گری کاسپاروف قهرمان شطرنج جهان : ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس


این دو مرد 24 بازی برای تعیین قهرمان انجام می دهند و بازیکنی که بالاترین امتیاز را به دست آورد، قهرمان شطرنج جهان می شود. در مجموع، این مسابقه به مدت سه ماه ادامه داشت که 12 بازی اول در نیویورک و 12 بازی پایانی در لیون فرانسه برگزار می شد. کاسپاروف خوب شروع کرد، اما خیلی زود شروع به اشتباه کرد. او در بازی هفتم شکست خورد و اجازه داد چندین پیروزی در نیمه اول مسابقات از بین برود. پس از 12 بازی اول، این دو مرد نیویورک را با تساوی 6-6 ترک کردند. نیویورک تایمز گزارش داد که «آقای. کاسپاروف اعتماد به نفس خود را از دست داده بود و در نیویورک عصبی شده بود.

اگر قرار بود کاسپاروف عنوان خود را به عنوان بهترین جهان حفظ کند، همه چیز او را می گرفت.

“بازی شطرنج کاسپاروف”

جاش وایتزکین در کودکی یک اعجوبه شطرنج بود و قبل از 10 سالگی چندین بار قهرمان مسابقات قهرمانی نوجوانان ایالات متحده شد. در طول مسیر، وایتزکین و پدرش این فرصت را داشتند که با گری کاسپاروف ارتباط برقرار کنند و درباره استراتژی شطرنج با او صحبت کنند. به ویژه، آنها یاد گرفتند که کاسپاروف چگونه با مسابقات بسیار دشواری مانند مسابقه ای که در برابر کارپوف در مسابقات قهرمانی شطرنج جهان در سال 1990 روبرو شد، برخورد کرد.

وایتزکین این داستان را در کتاب خود، هنر یادگیری ( کتاب صوتی ) به اشتراک می گذارد.

کاسپاروف یک شطرنج باز به شدت تهاجمی بود که با انرژی و اعتماد به نفس رشد می کرد. پدرم کتابی به نام بازی‌های فانی درباره گری نوشت و در طول سال‌های مربوط به مسابقه کاسپاروف-کارپوف در سال 1990، ما هر دو زمان زیادی را با او گذراندیم.

در یک نقطه، پس از اینکه کاسپاروف در یک بازی بزرگ شکست خورد و احساس تاریکی و شکننده داشت، پدرم از گری پرسید که چگونه در بازی بعدی با عدم اعتماد به نفس خود کنار بیاید. گری پاسخ داد که سعی می کند حرکات شطرنجی را انجام دهد که اگر احساس اعتماد به نفس می کرد، انجام می داد. او تظاهر می کرد که احساس اعتماد به نفس می کند و امیدوار بود وضعیت را تحریک کند.

کاسپاروف یک مرعوب در هیئت مدیره بود. همه در دنیای شطرنج از گری می ترسیدند و او از این واقعیت تغذیه می کرد. اگر گری بر روی صفحه شطرنج مو می زد، حریفان پژمرده می شدند. بنابراین اگر گری احساس بدی داشت، اما سینه‌اش را پف می‌کرد، حرکات تهاجمی انجام می‌داد و به نظر می‌رسید که مظهر اعتماد به نفس است، آن‌وقت مخالفان ناآرام می‌شدند. گام به گام، گری از حرکات شطرنج خود، از موقعیت ایجاد شده و ترس از ایجاد حریف تغذیه می کرد، تا زمانی که به زودی اعتماد به نفس واقعی می شد و گری در جریان بود 

او مصنوعی نبود. گری با بازی شطرنج کاسپاروف منطقه خود را تحریک می کرد.

– جاش وایتزکین، هنر یادگیری

هنگامی که نیمه دوم مسابقات شطرنج قهرمانی جهان در لیون فرانسه آغاز شد، کاسپاروف خود را مجبور به بازی تهاجمی کرد. او با پیروزی در گیم شانزدهم پیش افتاد. او با اعتماد به نفس خود، در بازی های هجدهم و بیستم نیز به پیروزی های قاطعی دست یافت. وقتی همه چیز گفته شد و انجام شد، کاسپاروف تنها دو بازی از 12 بازی پایانی را باخت و عنوان قهرمانی شطرنج جهان را حفظ کرد.

او تا 10 سال دیگر این عنوان را حفظ خواهد کرد.

“تقلبی تا زمانی که آن را تبدیل کنی”

به راحتی می توان عملکرد را به عنوان یک خیابان یک طرفه مشاهده کرد. ما اغلب در مورد یک ورزشکار با استعداد جسمانی می شنویم که در زمین عملکرد ضعیفی دارد یا دانش آموز باهوشی که در کلاس درس دست و پا می زند. روایت معمولی در مورد افراد کم‌موفق این است که اگر آنها می‌توانستند «سرشان را درست بگیرند» و «نگرش ذهنی» درستی را ایجاد کنند، در اوج بازی خود عمل می‌کردند.

شکی نیست که طرز فکر و عملکرد شما به نوعی به هم مرتبط هستند. اما این ارتباط به دو صورت کار می کند. یک ذهنیت مطمئن و مثبت هم می تواند علت اعمال شما باشد و هم نتیجه آنها. ارتباط بین عملکرد فیزیکی و نگرش ذهنی یک خیابان دو طرفه است.

اعتماد به نفس اغلب نتیجه نمایش توانایی شماست . به همین دلیل است که روش گری کاسپاروف در بازی به گونه ای که گویی احساس اطمینان می کرد می تواند به اعتماد به نفس واقعی منجر شود. کاسپاروف اجازه می‌داد اعمالش الهام‌بخش باورهایش باشد.

اینها فقط تصورات خوشایند یا ایده های کرکی خودیاری نیستند. علم سختی وجود دارد که ارتباط بین رفتار و اعتماد به نفس را اثبات می کند. امی کادی، محقق دانشگاه هاروارد که زبان بدن را مطالعه می کند، با تحقیقات پیشگامانه خود نشان داده است که ایستادن در ژست های مطمئن تر می تواند اعتماد به نفس را افزایش داده و اضطراب را کاهش دهد .

افراد تحقیقاتی کادی تغییرات بیولوژیکی واقعی را در تولید هورمون خود تجربه کردند، از جمله افزایش سطح تستوسترون (که با اعتماد به نفس مرتبط است) و کاهش سطح کورتیزول (که با استرس و اضطراب مرتبط است). این یافته‌ها فراتر از تقلبی رایج است تا زمانی که آن را به فلسفه تبدیل کنید. به گفته کادی، می‌توانید «تا زمانی که تبدیل به آن شوید، آن را جعل کنید».

چگونه اعتماد به نفس ایجاد کنیم

هنگامی که دوست من بک تنچ سفر کاهش وزن خود را آغاز کرد، بارها از خود این سوال را پرسید: “یک فرد سالم چه کار می کند؟”

وقتی تصمیم می گرفت چه چیزی به رستوران سفارش دهد: یک فرد سالم چه سفارشی می دهد؟ وقتی او در یک صبح شنبه دور هم نشسته بود: یک فرد سالم با آن زمان چه می کند؟ بک در ابتدا احساس یک فرد سالم نمی کرد، اما تصور می کرد که اگر مانند یک فرد سالم رفتار کند، در نهایت یک فرد سالم خواهد شد. و در عرض چند سال، او بیش از 100 پوند از دست داد.

داشتن اعتماد به نفس چیز شگفت انگیزی است، اما اگر متوجه شدید که بر ترس، شک و تردید به خود یا عدم اطمینان غلبه کرده اید، اجازه دهید رفتارتان به باورهای شما منجر شود. طوری بازی کنید که انگار در بهترین حالت خود هستید. طوری کار کنید که انگار در بالای بازی خود هستید. با آن شخص طوری صحبت کنید که انگار اعتماد به نفس دارید. می توانید از اقدامات جسورانه برای ایجاد یک ذهنیت جسورانه استفاده کنید.

خلاصه اینکه یک آدم شجاع چه کار می کند؟

بدون نظر

پاسخ دهید

هفت + 12 =