یادگیری از منتورینگ

منتورینگ

صفحات ما منتورینگ چیست؟ و مهارت های منتورینگ توضیحی در مورد منتورینگ و مهارت های مورد نیاز یک مربی ارائه می دهد.

این صفحه بیشتر در مورد فرآیند منتورینگ از دیدگاه زبان آموز توضیح می دهد. به طور خاص، بر روی کارهایی که یک یادگیرنده باید انجام دهد تا بیشترین بهره را از یک رابطه منتورینگ ببرد، و مهارت هایی که برای مدیریت رابطه باید از آنها استفاده کنید، تمرکز دارد.

در ابتدا، این احتمال وجود دارد که رابطه مربی تا حد زیادی توسط مربی کنترل شود که مسئولیت مدیریت فرآیند را بر عهده خواهد گرفت.

با این حال، همانطور که رابطه رشد می کند و توسعه می یابد، شما، به عنوان یادگیرنده، احتمالاً به طور فزاینده ای کنترل را به دست خواهید گرفت تا اطمینان حاصل کنید که بر نیازهای یادگیری شما تمرکز می کند.

اساسی ترین نیاز، داشتن ذهن باز است

مهارت کلیدی از دیدگاه یادگیرنده، آمادگی برای یادگیری است. این به شما کمک می کند تا در مورد سبک یادگیری خود ایده ای داشته باشید، به طوری که می توانید از مربی خود بخواهید به گونه ای کار کند که به شما در یادگیری بهترین کمک کند.

شاید برای شما مفید باشد که به صفحات ما نگاهی بیندازید یادگیری چیست؟ و رویکردهای یادگیری . همچنین ممکن است مطالعه در مورد شاخص‌های نوع مایرز-بریگز و تفکر در مورد نوع شخصیت و ترجیحات خود مفید باشد.


انتخاب یک مربی

انتخاب یک مربی باید یک فرآیند مثبت باشد، نه پذیرش منفعلانه یک جفت تحمیلی.

اگر سازمان شما در حال اجرای یک برنامه منتورینگ است، به احتمال بسیار زیاد فرآیندی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که انتخابی از مربیان را به شما پیشنهاد می دهد. اگر چنین است، باید به دقت در مورد آنچه که هر کدام می‌تواند به ارمغان بیاورد، و همچنین آنچه که ممکن است بتوانید از آنها یاد بگیرید و با آنها بیاموزید، فکر کنید.

با مربیان بالقوه صحبت کنید.

به آنها توضیح دهید که در حال بررسی این هستید که آیا یک رابطه منتورینگ با آنها برای شما مفید است یا خیر. شما نمی توانید بدون ملاقات رو در رو با آنها تصمیم بگیرید و باید مطمئن باشید که می توانید با آنها کار کنید.

شما در حال کاوش در مورد یادگیری خود هستید، آنچه می خواهید از شغل خود به دست آورید، کارهایی که خوب انجام داده اید و کارهای بد انجام داده اید و غیره. برخی از این بحث ها شامل افکار و تجربیات شخصی می شود، بنابراین مهم است که احساس کنید می توانید به آنها اعتماد کنید.

هشدار!


هیچ مربی بالقوه ای را کنار نگذارید زیرا آنها کاملاً آن چیزی نیستند که انتظار داشتید.

یک مربی بالقوه لزوماً نباید فردی بزرگتر از شما باشد. آنها می توانند در سطح شما یا حتی پایین تر باشند، اما در مهارت های خاص بسیار بهتر از شما هستند.

اگر سازمان شما فرآیند تطبیق دارد، و شما با آن شخص همسان شده اید، دلیلی وجود دارد. برو کاوش کن ممکن است تعجب کنید.

 

هیچ قانون سخت و سریعی در مورد اینکه آیا روابط منتورینگ با افراد مشابه یا افراد مکمل بهترین کار را دارد وجود ندارد. مسئله مهم این است که آیا شما آماده هستید آن را امتحان کنید و ببینید که چگونه پیش می رود.


شما می خواهید به چه چیزی برسید؟

همچنین فکر کردن به آنچه می خواهید از رابطه منتورینگ یاد بگیرید برای شما مفید خواهد بود.

بهترین راه برای انجام این کار این است که به طور کلی با فکر کردن به سوالاتی مانند:

  • چه چیزی به من علاقه دارد؟
  • کجا می خواهم بروم؟
  • برای اینکه در این مسیر حرکت کنم چه چیزهایی باید یاد بگیرم؟

همچنین ممکن است فکر کنید که آیا می‌خواهید رابطه منتورینگ شما بر حوزه وسیع‌تری تمرکز کند، مانند شغل شما در سازمان، یا توسعه مهارت‌های شما با چشم‌انداز تغییر در حرفه، یا چیزی محدودتر مانند راه، فکر کنید. که شما در حال مدیریت یک پروژه یا کار خاص هستید. این به شما کمک می کند تا فکر کنید که می خواهید این رابطه چقدر طول بکشد.

تجزیه و تحلیل SWOT شخصی می تواند به شما در شناسایی نقاط ضعف و تمرکز بالقوه برای رابطه مربی کمک کند. این همچنین می‌تواند به‌خوبی به انتخاب مربی شما کمک کند، و اینکه آیا کسی را می‌خواهید که نقاط ضعف شما را تکمیل کند یا شخصی که به طور کلی کاملاً شبیه شما است و متوجه می‌شود که در کجا با مشکل مواجه هستید.

تجزیه و تحلیل SWOT شخصی


این به نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات شما نگاه می‌کند و به شما کمک می‌کند تا تمرکز یادگیری خود را شناسایی کنید:

  • نقاط قوت شامل مهارت ها، تجربه، استعدادها، شایستگی ها و ویژگی های شخصی شماست.
  • نقاط ضعف هر جنبه ای از این موارد است که در آن فکر می کنید کمبودی دارید که روی کار شما تأثیر می گذارد.
  • فرصت ها، امکاناتی هستند که در محیط شما وجود دارد، مانند فرصت های شغلی، پروژه های جدید، زمان و مکان و فرصت هایی برای یادگیری و پیشرفت.
  • تهدیدها عواملی در محیط شما هستند که ممکن است شما را محدود کنند یا شما را عقب نگه دارند.

مهارت های مورد استفاده در طول رابطه منتورینگ

یادگیرندگان از توسعه هوش هیجانی خود برای درک احساسات و عواطف خود و همچنین دیگران در اطرافشان – مانند مربی خود – سود خواهند برد. این به شما کمک می کند تا بیشترین بهره را از رابطه منتورینگ ببرید.

توسعه توانایی شما برای انعکاس در مورد یادگیری شما نیز مفید خواهد بود، و توسط یک فرآیند بررسی پایان جلسه با مربی شما پشتیبانی می شود. اگر قبلاً از تمرین بازتابی به طور معمول استفاده نمی‌کنید، ممکن است فرآیند کمی عجیب به نظر برسد، اما ارزش دنبال کردن آن را دارد. ممکن است این چیزی باشد که مربی شما می تواند به شما کمک کند تا آن را توسعه دهید، با استفاده از آن در طول جلسات برای کمک به شما در انعکاس مسائل در محل کار و آنچه از آنها آموخته اید.

ممکن است لازم باشد بازخورد بدهید و دریافت کنید . این ممکن است به خصوص دشوار باشد اگر رابطه آنطور که انتظار داشتید کار نمی کند و باید در مورد نحوه کار مربی خود بازخورد بدهید. به آن به عنوان یک فرصت یادگیری فکر کنید و نزدیک شدن به آن بسیار آسان تر خواهد بود.

با داشتن بهترین اراده در جهان، برخی از روابط منتورینگ بسیار مؤثرتر از سایرین هستند و برخی دیگر در زمان های خاص یا برای مدت کوتاهی بهترین کار را دارند.

اغلب نمی توان از قبل دانست که کدام یک بهترین نتیجه را خواهد داشت، یا اینکه یک رابطه سازنده چقدر دوام خواهد داشت، زیرا چنین روابطی بسیار به پویایی بین شرکا بستگی دارد.

سخت است، اما به عنوان یک یادگیرنده، اگر رابطه کار نمی کند، و احساس نمی کنید آنچه را که می خواهید از آن بدست می آورید، گاهی اوقات بهترین کار این است که ضررهای خود را کاهش دهید. در این شرایط، باید صادق باشید که این فقط برای شما کار نمی کند و ترجیح می دهید مربی دیگری پیدا کنید.

خیلی بهتر از هدر دادن وقت خود و مربیتان است.

بدون نظر

پاسخ دهید