. سیاست‌های رهبری مدرن ما بر اساس این فهم جدید الهام‌بخشی ساخته می‌شوند و نیروی رهبر این است که ارتباط‌های الهام‌بخش با دیگران را – درون سازمان و بین آن و خارج از آن – برقرار کند و مشتریان با سازمان‌هایی که الهام بخش آن‌ها هستند تجارت کنند. کارکنان خواهان کار در سازمان‌های الهام‌بخش هستند. الهام، دلیلی است که همه کارهایمان را انجام می‌دهیم. اگر تصمیم‌گیری‌های ما در سال جدید الهام‌بخش نباشند، از آنها جامه عمل بیرون نمی‌آید. رهبری باید به کارکنان خود انگیزه دهد تا به اهداف بزرگ برسند. به همین دلیل، معلمان و مربیان ما به عنوان نمونه‌های این تفکر جدید محسوب می‌شوند و به نمونه‌هایی مانند ساتیا نادلا، مارک بنیوف، آجی بانگا و جک ما ایمان دارند.

همه چیز متصل است

یک کارآفرین موفق از من درخواست کرد به عنوان مربی رهبری‌اش فعالیت کنم. پس از چند هفته همکاری، فهمیدم که او با سه چالش بزرگ مواجه است: اول، چندین سال دست به پرداخت مالیات خود نزده است، دوم، با چالشی در رابطه خانگی خود (عقیمی) روبرو است و از پایان آن نگران است و سوم، پسر معتاد خود را در برابر خود نمی‌تواند رها کند. به او توضیح دادم که برای افزایش ظرفیت رهبری‌اش، باید به این موضوعات اهمیت بدهیم. اما او این برداشت را داشت که هدف کارمندی من فقط بر روی مربی رهبری است و تقاضای من را رد کرد. این واقعیت نشان می‌دهد که بار اصلی وابستگی متقابل بین تمام جوانب زندگی بشر وجود دارد. کوچینگ  هیچ تخصص خاصی ندارد؛ هر چند ممکن است به کوچینگ  سبک زندگی، اجرایی و رهبری اشاره کنیم، ولی در واقعیت ۱۱ جنبه مهم از زندگی هر فرد وجود دارد که باید در روابط با کارکنان و مشتریان مد نظر قرار گیرد و هر یک باید به شکل کاربردی پیش برود تا به زندگی ادامه دهیم. این ۱۱ جنبه عبارتند از: شادی، سلامت، انگیزه، شخصیت، عاطفه، ارتباطات، امنیت، مالی، خانواده، شغل و زمان.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

من این را “مدل کوچینگ  کل انسان” می‌نامم.

اگر یک جنبه کاملاً مرتبط با زندگی ما لمس شود، تمام جنبه‌های دیگر نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند، نه فقط چند تا از آنها. این ویژگی مشخصه زندگی انسان است. اگر سلامتی‌تان به خطر افتاده باشد، یا با مشکلات خانوادگی و اقتصادی درگیر هستید، شاید نتوانید این مسائل را در سطح کاری خود رها کنید. فرض کنید همکاران شما متوجه درد شما نشوند و یا در شرایطی که زندگیتان آشفته شده است، به بهترین شکل اجرا نکنید (آیا ورزشکار المپیکی می‌تواند پس از دریافت پیامی از جنس ترک شدن همسرش به رکورد جهانی برسد؟). هر یک از این مشکلات، انرژی شما را تخلیه می‌کند و انرژی مثبتی که ممکن بود روی عملکردتان سرمایه گذاری کنید، از بین می‌رود.

این تغییر در تفکر، نحوه برخورد با افراد در محیط کار را نیز تحت تأثیر قرار داده است. در گذشته، گفته می‌شد که باید احساسات شخصی را در پارکینگ باقی بگذاریم و به زندگی خصوصی دیگران در محیط کار دخالت نکنیم. اما حالا درک می‌کنیم که این دیدگاه اشتباه است. همکاران ما فقط “کارگر” نیستند. آن‌ها “افرادی” هستند که به جامعه‌مان متصلند و به دنبال معنا، تحقق، هدف، الهام و سرگرمی می‌باشند. و آن‌ها برای خودشان جنبه‌های مختلفی دارند که اگر بخواهیم به آن‌ها کمک کنیم رشد کنند و به بهترین شکل خودشان تبدیل شوند، نیاز است همه آن‌ها را حمایت کنیم، در آغوش بگیریم و ایشان را الهام بخشیم.

امروز، به عنوان یک مربی رهبران، اولویت من این است که دیدگاه آن‌ها را به روز کنم و به آن‌ها کمک کنم شجاعت لازم را برای مواجهه با تمام جوانب انسانی که روزانه با آن‌ها در تعامل هستند نشان دهند. یک نقطه شروع ارزشمند برای این کار، آن است که نقش‌های شخصی خود را به عنوان مربی به دیگران نشان دهیم و در مرحله دوم به عنوان یک متخصص عملکردی، مانند این که افراد الهام بخش در سطح خودشان در حال بهبود شدن هستند، به جای اینکه به این فکر کنیم که همه انسان‌ها باید به سطح ما برسند. با این درک، می‌توانیم هر چیزی را حتی جهان را نیز تغییر دهیم.

استفانی درک کرد که گوش دادن به دقت، همدردی، محبت و بخشش به او کمک کرد تا بهتر با تیمش ارتباط برقرار کند، الهام بخش باشد و به پاسخ گویی قاطعانه تمایل نداشت. یک ضرب المثل قدیمی از ایروکوئی به ما یادآوری می‌کند: “نیاز به یک مرد قوی است که ملایم باشد”. ویژگی‌ها که ما باعث می‌شوند انسان‌ها را دوست داشته باشیم، ما را هم برای رهبران برجسته آنها دوست‌داشته می‌کند.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

درباره دکتر سعید جوی زاده مترجم کتاب مربی من و مدیر مرکز کوچینگ ایران

دکتر سعید جوی زاده یکی از برجسته‌ترین مترجمان کتاب‌های کوچینگ در ایران است. او یک کوچ بین‌المللی است و به عنوان یک تربیت کننده و مشاور، تلاش می‌کند تا افراد را به سوی موفقیت و رشد شخصی و حرفه‌ای هدایت کند. دکتر سعید جوی زاده تخصص خود را در حوزه کوچینگ و توسعه فردی پیدا کرده است و به تدریس و ارائه آموزش‌های متنوع در این زمینه می‌پردازد.او نویسنده و مترجم برجسته‌ای است و تعدادی از کتاب‌های موفق کوچینگ را به زبان فارسی ترجمه کرده است. برخی از کتاب‌های ترجمه شده توسط دکتر سعید جوی زاده عبارتند از “کوچینگ مدیران”، “نقشه راه کوچینگ”، “کوچینگ روانشناسی”، “کوچینگ نوین تاثیرگذاری” و “کوچینگ عملکرد” و غیره. این کتاب‌ها به عنوان منابعی معتبر و قابل اعتماد در حوزه کوچینگ شناخته شده‌اند و به افرادی که به دنبال توسعه فردی و حرفه‌ای هستند، کمک می‌کنند.دکتر سعید جوی زاده به شدت آرزو دارد تا همه انسان‌ها زندگی‌ای داشته باشند که تفکر را در آن تجربه کنند. او اعتقاد دارد که تفکر و نگرش مثبت و سازنده می‌تواند به شکل قابل توجهی بر روی زندگی افراد تأثیر بگذارد و آن‌ها را به سمت رسیدن به هدف‌هایشان هدایت کند.دکتر سعید جوی زاده با تجربه و دانش خود در حوزه کوچینگ و توسعه فردی، به عنوان یک منبع الهام‌بخش برای افرادی که به دنبال رشد و پیشرفت هستند، شناخته می‌شود. او با ارائه خدمات کوچینگ، آموزش‌ها و کتاب‌هایش، به دنبال ارتقای کیفیت زندگی و عملکرد افراد است و به امید بهبود جامعه و جهان به فعالیت می‌پردازد.

دکتر سعید جوی زاده

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 13 =