سخنرانی عمومی – مروری

سخنرانی عمومی به عنوان فرآیند برقراری ارتباط با گروه بزرگی از مخاطبان تعریف می شود.

بیایید با کمک یک مثال بسیار ساده معنای سخنرانی عمومی را درک کنیم:

تیم مدیر عامل صنایع XYZ بود. تیم می‌خواست سیاست‌های شرکت را به همه کارکنانش و همه افرادی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با شرکت او مرتبط هستند، منتقل کند. نه می خواست ایمیل بفرستد و نه وقت داشت با همه کارمندانش تماس بگیرد و قوانین و مقررات را به صورت جداگانه توضیح دهد. او در نهایت تصمیم گرفت همه کارمندان خود را در یک پلت فرم مشترک فراخواند و آنها را مورد خطاب قرار دهد. تأثیر قطعاً بسیار بیشتر بود زیرا تیم می‌توانست شخصاً با همه کارمندانش ملاقات کند و بله حتی اعضای کارکنان واقعاً خوشحال بودند زیرا پیام مستقیماً از رئیس ارشد آنها می‌آمد. به سوالات پاسخ داده شد و بعداً هیچ کس نتوانست یکدیگر را سرزنش کند. این عمل صحبت کردن با گروه بزرگی از مردم به قصد آگاه کردن آنها در مورد چیزی به عنوان سخنرانی عمومی نامیده می شود.

مهمترین چیز در سخنرانی عمومی، انتخاب موضوع مناسب است . دستور کار باید بسیار روشن باشد. فقط به خاطر آن با مردم تماس نگیرید، مگر اینکه و تا زمانی که کاملاً در مورد آنچه که قصد دارید ارتباط برقرار کنید، کاملاً روشن باشید. مسائل شخصی نیازی به بحث در یک انجمن عمومی ندارد. اگر جان با هر یک از اعضای تیمش مشکل شخصی داشته باشد، آیا لازم است همه کارمندان را برای یک جلسه عمومی فراخواند؟ قطعا نه. به یاد داشته باشید، سخنرانی در جمع تنها زمانی نقش مهمی ایفا می کند که موضوع به همه مربوط باشد و همه باید از آن مطلع شوند. هنگام خطاب به مردم، مطمئن شوید که کلمات مناسب را انتخاب می کنید. یک کلمه اشتباه و تو رفتی هیچ کس در آینده شما را باور نخواهد کرد.

هنگام صحبت کردن با مردم بسیار مطمئن باشید. ارتباط چشمی با مخاطبان خود را فراموش نکنید. به شما کمک می کند با آنها رابطه برقرار کنید. افرادی هستند که در حین صحبت کردن به اینجا و آنجا نگاه می کنند. باید از چنین عملی به هر قیمتی اجتناب کرد. دقیق و واضح باشید احمقانه است که در یک انجمن باز با کلمات بازی کنید. بیهوده داستان نپزید بلکه فوراً به اصل مطلب بپردازید. هیچ کس واقعا وقت ندارد به داستان های شما گوش دهد. یک سخنران عمومی باید به اندازه کافی باهوش و باهوش باشد تا بتواند واکنش ها و همچنین خلق و خوی مخاطبان خود را درک کند. کشیدن جلسه بی مورد فایده ای ندارد.

لبخند را بر لبان خود حفظ کنید. اگر می دانید چه چیزی باید صحبت کنید، نیازی به عصبانیت نیست. به یاد داشته باشید، سخنرانی در جمع یک هنر است. همه با مهارت های سخنرانی در جمع متولد نمی شوند. با زمان می آید. بسیار مراقب زمین خود باشید. نه خیلی بلند و نه خیلی نرم باشید. افرادی هستند که فقط برای افرادی که در ردیف اول نشسته اند صحبت می کنند. واضح صحبت کنید و مطمئن شوید که حتی برای افرادی که روی نیمکت آخر نشسته اند نیز قابل شنیدن هستید.

لباس مناسب بپوشید شما فقط نمی توانید هنگام صحبت با افراد دفتر خود، یک شلوار جین پاره و یک تی شرت بپوشید. آنها هرگز شما را جدی نخواهند گرفت.

جلسه را جذاب و تعاملی کنید. در این بین سوالاتی بپرسید و به مخاطبان خود زمان بدهید تا سوالات خود را بپرسند و تردیدهای خود را برطرف کنند.

مکان، سیستم صوتی، دایس، چراغ ها نیز جنبه های مهم سخنرانی عمومی هستند. اطمینان حاصل کنید که یک سالن یا سالن کنفرانس مناسب برای صحبت کردن با مردم دارید که در آن راحت بنشینند. روی یک سکوی مرتفع بایستید که همه بتوانند شما را به وضوح ببینند. این کمک می کند. میکروفون و سایر سیستم های صوتی باید در شرایط مناسب کار کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید