درک سازمان و فرهنگ سازمان

سازمان چیست؟

یک سازمان چیزی نیست جز یک پلت فرم مشترک که در آن افراد با پیشینه های مختلف گرد هم می آیند و به عنوان یک واحد جمعی برای دستیابی به اهداف و اهداف معین کار می کنند. کلمه سازمان برگرفته از کار یونانی “organon” مجموعه ای است که در آن افراد دست به دست هم می دهند تا برای خود امرار معاش کنند و همچنین برای شرکت سود کسب کنند. یک سازمان متشکل از افراد با تخصص ها، مدارک تحصیلی و تجربیات کاری متفاوت است که همگی در جهت یک هدف مشترک کار می کنند. در اینجا افراد به عنوان کارمند شناخته می شوند.

کارکنان دارایی های اصلی یک سازمان هستند و به طور موثر در عملکرد موفق آن مشارکت دارند. برای کارکنان ضروری است که نسبت به سازمان خود وفادار باشند و برای ارتقای تصویر برند آن سخت کوشند. یک سازمان نمی تواند دوام بیاورد اگر کارکنان اصلاً در مورد آن جدی نباشند و با کار خود به عنوان یک بار رفتار کنند. کارمندان باید از هر کاری که برایشان انجام می دهند لذت ببرند تا سطح خود را به بهترین نحو ارائه دهند.

فرهنگ چیست؟

نگرش، صفات و الگوهای رفتاری که بر نحوه تعامل فرد با دیگران حاکم است فرهنگ نامیده می شود. فرهنگ چیزی است که فرد از اجداد خود به ارث می برد و به تمایز یک فرد از دیگری کمک می کند.

فرهنگ سازمانی چیست؟

هر انسانی دارای ویژگی های شخصیتی خاصی است که به او کمک می کند تا از جمع جدا شود. هیچ دو نفری رفتار مشابهی ندارند. به همین ترتیب سازمان ها دارای ارزش ها، خط مشی ها، قوانین و دستورالعمل های خاصی هستند که به آنها کمک می کند تا تصویری از خود ایجاد کنند.

فرهنگ سازمانی به باورها و اصول یک سازمان خاص اشاره دارد. فرهنگ پیروی از سازمان تأثیر عمیقی بر کارکنان و روابط بین آنها دارد.

هر سازمانی فرهنگ منحصر به فردی دارد که آن را از سازمان دیگر متمایز می کند و به آن احساس جهت می دهد. برای کارمندان ضروری است که فرهنگ محل کار خود را درک کنند تا به خوبی سازگار شوند.

سازمان الف

در سازمان الف، کارکنان اصلاً منضبط نیستند و کمترین آزار و اذیت قوانین و مقررات را دارند. آنها در زمان شیرین خود به دفتر خود می رسند و حداکثر زمان خود را صرف شایعات و پرسه زدن در اطراف می کنند.

سازمان ب

این سازمان از سیاست های کارمند دوستانه پیروی می کند و رعایت آنها برای همه الزامی است. برای کارمندان مهم است که به موقع به محل کار خود برسند و هیچ کس اجازه ندارد بی جهت در اطراف پرسه بزند یا شایعه پراکنی کند.

به نظر شما کدام سازمان بهتر عمل خواهد کرد؟ – بدیهی است سازمان B

کارکنان از فرهنگ خاصی در سازمان B پیروی می کنند که باعث موفقیت آن بیشتر از سازمان A می شود.

هیچ دو سازمانی نمی توانند فرهنگ یکسانی داشته باشند. ارزش‌ها یا سیاست‌های یک سازمان غیرانتفاعی با ارزش‌ها یا سیاست‌های یک مؤسسه انتفاعی متفاوت است یا کارکنانی که در یک رستوران کار می‌کنند فرهنگ متفاوتی را در مقایسه با فرهنگ‌های مرتبط با صنعت آموزش یا صنعت تولیدی دنبال می‌کنند.

به طور کلی دو نوع فرهنگ سازمانی وجود دارد:

 

  • فرهنگ سازمانی قوی : فرهنگ سازمانی قوی به موقعیتی اطلاق می شود که کارکنان به خوبی خود را تنظیم کنند، به سیاست های سازمان احترام بگذارند و به دستورالعمل ها پایبند باشند. در چنین فرهنگی مردم از کار کردن لذت می برند و هر تکلیف را به عنوان یک یادگیری جدید می دانند و سعی می کنند تا آنجا که می توانند به دست آورند. آنها نقش ها و مسئولیت های خود را با کمال میل می پذیرند. 

     

  • فرهنگ سازمانی ضعیف: در چنین فرهنگی، افراد به دلیل ترس از مافوق و سیاست های خشن، مسئولیت های خود را می پذیرند. کارکنان در چنین شرایطی کارهایی را از روی اجبار انجام می دهند. آنها فقط با سازمان خود به عنوان منبعی صرف برای کسب درآمد رفتار می کنند و هرگز به آن وابسته نمی شوند.

بدون نظر

پاسخ دهید