آیا به یک مربی حرفه ای نیاز دارید؟ آن را در چارچوب کارهای دیگری که انجام می دهید قرار دهید تا زندگی خود را در مسیر درست نگه دارید.

شما به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه می کنید تا دندان های خود را تمیز و بدون حفره نگه دارید. شما سالانه ورزش می کنید، به طور منظم ورزش می کنید و درست غذا می خورید تا سالم بمانید. شما حتی به ماشین خود هر 3000 مایل تعویض روغن می دهید تا برنامه تعمیر و نگهداری را رعایت کنید و مشاوره مکانیک متخصص را دریافت کنید. اما برای حرفه خود چه می کنید؟ وقتی نوبت به زندگی حرفه ای شما می رسد، بهترین رویکرد پیشگیرانه است. داشتن یک مشاور مورد اعتماد، مانند یک مربی شغلی ، یک سلاح مخفی مدیران در سراسر جهان است، اما برای استفاده از این فرصت لازم نیست عضو C-suite باشید.

مربیان از نزدیک با مشتریان در هر سطح همکاری می کنند تا به آنها کمک کنند تا شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، اما این رابطه اغلب به همین جا ختم نمی شود. بسیاری از متخصصان ترجیح می دهند با مربیان خود در تماس باشند تا بر اساس نیاز، مشاوره شغلی دریافت کنند. ثابت شده است که این یک دارایی ارزشمند است که می تواند رشد شغلی و رضایت شغلی را تقویت کند.

دلایل استخدام یک کوچینگ شغلی (نکته: این فقط برای مدیران نیست)

در دنیای امروزی سخت است که برای هر کسی – مدیران اجرایی، مدیران میانی شغلی و افرادی که در تمام پله‌های نردبان شرکت هستند، همگام باشید.

مدیران اجرایی مشکل خاصی دارند از این جهت که هرچه در حرفه خود پیشرفت کنند، قلمرو خیانتکارتر می شود. در واقع، ما دریافته‌ایم که بیش از 40 درصد از مدیرانی که در سطوح ارشد استخدام شده‌اند، ظرف 18 ماه اخراج می‌شوند، شکست می‌خورند یا استعفا می‌دهند. آخ. در بالای نردبان ناامن است. سازمان ها در حال تغییر هستند، توسط فناوری مختل می شوند، به آینده کار نگاه می کنند و مسیرهای جدیدی را کشف می کنند. این در هر صنعتی اتفاق می افتد: مالی، بیمه، تجارت، خرده فروشی، املاک و مستغلات. لیست ادامه دارد. انتظار می رود که مدیریت با این تغییرات دریایی که وضعیت موجود را متزلزل می کند یا در خطر عقب ماندن است، کنار بیاید. به همین دلیل است که مدیران بیشتری به سمت مربیان حرفه ای روی می آورند. به خصوص اگر مدتی در شرکت یا صنعت خود بوده اید، به راحتی می توانید جنگل را به خاطر درختان از دست بدهید.

اما این فرصتی برای C-suite نیست. افرادی که در اواسط شغلی هستند می‌توانند از مربیگری شغلی نیز سود زیادی ببرند، چه برای کمک به پیشرفت در شرکت‌های خود و چه برای رفتن به جای دیگری. استخدام یک مربی حرفه ای برای افراد سطح متوسط ​​می تواند به همان اندازه مهم باشد، حتی بیشتر از آن. این یک سرمایه گذاری نسبتاً متوسط ​​است که می تواند سود زیادی را به همراه داشته باشد.

در اینجا چند دلیل متداول برای استخدام یک مربی شغلی آورده شده است:

شما به تغییر شغل فکر می کنید.

داشتن یک حرفه ای حرفه ای در گوشه و کنار شما منبع ارزشمندی است که شما تصمیم می گیرید به استخر جستجوی کار بپرید. بدون اینکه کسی به شما کمک کند مسیر را ترسیم کنید، آن آب ها می توانند تیره و مبهم به نظر برسند.

شما احساس می کنید در حرفه خود گیر کرده اید.

شاید شما را برای یک یا دو ترفیع از دست داده اند. شاید دیگر بهترین تکالیف را نگیرید. شاید مسیر شغلی شما در شرکت فعلی شما به بن بست تبدیل شده باشد. دلیلش هرچه که باشد، این احساس را به شما دست می دهد. شما نه پله ای برای صعود دارید و نه چیزی برای رسیدن به جایی که هستید آرزو کنید. یک مربی شغلی می‌تواند با بررسی راه‌هایی که می‌توانید بهبود بخشید، وضعیت شما را روشن کند و همچنین به شما کمک کند ارزیابی کنید که آیا بهترین حرکت رفتن به جای دیگری است یا خیر.

شما در بین کارها هستید.

پس از COVID-19، چشم انداز اشتغال تغییر کرده است. ممکن است شما یکی از افرادی باشید که در پی تحولات اقتصادی که این ویروس ایجاد کرده است، مرخصی گرفته اید یا برای همیشه رها شده اید. یک مربی شغلی می‌تواند با شما کار کند تا مطمئن شود که بهترین عملکرد خود را وارد بازار کار می‌کنید، به شناسایی بهترین فرصت‌ها برای شما کمک می‌کند، به شما کمک می‌کند تا رزومه خود را درخشان کنید و موارد دیگر.

شما به کمی افزایش اعتماد به نفس نیاز دارید.

حتی کارشناسان فروش با تجربه به شما خواهند گفت که هیچ چیز سختی جز فروش خودتان نیست.

کاری که کوچینگ شغلی انجام می دهند

کوچینگ برای هر کسی مفید به نظر می رسد، اما مربیان شغلی دقیقاً چه کاری انجام می دهند؟ در اینجا خلاصه ای کوتاه از آنچه باید از یک مربی حرفه ای انتظار داشت آمده است:

 • علایق و جهت خود را به درستی ارزیابی کنید
 • شما را به یک لیست قوی از موقعیت های هدف راهنمایی می کند
 • اطمینان حاصل کنید که رزومه و نمایه لینکدین شما جذاب است
 • به شما در برگزاری جلسات کمک می کند
 • به شما کمک می کند تا برای مصاحبه آماده شوید
 • شما را در فرآیند پیگیری بعد از مصاحبه راهنمایی می کند
 • به شما کمک می کند تا پیشنهاد شغلی خود را هدایت کنید
 • مشاوره در مورد نحوه مذاکره در مورد حقوق و مزایا

 

بیایید همه اینها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. در مرکز کوچینگ ایران ، ما در کوچینگ شغلی تخصص داریم. شما این را با هر مربی بیرونی دریافت نخواهید کرد، اما در مرکز کوچینگ ایران،  روش 5 مرحله ای اثبات شده ما  ستون فقرات هر جستجوی شغلی موفقی است. در اینجا نحوه کار آن آمده است:

1. دوباره احتراق کنید

شما مربی خود را ملاقات خواهید کرد و با هم کار خواهید کرد تا:

 • مشخص کنید که می خواهید 5، 10، 15، و 15+ سال بعد کجا باشید
 • اهداف شغلی را تعیین کنید
 • کمپین بازاریابی شخصی خود را توسعه دهید
 • مهارت ها، تجربه و علایق خود را ارزیابی کنید
 • استراتژی و انجام تحقیقات مقدماتی در مورد صنایع و شرکت ها
 • موقعیت های بالقوه را در سه یا چند صنعت به صورت پیشگیرانه از بالا به پایین شناسایی کنید

2. ابزار مجدد

شما با مربی خود کار خواهید کرد تا پیام هایی ایجاد کنید که به طور موثر شما را برای اهداف شغلی خاص خود قرار دهید و نکات و ابزارهایی را به دست آورید:

 • ارزش خود را در عرض 10 تا 15 ثانیه به صورت کتبی به مدیر استخدام در میان بگذارید
 • از قدرت لینکدین، تأثیرگذارترین سایت شبکه ای جهان، استفاده کنید و برای مدیران استخدامی بالقوه قابل جستجو شوید.
 • ارزش خود را در هر جلسه یا مصاحبه شبکه ای بیان کنید

3. رسیدن

شما از چهار تکنیک مختلف برای برگزاری جلسات استفاده خواهید کرد، به علاوه برخی رازهای داخلی را از مربی خود یاد خواهید گرفت تا:

 • شبکه خود را توسعه دهید و با افراد جدید تماس بگیرید
 • یک نامه پوششی ایجاد کنید که در واقع خوانده شود
 • زمان بیشتری را به استراتژی هایی که نتیجه می دهند اختصاص دهید
 • با افراد مناسب در سطح مناسب که دارای اختیارات تصمیم گیری هستند یا می توانند ارجاع دهند، جلساتی داشته باشید

4. مرتبط کردن

با مصاحبه مانند یک مشاور در صندلی راننده بنشینید، در حالی که مربی شما به شما کمک می کند:

 • به طور خاص برای هر مصاحبه، حرف های حرفه ای خود را تقویت کنید
 • بر تکنیک های مصاحبه پیشرفته مسلط شوید و به سوالات دشوار رسیدگی کنید
 • با هدف دعوت مجدد به مصاحبه نزدیک شوید

5. تقویت کنید

مربی شما به شما کمک می کند تا مصاحبه ها را با استفاده از تکنیک های پیگیری استراتژیک به پیشنهاد تبدیل کنید تا بتوانید:

 • 6-10 فرصت شغلی واقعی را در بازی نگه دارید
 • مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار دهید و روند رو به جلو ادامه دهید
 • سه پیشنهاد همزمان را هدف گذاری کنید
 • در صورت ارائه پیشنهادات، درباره حقوق و مزایا مذاکره کنید

 

جستجوی کوچینگ شغل در مقاطع حساس زمانی می تواند تفاوت واقعی در مسیر شغلی شما ایجاد کند. هر مربی رویکرد خود را بر اساس سابقه کاری، اهداف شخصی و هر مشکلی که با آن روبرو هستید سفارشی می کند. از فارغ التحصیلان اخیر دانشگاه گرفته تا مدیران باتجربه، آنها می توانند راهنمایی هایی برای پیمایش حتی در ناهموارترین دریاها ارائه دهند.

پیدا کردن مربی مناسب

در حالی که، همه اینها روی کاغذ عالی به نظر می رسد، بسیاری از مردم مردد هستند که بپذیرند یک راهنمایی کوچک برای آنها مفید است. بدبین بودن  چیز خوبی است، زیرا همه مربیان شغلی برابر نیستند. منظور ما این است که همه مهارت ها و تجربه لازم را برای ارائه تخصص لازم برای ارتقای چشمگیر حرفه خود ندارند.

شما باید مربی ای بیابید که به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته، گواهینامه داشته باشد و سابقه اثبات شده ای داشته باشد که توسط لیستی از مشتریان راضی پشتیبانی می شود. شما کسی را نمی خواهید که همین دیروز تصمیم گرفت مربیگری کند. برای بسیاری از مربیان، از جمله مربیان مرکز کوچینگ ایران، این علاقه آنهاست و بسیاری از آنها سال ها در این صنعت بوده اند.

مانند هر مصاحبه شغلی، یافتن فرد مناسب برای آن شغل بسیار مهم است. روند استخدام یک مربی شغلی متفاوت نیست. شما باید بدانید که با سبک مربیگری او هماهنگ خواهید شد و اینکه آیا مربی شما مهارت و تجربه لازم برای انجام کار و دانش صنعت شما را دارد تا یک خودی باشد. فوربس  اخیراً لیستی از سوالاتی را که باید از یک مربی حرفه ای بپرسید منتشر کرده است و ما برخی از سوالات خود را اضافه کرده ایم.

روش کوچینگ شما چیست؟

در حالت ایده‌آل، مربی شما یک روش اثبات شده دارد که با شما کلیک می‌کند. آیا رویکرد او ساختاریافته است یا کم‌کلیدتر؟ آیا او شما را از منطقه راحتی خود به سمت موفقیت بیرون می راند؟

از کدام ابزار ها استفاده می کنید؟

آیا مربی شما از جدیدترین و بهترین فناوری استفاده می کند تا ابزارهای تغییر دهنده بازی را برای جستجوی شغل به شما ارائه دهد، یا او قدیمی تر است؟

رایج ترین موانع موفقیت چیست و چگونه با آن ها کنار می آیید؟ 

برخی از افراد، به ویژه آنهایی که در پست های سطح بالا هستند، در دریافت مشاوره و راهنمایی مشکل دارند. دانستن اینکه یک مربی چگونه می‌خواهد با آن برخورد کند وقتی پاشنه‌های خود را حفاری می‌کنید، مفید است.

آیا با صنعت من آشنایی و تجربه ای دارید؟

اگرچه این امر حیاتی نیست، اما داشتن مربی ای که از زیر و بم صنعت شما، چه اتفاقی در شرکت های بزرگ و بازیکنان در آن شرکت ها می گذرد، و غیره بسیار مفید است.

سوابق شما از مشتریان راضی چیست؟

بپرسید آیا می توانید با چند نفر از آنها صحبت کنید. در حالی که بسیاری از مردم ممکن است دوست نداشته باشند تبلیغ کنند که از یک مربی حرفه ای استفاده کرده اند، برخی از آنها خوشحال هستند که در مورد تجربیات موفق خود صحبت کنند.

برای چه نتایجی تلاش می کنیم؟

شما و مربی‌تان باید در یک جهت و با یک نگاه مشترک به جایزه نگاه کنید.

چقدر راحت به من می گویید من اشتباه می کنم؟

برای مدیرانی که عادت دارند مردم هر ایده و عملی را دوست داشته باشند، این به شما ایده می‌دهد که مربی چگونه شما را مسئول خواهد کرد.

مشتری ایده آل شما کیست؟

اگر مربی شما فهرستی را که هیچ ربطی به شما، نحوه عملکرد، طرز فکرتان یا هر چیز دیگری که به نظر می رسد ندارد، به صدا درآورد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به جای دیگری نگاه کنید.

اگر کلیک نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

این ارزش استخدام یک شرکت است، نه فقط یک مربی. اگر شما و آن مربی کلیک نکنید، به دریا باز می گردید و به دنبال کسی می گردید که نیازهای شما را برآورده کند. وقتی یک شرکت کوچینگ را استخدام می‌کنید، اگر شما و مربیتان به هر دلیلی مشبک نباشید، آن‌ها گزینه‌هایی خواهند داشت.

دلایلی برای استخدام یک مربی شغلی که هیچ ارتباطی با جستجوی کار ندارد

وقتی به مربیان شغلی فکر می کنید، احتمالاً متخصصان باهوشی را تصور می کنید که در طول جستجوی کار مشاوره می دهند. آن‌ها در نقد رزومه‌ها، اصلاح نامه‌های پوششی و انجام مصاحبه‌های ساختگی تلاش می‌کنند تا بتوانید آن را از پارک بیرون بیاورید و در نهایت چندین پیشنهاد شغلی دریافت کنید.

اما تخصص یک مربی حرفه ای فراتر از جستجوی شغل است. برای داشتن یک حرفه پویا مادام العمر، حفظ رابطه با یکی در شبکه خود هوشمندانه است، حتی اگر به این زودی برنامه ای برای تغییر شرکت نداشته باشید. در اینجا  10 زمان مهم در حرفه شما آورده شده است  که یک مربی می تواند به شما کمک کند تا در آب های متلاطم حرکت کنید تا افق روشن تری را کشف کنید.

به حداکثر رساندن پتانسیل شغلی فعلی:  اخیراً در محل کار احساس رکود می‌کنید و مطمئن نیستید که برای سوخت‌گیری مجدد چه کاری انجام دهید؟ یک مربی شغلی شما را می شناسد و می تواند مشاوره شخصی در مورد چگونگی به حداکثر رساندن شغل فعلی خود ارائه دهد تا مهارت های مهم را بیاموزید، ارتباطات مهمی ایجاد کنید و پروژه هایی را انجام دهید که واقعاً به آنها علاقه دارید.

ارائه یک تبلیغ:  آیا احساس می کنید که شایسته ترفیع هستید؟ خواه یکی از مواردی وجود داشته باشد که از آن آگاه باشید و یا قصد دارید رئیس خود را مطرح کنید که چرا برای یک فرصت جدید آماده هستید، یک مربی حرفه ای می تواند به شما کمک کند. از آماده کردن منطق شما تا تمرین گفتار شما، آنها از شما در بالا رفتن از نردبان حمایت می کنند.

شکل دادن به چشم انداز خود برای آینده:  دانستن اینکه به کجا می روید می تواند به تصمیم گیری شما و شکل دادن به مسیر شغلی شما کمک کند. مشکل این است که بیشتر متخصصان فقط دیدی کوتاه بینانه یا مبهم دارند.

تکمیل تحولات شغلی:  اگر به دنبال شغل دوم یا سوم هستید، می تواند یک چشم انداز هیجان انگیز و در عین حال ترسناک باشد. یک مربی شغلی می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا تغییر همان چیزی است که واقعاً می خواهید یا خیر، و اگر چنین است، بهترین راه برای تغییر موفقیت آمیز است.

انجام جابه‌جایی و نقل و انتقالات:  اگر با انتقالی روبرو هستید که نیاز به نقل مکان در سراسر کشور یا خارج از کشور دارد، می‌تواند تغییر بزرگی در زندگی شما باشد. اگر همسر و فرزند دارید، می تواند تأثیر بیشتری داشته باشد. مربیان شغلی پشتیبانی مهمی را در طول انتقال ارائه می‌کنند تا بتوانید در کار موفق شوید و نگرانی‌های خود را در خانه کاهش دهید.

دستخوش تحولات زندگی:  زندگی می تواند در یک چشم به هم زدن تغییر کند. شاید شما اولین فرزند خود را به دنیا می آورید و نگران این هستید که چگونه بر شغل شما تأثیر می گذارد. شاید شما با طلاق سختی روبه رو هستید و ذهنتان غرق شده است. شاید این یک مرگ غیرمنتظره باشد و کار دیگر در اولویت نباشد. مربیان شغلی به شما کمک می کنند حتی زمانی که زندگی شخصی شما به شدت در حال تغییر است، شهرت حرفه ای خود را حفظ کنید.

کار آزاد:  اقتصاد گیگ در حال رونق است و حرفه ای ها در هر سنی تصمیم می گیرند با کار برای “مرد” خداحافظی کنند و برای خودشان وارد تجارت شوند. رئیس خود بودن برای بسیاری از افراد یک رویا است، اما فریلنسینگ موفق به مهارت ها و استراتژی های مهم زیادی نیاز دارد که یک مربی شغلی می تواند به آنها کمک کند.

مرتبط ماندن:  اتوماسیون بسیاری از مشاغل را حذف می کند و در آینده نیز این کار را ادامه خواهد داد. برای اینکه بتوانید حرفه خود را حفظ کنید، ممکن است لازم باشد مجموعه مهارت ها و برنامه های آینده خود را اصلاح کنید. یک مربی حرفه ای می تواند کمک کند تا شما مرتبط بمانید، نه زائد.

شبکه سازی:  شبکه سازی منظم یکی از قدرتمندترین کارهایی است که می توانید برای ارتقای شغل خود انجام دهید. برای برخی، شبکه سازی به طور طبیعی به وجود می آید و لذت بخش است. برای دیگران، این احساس ناخوشایند و یک کار طاقت فرسا است. مربیان حرفه ای حرفه ای می توانند به متخصصان کمک کنند تا در هنگام ایجاد و حفظ استراتژیک ترین تماس ها با شبکه راحت شوند.

اگر در یکی از نقاط حیاتی شغلی ذکر شده در این مقاله هستید و می‌خواهید مربیگری حرفه‌ای محرمانه و تخصصی داشته باشید، با  مرکز کوچینگ ایران  تماس بگیرید . ما پیشینه، جهت‌گیری و انتظاراتی که از مربی‌تان دارید را ارزیابی می‌کنیم و شما را با مربی‌ای هماهنگ می‌کنیم که تخصص مناسبی برای رفع نیازهای شما دارد.

هزینه مربیگری شغلی چقدر است؟

فعالیت های کوچینگ شغلی انعطاف پذیر هستند و می توانند با یک مشاوره شروع شوند. بسته به نیازهای خاص خود، اکثر افراد بین 5 تا 15 جلسه را مفیدتر می دانند. نرخ کوچینگ ساعتی بر اساس تجربه و تخصص مربی متفاوت است .

از یک کوچ حرفه ای چه انتظاری دارید؟

یک کوچ  شغلی به شما کمک می‌کند علایق و مسیر خود را ارزیابی کنید، فهرستی جامع از اهداف شغلی بسازید، و یک برند شخصی قوی با رزومه کاری و حرفه‌ای ایجاد کنید. مربی شما همچنین می تواند نقش مهمی در آماده سازی مصاحبه و مذاکره حقوق و دستمزد ایفا کند.

آیا ارزش داشتن یک مربی حرفه ای را دارد؟

بعد از خانواده و سلامتی شما، چه چیزی مهمتر از شغل شماست؟ مردم به طور معمول مبالغ قابل توجهی را برای هر نوع مربیگری خرج می کنند – از تمرین شخصی گرفته تا درس های تنیس. وقتی صحبت از مشاوره شغلی حرفه ای می شود، خودتان را کوتاه نیاورید. بازگشت سریعتر به کار می تواند هزینه های مربیگری را چندین برابر پوشش دهد.

آیا به مربی حرفه ای نیاز دارم؟

اگر به تغییر شغل فکر می کنید، احساس می کنید در حرفه خود گیر افتاده اید، در بین مشاغل هستید یا فقط به کمی اعتماد به نفس در نقش فعلی خود نیاز دارید، ممکن است زمان استخدام یک مربی شغلی باشد. اگر به فکر راه اندازی یک کسب و کار آزاد یا مشاوره هستید، یک مربی شغلی نیز ممکن است مفید باشد.

……………………………………………………………….

کوچینگ شغلی چیست؟ 4 نشانه نیاز به مربی شغلی

 • کوچینگ شغلی چیست؟
 • مربی حرفه ای چه می کند؟
 • چه کسانی می توانند از کوچینگ شغلی سود ببرند؟
 • 4 نشانه که می توانید از کوچینگ شغلی بهره مند شوید
 • مربیگری شغلی در مقابل مشاوره شغلی
 • 8 مزیت کوچینگ شغلی
 • چگونه کوچینگ شغلی با سایر انواع کوچینگ مقایسه می شود؟
 • از یک جلسه کوچینگ شغلی چه انتظاری باید داشت
 • چگونه برای یک جلسه کوچینگ شغلی آماده شویم
 • سوالات متداول کوچینگ شغلی
 • کار را با یک کوچینگ شغلی شروع کنید

نیروی کار جهانی همیشه در حال تغییر است. بسیاری از شرکت ها در حال کشف این هستند که چگونه نیروی کار خود را چابک و سازگار نگه دارند . و در یک فضای ناپایدار اقتصادی و کمبود نیروی کار ، هم شرکت‌ها و هم کارمندان به دنبال راه‌هایی برای عبور از تغییرات و رسیدن به نقطه مطلوب هستند.

پس از رسیدن به بیش از یک میلیون جلسه مربیگری ، BetterUp به بینش های مهمی در مورد فرآیند مربیگری شغلی دست یافت. رشد شغلی بسیار شخصی است، با این حال مسیرها معمولا دارای زمینه های مشترک هستند . اکثر مردم در حین رشد در حرفه خود به دنبال راهنمایی هستند. و برای اینکه رهبران تیم های بزرگی تولید کنند، باید احساس بزرگی هم داشته باشند.

مربیگری شغلی به سازمان ها و کارکنان کمک می کند تا راه را برای پیشرفت شغلی و شرکت هموار کنند. بیایید در مورد اینکه مربیگری شغلی چیست و مربیان شغلی چه می کنند صحبت کنیم. شما همچنین مزایای کوچینگ و آنچه را که باید از این تجربه انتظار داشته باشید، کشف خواهید کرد.

کوچینگ شغلی چیست؟

ابتدا بیایید با تعریف کوچینگ شغلی شروع کنیم.

در BetterUp، ما به مربیگری شغلی به عنوان یک رویکرد پیشگیرانه برای ایجاد آمادگی ذهنی فکر می کنیم . به جای یک راه حل سریع برای حل مشکل، این ابزار آینده نگر برای کمک به باز کردن پتانسیل کامل نیروی کار شما است.

طبق گزارش فدراسیون بین‌المللی کوچینگ در ماه مه 2023، بیش از 48000 مربی دارای گواهینامه در سراسر جهان مشغول به کار هستند و این تعداد هر ساله با تقاضای بالا افزایش می‌یابد.

از آنجایی که هر سفر شغلی منحصر به فرد است، یک مربی شغلی رویکرد خود را متناسب با مربی خود شخصی می کند. آنها طیف وسیعی از موضوعات مربیگری شغلی را پوشش می دهند – هر چیزی که در مورد آن به کمک نیاز دارید. در اینجا جزئیات بیشتری از کاری که یک مربی شغلی انجام می دهد و چگونه می تواند به سازمان و کارمندان شما کمک کند، آورده شده است.

مربی حرفه ای چه می کند؟

یک کوچینگ شغلی توصیف شغلی یکسانی ندارد. این به این دلیل است که مسیر شغلی یک فرد مانند اثر انگشت است: هیچ دو نفری یکسان نیستند. هر سفر شغلی منحصر به فرد است و نیاز به پشتیبانی شخصی دارد.

اما وقتی به مسئولیت های کلیدی یک مربی شغلی نگاه می کنید، شباهت هایی وجود دارد. در BetterUp، ما مربیانی را برای پوشش بسیاری از موضوعات توسعه حرفه ای آموزش می دهیم . در اینجا مواردی وجود دارد که یک مربی شغلی می تواند به آنها کمک کند:

 • در انتقالات شغلی پیمایش کنید
 • مشاوره شغلی ارائه دهید
 • کمک به جویندگان کار با مهارت های مصاحبه شغلی (از جمله تمرین مصاحبه های ساختگی )
 • نتایج ارزیابی شغلی را بررسی کنید و راهنمایی کنید
 • در برنامه ریزی شغلی کمک کنید
 • کمک به تعیین اهداف شغلی و اهداف حرفه ای بلند مدت
 • گزینه ها و فرصت های شغلی جدید را کاوش کنید
 • در مورد نحوه ساختن برند شخصی خود راهنمایی کنید
 • با تعیین مرزها و بررسی اولویت ها  تعادل بین کار و زندگی را پیدا کنید
 • در فرآیند کاریابی کمک کنید
 • در یک نقش جدید یا شغل جدید جای خود را پیدا کنید
 • راه های ارتقاء مهارت یا مهارت مجدد در شغل فعلی را  کاوش کنید
 • شناسایی استراتژی های جدید برای افزایش پیشرفت شغلی

در پایان روز، یک مربی شغلی به شما یا کارمندانتان کمک می کند تا شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید . گاهی اوقات، بررسی نقش فعلی و یافتن راه هایی برای ارتقاء مهارت یا مهارت مجدد در سازمان است. و مواقع دیگر، مسیر شغلی کاملاً جدیدی را ایجاد می کند که با هدف کار شما همسو است .

مربیگری-کاره-چیست-دو همکار-در لپ تاپ صحبت می کنند

چه کسانی می توانند از کوچینگ شغلی سود ببرند؟

پاسخ کوتاه؟ همه می توانند از کوچینگ شغلی بهره مند شوند.

پاسخ طولانی تر؟ هر کس این توانایی را دارد که برای دستیابی به پتانسیل کامل خود عمیق تر کند، اما همه نمی توانند به تنهایی این کار را انجام دهند. کوچینگ به همه کمک می‌کند در همه جا با هدف ، وضوح و اشتیاق بیشتر زندگی کنند .

برای بیدار کردن پتانسیل انسانی ، باید واقعیت های نیروی کار امروزی را بشناسید. در مشاغل سخت، ثابت ماندن کار سختی است و مربیگری کارکنان نقطه شروع حمایت و رشد است. با کوچینگ، می توانید تعامل ، رفاه و بهره وری کارکنان خود را افزایش دهید .

4 نشانه که می توانید از مربیگری شغلی بهره مند شوید

مطالعات نشان می دهد که 55 درصد از کارمندان در حالت ضعف و بی حالی هستند – احساس پوچی و ناامید شدن می کنند. سلامت روان یک طیف است و کارمندان بدون حمایت مناسب در معرض خطر سقوط به پایین آن طیف هستند. بنابراین چه نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد شما (یا تیم شما) می توانید از مربیگری حرفه ای بهره مند شوید؟

1. احساس می کنید گیر کرده اید

اگر احساس می کنید گیر کرده اید ، تنها نیستید. استعفای بزرگ نشان داد که میلیون ها کارمند در همه جا می خواهند شغل خود را تغییر دهند. اگرچه بازار کار سرد شده است، اما دنیای کار همچنان در حال تغییر است.

اما حتی در میان آن تغییر، ممکن است احساس کنید در گل و لای گیر کرده اید. اگر شغل فعلی شما راکد است، مربیگری شغلی می تواند به شما کمک کند.

2. مطمئن نیستید که در شغل مناسبی هستید یا خیر

مهم نیست چقدر در مسیر شغلی خود قرار دارید، هرگز برای تغییر دیر نیست. تشخیص اینکه باید دنده ها را عوض کنید، و حتی بیشتر از آن برای عمل به این درک، شجاعت می خواهد.

وقتی تغییری را در نظر می گیرید، باید تصمیمات سخت زیادی بگیرید، چه بازگشت به مدرسه یا ترک شغلتان . یک مربی شغلی می‌تواند شما را در مسیر انتقال راهنمایی کند و به شما کمک کند تا در هر کجا که به پایان رسیدید به موفقیت برسید.

3. شما خواهان تعادل بین کار و زندگی و رفاه کلی هستید

نیروی کار جهانی در آستانه بحران فرسودگی شغلی است . BetterUp نزدیک به 175000 عضو را مورد تحقیق قرار داد تا بفهمد رضایت و احساس خوب بودن به چه معناست.

و بر اساس این تحقیق، محرک اصلی رضایت از زندگی چیست؟ رضایت شغلی. با توجه به اینکه مردم بیش از یک سوم عمر خود را در محل کار می گذرانند، تعجب آور نیست. هنگامی که کسالت و فرسودگی جهانی بیشتر از همیشه است، مربیگری می تواند به شما کمک کند تا بحران را انعکاس دهید و مهار کنید.

مربیگری شغلی-چیست-رضایت از زندگی

مربیگری شغلی-بهزیستی-جهانی چیست

4. شما می خواهید چیزهای جدیدی یاد بگیرید و در حرفه خود رشد کنید

کارمندان می‌خواهند رشد کنند و در شغل خود احساس حرکت صعودی کنند. اما برای پیروی از این مسیرهای یادگیری ، باید بدانید که چگونه از نظر حرفه ای بهتر پیشرفت کنید.

اگر می خواهید ذهن خود را منعطف کنید و مهارت های جدید یاد بگیرید ، نشانه این است که آماده همکاری با یک مربی حرفه ای هستید.

کوچینگ شغلی در مقابل مشاوره شغلی

اگر به دنبال یک مربی شغلی بوده اید، ممکن است به طور تصادفی با مشاوره شغلی روبرو شده باشید . بنابراین تفاوت بین مشاوره شغلی و مربیگری شغلی چیست؟

ابتدا به این فکر کنید که کوچینگ چیست: رویکردی فعال برای ایجاد آمادگی ذهنی. این آینده رو به جلو است، با تمرکز بر جنبه های مختلف حرفه و دیدگاه شما. این به شما کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز خود را برای رسیدن به سطح بعدی توسعه دهید. این یک رابطه بلندمدت است که بر روی خودش بنا می شود.

مشاوره شغلی می تواند برخی از جنبه های مربیگری شغلی را منعکس کند. هم یک مشاور شغلی و هم یک مربی شغلی می توانند بر ایجاد مهارت ها و قابلیت ها تمرکز کنند. اما یک مشاور شغلی به جای تصویر بزرگ، بهبود کوتاه مدت و هدف فوری بعدی را برجسته می کند.

یک مشاور شغلی ممکن است با یک مصاحبه ساختگی برای رسیدن به شغل بعدی یا کمک به شما در مذاکره در مورد محدوده دستمزدتان کمک کند. اما یک مشاور شغلی، بر خلاف یک مربی، ممکن است پنج یا 10 سال آینده فکر نکند. کوچینگ به شما کمک می کند تا به عنوان یک شخص رشد کنید – نه فقط در حرفه فعلی.

8 مزیت کوچینگ شغلی

آزمایشگاه مرکز کوچینگ ایران  مزایای مربیگری در محیط کار را به طور گسترده مورد مطالعه قرار داده است. در اینجا فقط برخی از مزایای رایجی که مردم مشاهده می کنند آورده شده است:

 • کاهش فرسودگی شغلی: به طور متوسط، اعضای BetterUp کاهش 19٪ در فرسودگی شغلی را گزارش می دهند .
 • کاهش کسالت: اعضای BetterUp در سه ماه اول خود با مربی 38 درصد کاهش را مشاهده می کنند .
 • افزایش خودآگاهی و خودکارآمدی: در یک مطالعه، تحقیقات BetterUp افزایش توانایی جستجو را نشان داد . به طور خاص، این مطالعه افزایش خودکارآمدی ، ارتباط اجتماعی و تنظیم عاطفی را نشان داد . همچنین کاهش استرس و افزایش مدیریت استرس را گزارش کرد .
 • افزایش انعطاف پذیری: انعطاف پذیری به ویژه در دنیای کار که به سرعت در حال تغییر است حیاتی است. BetterUp دریافته است که مربیگری انعطاف‌پذیری تیم شما را افزایش می‌دهد . داده‌های ما همچنین نشان داد که سطح انعطاف‌پذیری رهبر شما به طور قابل‌توجهی بر انعطاف‌پذیری کلی تیم تأثیر می‌گذارد ، به این معنی که مربیگری در همه سطوح مفید است.
 • افزایش آمادگی ذهنی: از بین افرادی که شروع به گیر افتادن می کنند، 77 درصد به طور قابل توجهی وضعیت رفاهی خود را طی سه یا چهار ماه پس از مربیگری بهبود می بخشند.
 • مولدتر: با افزایش آمادگی ذهنی، فواید زیادی به همراه دارد. کارمندان موفق تیم هایی را رهبری می کنند که 31 درصد بهره وری بیشتری دارند .
 • حفظ بهتر کارمندان: علاوه بر افزایش بهره وری، رهبران موفق بیشتر تیم های خود را حفظ می کنند. در واقع، داده‌های BetterUp گزارش می‌دهند که گزارش‌های مستقیم یک کارمند موفق 78 درصد کمتر احتمال دارد که داوطلبانه آن را ترک کند .
 • تمرکز بهبود یافته: کوچینگ همچنین به شما کمک می کند تمرکز خود را بهبود ببخشید . این امر مخصوصاً زمانی که نوبت به رسیدن و دستیابی به اهدافتان می‌رسد بسیار مهم است.

چگونه کوچینگ شغلی با سایر انواع کوچینگ مقایسه می شود؟

انواع زیادی از کوچینگ وجود دارد ، و خدمات کوچینگ حرفه ای جامع ممکن است با انواع دیگر همپوشانی داشته باشد. از طرف دیگر، مربیگری شغلی می تواند کاملاً با سایر مسیرها متفاوت باشد. در اینجا چند نوع متداول کوچینگ و تفاوت های کلیدی که بین آنها خواهید یافت آورده شده است:

مربیگری زندگی

یک مربی زندگی تمایل دارد به تمام جنبه های زندگی یک فرد نگاه کند. اگرچه برخی از مربیان شغلی ممکن است گواهینامه مربیان زندگی را داشته باشند، مربیگری زندگی گسترده‌تر است و موضوعات بیشتری را پوشش می‌دهد، خواه خانواده، سرگرمی‌ها یا شغل شما.

کوچینگ شغلی تنها بر توسعه حرفه ای و روش های پیشبرد مسیر شغلی شما متمرکز است. گاهی اوقات، جنبه های دیگر زندگی شما روی شغل شما تأثیر می گذارد، اما هدف این فرآیند مربیگری حرفه ای باقی خواهد ماند.

مربیگری اجرایی و رهبری

کوچینگ اجرایی نوعی کوچینگ است که بر توسعه مدیران سطح C-suite متمرکز است. اغلب از افراد در رسیدن به موقعیت های رهبری در سطح بالا حمایت می کند.

این با مربیگری رهبری متفاوت است زیرا مربیگری اجرایی برای موقعیت های C-suite محفوظ است و اولی به طور گسترده تر برای هر رهبر در شرکت در دسترس است.

مربیگری-کار-چیست-همکاران-کار-در-کامپیوتر

مربیگری شغلی، رهبری و اجرایی تداخل زیادی با یکدیگر دارند، اما توجه به این نکته مهم است که همه مربیان شغلی مربیان رهبری یا اجرایی نیستند. کوچینگ سطح بالا به تخصص خاص و تخصصی نیاز دارد.

مربیگری روابط

کوچینگ رابطه نوع دیگری از کوچینگ است که با کوچینگ حرفه ای متفاوت است. البته، انواع مختلفی از روابط در حرفه شما وجود دارد – رابطه مدیر با کارمند، رابطه همکار با همکار، و حتی رابطه مشتری با مشتری.

اما مربیان روابط تمایل دارند به جای ارتباطات حرفه ای بر ارتباطات بین فردی تمرکز کنند . یک مربی شغلی ممکن است هنوز در نحوه هدایت و تقویت ارتباطات به خوبی مهارت داشته باشد، اما مربیگری شغلی لزوماً بر زندگی شخصی شما تمرکز نخواهد کرد.

از یک جلسه مربیگری شغلی چه انتظاری باید داشت

اگر اولین بار است که در مربیگری شغلی شرکت می‌کنید، به شما کمک می‌کند تا بدانید چه چیزی در انتظار شماست. می توانید از قبل فکر کنید و ذهنیت درستی را وارد کنید تا از تجربه خود بیشترین بهره را ببرید. در اینجا چیزی است که باید از یک جلسه مربیگری مقدماتی انتظار داشت:

برای ارزیابی شغلی آماده باشید

قبل از اینکه اولین جلسه مربیگری شغلی خود را داشته باشید ، احتمالاً ارزیابی می کنید که نقاط قوت و ضعف شما را مشخص می کند. BetterUp از یک ارزیابی کامل شخص (WPA) استفاده می کند. WPA که ریشه در روانشناسی مثبت دارد، قابلیت ها، رفتارها و ذهنیت های کلیدی را اندازه گیری می کند. این یک دیدگاه جامع از وضعیت کلی فعلی شما است.

اما برخلاف بسیاری از تست‌های شغلی دیگر ، WPA چیز مهمی را در نظر می‌گیرد: کل خود شما . مواردی را که در ارزیابی شغلی پیش بینی نمی کنید، مانند استراحت، شفقت به خود و فعالیت بدنی را اندازه گیری می کند. چرا؟ زیرا این مؤلفه‌های حیاتی به تأثیرگذاری بر نحوه ظاهر شدن شما در زندگی حرفه‌ای کمک می‌کنند.

انتظار داشته باشید که در مورد اهداف بلند مدت و کوتاه مدت صحبت کنید

مربی شغلی شما می خواهد بداند اهداف شما چیست و چرا. اشکالی ندارد اگر اهداف شغلی خود را در زمان شروع جلسه آماده نکرده باشید – یا اصلاً تصوری از آینده خود نداشته باشید. در واقع، مربی برای همین است.

با این حال، آنها می خواهند تا حدودی از آرزوهای شغلی شما آگاه شوند ، حتی اگر مطمئن نیستید که آنها چیست. صحبت کردن در مورد مهارت ها و قابلیت هایی که می خواهید بسازید می تواند به شما در شروع کار کمک کند. هدف این است که یک برنامه گام به گام برای دستیابی به پتانسیل خود بسازید، و اگر این روند برای شما نامشخص است، یک مربی می تواند دیدگاه را تیز کند.

بحث در مورد چالش ها یا موانع موجود در شغل فعلی خود را پیش بینی کنید

احتمالاً مانعی وجود دارد که در حال حاضر با آن روبرو هستید. ممکن است یک ارائه آینده یا یک بررسی عملکرد باشد . شاید شما احساس می کنید که در یک کار بن بست قرار گرفته اید . ممکن است برای تغییر شغل آماده باشید یا بدانید که در مسیر درستی نیستید، اما مطمئن نیستید که چگونه مسیر جدیدی پیدا کنید.

به موانع بزرگ و کوچک فعلی خود فکر کنید. باید انتظار داشته باشید که در اولین جلسه مربیگری شغلی خود در مورد آنها صحبت کنید.

چگونه برای یک جلسه مربیگری شغلی آماده شویم

اگر یک جلسه مربیگری شغلی در پیش دارید، چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که یک تجربه سازنده است. این استراتژی های مفید آن را تا حد امکان غنی تر می کند:

منعکس کنید

اگر آماده شروع سفر مربیگری شغلی خود هستید، ابتدا توقف کنید و در مورد آنچه شما را به جایی که امروز هستید فکر کنید. با فکر کردن در مورد سفر شغلی خود، برای ارزیابی وضعیت فعلی خود مجهزتر خواهید بود. با یک لحظه مکث شروع کنید تا شما را در وجود فعلی خود مستقر کنید.

یک طرز فکر رشد را اتخاذ کنید

کوچینگ همه چیز در مورد تغییر است. برای ایجاد تغییرات معنادار رفتاری و ذهنی، نیاز به تمایل به رشد است. قبل از اولین جلسه به طرز فکر رشد خود ضربه بزنید . مربی شغلی شما احتمالاً شما را به چالش می کشد تا از منطقه راحتی خود خارج شوید – و این اشکالی ندارد. برای ایجاد تغییر واقعی باید با ناراحتی راحت باشید.

به کار متعهد باشید

مانند اتخاذ یک طرز فکر رشد، تعهد به کار ضروری است. تمام پیشرفت های شخصی و حرفه ای مستلزم قصد ، آگاهی و تعهد است. مربی شما می تواند راهنمایی و پشتیبانی لازم را به شما ارائه دهد، اما شما به انگیزه سرمایه گذاری در کار و ایجاد مهارت ها برای رسیدن به پتانسیل کامل خود نیاز دارید.

سوالات متداول مربیگری شغلی

بیایید به چند سوال رایج در مورد مربیگری شغلی بپردازیم.

هزینه مربیگری شغلی چقدر است؟

هزینه مربیگری شغلی دقیقاً چقدر است ؟ پاسخ کوتاه این است که متفاوت است. مربیان شغلی بسته به چند عامل از 50 تا 250 دلار در ساعت هزینه دریافت می کنند. تجربه، طول جلسه و گواهینامه ها همگی در هزینه نقش دارند.

یک مربی حرفه ای خوب چیست؟

ساخت یک مربی شغلی با کیفیت بالا ذهنی است و به نیازهای فرد بستگی دارد. به طور کلی، یک مربی شغلی خوب عبارت است از:

 • یک شنونده خوب و فعال
 • یک ارتباط دهنده قوی
 • متعهد به رشد و توسعه
 • توسط موسسه ای مانند فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF) و/یا BetterUp  تایید شده است
 • اختصاص داده شده به ارائه مشاوره شغلی شخصی
 • دوستی که مربیان را برای یادگیری، رشد و متعهد شدن به تغییرات رفتاری به چالش می کشد

آیا مربیگری شغلی به شما کمک می کند تا شغل پیدا کنید؟

بله، مربیان می توانند در جستجوی کار به شما کمک کنند ، اما مهم است که بدانید کار با یک مربی شغلی گلوله جادویی برای دریافت پیشنهادهای شغلی  نخواهد بود .

یک مربی شغلی به شما کمک می کند تا مهارت ها و قابلیت هایی را برای بهبود مهارت های جستجوی شغل خود و تحت تاثیر قرار دادن مدیران استخدامی ایجاد کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا یک نامه پوششی بنویسید، رزومه خود را مرور کنید و مهارت‌های مصاحبه را تمرین کنید. و زمانی که نه تنها به عنوان یک حرفه ای بلکه به عنوان یک فرد نیز رشد می کنید، از شما حمایت خواهند کرد.