کوچینگ: 10 تکنیک اثبات شده برای اطمینان از اقدامات رهبری شما:فصل7 کتاب مربی من 

لیزا آن ادواردز

لیزا آن ادواردز  او با مربیان اجرایی همکاری می‌کند تا بازده کوچینگ  را پایش و سنجش کرده و به رهبران مشتریان خود امکان بدهد تا به توانایی‌های خود در این زمینه بیشتر آگاه شوند.

رزیتا، معاون بازاریابی جوان یک برند مشهور جهانی بود که به دلیل ایده‌های خلاقانه و منحصر به فردش، شهرت فراوانی داشت. به همین دلیل، او همیشه به عنوان یک افراد مشهور برجسته بود، اما برای بیان نظراتش از یک سبک صریح و بی دروغ استفاده می‌کرد که در نتیجه، مواجهه او با افراد سطح متوسط درون شرکت را مشکل کرد و زمینه امکان پیاده‌سازی ایده هایش را دستخوش نکاحت کرد. در نهایت، این باعث شد که شرکت نتوانست استراتژی‌های بازاریابی خود را بروزرسانی کند و در زمینه سرمایه گذاری برای ارائه محصولات خود پشتیبانی کافی از خود نشان ندهد.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

درباره دکتر سعید جوی زاده مدیر مرکز کوچینگ ایران

دکتر سعید جوی زاده یکی از برجسته‌ترین مترجمان کتاب‌های کوچینگ در ایران است. او یک کوچ بین‌المللی است و به عنوان یک تربیت کننده و مشاور، تلاش می‌کند تا افراد را به سوی موفقیت و رشد شخصی و حرفه‌ای هدایت کند. دکتر سعید جوی زاده تخصص خود را در حوزه کوچینگ و توسعه فردی پیدا کرده است و به تدریس و ارائه آموزش‌های متنوع در این زمینه می‌پردازد.او نویسنده و مترجم برجسته‌ای است و تعدادی از کتاب‌های موفق کوچینگ را به زبان فارسی ترجمه کرده است. برخی از کتاب‌های ترجمه شده توسط دکتر سعید جوی زاده عبارتند از “کوچینگ مدیران”، “نقشه راه کوچینگ”، “کوچینگ روانشناسی”، “کوچینگ نوین تاثیرگذاری” و “کوچینگ عملکرد” و غیره. این کتاب‌ها به عنوان منابعی معتبر و قابل اعتماد در حوزه کوچینگ شناخته شده‌اند و به افرادی که به دنبال توسعه فردی و حرفه‌ای هستند، کمک می‌کنند.دکتر سعید جوی زاده به شدت آرزو دارد تا همه انسان‌ها زندگی‌ای داشته باشند که تفکر را در آن تجربه کنند. او اعتقاد دارد که تفکر و نگرش مثبت و سازنده می‌تواند به شکل قابل توجهی بر روی زندگی افراد تأثیر بگذارد و آن‌ها را به سمت رسیدن به هدف‌هایشان هدایت کند.دکتر سعید جوی زاده با تجربه و دانش خود در حوزه کوچینگ و توسعه فردی، به عنوان یک منبع الهام‌بخش برای افرادی که به دنبال رشد و پیشرفت هستند، شناخته می‌شود. او با ارائه خدمات کوچینگ، آموزش‌ها و کتاب‌هایش، به دنبال ارتقای کیفیت زندگی و عملکرد افراد است و به امید بهبود جامعه و جهان به فعالیت می‌پردازد.

دکتر سعید جوی زاده

با تجربه ناامیدی و بی نتیجه بودن تلاش هایش در هدایت شرکت به سمت موفقیت، رزیتا تلاش کرد تا با مشاور کوچینگ  اجرایی بازتابی کند و خود آگاهی خود را بالا ببرد که در نتیجه، به لحاظ روش‌های کاری خویش، مشکلات خود را ارزیابی کرده و به یک پیشرفت خوبی دست یافت. با مطالعه مباحث مرتبط با هوش هیجانی، ارتباطات و رهبری بهبود یافت و در نهایت، موفق به درک این شد که سبک ارتباطی او به اطرافیان، محدودیت‌های خود را برای به دست آوردن نتایج خواستاره می‌کرد. با تلاش‌های شخصی برای بهبود لحن خود، برای طرح سؤالات بیشتر و نظرات منطقی تر، او توانست هماهنگی بهتری با دیگران خود داشته باشد و ایده‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.

از داستان رزیتا، به ما یادآوری می‌کند که هیچگاه نباید از دیدن اشتباهاتی که کرده ایم فرار کنیم، بلکه باید آنها را به دوستان خود بگوییم و به شکل‌های کاری خودمان پیش برویم. در زمان‌های بحران، این امر بسیار مهم است که به روش‌های جدیدی برای موفقیت در امر خود پی ببریم، آنگونه که هیچگاه امید به شروع اختلالها نیست، بلکه باید با خلاقیت‌های جدیدمان برای موفقیت در آینده دست به کار شویم.

چه تبعاتی اگر این بحرانی که مدت‌ها است به پایان برسد، رفاه و آسایش فراوانی ایجاد خواهد شد و شما به آینده خود امیدوارید. اما اگر با دنیایی مواجه شوید که نمی‌توانید برایش آماده شوید و به دنبال یک رهبری برای مکالمات شغلی خود هستید یا فقط می‌خواهید یک سابقه قوی از رهبری خود داشته باشید تا به پیشرفت خود بیشتر اعتماد کنید؛ پیدا کردن راه برای تعیین سهم خود در رهبری امروز به شما در آینده کمک خواهد کرد.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

قبل از هر چیز، خود را به آینده‌ای بدون دغدغه برای رهبری تجهیز دهید. اکثر رهبرانی که با آنها کار کرده‌ام، نگرانی‌هایی را داشته‌اند که شما هم ممکن است داشته باشید. باور داشته باشید که شما تغییرات مهمی را در خود و در رهبری خود تجربه کرده‌اید و به طور ناخودآگاه تیم و سازمان خود را تحت تأثیر قرار داده‌اید. در ضمن، شما به دلایلی شاید نتوانسته باشید، از آثاری که مترتب بر رهبری شما بر سازمانتان است نتیجه‌گیری کنید. برنامه‌هایی که برای سازمان‌تان دارید، موقعیت قوی شما را برای توسعه مهارت‌های رهبری خود فراهم می‌کنند. در صورتی که برنامه‌های شما امیدوارکننده به نظر می‌رسند، نیاز است که مهارت‌های خود را در این زمینه تقویت کنید.تحقیقات نشان می‌دهد که رهبری تحول‌آفرین (در مقایسه با رهبری مبادله‌ای) منجر به بهبود انگیزه کارکنان، افزایش خلاقیت و بهبود عملکرد سازمانی می‌شود. رهبران تحول‌آفرین، چهار مهارت نفوذ ایده‌آل، تحریک فکری، انگیزه‌الهام‌بخش و توجه فردی را دارا می‌باشند. هیچ یک از این مهارت‌ها بدون تمرین و تلاش قابل دستیابی نیست و هر کدام نیازمند تفکر، آگاهی از دیگران و خودتانمایی است.

استفاده از معیارهای موفقیت در رهبری و برنامه‌ریزی برای پیشرفت، بدون شک به شما کمک می‌کند. اغلب رهبران از اندازه‌گیری برای انجام این کار بازمی‌دارند؛ اما برای شروع، بهتر است روش‌های ساده‌تری را که کمتر پیچیدگی دارند انتخاب کنید.

همین حالا شروع کنید و بدانید که می‌توانید تمرین اندازه گیری خود را در حین حرکت بهبود ببخشید. در اینجا یک راه ساده برای شروع وجود دارد:

  1. پنج حوزه اصلی رشد گذشته خود را شناسایی کنید:به بهترین روش‌هایی که در 12 ماه گذشته رشد کرده اید فکر کنید. لیست خود را به پنج حوزه اصلی رشد محدود کنید. نکته کلیدی این است که اجازه دهید ایده‌ها جریان پیدا کنند و بیش از حد به آن فکر نکنید. اگر تشخیص دقیق نحوه رشد خود برایتان دشوار است، به آخرین تجربه رهبری خود فکر کنید و از خود بپرسید که چگونه به آن تجربه متفاوت از یک سال پیش برخورد کردید. بخش‌هایی از بینش در مورد رشد شما مطمئناً ظاهر می‌شود.
  2. به خودتان امتیاز دهید:با نگاهی به پنج روش اصلی رشد خود، خود را در مقیاس 1 تا 5 (1 = بدون تغییر، 5 = تغییر قابل توجه) در هر یک از آن زمینه‌های رشد ارزیابی کنید. تنها کسی که رتبه‌های شما را می‌بیند شما هستید. رتبه بندی شما هم ذهنی و هم نسبی است، و در این مورد، کاملاً خوب است. هدف شما این است که بفهمید که در کجا بیشتر از همه رشد کرده اید و کجا هنوز فرصت پیشرفت دارید.
  3. از دیگران برای رتبه بندی بخواهید:در مرحله بعد، از کسانی که با آنها کار می‌کنید (مدیر، همتایان یا گزارش‌های مستقیم) بخواهید که به شما در آن زمینه‌های رشد امتیاز دهند. وقتی رتبه‌بندی‌ها را می‌گیرید، مثال‌هایی از رشد و همچنین فرصت‌هایی برای رشد مداوم بخواهید تا به رتبه‌دهنده‌تان این فرصت را بدهید تا به راحتی دلیل رده‌بندی خود را به اشتراک بگذارد.
  4. اثرات مالی را در نظر بگیرید:هنگامی که در مورد راه‌های عملی ملموس رشد خود شفاف هستید، در نظر بگیرید که رشد شما چگونه بر تیم و سازمان شما تأثیر گذاشته است. در نتیجه رشد خود توانسته اید چه کارهایی را انجام دهید؟ از چه راه‌هایی این موفقیت منجر به سود مالی یا پس انداز برای سازمان شما می‌شود؟ در نظر گرفتن اینکه چگونه تحول شما بر مشارکت شما در سازمان در معیارهای مالی تأثیر گذاشته است، گام مهمی در این فرآیند است و اعتماد به نفس و احساس غرور شما را تقویت می‌کند!
  5. سند:در نهایت، فراموش کردن موفقیت هایمان آسان است. ما اغلب روی چالش بعدی پیش رو تمرکز می‌کنیم و در حین بررسی مشکل یا هدف فعلی خود، مسیر دستاوردها، رشد و موفقیت‌های خود را از دست می‌دهیم. اکنون تأثیرات رهبری خود را مستند کنید. یک روز، به این رکورد تاریخی نگاه خواهید کرد و از داشتن آن خوشحال خواهید شد.

کتاب کوچینگ مربی من سعید جوی زاده (2)

شما می‌توانید با شناسایی اهداف خود، تفکر در مورد اینکه چگونه می‌توانید رهبری خود را برای دستیابی به آن اهداف بهبود بخشید و شناسایی زمینه‌هایی برای رشد آینده تمرین کنید. رزیتا در ابتدا از تأثیر جدیدی که داشت، بی خبر بود. تنها با صرف زمان برای کاهش سرعت و تأمل در تغییر رهبری شخصی خود، رزیتا توانست تأثیر آن را ببیند. رزیتا به دقت در مورد روش‌های خاصی که در آن تغییر کرده بود فکر کرد و اینکه پنج حوزه اصلی رشد خود را شناسایی کند و سپس خود را بر اساس آن تغییرات ارزیابی کرد. او بدون به اشتراک گذاشتن رتبه‌بندی‌های شخصی خود، اطلاعاتی که از مدیرش در مورد رتبه‌بندی مدیرش از این تغییرات دریافت کرده بود را مورد بررسی قرار داد. با بازخورد مقایسه‌ای از خود و مدیرش، چشمان رزیتا باز شد زیرا توانست به وضوح راه‌های خاصی را که در آن رشد کرده بود ببیند.

مهمتر از آن، تحول رهبری رزیتا به یک تحول سازمانی منجر شد. این سازمان توانست استراتژی بازاریابی خود را مدرن کند؛ زیرا ۱۰۰٪ مدیران سطح متوسط در سراسر جهان از مفاهیم او استفاده کردند. نه تنها سازمان به سطوح جدیدی از درآمد دست پیدا کرد، بلکه به دلیل اثربخشی طرح رزیتا، شرکت ۱.۳ میلیون دلار در هزینه‌های بازاریابی صرفه جویی کرد. هنگامی که روزیتا در مورد راه‌هایی که تغییر رهبری شخصی‌اش منجر به دستاوردهای مالی و تأثیر مثبتی که این دستاوردها بر سازمان داشت، تأمل کرد، از تأثیر آن متعجب شد و از تلاش‌هایی که برای رشد انجام داده بود، احساس غرور کرد. همه رهبران می‌خواهند رشد کنند و به عنوان رهبری که تأثیر مثبت می‌گذارد شناخته شوند. همه ما می‌خواهیم در دنیا تغییر ایجاد کنیم؛ به خاطر این هست که ما اینجاییم. با ردیابی پیشرفت خود و ثبت رشد و تأثیر امروز خود، برای هر آنچه در آینده در انتظار شماست، آماده هستید و مطمئن هستید که اندازه‌گیری خواهید کرد. امیدوارم از پیشرفت خود احساس غرور کنید و امیدوارم تمرین تأملی شما را برای مقابله با چالش‌های پیش رو آماده کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + دو =