تحلیل تراکنش

تحلیل تراکنش

تحلیل تراکنش

درک معاملات و ایجاد موقعیت های برد-برد

هنگام تعامل با افراد دیگر، یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها این است که بتوانیم موقعیت‌های برد-برد ایجاد کنیم، یعنی جایی که هر دو طرف واقعاً از معامله سود برده‌اند.

تقریباً همه می‌دانند که چگونه با انجام بازی‌ها، شکست دادن دیگران و ایجاد موقعیت «برد-باخت» «برنده» شوند، اما اطمینان از اینکه هر دوی شما «برنده» شوید بسیار سخت‌تر است.

برای شروع به بررسی چگونگی انجام این کار، باید کمی در مورد روانشناسی، و به ویژه، تحلیل تراکنش بحث کنیم. کتاب توماس هریس “من خوبم – تو خوب هستی ” متن بنیادی است که بسیار از دیدگاه بالینی نوشته شده است. با این حال، این تفکر برای همه معاملات کار می کند.

تراکنش ها ارز روزمره تعامل انسان ها هستند. در ساده‌ترین شکل آن، تراکنش به این صورت است: «من کاری با تو انجام می‌دهم و تو هم کاری را انجام می‌دهی»، که «انجام» ممکن است شامل صحبت کردن باشد.

تحلیل تراکنش مبتنی بر این درک است که هرکس دارای سه بخش است، والدین، بزرگسالان و کودکان.


 • والد عنصر آموخته شده است و اساساً ضبط بدون فیلتر پنج سال اول زندگی شماست. می توان آن را به عنوان چیزی در نظر گرفت که والدین شما آگاهانه یا ناخودآگاه در آن زمان به شما یاد داده اند. این ممکن است شامل اطلاعات ایمنی (“در سراسر جاده ندوید!”)، اعتقادات (سیستم های مذهبی یا “زندگی”)، و قوانین زندگی باشد.
 • کودک ” تجربه احساس شده” یا پاسخ های به یاد ماندنی “فرد کوچک” به دنیای بزرگسالان است، دوباره در پنج سال اول. به طور کلی، کودک در مورد احساسات و احساسات است، زیرا اینها پاسخ غالب در کودکان کوچک هستند.
 • بزرگسالان عنصر تفکر یا استدلالی است که داده های والدین و فرزند را بررسی می کند و بر اساس واقعیت و تجربه تصمیم می گیرد که آیا درست است یا نه.

مهارت های تحلیل تراکنش

اساس تحلیل تراکنش این است که تشخیص دهد کدام یک از سه بخش والد، بزرگسال یا کودک در معامله دخیل است و سپس اقدام مناسب انجام دهد.

شناسایی چگونه کار می کند؟

 • هنگامی که والدین درگیر هستند، در زبان مورد استفاده برخی هدایا وجود دارد، با عبارات رایج «هرگز»، «همیشه»، «باید» و «باید»، به خصوص زمانی که این عبارات بدون در نظر گرفتن اینکه آیا موقعیت معقول است استفاده می شود. . همچنین ممکن است حرکاتی مانند تکان دادن انگشت و سر تکان دادن وجود داشته باشد.
 • کودک اغلب در یک واکنش بسیار عاطفی ظاهر می شود سرنخ های کلامی عبارتند از استفاده از کلمات و عبارات کودکانه مانند “کاش”، “می خواهم”، “نمی خواهم” و “نخواهم”.
 • بزرگسال از طریق حقیقت یاب آشکار می شود. زبان اصلی بزرگسالان یک سری سوال است: چه کسی، چه چیزی، چرا، کجا، چگونه؟

با این ذهن، می توانید شروع به شناسایی افرادی کنید که در تراکنش های روزانه شما دخیل هستند، و همچنین می توانید شروع کنید به دیدن اینکه چگونه ممکن است جهان را حداقل کمی تغییر دهید.


فردی را در نظر بگیرید که از سطح خدماتی که دریافت کرده شکایت می کند.

فرض کنید آنها می گویند ” به اندازه کافی خوب نیست. کاری باید انجام شود! ” احتمالاً این صحبت والدین آنها است، زیرا بسیار عصبانی است.

فردی که در پایان شکایت قرار می گیرد، در مورد اینکه چه کسی پاسخ می دهد، یک انتخاب دارد:

 • کودک: تقصیر من نیست، کاری به آن نداشتم. گفتنش خوب نیست
 • والدین: شرم آور است، اینطور نیست؟ این کامپیوتر است، می دانید.
 • بزرگسال: من مشکل شما را می بینم. برای درست کردن آن چه کمکی می توانم انجام دهم؟

پاسخ کودک احتمالاً منجر به انتقاد بیشتر والدین و فریادهای احتمالی می شود، زیرا شاکی سعی می کند روشن کند که برای او مهم نیست تقصیر کیست، آنها فقط می خواهند کاری انجام شود!

بعید است که پاسخ والدین از نظر انجام کاری یا دور شدن سریع شاکی بسیار مفید باشد. در بهترین حالت، آن دو متوجه خواهند شد که این افتضاح است، و واقعاً باید کاری در مورد آن انجام شود، احتمالاً در طولانی مدت.

از سوی دیگر، پاسخ بزرگسالان، شاکی را به موقعیت بزرگسالان سوق می دهد. به سرعت مشخص می کند که چه چیزی مشکل را حل می کند و آنها را دوباره خوشحال می کند.


موقعیت های زندگی

بخش بعدی تجزیه و تحلیل تراکنش ها، شناسایی موقعیت های زندگی است .

هریس معتقد است که کودک از سنین پایین این موقعیت را می پذیرد که والدینش خوب هستند. والدین زمان زیادی را صرف این می کنند که به کودکان بگویند کارها را انجام ندهند، به عنوان بخشی عادی از کمک به آنها برای بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک بزرگسال متمدن و کارآمد.

“بزرگسال” در یک کودک به طور منطقی تصمیم می گیرد که او باید “خوب نیست”.

بنابراین موضع اصلی اکثر مردم از دوران کودکی این است که “تو خوب هستی – من خوب نیستم”. هریس تاکید می‌کند که این موضوع به این نیست که دوران کودکی شادی داشته‌اید یا ناراحت: این موقعیت زندگی است که همه به آن می‌رسند. کودک را به انجام کارهایی سوق می دهد تا افراد “خوب” را خشنود کنند، به طوری که آنها ستایش و پاداش دریافت کنند و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند.

بسیاری از مردم هرگز از این موقعیت اولیه زندگی فراتر نمی روند. آنها در تمام زندگی خود به دنبال پاداش و ستایش از کسانی هستند که بزرگتر یا مهمتر از آنها هستند، به خود اعتبار می بخشند و به خود احساس “خوب” بیشتری می دهند. با این حال، موقعیت اساسی آنها تغییر نمی کند: آنها هنوز در عمق وجود احساس می کنند که “خوب نیستند”.

هریس معتقد است که می‌توان با استفاده از بزرگسالان تصمیم گرفت به موقعیت جدیدی منتقل شود، یعنی «من خوبم – تو خوب هستی» . فقط بزرگسالان می توانند در مورد این موقعیت تصمیم بگیرند و حفظ کنند. این به این معنی است که اگر فرزند یا والدین شما به چیزی “گیر” کند، ممکن است متوجه شوید که به موقعیت قبلی “من خوب نیستم” بازگشته اید و باید آگاهانه بزرگسالان خود را درگیر کنید تا شما را از آن خارج کنند. .


استفاده از تجزیه و تحلیل تراکنش ها برای ایجاد موقعیت های برد-برد

امیدواریم واضح است که برای ایجاد موقعیت‌های برد-برد واقعی، یعنی جایی که هر دوی شما واقعاً از معامله سود برده‌اید، باید از موقعیت «من خوبم – شما خوب هستید» شروع کنید. ‘. اگر از “من خوب نیستم” شروع می کنید، احتمالاً می خواهید یکی از این موارد را انجام دهید:

 • امتیاز از دیگران بگیرید تا شما برنده شوید و آنها ببازند و شما احساس بهتری داشته باشید

یا

 • خود را گم کنید تا موقعیت “خوب نیست” خود را تأیید کنید.

اینجاست که تحلیل تراکنش از نظر عملی واقعاً مفید است. اگر بتوانید تشخیص دهید که فرزند یا والدین خود یا شخص دیگری درگیر است، می‌توانید به جای آن بزرگسالان را درگیر کنید و دوباره به موقعیت “من خوبم – شما خوب هستید” بازگردید.

به عنوان مثال، در مثال بالا، اگر شخصی که با شکایت رسیدگی می کند، پاسخ کودک را داده بود، شاکی می توانست به عنوان بزرگسال پاسخ دهد و بگوید “من می فهمم که این تقصیر شما نیست [پاسخ دادن به کودک و اطمینان دادن به او]، بلکه این اشتباه است. آیا کاری برای کمک به من وجود دارد؟ بنابراین، از طرف مقابل دعوت می‌شود که بگوید «بله، می‌توانم برای خرید آینده به شما تخفیف بدهم» یا «دوست دارید چه کار کنم؟» یا حتی “نه، می ترسم نه، من اختیاری در این مورد ندارم، اما اگر دوست دارید می توانم از شخص ارشدتر بخواهم که با شما صحبت کند”.

در هر مورد، زمانی که کودک از شنیده شدن آنها اطمینان حاصل کرد، بزرگسال از گیرنده پاسخ می‌دهد.

چه انتخاب کنید که «من خوبم – شما خوب هستید» را به عنوان یک فلسفه زندگی بپذیرید یا نه، تجزیه و تحلیل تراکنش می تواند ابزار مفیدی برای تفکر در مورد تعاملات به روشی کمی متفاوت باشد. اگر به کل تیم، گروه یا خانواده معرفی شود، می‌تواند زبان مشترکی نیز ارائه دهد که اغلب به تسهیل روابط کمک می‌کند. همچنین ایده های عملی برای نزدیک شدن به موقعیت ها و روابط دشوار ارائه می دهد.

بدون نظر

پاسخ دهید