محدودیت های سیستم های پشتیبانی تصمیم

سیستم‌های پشتیبانی تصمیم برای سال‌ها برای پشتیبانی از هوش انسانی در کسب‌وکارها گنجانده شده‌اند. با این حال، این سیستم ها کامل نیستند. اگرچه DSS ها تصمیم گیرندگان را از ترویج سوگیری باز می دارند، اما با ارائه بینش های مفید در مورد لقمه هایی که به راحتی قابل مصرف هستند به تصمیم گیری کمک می کنند. ایده این است که تمام اطلاعات ملموس را در قالب نمودار، عکس یا متن ارائه دهید تا از حقایق غافل نشوید.

وابستگی بیش از حد به یک سیستم پشتیبانی تصمیم و اعتماد غیرمعمول به آن نشانه سالمی نیست. بسیاری از عدم قطعیت ها با DSS مرتبط هستند، مانند:

 

 • مشکل در تعیین کمیت همه داده ها: یک سیستم پشتیبانی تصمیم عمدتاً بر داده های قابل اندازه گیری متکی است. در نتیجه، تجزیه و تحلیل داده های ناملموس یا غیرقابل تعریف دشوار است. در واقع، برخی از مقادیر نمی توانند خیلی خاص و با اعداد تعریف شوند. حتی اگر یک DSS ممکن است برخی از این جنبه ها را کمیت کند، نتیجه نهایی باید به درستی توسط تصمیم گیرندگان در نظر گرفته شود. آنها باید هنگام تصمیم گیری نهایی از قضاوت خود استفاده کنند. 

   

 • ناآگاه از مفروضات: به عنوان یک تصمیم گیرنده، ممکن است به طور کامل از مفروضاتی که یک سیستم پشتیبانی تصمیم در هنگام تجزیه و تحلیل داده ها برای یک مشکل خاص در نظر گرفته است آگاه نباشید. تصمیم گیری بدون در نظر گرفتن عوامل غیرقابل کنترل ممکن است خطرناک باشد. یک تصمیم گیرنده باید بداند که یک DSS کامپیوتری تنها یک ابزار پشتیبانی است. شما باید یک موقعیت بدون ساختار یا نیمه ساختار یافته را عمیقاً در نظر بگیرید و محدودیت ها و مفروضات را تجزیه و تحلیل کنید. 

   

 • شکست طراحی سیستم: سیستم های پشتیبانی تصمیم برای نیازهای خاص یک تصمیم گیرنده طراحی شده اند. اگر نمی دانید که می خواهید یک DSS چه کاری انجام دهد یا چگونه باید به شما کمک کند، طراحی سیستمی که متناسب با نیازهای شما باشد دشوار خواهد بود. و هنگامی که از یک DSS مبهم استفاده می کنید، نتایج تولید شده آن چیزی نیست که به دنبال آن هستید. چنین شرایطی ممکن است به دلیل شکست طراحی سیستم ایجاد شود. 

   

 • مشکل در جمع آوری تمام داده های مورد نیاز: به عنوان یک تصمیم گیرنده، باید متوجه باشید که گرفتن تمام داده های مرتبط به صورت مکانیکی ممکن نیست. در حالی که ضبط برخی از داده ها دشوار است، برخی دیگر را اصلا نمی توان ثبت کرد. بنابراین، مقدار ارائه شده توسط یک DSS ممکن است 100٪ درست نباشد. 

   

 • فقدان دانش فناوری در کاربران: اگرچه سیستم های پشتیبانی تصمیم در طول سال ها بسیار ساده تر شده اند، بسیاری از تصمیم گیرندگان هنوز استفاده از آن را دشوار می دانند. فقدان دانش فنی همچنان یک مسئله است. 

معایب سیستم های پشتیبانی تصمیم

علاوه بر محدودیت‌ها، سیستم‌های پشتیبانی تصمیم دارای معایبی نیز هستند، مانند:

 

 • اضافه بار اطلاعات: یک سیستم تصمیم گیری کامپیوتری ممکن است گاهی منجر به اضافه بار اطلاعات شود. از آنجایی که تمام جنبه های یک مشکل را تجزیه و تحلیل می کند، کاربر را در دوراهی قرار می دهد که چه چیزی را در نظر بگیرد و چه چیزی را در نظر نگیرد. هر ذره اطلاعات در تصمیم گیری ضروری نیست. اما هنگامی که وجود دارد، تصمیم گیرنده نادیده گرفتن اطلاعاتی که در اولویت نیستند دشوار است. 

   

 • وابستگی بیش از حد به DSS: درست است که سیستم‌های پشتیبانی تصمیم در کسب‌وکارها ادغام می‌شوند تا تصمیمات روزمره را سریع‌تر و آسان‌تر بگیرند. برخی از تصمیم گیرندگان تمایل زیادی به وابستگی بیش از حد به تصمیم گیری رایانه ای دارند و نمی خواهند از مغز خود استفاده کنند. واضح است که تغییر در تمرکز وجود دارد و تصمیم گیرندگان ممکن است به دلیل وابستگی بیش از حد به DSS مهارت های خود را بیشتر تقویت نکنند. 

   

 • کاهش ارزش سوبژکتیویته: یک سیستم پشتیبان تصمیم، تصمیم گیری منطقی را با پیشنهاد گزینه های مبتنی بر عینیت، ترویج می کند. در حالی که عقلانیت محدود یا غیرعقلانی محدود نقش مهمی در تصمیم گیری ایفا می کند، ذهنیت را نمی توان و نباید رد کرد. یک DSS عینیت را ترویج می کند و ذهنیت را کاهش می دهد، که می تواند تأثیر جدی بر یک تجارت داشته باشد. 

   

 • تأکید بیش از حد بر تصمیم‌گیری: واضح است که تمرکز تصمیم‌گیری رایانه‌ای بر در نظر گرفتن تمام جنبه‌های یک مشکل است که ممکن است در بسیاری از موقعیت‌ها مورد نیاز نباشد. آموزش به کاربران برای اطمینان از استفاده مؤثر و بهینه از DSS اساساً مهم است. 

   

 • هزینه توسعه: هزینه تصمیم گیری پس از نصب سیستم پشتیبانی تصمیم کاهش می یابد. اما توسعه و پیاده سازی DSS نیاز به سرمایه گذاری عظیم پولی دارد. سفارشی سازی ممکن است هزینه بیشتری را به همراه داشته باشد. اگر بودجه کمی دارید، ممکن است یک DSS سفارشی شده مخصوص نیازهای خود دریافت نکنید. 

مقاومت در برابر استفاده از سیستم پشتیبانی تصمیم

در حالی که تعداد زیادی از سازمان ها قبلاً DSS را در تصمیم گیری های تجاری گنجانده اند، بسیاری از آنها هنوز در برابر یکپارچه سازی آن مقاومت نشان می دهند. ممکن است تعدادی از عوامل وجود داشته باشد که چرا آنها هنوز در اتخاذ یک DSS مردد هستند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • ترس از یادگیری: تقریباً همه ما سطحی از ترس را در خود داریم. ما از کاوش و یادگیری چیزهای جدید می ترسیم. در واقع، ما از این می ترسیم که بپذیریم که فاقد دانش فنی لازم برای استفاده از DSS هستیم. این نگرش باعث می شود که سازمان در برابر استفاده از سیستم تصمیم گیری مقاومت کند. 

   

 • خروج از منطقه راحتی: تنها ترس از یادگیری نیست که شرکت ها را از پذیرش DSS باز می دارد. بلکه در مورد خارج شدن از منطقه راحتی و دست درازی به چیزهای جدید است که ممکن است به تلاش بیشتری از طرف آنها نیاز داشته باشد. آنها نمی‌خواهند شیوه‌های قدیمی خود را کنار بگذارند و اذعان دارند که اگر فناوری به درستی استفاده شود، در واقع همه چیز را به نفع آنها تغییر می‌دهد. 

   

 • ترس از پیاده سازی فناوری جدید: فناوری می تواند برای بسیاری از افراد ترسناک باشد. آنها با ایده انجام کارها با استفاده از آخرین فناوری راحت نیستند. علاوه بر این، آنها از گذراندن دوره های آموزشی یا شرکت در کارگاه های آموزشی با هدف ارائه مهارت های عملکردی می ترسند. آنها همچنین از هرج و مرج ناشی از اجرای یک سیستم جدید می ترسند. 

یک آدرس مناسب از سوی مدیران و C-suite می تواند به کارکنان کمک کند تا بر ترس و مقاومت در برابر استفاده از فناوری جدید غلبه کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 13 =